Skocz do zawartości

Plaża publiczna na działce


wartyl11

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

zamierzałem kupić działkę rekreacyjną nad jeziorem, ale dzisiaj dowiedziałem się w Gminie że oficjalnie na terenie tej działki jest zgodnie z planem zagospodarowania terenu plaża publiczna. Mogę być właścicielem tej działki, ale o wybudowaniu czegokolwiek nie ma mowy (domek holenderski odpada). Chciałabym zapytać jak to działa? Czy status działki z plażą publiczną ma jakiś status prawny? Jak to w ogóle możliwe, że na terenie całej prywatnej działki jest plaża publiczna? Co ciekawe dotyczy to tylko tej działki i przyległej do niej, a z drugiej strony działki już nie mają tej plaży :) Działka ma długość 80 metrów i szerokość 8 metrów. 

 

 

Link do komentarza
2 godziny temu, wartyl11 napisał:

Ale to jest takie standardowe 1,5 metra od jeziora? Bo mi Pan z Urzędu powiedział, że cała ta działka to teren plaży publicznej. Szerokość 8 metrów, długość 80 metrów. 

Nie pamiętam  jaki pas od linii brzegowej jest wg prawa, trzeba by to sprawdzić w necie.

Natomiast jeżeli urzędnik mówi że cała działka 8mX80m  jest to plaża publiczna to chyba tak jest. Można to sprawdzić najprościej na geopartalu jaki to nr działki i jaka powierzchnie ona zajmuje albo zrobić wyciąg w gmin ie z MPZP który obejmuje ten teren.

Jeżeli będzie to ujęte w planie to musiałby być właściciel tej działki, najprawdopodobniej będzie to gmina skoro jest to plaża publiczna.

Link do komentarza
2 minuty temu, Elfir napisał:

Działka dla chętnego do otwarcia publicznej plaży, postawienia baru z hotdogami i wypożyczalni leżaków.

Tylko wtedy działka nie była by publiczna tylko usługowa.

Link do komentarza

Tylko że tu chodzi o działkę która ma wydzieloną cześć pod plażę publiczną, jak dla mnie to dziwne zjawisko bo jeżeli jest MPZP i przewiduje plażę na części działki to teren/działka powinna być osobno wydzielonym terenem przeznaczonym na cele rekreacyjne publiczne i wtedy można by snuć domysły co by mogło na niej powstać. Sama nazwa "plaża publiczna" kojarzy mi się ze swobodnym dostępem każdemu kto będzie miał ochotę  z niej skorzystać.

Wszelakie wątpliwości rozwieje tylko wizyta w gminie albo  sprawdzenie działki na geoportalu.

Link do komentarza
4 godziny temu, mhtyl napisał:

Wszelakie wątpliwości rozwieje tylko wizyta w gminie albo  sprawdzenie działki na geoportalu.

 

Ogólnie na geoportalu widzę, że działka nie jest podzielona tylko jest całością, której właścicielem (zgodnie z moją wiedzą) jest osoba prywatna, która chce sprzedać tę działkę. Czy na geoportalu mogę wyczytać coś jeszcze?

 

Ciekawy jestem jak to wygląda w praktyce, jeśli ta działka w MPZP to plaża publiczna to czy właściciel może używać jej wyłącznie do zarobku na plażowiczach, tylko czy coś takiego reguluje prawo? Wtedy byłaby to plaża prywatna, a nie publiczna.

 

Właściciel mógłby np na takiej działce postawić małe ogrodzenie i sobie biwakować w namiocie? 

Edytowano przez wartyl11 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
20 godzin temu, wartyl11 napisał:

zamierzałem kupić działkę rekreacyjną nad jeziorem, ale dzisiaj dowiedziałem się w Gminie że oficjalnie na terenie tej działki jest zgodnie z planem zagospodarowania terenu plaża publiczna.

Sprzedający działkę nic o tym nie wie? Czy woli potencjalnego kupca nie informować?

3 godziny temu, bajbaga napisał:

Działka jest prywatna, ale MPZP przeznacza ją pod ......

Czyli.

Czyli jest działka na której jej właściciel może tylko ..... opłacać podatek.

To jest to o czym wspominam w kontekście jej sprzedaży przez właściciela.

Link do komentarza

No to mamy rozwiązanie:

 

Z MPZP:

 

Symbol: 32KDW, 20Utp

 

Przeznaczenie: Teren dróg wewnętrznych, Teren plaży publicznej (na podstawie Uchwały Rady Miejskiej z 2006 roku - Miejscowy Plan Zagospodarowaniu Przestrzennego Terenów Rekreacyjnych)

 

Dodatkowe informacje: Oś widokowa

Projektowany rurociąg tłoczony kanalizacji sanitarnej

Projektowany wodociąg

Istniejący wodociąg do wyłączenia z eksploatacji 

 

Wyjaśnienie terenu plaży publicznej:

 

1. Plażę należy utrzymać trawiastą

2. Zakaz jakiekolwiek zabudowy

3. Zabrania się prowadzenie prac ziemnych przekształcających rzeźbę terenu 

4. Istniejący drzewostan do zachowania - dopuszcza się prac kształtujących zieleń, porządkujących i sanitarnych.

5. Dopuszcza się lokalizację obiektów małej architektury związanej z obsługą plaży

6. Dopuszcza się możliwość lokalizacji pomostu drewnianego

7. Zakaz stawiania jakichkolwiek ogrodzeń

 

Zastanawiam się tylko po co Gmina uchwala coś takiego? Jak tej działki ogrodzić nawet nie można to po co to komu i będzie tak stało nieużywane przez kolejne lata... A czy jest jakaś zasada raz na jakiś czas ustala się nowy MPZP? Teraz sprzedający powinien mi obniżyć jakieś 50% ceny :)

 

 

 

Edytowano przez wartyl11 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
15 minut temu, wartyl11 napisał:

No to mamy rozwiązanie:

Z MPZP:

Symbol: 32KDW, 20Utp

 

Przeznaczenie: Teren dróg wewnętrznych, Teren plaży publicznej (na podstawie Uchwały Rady Miejskiej z 2006 roku - Miejscowy Plan Zagospodarowaniu Przestrzennego Terenów Rekreacyjnych)

 

Dodatkowe informacje: Oś widokowa

Projektowany rurociąg tłoczony kanalizacji sanitarnej

Projektowany wodociąg

Istniejący wodociąg do wyłączenia z eksploatacji 

 

Wyjaśnienie terenu plaży publicznej:

1. Plażę należy utrzymać trawiastą

2. Zakaz jakiekolwiek zabudowy

3. Zabrania się prowadzenie prac ziemnych przekształcających rzeźbę terenu 

4. Istniejący drzewostan do zachowania - dopuszcza się prac kształtujących zieleń, porządkujących i sanitarnych.

5. Dopuszcza się lokalizację obiektów małej architektury związanej z obsługą plaży

6. Dopuszcza się możliwość lokalizacji pomostu drewnianego

7. Zakaz stawiania jakichkolwiek ogrodzeń

 

Fajna ta działka do kupienia :)

Link do komentarza
3 godziny temu, bobiczek napisał:

 

Fajna ta działka do kupienia :)

A co właściwie oznaczają te punkty?

 

1. Oś widokowa?

2. Projektowany rurociąg tłoczony kanalizacji sanitarnej i projektowany wodociąg(planują zrobić nowy rurociąg pod tą działką?)

3. Istniejący wodociąg do wyłączenia z eksploatacji  (ten obecny jest do zlikwidowania?)

Link do komentarza
14 minut temu, mhtyl napisał:

Z powyższego co wyczytałem to na Twoim miejscu dałbym sobie spokój z kupnem tej działki.

Wszystko jest kwestią ceny, ale wiedząc to wszystko to sprzedający będzie musiał znacznie ją obniżyć żebym w ogóle pomyślał o jej zakupie :)

 

A te pytania teraz zadałem, żeby się doedukować i wiedzieć na co uważać szukając innej działki:

 

 

1. Oś widokowa, czy wpływa ona jakoś w praktyce na korzystanie z działki?

2. Projektowany rurociąg tłoczony kanalizacji sanitarnej i projektowany wodociąg(planują zrobić nowy rurociąg pod tą działką?)

3. Istniejący wodociąg do wyłączenia z eksploatacji  (ten obecny jest do zlikwidowania?)

 

Link do komentarza
16 minut temu, wartyl11 napisał:

Wszystko jest kwestią ceny

Tylko czy warto? kupując działkę z takimi obostrzeniami komfortu raczej sie nie spodziewaj, więc czy warto nawet za niską cenę zafundować sobie taki dyskomfort?

Link do komentarza
27 minut temu, wartyl11 napisał:

Znaczy ja bym chciał tego używać przyjeżdżając tam z namiotem i łódką do popływania, więc w sumie chyba te obostrzenia aż tak bardzo nie będą wpływać na moje użytkowanie. 

Weź pod uwagę że będziesz z tej plaży wyganiany przez częstych bywalców.Nie będziesz mógł zabronić wstępu ale Tobie różne dresy już tak.
Ale będziesz musiał utrzymać porządek i dbać o czystość. Sprzątać śmieci. Itd itp....Jeśli Ci wytną drzewko to Ty odpowiesz.
Dobrze myślę?
Chyba że urządzisz przystań,marinę i wybudujesz wypożyczalnię sprzętu pływającego.
 

Link do komentarza

Myślisz, że dresy będą znały MPZP i dlatego ochoczo będą przychodzić?

 

Postawię tabliczkę "Teren prywatny" lub "Wstęp na plażę płatny 200 zł" :D

 

Ogólnie każda działka z linią brzegową ma takie niebezpieczeństwo, bo zgodnie z prawem do każdego jeziora dostęp powinni mieć obywatele. "Prawo wodne zabrania bowiem grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar."

 

 

Link do komentarza

Chwilunia - wstrzymajcie konie.

MPZP to plan, a plany .........

 

Do czasu wykupu tej działki przez np. gminę, właściciel działki, może ją użytkować  sam i samodzielnie, jako prywatną (swoją) plażę.

 

Może ją ogrodzić (a właściwie powinien) tak, aby ogrodzenie umożliwiało dojście,  przez obcych,  linią brzegową.

Może postawić sławojkę, śmietnik, itp. 

Link do komentarza

Za kasę, którą zapłacisz za działkę, nawet jak sprzedawca opuści 50% z ceny, wynajmiesz dziesiątki razy na swoje biwaki nad jeziorem  - niekoniecznie tym - miejsca, o które kto inny będzie miał obowiązek dbać, pilnować i sprzątać... Będziesz maił sławojkę, prysznic, zabezpieczone miejsce...

35 minut temu, wartyl11 napisał:

Myślisz, że dresy będą znały MPZP i dlatego ochoczo będą przychodzić?

Nie będą musiały znać planów... wystarczy, że raz czy dwa wpadną - może całkiem przypadkowo i zrobią... to, co potrafią zrobić...:zalamka:

 

13 minut temu, bajbaga napisał:

Może ją ogrodzić (a właściwie powinien) tak, aby ogrodzenie umożliwiało dojście,  przez obcych,  linią brzegową.

Czyli właściwie nie dogrodzić, albo zrobić bramę do jeziora, jeśli ogrodzi te 6,5 metra szerokości...

 

Aleeeee:

6 godzin temu, wartyl11 napisał:

7. Zakaz stawiania jakichkolwiek ogrodzeń

Więc nie ogrodzi... :bezradny:

 

 

Generalnie - odpuść sobie... tą lokalizację...

Link do komentarza

czyli jak chce wrażeń - niech bierze

o ile pierwotny właściciel może  wydrze jakąś kasę za "zmianę" przeznaczenia, tak nowy właściciel "widziały gały co brały" chooosteczkę z tego będzie miał, choć "publiczna" to raczej gmina powinna odkupić - poczeka, wypunktuje, dop... kary to właściciel jeszcze dopłaci do biznesu;

i tyle

Link do komentarza
1 godzinę temu, bajbaga napisał:

Może ją ogrodzić

Działkę może ogrodzić ale ten kawałek działki  (szerokość 8 metrów, długość 80 metrów) gdzie jest ta plaża nie wolno mu grodzić bo tak mówi MPZP.

7 godzin temu, wartyl11 napisał:

Z MPZP:

 

Wyjaśnienie terenu plaży publicznej:

7. Zakaz stawiania jakichkolwiek ogrodzeń

 

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Działkę może ogrodzić ale ten kawałek działki  (szerokość 8 metrów, długość 80 metrów) gdzie jest ta plaża nie wolno mu grodzić bo tak mówi MPZP.

 

 

Dnia 15.01.2020 o 15:13, wartyl11 napisał:

Działka ma długość 80 metrów i szerokość 8 metrów.

To co może ogrodzić? :scratching::icon_eek::icon_rolleyes:

Link do komentarza

1. Zgodnie z MPZP nie można tam nic ogrodzić. Można w jakiś prowizoryczny sposób zaznaczyć, że jest to teren prywatny i tyle. 

2. Z prądu i wody też się nie skorzysta, bo jak skoro nie można nic tam wybudować. Ewentualnie skrzyknę elektryczną, która musiałaby sobie stać sama (ale na słabo oddzielonym terenie to chyba nie najlepszy pomysł).

3. Pewnie w każdym momencie może przyjść Gmina i stwierdzić, że wykupuje tę działkę i organizuje swoją plażę publiczną (zapewne za psie pieniądze). 

4. To, że inne osoby mogą wchodzić na działkę i korzystać z jeziora to jest tak na każdej działce, więc tutaj nie widzę jakiś specjalnych problemów. 

 

Podsumowując jest to działka bardzo specyficzna i ma bardzo wiele wad i zagrożeń. Ma również ogromny plus o który bardzo trudno na dzisiejszym rynku - linię brzegową z jeziorem na Mazurach w niskiej cenie. 

 

 

 

 

 

Link do komentarza

Teraz sam sobie oceń, czy warto ją kupić...

 

Wydać ileś tam kasy - wydać, bo nawet nie można powiedzieć, że ZAMROZIĆ, czy ZAINWESTOWAĆ :scratching::bezradny: - ze świadomością, że NIC nie możesz tam zrobić... a inni mogą tam praktycznie wszystko, a Ty będziesz MUSIAŁ po nich posprzątać!

 

 

9 godzin temu, wartyl11 napisał:

Ma również ogromny plus o który bardzo trudno na dzisiejszym rynku - linię brzegową z jeziorem na Mazurach w niskiej cenie. 

 

No to kupuj ten PLUS... BRAWO TY

Link do komentarza
13 minut temu, uroboros napisał:

Teraz sam sobie oceń, czy warto ją kupić...

 

Wydać ileś tam kasy - wydać, bo nawet nie można powiedzieć, że ZAMROZIĆ, czy ZAINWESTOWAĆ :scratching::bezradny: - ze świadomością, że NIC nie możesz tam zrobić... a inni mogą tam praktycznie wszystko, a Ty będziesz MUSIAŁ po nich posprzątać!

 

 

 

No to kupuj ten PLUS... BRAWO TY

Chyba za bardzo nie doczytałeś tematu; dlaczego uważasz że inni mogą tam praktycznie wszystko? Ta działka to ziemia prywatna, nie ma obowiązku wpuszczania tam innych ludzi. 

Link do komentarza
27 minut temu, bajbaga napisał:

Trochę nie bardzo wiem jak zrozumieć, że działka ma szerokość 8m i długość 80m.

 

80m to długość linii brzegowej, a 8m to w głąb działki ?

 

A może odwrotnie?

8 metrów linia brzegowa i 80 metrów w głąb działki, aż do drogi. Czyli tak jak na każdej działce z linią brzegową tutaj swobodny dostęp mogą mieć ludzie przy jeziorze, czyli powierzchnia 8 metrów x 1,5 metra = 12m2, na pozostałą już nie - czyli 78,5 metra x 8 metrów = 628m2. Tym bardziej absurdalny jest zapis w planach o plaży publicznej :)

 

Edytowano przez wartyl11 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
18 minut temu, wartyl11 napisał:

8 metrów linia brzegowa i 80 metrów w głąb działki, aż do drogi.

I wszystko jasne.

To jest działka "drogowa".

Ktoś kiedyś dzielił działki, a ten pas zostawił jako "drogę dojazdową".

Być może na tej "działce" istnieją służebności dojścia/dojazdu.

Ten zapis w MPZP:

21 godzin temu, wartyl11 napisał:

Przeznaczenie: Teren dróg wewnętrznych

też to potwierdza.

Ps. To wyjaśnia też dlaczego istnieje zapis o zakazie budowy ogrodzenia - gmina nie będzie musiała ponosić kosztów (budowy ogrodzenia) przy wykupie działek.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 minuty temu, bajbaga napisał:

I wszystko jasne.

To jest działka "drogowa".

Ktoś kiedyś dzielił działki, a ten pas zostawił jako "drogę dojazdową".

Być może na tej "działce" istnieją służebności dojścia/dojazdu.

Ten akapit MPZP:

też to potwierdza.

No to już za dużo tych minusów :) Dzięki za pomoc i wyjaśnienie, że ta działka to jednak zwyczajny bubel :)

Link do komentarza
18 godzin temu, wartyl11 napisał:

A co właściwie oznaczają te punkty?

 

1. Oś widokowa?

2. Projektowany rurociąg tłoczony kanalizacji sanitarnej i projektowany wodociąg(planują zrobić nowy rurociąg pod tą działką?)

3. Istniejący wodociąg do wyłączenia z eksploatacji  (ten obecny jest do zlikwidowania?)

8 metrów to doskonała szerokość do poprowadzenia rury wodociągu i rury kanalizacji. Czyli działka będzie rozkopywana, rury zostaną umieszczone pod ziemią a na powierzchni powstanie... droga. Teren doskonale wydzielony, a że został nazwany "plaża publiczna"? No cóż, niektórzy tak to sobie wyobrażają: "W miasteczku znajdowało się kino, muzeum, biblioteka oraz inne domy publiczne"!

Link do komentarza
13 minut temu, wartyl11 napisał:

Na szczęście jest MPZP, gdzie wszystkie informacje można znaleźć, w innym wypadku można naprawdę niezłych kłopotów sobie narobić. 

Chociaż mój wujek mawiał tak: Jeśli chcesz napić się piwa to nie musisz kupować browaru.

 

Wtedy struktura własności browaru nas nie interesuje. Tylko jakość piwa.

Link do komentarza
2 minuty temu, retrofood napisał:

Chociaż mój wujek mawiał tak: Jeśli chcesz napić się piwa to nie musisz kupować browaru.

 

Wtedy struktura własności browaru nas nie interesuje. Tylko jakość piwa.

haha też prawda :) Z tym, że ta działka jest teraz cała porośnięta trawą i chwastami, więc bez wkładu pracy jest kompletnym nieużytkiem. Tak sobie gmina załatwiła :D 

Link do komentarza
25 minut temu, wartyl11 napisał:

haha też prawda :) Z tym, że ta działka jest teraz cała porośnięta trawą i chwastami, więc bez wkładu pracy jest kompletnym nieużytkiem. Tak sobie gmina załatwiła :D 

I tak będzie kiedyś przekopywana dokładnie, więc się wtedy uporządkuje. Może nawet za unijne pieniądze...  Gminie się nie spieszy, bo wie, że Watykan latami nie podejmuje decyzji w najprostszych sprawach i w żaden sposób na tym nie traci. Po co więc gmina ma się wysilać?

Link do komentarza
2 minuty temu, retrofood napisał:

I tak będzie kiedyś przekopywana dokładnie, więc się wtedy uporządkuje. Może nawet za unijne pieniądze...  Gminie się nie spieszy, bo wie, że Watykan latami nie podejmuje decyzji w najprostszych sprawach i w żaden sposób na tym nie traci. Po co więc gmina ma się wysilać?

Teoretycznie Gminie powinno zależeć na podnoszeniu atrakcyjności swoich terenów. 

Link do komentarza
12 minut temu, wartyl11 napisał:

Teoretycznie Gminie powinno zależeć na podnoszeniu atrakcyjności swoich terenów. 

Tyle, że gmina to abstrakcja, a pracownicy niczego nie zrobią, dopóki się ich do tego nie zmusi. A zmuszającym też nie chce się wysilać bez konieczności. Ot, i zamknięty krąg. Wiem coś o tym, bo kiedyś w urzędzie gminy pracowałem. :icon_biggrin:

Link do komentarza
4 godziny temu, wartyl11 napisał:

Chyba za bardzo nie doczytałeś tematu; dlaczego uważasz że inni mogą tam praktycznie wszystko? Ta działka to ziemia prywatna, nie ma obowiązku wpuszczania tam innych ludzi.

Czytam bardzo uważnie i nie mogę wyjść z podziwu, że chcesz to zrobić... Może nie potrafię tego zrozumieć, bo nie wędkuję i nie mam łódki:$:bezradny:

 

 

A inni tam mogą rozpalić ognisko z drzewka wyłamanego, którrego TY nie miałeś prawa wyciąć, wypalić chaszcze i trzciny,

 

 

A Ty po nich posprzątasz...

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, uroboros napisał:

Czytam bardzo uważnie i nie mogę wyjść z podziwu, że chcesz to zrobić... Może nie potrafię tego zrozumieć, bo nie wędkuję i nie mam łódki:$:bezradny:

 

 

A inni tam mogą rozpalić ognisko z drzewka wyłamanego, którrego TY nie miałeś prawa wyciąć, wypalić chaszcze i trzciny,

 

 

A Ty po nich posprzątasz...

Czytasz uważnie i wnioskujesz, że ja po tych wszystkich informacjach i potem co napisałem w ostatnich postach chcę kupić tę działkę? Na serio :D ?

 

Nikt nie ma prawa rozpalić ogniska z drzewka wyłamanego na prywatnej działce. Jeszcze raz - plaża publiczna to jest w planach Gminy, na ten moment ona jest prywatna. Zwracasz uwagę na jakieś nieistotne szczegóły. Ta działka ma tyle minusów, a ty się upierasz, że ciągle ktoś tam będzie bezprawnie łaził :) 

 

 

Link do komentarza

To już tak poza tematem... Twoje dopytywanie naprawdę mogło sugerować, że tak jesteś na ten tani dostęp do linii brzegowej jeziora na Mazurach napalony, że Cię żadne argumenty od tego nie odwiodą...

 

Ten ostatni mój post wysłany został z dwugodzinnym opóźnieniem i może dlatego wyszedł tak trochę od czapy :$

 

40 minut temu, wartyl11 napisał:

Nikt nie ma prawa rozpalić ogniska z drzewka wyłamanego na prywatnej działce.

Tu masz poniekąd rację, ale nikt Cię nie zapyta po piątym piwie pod Twoją nieobecność na nieogrodzonej działce, czy można rozpalić ognisko i upiec kartofle...

43 minuty temu, wartyl11 napisał:

Ta działka ma tyle minusów, a ty się upierasz, że ciągle ktoś tam będzie bezprawnie łaził

Te minusy są dla Ciebie, dla Twojego zarządzania tą działką, ale dla gości nad pięknym jeziorem, nie ogrodzonym, niezagospodarowanym - te minusy są nieistotne :bezradny:

I tacy goście mogą łazić, nie zdając sobie sprawy, że robią to bezprawnie...

Link do komentarza

Działka jest w takim stanie od wielu lat i póki co wszystkie drzewa stoją i nie ma wypalonych dziur po ogniskach, ani walających się puszek po piwie. Nie wydaje mi się, że zmiana właściciela miałaby wpłynąć jakoś na ten stan rzeczy ;) 

 

A ogólnie to przy tych minusach cena musiałaby być w granicach 5-10 zł za metr, żeby rozważać jej zakup :D 

Edytowano przez wartyl11 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 minut temu, wartyl11 napisał:

A ogólnie to przy tych minusach cena musiałaby być w granicach 5-10 zł za metr, żeby rozważać jej zakup :D 

No właśnie, o wszystkim rozmawiamy tylko nie o cenie tej działki. Ile  ona miałaby kosztować?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...