Skocz do zawartości

Warunki zabudowy - dylemat


Recommended Posts

Dzień dobry, 

Zamierzam postawić dom parterowy i dostosować się do warunków zabudowy. Mam już upatrzony projekt, znajomy który wybudował na sąsiedniej działce dom parter + poddasze. 

1. Czy pierwszą część punktu, który mówi że budynek powinien posiadać max 2 kondygnacje, mogę uznać, że może być to parterowy z dachem dwuspadowym 35 stopni?

2. Czy zapis " w tym poddasze użytkowe" mam rozumieć jako obligatoryjne?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Zapis z uchwały miasta:

- budynek, o których mowa w pkt 2, powinien posiadać maksymalną wysokość II kondygnacji nadziemnych, w tym poddasze użytkowe pod dachem symetrycznym - dwuspadowym, o nachyleniu połaci dachowych 35o - 45o ,

Link do komentarza
10 minut temu, Einstein napisał:

Zamierzam postawić dom parterowy i dostosować się do warunków zabudowy.

Kolejność raczej powinna być odwrotna, dopasować dom a raczej projekt domu do warunków zabudowy a potem go postawić/wybudować.

11 minut temu, Einstein napisał:

. Czy pierwszą część punktu, który mówi że budynek powinien posiadać max 2 kondygnacje, mogę uznać, że może być to parterowy z dachem dwuspadowym 35 stopni?

Tak, to spełnia warunki. Czyli dom  z poddaszem użytkowym albo dom dwupiętrowy ale bez poddasza użytkowego.

Nie ma nic na temat wysokości budynku?

 

Link do komentarza

O wysokości jest tylko zapis

- poziom posadzki parteru budynku na wysokości max. 0,6 m, a wysokość okapu max 3,50 m od poziomu gruntu rodzimego od strony przylegającej ulicy,

 

Chciałbym przed pójściem do "urzędniczki" mieć odpowiednią wiedzę i udowodnić, że może to być dom parterowy z dachem dwuspadowym 35 stopni.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Einstein napisał:

Chciałbym przed pójściem do "urzędniczki" mieć odpowiednią wiedzę i udowodnić, że może to być dom parterowy z dachem dwuspadowym 35 stopni.

Przecież masz napisane:

2 godziny temu, Einstein napisał:

- budynek, o których mowa w pkt 2, powinien posiadać maksymalną wysokość II kondygnacji nadziemnych, w tym poddasze użytkowe pod dachem symetrycznym - dwuspadowym, o nachyleniu połaci dachowych 35o - 45o ,

Czyli możesz wybudować dom z parterem i poddaszem z dachem symetrycznym dwuspadowym o nachyleniu 35 - 45 stopni.

Proste i nie ma co udowadniać.

Ja bym ci radził kąt dachu 45 st, bo poddasze będzie miało więcej powierzchni użytkowej, więcej wysokości użytkowej.

2 godziny temu, Einstein napisał:

- poziom posadzki parteru budynku na wysokości max. 0,6 m, a wysokość okapu max 3,50 m od poziomu gruntu rodzimego od strony przylegającej ulicy,

I to są pozostałe warunki jakie masz spełnić. Dokładnie opisane.

Czyli nie możesz wyjść wyżej z cokołem - poziomem podlogi parteru wyżej niż 60 cm, a wysokość okapu do gruntu od strony ulicy ma być 360 cm. To podkreślenie od strony drogi pewnie dlatego, że mogą być działki nachylone - więc punktem odniesienia jest poziom gruntu przy domu od strony drogi. Z drugiej strony domu może być więcej lub mniej w zależności od nachylenia działki.

 

Masz jasno sformulowane warunki - ma to swoje dobre strony pod kątem projektowania. 

Link do komentarza
5 minut temu, zenek napisał:

 

Ja bym ci radził kąt dachu 45 st, bo poddasze będzie miało więcej powierzchni użytkowej, więcej wysokości użytkowej.

 

Dziękuję za skomentowanie.

Mam projekt z 35 stopniami, nie zamierzam korzystać z poddasza jako użytkowego. Wszystkie pomieszczenia zaplanowane są tylko na dole.

Chcę po prostu dom z parterem, a przez ten dach dwuspadowy wysokością wygląda praktycznie jak kondygnacyjny, czyli parter+poddasze

Link do komentarza

Ostatnie pytanko dotyczące zabudowy.

Na początku chciałbym postawić na tyle działki na początek taki domek drewniany (gospodarczy) ok 28 m2

Długość mojej działki to 42m, więc spokojnie mogę to z  tyłu postawić. Taki mój pomysł na weekendy na działce a potem jako domek dla gości lub graciarnia.

Czy bez problemu mogę podłączyć do niego media?

 

Warunki:

Budynek gospodarczy lub garaż wolnostojący powinien posiadać wysokość jednej kondygnacji nieprzekraczającej wysokości 6m z dachem skośnym, symetrycznie dwuspadowym o nachyleniu połaci dachowych 350 - 450 i powinien być lokalizowany w odległości min 15m od ściany frontowej budynku mieszkalnego w głąb działki.

Link do komentarza

Moim zdaniem, jeśli plan daje takie warunki na budynek gospodarczy - to i z mediami nie powinno być żadnych kłopotów. Zrestą zdaje się że wg nowej ustawy (dopiero wejdzie) bedzie to zupełnie bezproblemowe.

Ale nie wiem, czy będzie to możliwe w tej kolejności - najpierw gospodarczy, potem dom. Raczej odwrotnie.

Z własnego domu możesz ciągnąć media po swej działce do gospodarczego bezproblemowo.

Link do komentarza

Przy takich zapisach w planie zagospodarowania nie widzę przeszkód żeby dom był parterowy z dachem o nachyleniu 35°.

Natomiast ten budynek gospodarczy być może wymusi przesunięcie docelowego domu ku przedniej części działki. Natomiast nie ma formalnych przeciwwskazań żeby doprowadzić do niego media. Co więcej można doprowadzić do niego prąd i zawrzeć z zakładem energetycznym umowę według taryfy (G) dla gospodarstw domowych, unikając niekorzystnej taryfy budowlanej.

Link do komentarza
23 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Przy takich zapisach w planie zagospodarowania nie widzę przeszkód żeby dom był parterowy z dachem o nachyleniu 35°.

Natomiast ten budynek gospodarczy być może wymusi przesunięcie docelowego domu ku przedniej części działki. Natomiast nie ma formalnych przeciwwskazań żeby doprowadzić do niego media. Co więcej można doprowadzić do niego prąd i zawrzeć z zakładem energetycznym umowę według taryfy (G) dla gospodarstw domowych, unikając niekorzystnej taryfy budowlanej.

Dziękuję za opinię.

A czy jest jakieś prawo, które zakazywałoby postawić budynek gospodarczy (drewniany) (gdzie warunki zabudowy pozwalają na do i tylko określają min. odległość od domu) na działce budowlanej bez budowy domu?

Link do komentarza
14 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Wysokość budynku wynika z podanej max. wysokości okapu  (3,5 m) - reszta to geometria przy wymaganym zakresie nachylenia dachu. Bud. gospodarczy można budować po zgłoszeniu budowy domu mieszkalnego.

Dziękuję.

 

Nie ma żadnego prawa, które nie pozwalałoby mi doprowadzić tam prąd, wodę i kanalizę?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...