Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

9 błędów popełnianych podczas montowania grzejników


Recommended Posts

Ogrzewanie grzejnikowe można zainstalować w domu nowym, jak i podczas modernizacji instalacji w remontowanym. Oto 9 najczęstszych błędów popełnianych podczas montowania grzejników.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/12049-9-bledow-popelnianych-podczas-montowania-grzejnikow

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Punkt 2 - "nie zawyżać mocy grzejników" Punkt 6 - "lepiej zamontować grzejnik o większej wydajności cieplnej niż za mały" I teraz, która opcja jest bardziej właściwa? 😊 Sam mierzę się z doborem grzejnika do łazienki w starym bloku, gdzie temperatura zasilania w C.O. nie jest stała (zmienia się w zależności od różnych czynników), także nie tak łatwo operować parametrami podanymi przy różnych modelach.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Gość Marcin napisał:

Punkt 2 - "nie zawyżać mocy grzejników" Punkt 6 - "lepiej zamontować grzejnik o większej wydajności cieplnej niż za mały" I teraz, która opcja jest bardziej właściwa?

 

A czy na pewno moc grzejnika to jest to samo, co jego wydajność cieplna?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nawet z treści możnaby wywnioskować, że o to by chodziło. W przypadku "większej wydajności cieplnej" wspomina się możliwość ograniczenia "mocy" pokrętłem. Jeżeli źle to rozumiem i wiesz coś więcej na ten temat, chętnie przyjmę wskazówki.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi raczej o zachowanie pewnych rozsądnych granic. Nie ma sensu znaczne przewymiarowywanie, czyli zakładanie grzejników o mocy znacznie wyższej niż wynika z zapotrzebowania. Ale równocześnie, jeżeli np. nie jesteśmy pewni jaka moc będzie potrzebna, albo temperatura wody w instalacji nie jest stabilna, to bezpieczniej wybrać wówczas grzejnik o mocy nieco zbyt dużej (np. 20-30%) niż zbyt niskiej. Innymi słowy, lepiej zdecydować się na grzejnik 1100 W niż 900 W jeżeli spodziewamy się, że będzie potrzebne ok. 1000 W.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Gość Paweł
Mam takie pytanie.Czy prawidłowtm będzie podłączenie grzejników w następujący sposób: Od pieca gazoweko miedź 25mm,dalej ok 3metrach przejście na pexa 25mm do skrajnych punktów(rogi piwnicy) Następnie redukcja na pexa 16mm i podłączenie grzejnika( już w kondygnacji wyżej , czyli zaledwie metr dalej.Grzejnik 400×1400 .Następnie trójnik i dalej pex 16mm wyżej do pokoju ok 3metry w sumie grzejnik 600×1800.Będzie to grzało?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio szukałem informacji o grzejnikach już wiem jaka moc jest potrzeba do każdego pokoju jednak zastanawiam się czy wybrac grzejnik aluminiowy czy stalowy? Co o tym sądzicie? Dodam, że wymieniam stare, żeliwne kaloryfery.. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie temu...
2 godziny temu, Gość Marek napisał:

Taki dwufunkcyjny Na ciepłą wodę i na grzejniki Instalacja jest nowa Zamontowane jest 5 grzejników na parterze, Junkers wisi na wysokości 2 m pod nim jest rozdzielacz

W domach piętrowych zawsze kocioł jest niżej od grzejników na ostatnim pietrze :). To nawet działa w układzie grawitacyjnym z naczyniem przelewowym, a co dopiero w układzie zamkniętym z obiegiem wymuszonym. Jak wspomniał Ekspert Cezary - odpowietrzenie pionu a resztę załatwi pompa c.o. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Czy ten problem jest tylko z jednym grzejnikiem, czy kilkoma w instalacji?

Być może przepływ wody w grzejniku jest nadmiernie zdławiony? Może to być zła nastawa wstępna zaworu pod głowicą termostatyczną, nadmiernie przymknięty zawór na powrocie (ew. na rozdzielaczu) albo jakieś ograniczenie przepływu spowodowane np. nagromadzeniem osadów pobliżu zaworów. 

Być może też po prostu zbyt niska nastawa (bieg) pompy obiegowej i przez to zbyt mały przepływ. To akurat najłatwiej sprawdzić.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moc grzejnika z reguły reguluje zawór termostatyczny i przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło efekt " zimnego dołu" jest zjawiskiem normalnym . Ważna jest temp. w pomieszczeniu a nie jej rozkład na powierzchni grzejnika.. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...