Skocz do zawartości

Czy da rade zrobic opdlyw liniowy ?


Recommended Posts

Witam,

 

Zarejestrowalem sie, aby zapytac ludzi z wiedza i praktyka o rade :) gdyz temat jest mi zupelnie nowy. 

 

Wymieniam stara kabine prysznicowa w lazience, w domu jednorodzinnym. Lazienka jest w bardzo ladnym stanie, remont 10 lat temu.

Teoretycznie mam dwie opcje: 
a) bez brodzikia, odplyw liniowy w kaflach - prefereowane, wiadodmo ladnie wyglada itp - ale moze byc organiczenie techincze..

b) normalnie niski brodzik i tutaj wszystko jasne i niewymaga doprecyzowania

 

Pod aktualna kabina (taki wehikul chinski,  osobny modul) mam lecaca wzdloz sciany rure kanalizacyjna, standardowy przekroj 50 mm. 

Znajdujaca sie ona 1 cm ponizej dolnej powierzchni kafli. Tzn jak skuje kafle, to mam kanalize 1 cm ponizej poziomu posadzki. Jest ona umiejcowiona przy scianie 65 cm od rogu (+/- w polowie, bo prysznic bedzie 110 cm).

Grubosc kafli z klejem, ktore teraz sa polozone to ok 1 cm.

I tutaj zastanawiam sie czy da rade zrobic zgodnie ze sztuka, aby zmiescic najplytszy odplyw liniowy (chyba glebokosci ok. 4.5 cm) w posadzce przy zachowaniu odpowiednich spadkow do kanalizy.

Moj majester mowi, ze lepiej robic brodzik, bo mu latwiej i mamy pewny spadek przy badz co badz dosc wysoko umiejscowionej kanalizie.

 

Ogolnie kafle na podlodze chce skuc tylko w miejscu pod kabina. Tam wstawic nowe i zlicowac je z z posotala czescia podlogi.

Wtedy zalozyc liniowke i podpiac sie lekkim spadkiem do rury kanalizacyjnej z boku.

Czyli jak zdejme stare kafle i zaloze nowe kafle (na ktorych wciaz musze zrobic lekki spadek w kabinie prysznicowej), to mam jakies 3-3.5 cm do srodka podpiecia bocznego kolanka rury kanalizacyjnej.

Rura kanalizacyjna leci podloga do glownego odpowrowadzenia sciekow i calej podlogi kuc nie zamierzam.

 

Bardzo prosze o rady. Z gory dziekuje. 

 

Link do komentarza

Masz za mało spadku to raz ...

A dwa

46 minut temu, reggie82 napisał:

chce skuc tylko w miejscu pod kabina

hydroizolacja powinna wychodzić minimum pół metra poza obręb kabiny .

Optymalnie by było gdyby hydroizolacja była na całej podłodze z zastosowaniem taśm uszczelniających na łączeniu ścian z podłogą .

Edytowano przez joks (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
57 minut temu, reggie82 napisał:

b) normalnie niski brodzik i tutaj wszystko jasne i niewymaga doprecyzowania

Pozostałbym przy tej opcji z kilku oczywistych powodów ale chyba nie muszę doprecyzowywać :) 

Link do komentarza

:yahoo:

Dzieki joks. 

Dzieki mhytyl.

 

Prawde powiedziawszy, i abstrahujac od izolacji (o ktorej wiedzialem na podlodze i laczeniach ze sciana w kabinie i nie wiedzialem juz poza kabina :D ) sam bylem zdecydowany dawno temu na brodzik. Tylko Tata zaczal mnie nakreca na zrobienie tej liniowki, twierdzac, ze sie da. Liczylem i liczylem i widzialem to mega slabo. Stad pomysl podpytania Was, Panowie.

 

Dzieki raz jeszcze.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Elfir napisał:

nigdy więcej odpływu liniowego. 

Zapycha się niemiłosiernie włosami. W tej chwili nawet nie mam nałożonej listwy maskującej, tak często trzeba sprzątać.

Dużo zależy od modelu .To że u Ciebie kiepsko działa to nie znaczy że wszystkie liniówki są do bani .

Link do komentarza

rozumiem, ze sa modele, które sa odporne na włosy? 

 

Tak na szybko przejrzałam sobie na google różne modele - zasada działania i w sumie budowa jest identyczna, niezależnie od marki. 

Chodzi dokładnie o to sitko:

odplyw-przysznicowy-niski-3-1030x773.jpg

Jest za gęste i na dodatek fatalnie się je wyciąga.

 

A na listwie maskującej od spodu i w korytku osadza się szybko film bakteryjny.


***

Mam płytki odpływ, bo taki jak rozumiem wchodzi w rachubę u autora wątku. 

 

Na parterze mam normalny odpływ tego typu:
ce72a8b0424a97f4e10d0d073ab6
I tam rozwiązanie syfonu jest inne. Podejrzewam, że jak napisał joks - liniówki z odpływem w dół (głębokie) będą się lepiej sprawdzać.

Ale i tak zostaje problem filmu bakteryjnego. Musiałby być pokrywane srebrem, żeby zablokować rozwój bakterii.

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...