Skocz do zawartości

Historia edycji

Elfir

Elfir

Przecież PV w połączeniu z tanią instalacją grzewczą (np. jak u gawła) są jak najbardziej ok. 

Po prostu nie widzę ekonomicznego sensu we wpychaniu wszystkich możliwych rozwiązań technologicznych do domu. 

Bo zaraz trafi się też zwolennik przetrwania i zaproponuje do kompletu niezależności energetycznej piec "śmieciuch" na wypadek wojny :D

Elfir

Elfir

Przecież PV w połączeniu z tanią instalacją grzewczą są jak najbardziej ok. 

Po prostu nie widzę ekonomicznego sensu we wpychaniu wszystkich możliwych rozwiązań technologicznych do domu. 

Bo zaraz trafi się też zwolennik przetrwania i zaproponuje do kompletu niezależności energetycznej piec "śmieciuch" na wypadek wojny :D

Elfir

Elfir

2 godziny temu, Elfir napisał:

Viessmann - jesteście osobiście zainteresowani tematem, jako producent :)

 

Nie musi się zwracać od razu, ale może się zwracać w porównaniu z jakąś inną inwestycją. 
Przykładowo obligacjami.

Zamrażasz 20 tyś kapitału na 10 lat - albo kupując obligacje, albo kupując PV.  A już nie mówiąc o finansowaniu PV z kredytu, gdzie doliczyć trzeba odsetki.
Z obligacji NBP po 10 latach masz zysk 5180 zł (przy stałej inflacji) + 20 tyś zainwestowanych pieniędzy.

Z PV masz po 10 latach używane, 10-letnie panele "za darmo" (w sensie spłacone). 

 

Jeśli cena prądu drastycznie wzrośnie, okres zwrotu PV się skróci. Zawsze można po prostu wyprowadzić peszel pod dach i zamontować w przypadku zmian gospodarczych, technologicznych, klimatycznych (suche, bezchmurne zimy).

Ja nie mówię "nie" panelom w połączeniu z PC do CO. Nie o to chodzi, że jestem wrogiem tego pozyskiwania energii (bo panele FV + grzanie czystym prądem, jak najbardziej ma sens).

Zwłaszcza, że Polska nie może się przebić do energii atomowej i prąd z węgla będzie coraz droższy. A panele pewnie tak się upowszechnią, że cena jeszcze spadnie (jak to było z cenami PC).

Po prostu odpowiadałam na konkretne pytanie autora zadane w dzisiejszych realiach. 

Za jakiś czas odpowiedź może być inna. Technologia leci naprzód i 10 lat bywa przepaścią.

10 lat temu ludzie inwestowali w olej opałowy, bo był tani. 6 lat temu, kiedy się budowałam, PC były kosztowną zabawką.

 

 

 

×
×
  • Utwórz nowe...