Skocz do zawartości

Garaż - wiata


MisterOld

Recommended Posts

Witam serdecznie.
Opiszę mój problem w kilku zwięzłych słowach.
Moja działka jest zbyt wąska bym mógł postawić garaż o powierzchni 24 m kwadratowe. Szerokość działki to zaledwie 5,5 m. Po konsultacji z dwoma architektami nie ma szans abym lege artis taki postawił garaż ale wiatę już tak.
Moje pytanie jest następujące , czy mogę postawić garaż i przerobić go na wiatę usuwając jedną ze ścian bądź wprowadzić takie modyfikacje aby nie wszystkie ściany były zabudowane. Teoretycznie taka konstrukcja spełniała by wszystkie wymogi definicji wiaty , naturalnie byłaby to wiata "rekreacyjna" 
Co na ten temat sądzicie , czekam na wasze opinie.
Pozdrawiam.

Link do komentarza
32 minuty temu, MisterOld napisał:

Szerokość działki to zaledwie 5,5 m.

Co to za działka przy 5,5 m szerokości? Budowlaną raczej ona nie jest.

34 minuty temu, MisterOld napisał:

Po konsultacji z dwoma architektami nie ma szans abym lege artis taki postawił garaż ale wiatę już tak

Tu raczej powinieneś to skonsultować w gminie albo w powiecie czy nie ma jakiś odstępstw.

Link do komentarza
53 minuty temu, MrTomo napisał:

Po co stawiać garaż bez ścian?

Może ma blaszaa - i dlatego chce go zaadoptować  :14_relaxed:

36 minut temu, mhtyl napisał:

Tu raczej powinieneś to skonsultować w gminie albo w powiecie

Czy akceptują...

1 godzinę temu, MisterOld napisał:

Moja działka jest zbyt wąska bym mógł postawić garaż o powierzchni 24 m kwadratowe.

A może masz sąsiada w granicy - może byś się mógł dobudować?

Link do komentarza
9 minut temu, MisterOld napisał:

Zapomniałem dodać , że zabudowa jest szeregowa dlatego taka wąska działka. Tak chodzi mi o garaż blaszany.

Masz WZiZT dla tej działki czy jest uchwalony MPZP? Tak masz wszytko napisane co i gdzie możesz wybudować.

Podejrzewam że jeżeli jest to zabudowa szeregowa to postawienie garażu blaszaka na granicy nie będzie  problemu. Możesz jeszcze dogadać się z sąsiadem czy on nie planuje postawienie blaszaka, wtedy obaj postawicie na granicy blaszaki.

Link do komentarza

Szanując pytającego nie będę przepisywał/cytował internetu.

 

Sprawa ma się tak.

Obowiązujące przepisy budowlane zezwalają na stawianie wiaty do 50m2 bez zgłoszenia - o ile w MPZP nie ma jakiegoś zakazu dla np. blaszaków.

 

Również utwardzenie terenu (pod wiatą) - bez zgłoszenia.

 

Ale.

Ale - jeśli ta wiata będzie zadaszonym miejscem postojowym (dla samochodów osobowych) musi spełnić podstawowe wymaganie - odległość od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi wynosi minimum 7m oraz musi być oddalona min. 3m od granic.

 

Tak więc wiata jako taka nie musi spełniać żadnych minimalnych odległości, ale jeśli postawimy w niej samochód - wymagania jak wyżej.

 

I drugie niebezpieczeństwo - utwardzony teren działki - chodzi o minimalną powierzchnię "biologicznie czynną".

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...