Skocz do zawartości

Rynny


milgo

Recommended Posts

Polecamy artykuł pt. Systemy rynnowe

https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/1008-jakie-rynny-wybrac-i-jak-je-konserwowac

Fragment artykułu:
"Trwałość i niezawodność systemu rynnowego zależy nie tylko od materiału, z jakiego zostało ono wykonane, ale również od sposobu łączenia i uszczelniania oraz mocowania poszczególnych fragmentów systemu. Najczęściej montowane są rynny z PVC lub stalowej blachy powlekanej, a inwestorzy zastanawiają się, który materiał wybrać, gdyż powszechnie jest dziś znana ich porównywalność. Pod względem estetycznym oba systemy są bardzo podobne."
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Moim również nie icon_smile.gif Dlatego mam pytanie: czy ktoś robił zamiast rury spustowej łańcuch?




Ja mam takie coś w planach. Tylko sięzastanawiam jak ten łańcuch przymocować do tej rynny, żeby w razie czego utrzymał ciężar zamarzniętej wody (inaczej lodu) w zimie.

ktoś ma jakiś pomysł ?
Link do komentarza
Uśmiałem się jak byk. Teraz nie wiem czy chcecie zakładać łańcucha zamiast rury spustowej (bardzo ładnie wygląda przy małym deszczu i nawiasem mówiąc to są specjalne łańcuchy plastikowe) czy chcecie założyć zamiast rynny? ( jakoś tego nie mogę sobie wyobrazić). Bardzo ładnie wygląda łańcuch tam gdzie nie ma dużo wody do odprowadzenia czyli jakieś małe zadaszenia, ganki itp. U naszych zachodnich sąsiadów (ale tych D a nie DDR) widziałem tego dość sporo i wygląda fajnie ale warunek - mały daszek. Na dole krąg wysypany grubym kamieniem a pod nimi studzienka do odprowadzenia.
Link do komentarza
Cytat

Bardzo ładnie wygląda łańcuch tam gdzie nie ma dużo wody do odprowadzenia czyli jakieś małe zadaszenia, ganki itp. U naszych zachodnich sąsiadów (ale tych D a nie DDR) widziałem tego dość sporo i wygląda fajnie ale warunek - mały daszek. Na dole krąg wysypany grubym kamieniem a pod nimi studzienka do odprowadzenia.



Aha. Czyli jak zwykle u nas: import na ślepo bez przystosowania do warunków lokalnych.
Link do komentarza
Cytat

Aha. Czyli jak zwykle u nas: import na ślepo bez przystosowania do warunków lokalnych.


Nie na ślepo bo jak mi się coś podoba to myślę jak to zrobić u siebie, a co do przystosowania? Do czego to przystosowywać? Zamiast rury spustowej z ganku przed wejściem puszczonej po ścianie to jest łańcuch do dołu z wystającego rogu a na dole dołek z odprowadzeniem wody zasypany ładnym kamieniem. Jedyny problem to ładny łańcuch z PCV . Czyli jak się chce coś takiego zrobić to trzeba się po pierwsze rozglądać za łańcuchem a potem pomyśleć o rynnach. icon_redface.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie na ślepo bo jak mi się coś podoba to myślę jak to zrobić u siebie, a co do przystosowania? Do czego to przystosowywać? Zamiast rury spustowej z ganku przed wejściem puszczonej po ścianie to jest łańcuch do dołu z wystającego rogu a na dole dołek z odprowadzeniem wody zasypany ładnym kamieniem. Jedyny problem to ładny łańcuch z PCV . Czyli jak się chce coś takiego zrobić to trzeba się po pierwsze rozglądać za łańcuchem a potem pomyśleć o rynnach. icon_redface.gif



Ja mam problem z wyobraźnią. icon_biggrin.gif Jakoś mi trudno pogodzić łańcuch w miejsce rynny z rzęsistą ulewą.
Link do komentarza
Witam,
Sam miałem ten dylemat. Odpowiedź dał mi fachowiec. Jeśli rynna PVC ma ten sam kolor po paru latach to tylko firmowa, a to kosztuje (jeżeli wybieramy kolor!!!). Rynny powlekane (zaproponował mi Siba) mają ten sam kolor przez lata i są trwałe (fachowiec kazał mi ją zarysować - nie udało mi się).
Ważny w każdym wypadku jest montaż i zabezpieczenie nacięć, itd. I dotyczy to każdego systemu rynnowego, nawet z PVC.
Link do komentarza
Witam,
Sam miałem ten dylemat. Odpowiedź dał mi fachowiec. Jeśli rynna PVC ma ten sam kolor po paru latach to tylko firmowa, a to kosztuje (jeżeli wybieramy kolor!!!). Rynny powlekane (zaproponował mi Siba) mają ten sam kolor przez lata i są trwałe (fachowiec kazał mi ją zarysować - nie udało mi się).
Ważny w każdym wypadku jest montaż i zabezpieczenie nacięć, itd. I dotyczy to każdego systemu rynnowego, nawet z PVC.
Link do komentarza
Cytat

Sprawdziłam w internecie. Może za szybko i pobieżnie to mnie skrytykujesz. Ale z tego co widzę rura spustowa to rura pomiędzy dachem a gruntem. czyli to co ja nazywam rynną. icon_biggrin.gif


Nie po to pisałem by krytykować lecz by sprostować. A tak na marginesie to z tym łańcuchem nawet fajnie wygląda, jedyny problem to ten łańcuch. Już szukałem takiego ale dalej pozostałem na etapie szukania. icon_redface.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie po to pisałem by krytykować lecz by sprostować. A tak na marginesie to z tym łańcuchem nawet fajnie wygląda, jedyny problem to ten łańcuch. Już szukałem takiego ale dalej pozostałem na etapie szukania. icon_redface.gif


No to mamy jasność w temacie.Łańcuch zakładamy zamiast rury spustowej na gankach,tarasach,balkonach czyli tam gdzie jest mała powierzchnia ,,zbioru wody".W warunkach naszego kraju myślę że taki łańcuch powinien być solidnie przymocowany do konstrukcji dachu czy ściany bo w przypadku powstania zimą nawarstwiającego się oblodzenia łańcucha /ciężar lodu może zerwać rynnę w przypadku mocowania do rynny/.Bardzo jestem ciekaw jak wyglada taki stalaktyt lodowy na łańcuchu?Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Coś takiego widziałem niedawno. Zastosowane do bloku mieszkalnego (7 pięter ) - małe studzienki przed klatkami (dwiema z dziewięciu) i łańcuch prowadzony od równoległej do gruntu rury. Zaciekawiło mnie czy to rozwiązanie obejmuje całość bloku czy jedynie owe dwie klatki.
Link do komentarza
Łańcuch zamiast rury rynnowej, no ładnie wygląda, ale efekt wody spływającej jest różny w zaleznosci od opadów, znajomi mieli tak zrobione i po 3 latach zainstalowali jednak zwykłe rury, ponieważ przy silnych deszczach fasada była zawsze mokra. Mozna to stosowac ale mysle ze jak jest to oddalone dosc daleko od sciany.

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...