Skocz do zawartości

Utwardzenie działki pod ciężarówki


Bialy95

Recommended Posts

Raczej do "stworzenia" przejezdnego fragmentu działki, jako drogi przejazdowej dla cięższych pojazdów...

 

 

 

Cytat z Wikipedii - hasło: faszyna:

 

W drogownictwie wojskowym jest używana do budowy dróg na mokradłach i bagnach

Link do komentarza

Nie dodawaj mylących pojęć. Faszyna wzmacnia obrzeża a nie utwardza. Pisze wyraźnie  do budowy dróg anie do utwardzania, i taki przykład - krawężniki też są stosowane do budowy dróg.

Link do komentarza
3 godziny temu, uroboros napisał:

Raczej do "stworzenia" przejezdnego fragmentu działki, jako drogi przejazdowej dla cięższych pojazdów...

 

 

 

Cytat z Wikipedii - hasło: faszyna:

 

W drogownictwie wojskowym jest używana do budowy dróg na mokradłach i bagnach

Niestety, nie wszyscy są w stanie zrozumieć, że chodzi o przejazd (jak podano w poście #1)  a nie budowę drogi. Cóż zrobić...

Trochę pracy i będzie tanio, oraz bez zaniedbań w ochronie środowiska. Po prostu z czasem samo się rozłoży.

Link do komentarza

Ps. Kiedyś w lesie, na grzybach, wpier...liłem się na taka "wysepkę" otoczoną bijącymi źródłami. Jak tam się znalazłem to nie pamiętam, bo w pewnej chwili nogi mi się zaczęły zapadać i po prostu biegłem jak oszalały. Jak po bagnie. No a kiedy się zatrzymałem... stałem na 3 - 4 metrach kwadratowych stałego lądu, otoczony trzęsawiskiem, zapadającą się ziemią, pokrytą płynącą wodą wydobywającą się spod ziemi. I nikogusieńko dookoła. Krzyczałem przez pół godziny, ale bez odzewu. Wreszcie zacząłem łamać gałęzie i tak, dzięki faszynie, jakoś się stamtąd wydostałem.

 

Ale po mnie już nie zostało żadnych gałązek na wysepce.

Kuwwa, to było dobrych kilkanaście lat temu, a wciąż pamiętam tamten strach.

5 minut temu, uroboros napisał:

Wiesz, retro, my ze wschodu, to niejedno widzieliśmy... nie to, co TAM, w centrum cywilizacji...

Bo tutaj na niejednej wojnie się było, więc hart bojowy w narodzie trwa!

Link do komentarza
5 minut temu, uroboros napisał:

 

 

Chodzi o to, żeby wzmocnić podłoże tak, aby pojazd nie ugrzązł...

 

Już dawni Słowianie,  co na mchu jadali, w ten sposób przez błota jechali...

pitch4.jpg

Jak zaglądałeś do Wikipedii to zobacz co to jest faszyna, jej definicja a nie do czego jest stosowana.

A ta fotka to żadna droga tylko umocnienia wału przeciwpowodziowego, więc sam sobie zaprzeczasz bo chcesz pokazać drogę a pokazałeś to do czego służy faszyna :takaemotka:

20 minut temu, uroboros napisał:

fot._5.jpg.ed785373694dfeccace42a89b0dd784a.jpg

 

 

Z kolei na tej fotce  jest pokazane pozyskiwanie  materiału na faszynę, jest to materiał ścięty i ułożony na drodze a potem został powiązany w wiązki i zabrany. Tak więc jak na drugi raz chcesz coś pokazać to najpierw sprawdź co fotki przedstawiają.

6 minut temu, retrofood napisał:

Niestety, nie wszyscy są w stanie zrozumieć, że chodzi o przejazd (jak podano w poście #1)

Wiesz co retro, nie nie wszyscy tylko Ty nie jesteś stanie zrozumieć treści pisanej bo w poście #1 autor wyraźnie pisze o 

23 godziny temu, Bialy95 napisał:

Witam mam pytanie czym mógłbym tanio utwardzić kawałek działki żeby nie było problemu przy przyjeździe ciężarówek z materiałami, ponieważ jest dosyć mięka ziemia i nie chciałbym żeby się zakopali jeżeli w ogóle będą chcieli wiechać

 

i potem dodaje do czego to utwardzenie miało by służyć.

Natomiast faszyna nie jest do utwardzania terenu.

 

Cytat

Faszyna – element budowlany składający się z pędów wikliny (w tym z wierzby rokity, wierzby purpurowej), gałęzi drzew liściastych (np.: dębu, grabu, leszczyny, olszy, brzozy, buku), gałęzi drzew iglastych (np.: sosny, świerku), ewentualnie z pęków chrustu[1].

Faszyna wykorzystywana jest w formie kiszek faszynowych (czasem utożsamianych z faszyną[2][3]), ale też płotków i ścieli faszynowej (wypełnienia umieszczanego między płotkami)[3], pakunków (pojedynczej warstwy faszyny z obciążeniem), walców faszynowo-kamiennych[4].

Faszynę i materiały mieszane z jej udziałem stosuje się w hydrotechnice i melioracjach, do budowy różnych budowli regulacyjnych (płotki i tamy faszynowe), umocnień brzegów oraz skarp[3].

Link do komentarza
Dnia 16.01.2020 o 21:37, Bialy95 napisał:

nie chciałbym żeby się zakopali jeżeli w ogóle będą chcieli wiechać

A wykorzystanie faszyny zapewni na jakiś czas możliwość wjazdu na działkę, rozładowania samochodu i bezpiecznego wyjazdu... jak  błoto wciąga faszynę po paru deszczach i kilkunastu transportach materiałów budowlanych - dokładasz następną warstwę...

 

Mhtyl'u - mówisz o dzisiejszej, handlowej wersji faszyny, produkowanej faktycznie do prac melioracyjnych, a tu potrzeba po prostu warstwy różnych gałęzi, witek, niezbyt grubych konarów, ułożonych w warstwę na śladzie drogi potrzebnej na wjazd na działkę...

 

Wojska litewskie, wg Sienkiewicza, podążające przez bory w stronę Grunwaldu, tak umacniały bagniste drogi pod swoje tabory... tak wiedli swoje armaty Polacy w drodze do Grunwaldu... tak umacniali drogi szwedzi w czasie potopu w drodze przez bory i lasy Polski... po tak wzmocnionej drodze jechał czołg RUDY102 przez bagniste drogi...

 

 

 

Za wszelką cenę chcesz pokazać, żeś lepszy we wszystkie klocki?

 

 

 

Nie analizowałem zdjęć! Pokazałem tylko jaka jest idea zastosoawnia faszyny na tymczasowe "utwardzenie" dojazdu na działkę... Ale wytknąłeś mi moje "błędy"...Chciałeś  i wytknąłeś...

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 16.01.2020 o 21:37, Bialy95 napisał:

Witam mam pytanie czym mógłbym tanio utwardzić kawałek działki żeby nie było problemu przy przyjeździe ciężarówek z materiałami, ponieważ jest dosyć mięka ziemia i nie chciałbym żeby się zakopali jeżeli w ogóle będą chcieli wiechać

Tanio to znaczy w jakiej kwocie chcesz się zmieścić i jaki to kawałek działki?

 

Ja zebrałem 15cm ziemi, dałem geowłókninę, na to tłuczeń, na górę kliniec.

 

40mb x 2,6m szeroko

Koszt z koparką około 3 do 3,5 tys.

Nie pamiętam dokładnie

Link do komentarza
3 minuty temu, uroboros napisał:

Wojska litewskie, wg Sienkiewicza, podążające przez bory w stronę Grunwaldu, tak umacniały bagniste drogi pod swoje tabory... tak wiedli swoje armaty Polacy w drodze do Grunwaldu... tak umacniali drogi szwedzi w czasie potopu w drodze przez bory i lasy Polski... po tak wzmocnionej drodze jechał czołg RUDY102 przez bagniste drogi...

 

:takaemotka: Porównujesz obciążenie piechurów i koni do ciężarowej o ładowności kilku/kilkunastu ton.

5 minut temu, uroboros napisał:

Mhtyl'u - mówisz o dzisiejszej, handlowej wersji faszyny, produkowanej faktycznie do prac melioracyjnych, a tu potrzeba po prostu warstwy różnych gałęzi, witek, niezbyt grubych konarów, ułożonych w warstwę na śladzie drogi potrzebnej na wjazd na działkę...

Ja stwierdzam fakty a fakty są takie a nie inne. Faszyna nie służy do utwardzania gruntu. Sam powołałeś sie na Wikipedię to sobie poczytaj co to jest faszyna i pokaż mi gdzie i kto utwardza drogę czy grunt faszyną.

 

Walnęliście babola a teraz będzie dwadzieścia lub więcej postów o faszynie. Kolejny doktorat o faszynie będzie pisany bo przecież Wasze musi być na wierzchu.

Link do komentarza
17 minut temu, mhtyl napisał:

bo przecież Wasze musi być na wierzchu

 

Nie nasze musi być na wierzchu, tylko na wierzchu ma być szybka i tania metoda zabezpieczenia wjazdu samochodu z towarem na działkę... retro podał jedną z metod, znanych od wieków, ale ty rozpocząłeś dyskusję, zamiast zareagować tak, jak np. MrTomo i podać podobne  rozwiązanie...

 

W poście#3 zapytałem:

8 godzin temu, uroboros napisał:

A co to jest ta "miękka ziemia"? Jeśli jest to glina, to na mokro i geokratka nie da rady - zanurzy się po kilku przejazdach...

Pytacz zapytał o sposób, ale nie odpowiedział na moje pytanie, nie było go na forum od założenia wątku.

 

Metoda MrTomo jest najsłuszniejsza i pewnie w sumie najtańsza, i najlepiej by było, żeby od razu ten wykop stanowił późniejszy wjazd , czy komunikację po działce. Ale jeśli chodzi o działanie NA TERAZ, NA JAKIŚ CZAS, to pomysł retro jest bardzo dobry!

 

 

Link do komentarza
Dnia 17.01.2020 o 22:40, uroboros napisał:

Ale jeśli chodzi o działanie NA TERAZ, NA JAKIŚ CZAS, to pomysł retro jest bardzo dobry!

Nie wiem czy śmiać sie czy płakać a może Wam współczuć z waszej niewiedzy. Pokaz mi kto utwardza teren działki faszyną.

Pokaz mi kto na działce budowlanej będzie zwoził gałęzie i układał a po drugie to tyle da co umarłemu kadzidło.

Ale cóż, dyletantem być to nie grzech.

Dnia 17.01.2020 o 22:40, uroboros napisał:

zamiast zareagować tak, jak np. MrTomo i podać podobne  rozwiązanie...

 

Po co jak rozwiązanie już padło i to w poście #2 . MrTomo podał bardziej szczegółowe rozwiązanie. 

 

Link do komentarza
16 godzin temu, uroboros napisał:

Ale jeśli chodzi o działanie NA TERAZ, NA JAKIŚ CZAS, to pomysł retro jest bardzo dobry!

Myślę, że lepiej  byłoby wysypać trochę gruzu, nawet jeśli miałby się utopić.

A już najtaniej - zaczekać na mróz.

 

7 minut temu, mhtyl napisał:

czekam  na autora tematu co ma do powiedzenia

Chyba się nie doczekamy - tak mi się wydaje :D

Edytowano przez MrTomo
poprawka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
17 godzin temu, uroboros napisał:

Nie analizowałem zdjęć! Pokazałem tylko jaka jest idea zastosoawnia faszyny na tymczasowe "utwardzenie" dojazdu na działkę... Ale wytknąłeś mi moje "błędy"...Chciałeś  i wytknąłeś...

Więc pokazujesz nieprawdę i piszesz nieprawdę bo to co pokazałeś jest owszem pokazane zastosowanie faszyny ale nie na utwardzenie drogi/terenu do jazdy ciężkimi samochodami więc nie pisz że jest to idea zastosowania faszyny do utwardzenia dojazdu bo nie jest.

A to jest fotorelacja z e wzmacniania wałów. Ciąg dalszy do fotki która zapodałeś.

8.jpg

14.jpg

10.jpg

3 minuty temu, MrTomo napisał:

Myślę, że lepiej  byłoby wysypać trochę gruzu, nawet jeśli miałby się utopić.

A już najtaniej - zaczekać na mróz.

Nie wiadomo własnie jaki to grunt. uroboros zadał pytanie i odpowiedzi niet.

Nie wiadomo tez czy to utwardzenie wjazdu będzie potem docelowe czy tylko czasowe bo to tez ma znaczenie jak utwardzić teren.

Link do komentarza
6 minut temu, MrTomo napisał:

No niestety wszyscy opieramy się tylko o post #1

Więc każdy pisze co ma na myśli 

Bez konkretów i danych możemy sobie darować 

 

Oczywiście, na razie tylko możemy gdybać ale nie do przesady aby faszyną utwardzać grunt pod ciężarówki.

Link do komentarza

Może faszyną kiedyś pomagali sobie słowianie i wojsko - ale plac budowy musi mieć jakąś trwałość tam, gdzie podjaeżdża transport, składa się materiały budowlane, wyladowuje - potem to trzeba posprzątać jakoś, a w czasie budowy by ta faszyna chyba by była przetarta na bagno. 

Mnie się wydaje  :14_relaxed:  że najlepiej jednak utwardzić teren w miejscu przewidywanego przyszłego wjazdu na działkę, i zrobić to jak chciał Tomo, albo płytami żelbetowymi - bo potem co tanio to drogo.

Faszyna na jednorazowy przejazd, parę dni może  tak - ale na dłuższy czas coś solidniejszego powinno być.

 

Tematodawca w sumie dość jasno powiedział, że to zwykły nieutwardzony teren. Nie ma tam bagienka, to w czym problem?

Po co taka dyskusja zażarta - nawet wystarczy wysypać trochę kamienia grubszego i z głowy.

Link do komentarza
3 minuty temu, zenek napisał:

Może faszyną kiedyś pomagali sobie słowianie i wojsko

Dziwne aby w tamtych czasach słowianie idący w bój utwardzali sobie drogi klinkiem i ubijali zagęszczarką :) 

Link do komentarza

A wracając do tematu:

"W jaki sposób przeprowadzić utwardzenie terenu

Wątpliwość wielu osób planujących utwardzenie budzi to, czym utwardzić podjazd na posesję lub ile kosztuje utwardzenie drogi. Czym utwardzić wjazd na posesję, jeśli teren jest grząski? Utwardzenie terenu tłuczniem, gruzem lub żwirem będzie najlepszym z dostępnych rozwiązań. Miejsca na działce, które są najbardziej zawilgocone, można korytować i zasypać kamieniami, przez co teren taki będzie oddawał wodę z opadów i będzie od razu gotowy do ułożenia kostki brukowej lub innych elementów. Koszt utwardzenia drogi tłuczniem waha się od 50 do 100 złotych za metr kwadratowy powierzchni. Polecany jest tłuczeń dolomitowy, wykorzystywany jako utwardzanie podjazdu, który jest materiałem trwałym, a przy tym nad wyraz estetycznym" (....)

"Kiedy jednak potencjalny inwestor zdecyduje się na samodzielnie utwardzenie gruntu, należy je przeprowadzić zgodnie ze sztuką. Trzeba po pierwsze wytyczyć obszar podjazdu, później zaś usunąć humus i na głębszych warstwach wykopu ułożyć geowłókninę. Taki manewr powoduje oddzielenie gruntu od podbudowy. Następnie wykonuje się wysypkę 20-centymetrowej warstwy tłuczniowej, na nią układa się gruby żwir, a na koniec żwir dekoracyjny lub miał kamienny. Pozbycie się pylenia można uzyskać dzięki stosowaniu materiałów o różnym stopniu uziarnienia, co prowadzi do bardziej zagęszczonej i wytrzymalszej powierzchni. Przyjmuje się, że koszty materiałów do wykonania podjazdu z kruszywa o powierzchni około 50 metrów kwadratowych wynoszą 2000 złotych.

Formalności związane z utwardzeniem terenu

Przy realizowaniu przedsięwzięcia, jakim jest utwardzanie gruntu, należy bezwzględnie sprawdzić zapis planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, gdzie określone jest, jaka ma być minimalna powierzchnia czynna na każdej działce. Nawierzchnia utwardzona nie może przekraczać pewnej przyjętej wartości, dlatego czasem utwardzenie podwórka jest niemożliwe ze względu na jej przekroczenie. Utwardzenie terenu na działce rolnej musi być poparte dokumentami. Tylko na działce budowlanej nie trzeba załatwiać żadnych dodatkowych urzędowych formalności. Utwardzanie terenu wokół domu nie musi być oparte ani na zgłoszeniu, ani na pozwoleniu na budowę.

Formalności jednak nie uda się uniknąć, kiedy inwestycja będzie wykonywana na specjalnych terenach ochronnych, takich jak Natura 2000. Wtedy będzie potrzebne pozwolenie na budowę. W przypadku kiedy obszar wpisany jest do rejestru zabytków, wystarczy dokonać zgłoszenia, które jest uproszczoną procedurą w stosunku do pozwolenia na budowę. Dokument należy złożyć do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który w terminie 21 dni od złożenia może wezwać inwestora do uzupełnienia niezbędnej dokumentacji bądź też złożenia stosownych wyjaśnień. Jeśli jednak organ nie wniesie żadnego sprzeciwu, można rozpocząć roboty.

Zwolnienie strony z formalności nie jest tożsame z dowolnym sposobem na przeprowadzenie utwardzenia gruntu. Należy pamiętać, aby odprowadzenie wód z powierzchni utwardzonej nie było kierowane na sąsiednie nieruchomości. Powierzchnia utwardzenia musi też mieścić się w normie, która jest podana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego."

 

To cytat z calkiem fajnej stronki:

https://building-companion.pl/blog/artykuly/po-budowie/jak-w-prawidlowy-sposob-wykonac-utwardzenie-gruntu/

Link do komentarza
20 godzin temu, uroboros napisał:

:89_clap::89_clap::89_clap:

 

Pięknieś to wynalazł!!! Potrafisz!

 

:89_clap::89_clap::89_clap:

Tia... Wynalazł jak zwykle nie na temat i bez sensu. Tu nie ma być ani utwardzanie podjazdu, ani drogi, lecz "tanio utwardzić kawałek działki żeby nie było problemu przy przyjeździe ciężarówek z materiałami". Czyli do kamieni, żwirów i całego zagospodarowania działki jest jeszcze bardzo daleko.

Link do komentarza
Dnia 16.01.2020 o 21:37, Bialy95 napisał:

tanio utwardzić kawałek działki żeby nie było problemu przy przyjeździe ciężarówek z materiałami

Gruz budowlany i żwir na wierzch , tak mam zrobiony wjazd na glinie i nic na razie od ponad 15 lat nie siadło .Nie mam jeszcze położonej nawierzchni docelowej ale każdy ciężki sprzęt jaki przyjeżdżał wyjeżdżał bez zapadania . Sporo sasiadów też tak ma zrobione .Mało tego , jedna z dojazdowych dróg też była zasypana w ten sposób i wszystko po niej jeździ i nic jej się nie robi .Sąsiedzi sami zrobili tą drogę bo musieli aby mieć dojazd do działek i swoich budów . Prawie 20 lat służy .

Edytowano przez joks (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
20 minut temu, joks napisał:

Gruz budowlany i żwir na wierzch , tak mam zrobiony wjazd na glinie i nic na razie od ponad 15 lat nie siadło . 

Problem w tym, że Pytający nie określił, że to "tanie utwardzenie" jest potrzebne w tym miejscu docelowo. Napisał na razie, że chce tylko przejechać ciężarówkami.  Może tam już za rok będzie chciał mieć ogródek?

Więc po co mu gruz i żwir na wierzch w tym miejscu?

Link do komentarza

 

 

32 minuty temu, MrTomo napisał:

nie zgadzam się

Możesz!!! Nie zgodzić się...

I masz sporo racji!

 

Ale trzeba mieć plan zagospodarowania działki na przyszłość!

3 minuty temu, retrofood napisał:

Może tam już za rok będzie chciał mieć ogródek?

A czy pytacz ma - nic nie wiemy :zalamka:

Pojawił się, zadał pytanie iiiiii... tyleśmy go widzieli...

 

A może wchodzi bez logowania, widzi "rozwój" dyskusjopyskówki i boi się odezwać :zalamka::wallbash:

10 minut temu, retrofood napisał:

Więc po co mu gruz i żwir na wierzch w tym miejscu?

A faszyna po paru latach rozłoży się i jeszcze nawiezie i spulchni glebę

:icon_mrgreen:

Link do komentarza
7 minut temu, uroboros napisał:

 Ale trzeba mieć plan zagospodarowania działki na przyszłość!

A czy pytacz ma - nic nie wiemy :zalamka:

 

No właśnie. Ale wiemy, że ma być tanio, więc nie o kamienie i żwir tu chodzi, bo dlaczego mamy zakładać, iż Pytacz sam nie był w stanie pomyśleć o kamieniach i żwirze? Ja nieznanych ludzi tak nisko nie oceniam.

Link do komentarza

Dla podkreślenia:

3 minuty temu, retrofood napisał:

wiemy, że ma być tanio, więc nie o kamienie i żwir tu chodzi, bo dlaczego mamy zakładać, iż Pytacz sam nie był w stanie pomyśleć o kamieniach i żwirze? Ja nieznanych ludzi tak nisko nie oceniam.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, MrTomo napisał:

nie zgadzam się

Ja się zgadzam, bo po pierwsze że nie za bardzo na ten temat, a po wtóre to po co wklejać coś czego jest zatrzęsienie w necie - wystarczy tylko wpisać pytanie w google.

Ale niech tam sobie wkleja co chce, jakoś musi zapracować na te koszulki czy co tam jeszcze, lepsze to niż wmawianie innym dziecka w brzuch.:patyk:

Tanie tymczasowe utwardzenie(jeśli jest potrzebne) to raczej takie coś jak opisał Joks.

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Witam właśnie miałem chwilę żeby przysiąść do tematu otóż na dzialce jest ziemia dosc miękka, widziałem na działce obok jakie zostały głębokie ślady po koparce, także dużo większy problem byłby z ciężarówką. Chciałbym tylko wyłącznie na czas budowy zrobić podjazd, przekroje są mniej więcej 9m od granicy działki 

Ps. Witam Wszystkich 

15796302005502723959993906883295.jpg

20200104_131609.jpg

Link do komentarza
11 minut temu, Bialy95 napisał:

Witam właśnie miałem chwilę żeby przysiąść do tematu otóż na dzialce jest ziemia dosc miękka, widziałem na działce obok jakie zostały głębokie ślady po koparce, także dużo większy problem byłby z ciężarówką. Chciałbym tylko wyłącznie na czas budowy zrobić podjazd, przekroje są mniej więcej 9m od granicy działki 

Podejrzewam że chuchasz na zimne :) każda działka jaka by nie była zimą i szczególnie wiosną jest grząska to normalne, przecież to jest tylko ziemia. Co innego gdyby to działo sie latem w suche, upalne dni to wtedy miałbyś powód do zmartwień.

Jeżeli chcesz utwardzić teren tylko na czas budowy to najlepszym wyjściem byłoby zastosować płyty betonowe. Po budowie możesz je zdemontować i odsprzedać, chyba że tam gdzie chcesz utwardzić teren docelowo po budowie będziesz robił wjazd wtedy jak wyżej koledzy pisali kamień, gruz i zagęścić/ubić to była by podbudowa pod przyszły wjazd.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...