Skocz do zawartości

Garaz wolnostojący czy przy budynku ?


Recommended Posts

Wczoraj wrociłem od architekta z projektem który miałem kupić ,zaczął mi wymieniać wady i zalety a jedno z nich źe taniej będzie stawić garaź wolnostojący niż przy budynku.Tłumaczył ze pomimo to źe o jedna sciane wiecej trzeba postawic to można go zbudowac z tanszych materiałów niż dom (slabsze fundamenty,ciensza sciana z tanszego materiału,tańszy dach z balachodachówki)
Czy faktycznie aź tyle mogę zaoszczedzić? Wiem ze wtedy placilbym dodatkowy podatek ale kupujac garaz lekkiej konstrukcji z blachy cynkowej ale tynkowany nie placilbym podatku a koszt takiego garazu to 9 tys zl plus plyta fundamentowa.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

W niektórych gminach podatek od garażu wolno stojącego jest wielokrotnie większy niż od takiego przy budynku.
Poza tym bez sensu jest chodzenie z garażu po deszczu do domu,kiedy można sobie wejść przez wewnętrzne drzwi.



Racja z tym chodzeniem z garażu wolnostąjącego przy domu do domu...
Myśmy właśnie pod tym kątem wybrali projekt domu z garażem (choć do tej pory słyszymy z różnych stron za i przeciw...ale każdy buduje wg swoich potrzeb). Mamy małe dzieci i kiedy chore lepiej unikać przeciągów podczas przechodzenia z domu do garażu. A druga dobra strona garażu w domu, iż wygodniej wnosić zakupy z garażu (z samochodu) do obok usytułowanej kuchni.
Dodatkowo garaż zawsze można dobudować przy domu wolnostojący, jeśli jeden w domu jest nie wystarczający icon_wink.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Wczoraj wrociłem od architekta z projektem który miałem kupić ,zaczął mi wymieniać wady i zalety a jedno z nich źe taniej będzie stawić garaź wolnostojący niż przy budynku.Tłumaczył ze pomimo to źe o jedna sciane wiecej trzeba postawic to można go zbudowac z tanszych materiałów niż dom (slabsze fundamenty,ciensza sciana z tanszego materiału,tańszy dach z balachodachówki)
Czy faktycznie aź tyle mogę zaoszczedzić? Wiem ze wtedy placilbym dodatkowy podatek ale kupujac garaz lekkiej konstrukcji z blachy cynkowej ale tynkowany nie placilbym podatku a koszt takiego garazu to 9 tys zl plus plyta fundamentowa.


To nie jest wina architekta. Tak ich uczyli. Garaż osobny, na posesji ogrodzonej płotem z ażurem optycznym od poziomu 60cm. Miejm nadzieję że nauczyli go, że stosowanie blachodachówki na nieocieplone garaże wiąże się z koniecznością specjalnego ocieplenia dachu. Inaczej skroplona para będzie się lała na samochód. Temat ten właściciele garaży krytych papą przerabiali z okazji zmiany przepisów dot. garaży. Pozdrawiam
Link do komentarza
Czy nie będzie śmierdziało spalinami w domu w przypadku kiedy garaż będzie razem z budynkiem. Tego się obawiam i chyba wybudujemy garaż wolnostojacy pomimo wad jake są z nim związane (wyższy podatek, deszcz itd). Proszę o opinie userów, którzy mają garaż razem z domem.
Link do komentarza
Cytat

Budując osobny garaż nie zaoszczędzisz . Ale jeśli kupisz taki blaszak - to pewnie tak, tylko że nie będzie to ozdobą twojego podwórka - wręcz przeciwnie.



Można tez kupić garaże żelbetowe. Mogą być z prefabrykowanych płyt, które montuje się na budowie, lub gotowe do ustawienia na fundamencie.
Link do komentarza
Cytat

To nie jest wina architekta. Tak ich uczyli. Garaż osobny, na posesji ogrodzonej płotem z ażurem optycznym od poziomu 60cm. Miejm nadzieję że nauczyli go, że stosowanie blachodachówki na nieocieplone garaże wiąże się z koniecznością specjalnego ocieplenia dachu. Inaczej skroplona para będzie się lała na samochód. Temat ten właściciele garaży krytych papą przerabiali z okazji zmiany przepisów dot. garaży. Pozdrawiam



To nie garaż tylko pułapka.
Link do komentarza
Cytat

Czy nie będzie śmierdziało spalinami w domu w przypadku kiedy garaż będzie razem z budynkiem. Tego się obawiam i chyba wybudujemy garaż wolnostojacy pomimo wad jake są z nim związane (wyższy podatek, deszcz itd). Proszę o opinie userów, którzy mają garaż razem z domem.


Ja mam garaż w bryle domu i nie stanowi to wcale problemu - nie ma żadnych zapachów z garażu. Jęsli w garażu byłby warszatat samochodowy - to wiadomo że czuć będzie smarami itp. Jeśli garaż służy nam wyłącznie jako garaż - tzn. stoi tam samochód, rowery, kosiarka itp. to nie będzie tam przykrych zapachów - zwłaszcza gdy garaż będzie ogrzewany - wtedy jest czysto i ciepło - niemal jak w domu.
Nawet jeśli będziesz miał przejcie z domu do garażu (drzwi wewnętrzne) - to nie musisz się obawiać zapachów z garażu - takich zapachów po prostu nie ma - przynajmniej w moim garażu. Przecież nie można włączać silnika samochodu w garażu przy zamkniętych drzwiach od garażu - bo można się zatruć spalinami i umrzeć. A tylko w takim przypadku byłoby czuć spalinami - bo gdy otworzysz bramę garażową to zapachy uciekną.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Wczoraj wrociłem od architekta z projektem który miałem kupić ,zaczął mi wymieniać wady i zalety a jedno z nich źe taniej będzie stawić garaź wolnostojący niż przy budynku.Tłumaczył ze pomimo to źe o jedna sciane wiecej trzeba postawic to można go zbudowac z tanszych materiałów niż dom (slabsze fundamenty,ciensza sciana z tanszego materiału,tańszy dach z balachodachówki)
Czy faktycznie aź tyle mogę zaoszczedzić? Wiem ze wtedy placilbym dodatkowy podatek ale kupujac garaz lekkiej konstrukcji z blachy cynkowej ale tynkowany nie placilbym podatku a koszt takiego garazu to 9 tys zl plus plyta fundamentowa.


Garaż przy domu miałam i drugi zrobię tak samo, dodatkowo umywalka z baterią prysznicową, koniecznie w podłodze odpływ- i można myć w środku samochód, meble ogrodowe, kąpać dużego psa itp.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

W niektórych gminach podatek od garażu wolno stojącego jest wielokrotnie większy niż od takiego przy budynku.
Poza tym bez sensu jest chodzenie z garażu po deszczu do domu,kiedy można sobie wejść przez wewnętrzne drzwi.



O właśnie. Rozsądnie jest mieć garaż w jednej bryle z budynkiem bo to zawsze taniej. Choć, nie zawsze tak można.
Link do komentarza
Cytat

Rocznie czy kwartalnie? Ktoś mi robił ostatnio wodę z mózgu twierdząc, że za dom muszę płacić co kwartał. I nie wierzę bo jak płacę podatek gruntowy to co rok.



Wymiar podatku jest ustalany na rok. Tyle, że gminy pozwalają go płacić w 4 kwartalnych ratach. Od ciebie zależy czy zapłacisz od razu 100% czy 4 razy po 1/4.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
To moj pierwszy post na tym forum wiec WITAM WSZYSTKICH icon_biggrin.gif

Mam dzialke dosc nie wygodna w zagospodarowaniu bo o wymiarach 22mx100m
Zmniejsza to moja swobode wyboru projektu. Jestem mechanikiem i chcialbym w przyszlosci korzystac z garazu podczas lakierowania itp. I tu moje pytanie; lepiej postawic dom Apis 3 z garazem na 2 auta i jednoczesnie urzytkowac go jako maly warsztacik czy zdecydowac sie jednak na Apis z jednym stanowiskiem garazowym i dodatkowo gdzies dalej od domu z tylu dzialki postawic oddzielny garaz do prac warsztatowych?
Kazda sugestia, wlasne spostrzezenia, doswiadczenie mile widziane icon_biggrin.gif

W przyszlosci (kilka lat) zamierzam zbudowac warsztat na innej dzialce polozonej w lepszym miejscu na taki biznes wiec nie wiem czy jest sens stawiac teraz oddzielne garaze na te kilka lat. Powiedzmy 6-8lat

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

To moj pierwszy post na tym forum wiec WITAM WSZYSTKICH icon_biggrin.gif

Mam dzialke dosc nie wygodna w zagospodarowaniu bo o wymiarach 22mx100m
Zmniejsza to moja swobode wyboru projektu. Jestem mechanikiem i chcialbym w przyszlosci korzystac z garazu podczas lakierowania itp. I tu moje pytanie; lepiej postawic dom Apis 3 z garazem na 2 auta i jednoczesnie urzytkowac go jako maly warsztacik czy zdecydowac sie jednak na Apis z jednym stanowiskiem garazowym i dodatkowo gdzies dalej od domu z tylu dzialki postawic oddzielny garaz do prac warsztatowych?
Kazda sugestia, wlasne spostrzezenia, doswiadczenie mile widziane icon_biggrin.gif

W przyszlosci (kilka lat) zamierzam zbudowac warsztat na innej dzialce polozonej w lepszym miejscu na taki biznes wiec nie wiem czy jest sens stawiac teraz oddzielne garaze na te kilka lat. Powiedzmy 6-8lat

pozdrawiam


Raczej nie polecam wykonywać prac lakierniczych właściwie w domu.Po co się truć? Bob icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
(...) jeżeli garaż stanowi część budynku mieszkalnego (np.: w wyniku rozbudowy budynku mieszkalnego), wówczas budynek ten w całości podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek właściwych dla budynków mieszkalnych lub ich części. (...)
(...) W przypadku, gdy garaż stanowi odrębny od budynku mieszkalnego budynek (zostało wydane odrębne pozwolenie na budowę garażu, niebędące pozwoleniem na rozbudowę budynku mieszkalnego), będzie opodatkowany stawką właściwą dla budynków pozostałych (...)
źródło

"Garaż połączony bezpośrednio z domem stanowi jego integralną część. Od takiego garażu płaci się mniejszy podatek niż od garażu wolno stojącego. Niestety, nie dotyczy to garaży dostawionych do budynku i niepołączonych z nim. Są one traktowane jako budynki wolno stojące (podstawa prawna: Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.)." żródło

Przykładowe stawki podatku za garaż z 2005 roku:
(...)Po określeniu kategorii budynku przechodzimy do ustalenia stawki podatku dla garażu. Jeśli jest on częścią budynku mieszkalnego, wówczas nalezy od niego uiścić podatek od nieruchomości, którego stawka wynosi 0,54 zł od mkw. powierzchni użytkowej. (...) Jeśli garaż jest odrębnym budynkiem, będzie opodatkowany stawką właściwą dla budynków pozostałych, wynoszącą 6,01 zł od mkw.(...) źródło
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...