Skocz do zawartości

Podniesienie poziomu działki


Recommended Posts

Witam.

 

Jestem nowicjuszem za rok planuję zacząć budowę domu, mam działkę na terenach które są w pradolinie Wisły i mogą być zalewowe więc czynnik wysokości terenu jest chyba dość istotny, została sprawdzona przez geologa i wszystko jest ok do budowy. Problemem jest to, że sąsiad dość znacznie podniósł swoją działkę (na 1400m2 dowiózł z tego co mówi około 500 ton ziemi) jest ona wyżej o jakieś 30 cm w stosunku do mojej. Jak sądzicie czy powinienem podnosić poziom równo do sąsiada ? Dodam, że działki w Naszym pasie i tak są nieco wyższe niż inne.

 

I bardzo ważne czy mogę to zrobić przed budową bo mam na to teraz więcej czasu.

 

Pozdrawiam.

Edytowano przez MarekLewandowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Zakładając nowy temat należy sprawdzić czy już taki nie istnieje, a nie tak dawno był identyczny o podniesieniu poziomu działki.

1 godzinę temu, MarekLewandowski napisał:

Witam.

 

Jestem nowicjuszem za rok planuję zacząć budowę domu, mam działkę na terenach które są w pradolinie Wisły i mogą być zalewowe więc czynnik wysokości terenu jest chyba dość istotny, została sprawdzona przez geologa i wszystko jest ok do budowy. Problemem jest to, że sąsiad dość znacznie podniósł swoją działkę (na 1400m2 dowiózł z tego co mówi około 500 ton ziemi) jest ona wyżej o jakieś 30 cm w stosunku do mojej. Jak sądzicie czy powinienem podnosić poziom równo do sąsiada ? Dodam, że działki w Naszym pasie i tak są nieco wyższe niż inne.

 

I bardzo ważne czy mogę to zrobić przed budową bo mam na to teraz więcej czasu.

 

Pozdrawiam.

Sąsiad podniósł ten teren zgodnie z przepisami czy tak po cichu?

Link do komentarza
2 godziny temu, MarekLewandowski napisał:

mam działkę na terenach które są w pradolinie Wisły i mogą być zalewowe

2 godziny temu, MarekLewandowski napisał:

czy mogę to zrobić przed budową bo mam na to teraz więcej czasu.

 

Moim zdaniem, jeśli jest to atrakcyjna działka, to ją czym prędzej sprzedaj i kup sobie gdzieś w okolicy - ale nieco wyżej i tam, gdzie nie będzie niebezpieczeństwa zalania przy wezbranej wodzie... Wisła bywa dzika i w miejscach, gdzie najstarsi ludzie nie pamiętają powodzi - bywa ni stąd,  i zowąd parę metrów przyboru i... majątek popłynie...  Te 30 cm, o które chcesz podnieść działkę, może okazać się dużo, dużo za mało... A może okazać się, jak to było parę lat temu, że władza uznała, że trzeba zalewowe tereny poświęcić, aby uniknąć zalania dużego miasta, czy kombinatu albo elektrowni... i cóż z tego, że dostaniesz jakieś odszkodowanie, jak czeka Cię suszenie budynku, zbijanie tynku i kapitalny remont z wymianą zalanego sprzętu i mebli... nie mówiąc o zagrożeniu życia Twojego i Twoich bliskich...

 

 

 

Mieszkam nad Wisłą i widziałem różne rzeczy...

Link do komentarza

Mimo wszystko zależy mi żeby się tam budować z tego powodu właśnie wziąłem geologa i sprawdził że działka jest sucha i można budować bez obaw. Poza tym jest to osiedle nowych domów już z kostka, wszystkimi mediami itd. Dodam bo może źle się wyrazilem, że nie ma szans na zalanie od wisly. Najważniejsza jest dla mnie kwestia czy mogę zostawić działkę bez podnoszenia / podnieść np tylko o połowę tego co sąsiad czy jakieś inne wyjście ? I czy można to zrobić przed budową. Z góry dziękuję za każdą radę.

Link do komentarza
5 godzin temu, MarekLewandowski napisał:

Najważniejsza jest dla mnie kwestia czy mogę zostawić działkę bez podnoszenia / podnieść np tylko o połowę tego co sąsiad czy jakieś inne wyjście ? I czy można to zrobić przed budową. Z góry dziękuję za każdą radę.

Nie wiem i tego raczej nikt  na odległość nie wie czy warto i czy potrzebne jest podniesienie poziomu Twojej działki czy nie.

Nie chcę Cię podburzać co do sąsiada ale on nie mógł podwyższyć terenu powyżej Twojej działki. Jeżeli zwróciłbyś się z zapytaniem w starostwie albo  w gminie czy coś wiedzą o tym  to zapewne mógłbyś coś bardziej konstruktywnego  zrobić wobec sąsiada.

 

Piszesz że to teren zalewowy i zalanie raczej nie grozi to ja Ci powiem  żebyś pogadał z mieszkańcami dzielnicy Kozanów we Wrocławiu. Oni tez budowali na terenach zalewowych i tez twierdzili że raczej ich nie zaleje ale w lipcu w 1997 roku  jak ich zalało to inaczej śpiewali.

file.action?thumbCover300x180=&id=818849

 

 

Link do komentarza
35 minut temu, MarekLewandowski napisał:

Jak mogę sprawdzić czy jest mi potrzebne podniesienie terenu na działce ?

Po i w czasie obfitych opadów deszczu. wtedy sprawdzisz czy woda na twojej działce stoi i czy z sąsiednich, podwyższonych działek woda nie spływa na Twoją.

Link do komentarza
1 godzinę temu, usiek napisał:

500 ton to jest chyba ponad 20 ciężarówek. Ja tyle piasku przywiozłem do zasypania wykopu... Kosztowało mnie to 7300zl... ziemia jest z tego co pamiętam kupę droższa.

Dokładnie tak jak mówisz, z tego co powiedział kosztowało go to około 15tys zł łącznie z transportem. 

 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Po i w czasie obfitych opadów deszczu. wtedy sprawdzisz czy woda na twojej działce stoi i czy z sąsiednich, podwyższonych działek woda nie spływa na Twoją.

Tak to zrozumiałe :) ale myślałem, że jest jakiś inny fachowy sposób do sprawdzenia, np. przy pomocy osób które się na tym znają.

Link do komentarza
4 minuty temu, MarekLewandowski napisał:

Tak to zrozumiałe :) ale myślałem, że jest jakiś inny fachowy sposób do sprawdzenia, np. przy pomocy osób które się na tym znają.

To należałoby sprawdzić na gruncie jak jest ukształtowany teren działki i terenów obok no i najlepszym przewodnikiem jest zaczerpnięcie opinii u "tubylców" co na co dzień tam mieszkają i widzą co się dzieje.

Link do komentarza
17 godzin temu, mhtyl napisał:

To należałoby sprawdzić na gruncie jak jest ukształtowany teren działki i terenów obok no i najlepszym przewodnikiem jest zaczerpnięcie opinii u "tubylców" co na co dzień tam mieszkają i widzą co się dzieje.

Ok a w takim wypadku czy jest sens podnoszenia działki przed budową? I czy ewentualnie można podnieść tylko na granicy działki tam gdzie będzie płot ? Po to żeby ogrodzić wcześniej działkę.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...