Skocz do zawartości

C.O Plan był na pellet.


Berathor

Recommended Posts

Cześć.

Mam następujący problem. Jestem w trakcie umawiania hydraulików do instalacji C.O w domku parterowym jednorodzinnym świeżo budowanym.

Dom 144m użytkowe, dom z H+H 24 cm ocieplony 15 cm styropian lambda 0,33, strop styropian 15 cm, podłoga styropian 15 cm, okna iglo energy drutex, 3 szyby 7 komór, wentylacja grawitacyjna,

Wstępnie umówione jest ogrzewanie grzejnikowe w systemie rozdzielaczowym + podłogówka w łazienkach i wiatrołapie. Piec wybrany na biomasę (zamiar palenia ekogroszkiem z grubym pelletem i często drzewem).

Dzisiaj zadzwonili do mnie z gminy, że zapraszają na spotkanie w sprawie przyłączy gazu ziemnego. Obecnie gmina nie jest zgazyfikowana ale ma być  do końca 2020 roku w naszej lokalizacji.

Czy ktoś podpowie czy w mojej sytuacji warto rozważać zmianę ogrzewania na gaz? pozdrawiam.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Berathor napisał:

+ podłogówka w łazienkach i wiatrołapie.

A dlaczego tu i dlaczego tylko tu? przecież znajdziesz miejsce na grzejniki i w łazience i w wiatrołapie... a instalacja będzie nieco prostsza...

 

A tak naprawdę to rób tak jak radzi demo:

48 minut temu, demo napisał:

podłogówkę rób na całym mieszkaniu a nie tylko w wybranych miejscach.

 

22 minuty temu, Berathor napisał:

Co do podłogòwki to nie jestem fanem.

Bądź fanem swojego portfela i rób podłogówkę... Będzie tańsza eksploatacja.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Berathor napisał:

Co do podłogòwki to nie jestem fanem. Od zawsze miałem w domu grzejniki i dywany i osobiście chciałbym przy tym zostać. Dlatego zastanawiam się czy jest sens pakować się w gaz skoro chce zostawić grzejniki. 

Miałeś grzejniki jak prawie każdy z Nas bo kiedyś podłogówki nie było a to nie oznacza że masz jej nie mieć.

Podłogówka  jakie nie miał byś źródło ciepła jest ekonomiczniejsza od grzejników bo na grzejniki woda musi iść 50-60 stopni  a na ogrzewanie podłogowe około 30 stopni.

Jeżeli chcesz mieć bezobsługowe i bezpieczne ogrzewanie to ja na Twoim  miejscu postawiłbym na prąd.

Link do komentarza
48 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Rodzaj paliwa nie ma żądnego znaczenia czy będą grzejniki czy też nie 

Ale ma znaczenie w tym sensie że wymaga obsługi i składowania.

 

51 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Oczywiście ogrzewanie mieszane to najlepszy wariant-m.in.  możliwość w miarę szybkiej zmiany temp. 

No tak się niby mówi, ale komu tak naprawdę potrzebne są te szybkie zmiany temperatury. Nie żyjemy przecież w aż tak zwariowanej strefie klimatycznej żeby występowała konieczność skokowych zmian. Do tego jak jest za ciepło zawsze można uchylić okna, a jak za zimno włożyć ciepły sweter i kapcie.

No może w szkieletorach przy bardzo małej bezwładności termicznej to szybkie sterowanie ma większy sens, ale przy domu z większą bezwładnością chyba jednak nie ma to aż takiego znaczenia.

 

Link do komentarza

Byłem na zebraniu. Gaz dopiero za 4 lata u mnie może być. Więc problem się sam rozwiązał. Wentylacja grawitacyjna a i owszem, o reku myślałem swojego czasu, ale jakoś umarło to we mnie śmiercią naturalną. Buduje dom bez kredytów, metodą gospodarczą i póki co reku wydaje mi się zbyt dużą inwestycją. 

Link do komentarza
26 minut temu, Berathor napisał:

Więc problem się sam rozwiązał

Problem gazu się - póki co - rozwiązał... ale kwestia grzania pozostała :bezradny:

 

Odpuść piec na biomasę, no chyba ze masz las i z niego czerpać będziesz biomasę...

2 godziny temu, mhtyl napisał:

Jeżeli chcesz mieć bezobsługowe i bezpieczne ogrzewanie to ja na Twoim  miejscu postawiłbym na prąd.

Gawel mógłby Ci coś podpowiedzieć!

Link do komentarza

Zorientowałem się w gminie jakiś czas temu, na obecną chwilę niema szans na dofinansowanie fotowoltaiki. Ogrzewanie na prąd miałoby tylko sens gdybym się zdecydował na foto. Las mam, hobbystycznie jestem stolarzem, ale wiadomo to co produkuje to i w kozie w gospodarczym zutylizuje. Kotłownia mam w dobudówce do domu a i miejsca na składowanie opału nie brakuje. Mam w projekcie wyliczenia jakieś tam i wyprodukowanie KW energi cieplnej elektrycznie jest znacznie droższe niż inne źródła energii. Po głowie jeszcze chodzi pellet i ekogroch z podajnikiem. Myślałem o piecu gazujacym drewno ale o opel spełniający wymagania ciężko. U mnie sama sosna. 

Edytowano przez Berathor (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...