Skocz do zawartości

Nowe Warunki Techniczne 2021 - ewolucja czy rewolucja?


Recommended Posts

Cieplejsze ściany, drzwi czy okna - to najłatwiej zauważyć, czytając nową wersję rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Jednak jeszcze ważniejsze jest tak naprawdę obniżenie limitu zużycia energii przez budynek. Bo w praktyce bardzo trudno będzie go osiągnąć bez wentylacji z odzyskiem ciepła albo wykorzystania OZE.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/24769-nowe-warunki-techniczne

 

Link do komentarza
Proszę o informację czy współwłaściciel może odmówić mi podłączenia instalacji wod.kan. na strychu który ma funkcję mieszkalną. Strych stanowił wcześniej jedno mieszkanie ale w wyniku podziału majątku zostało ono fizycznie wydzielone w wyniku tego podziału on ma kuchnię i łazienkę a ja nie mam dostępu do wod. kan. i muszę poprowadzić go ze swojego mieszkania na parterze bo współwłaściciel ma I p. a ja parter.
Link do komentarza

Wg prawa dostępu do wody nie może Cie pozbawić, nawet gdybyś nie płacił za wodę to gmina/wodociągi nie mogą Ci wody odciąć. Prąd tak ale nie wodę. Tylko u Ciebie chodzi o doprowadzenie wody i kanalizacji na poddasze  a to uważam że wymaga zgody właściciela mieszkania z I-go piętra, chyba że jest inna droga poprowadzenia mediów nie kolidująca z mieszkaniem właściciela na I piętrze. 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość pawelkrk
Chore wytyczne i wprowadzane zbyt gwałtownie. Instalowanie kotła na pelet zamiast gazowego to kolejny durny pomysł ponieważ wiąże się to z przechowywaniem i zamawianiem peletu oraz pozbywaniem się popiołu. Transport tego paliwa będzie pewnie generował więcej CO2 niż nowoczesne kotły gazowe.
Link do komentarza
  • Redakcja changed the title to Nowe Warunki Techniczne 2021 - ewolucja czy rewolucja?

Jaki sens ma obecnie montowanie jakiegokolwiek kotła w nowym domu? Żaden , A jaki ma sens marnowanie pieniędzy w wodny układ grzewczy po to aby ogrzewać w domu powietrze za pośrednictwem wody ogrzewanej prądem. 

 

Dla takich ortodoksów z zatwardzeniem intelektualnym mam super rozwiązanie kupić kocioł aby wytwarzać parę i prąd za pomocą generatora i tym prądem zasilić PC po to aby ogrzewać wodę w w CO i powietrze w domu. 

Link do komentarza
Dnia 20.04.2021 o 19:21, Gość pawelkrk napisał:

Chore wytyczne i wprowadzane zbyt gwałtownie. Instalowanie kotła na pelet zamiast gazowego to kolejny durny pomysł ponieważ wiąże się to z przechowywaniem i zamawianiem peletu oraz pozbywaniem się popiołu. Transport tego paliwa będzie pewnie generował więcej CO2 niż nowoczesne kotły gazowe.

Nie do końca gwałtowne, bo Warunki Techniczne 2021 były zapowiadane od długiego czasu. Poza tym nie zabraniają stosowania kotłów gazowych. Zdecydowana większość projektów domów spełniających WT2021 jest projektowana w oparciu o kocioł gazowy. Warunki Techniczne z kotłem gazowym mogą być trudne do spełnienia, ale już dokładając PV jest łatwiej. Zresztą żeby spełnić wymagania trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, nie tylko źródło ciepła, ale wszystkie przegrody. Cały budynek musi być energooszczędny. 

Link do komentarza

To jest obecnie w Polsce, a co będzie za kilka lat? Dlaczego producenci kotłów olewają malejące zapotrzebowanie na ciepło domów i ocieplenie klimatu , dom ma zapotrzebowanie na moc ok 1-4 Kw dlaczego nie produkuje się takich kotłów, bo nie opłaca się rozwijać tych produktów ponieważ niedługo nikt tego nie kupi. 

Link do komentarza

I co że WT to czy tamto może lepiej wydać pieniądze raz na 15lat. Niż za ok 10 rezygnować z przyłącza gazowego. Dla przykładu Niemcy mają odejście od węgla do 2038 roku ale obliczyli ze finansowo opłaca się to skrócić o 10 lat ze względu na opłaty emisyjne. Bądźmy szczerzy kocioł gazowy nie kosztuje 3k (chyba tylko zwykły termet) raczej cała kotłownia wyjdzie blizej 10 k centralne wodne bez sensu tez 10-15k za te pieniądze można mieć PV i nawet zwykąłe grzejniki i boljler liczac sie z niskimi opłatami przy taryfie g12 i pokryciu 100% I strefy i większość II

Link do komentarza

Temat jest o Warunkach Technicznych, więc to WT to czy tamto ;) Budowa domu sama w sobie jest kosztownym przedsięwzięciem i raczej nie na 10 lat tylko na stałe. Powiedziałbym górnolotnie, że do końca życia. Inwestorzy budując dom, chcąc nie chcąc muszą brać pod uwagę właśnie obowiązujące Warunki Techniczne.

 

Ja zawsze będę się skłaniał do tezy, że generalnie, w nowym domu pompa ciepła + fotowoltaika to najbardziej ekologiczne i opłacalne ekonomicznie rozwiązanie. Fotowoltaika, która ma działać na potrzeby ogrzewania, które ma sprawność nie większą niż 100% też będzie bardziej kosztownym przedsięwzięciem, niż fotowoltaika na rzecz pompy ciepła, ktróej sprawność wynosi kilkaset procent. 

Link do komentarza

O wymianie kotłów gazowych dopiero się przebąkuje, a powtórzę jeszcze raz, nowe domy są wciąż projektowane w oparciu właśnie o kotły gazowe. Wystarczy wejść na chybił trafił na dowolny projekt domu. Nawet z Czystego Powietrza na wymianę kotła gazowego nie można skorzystać, choćby się miało kocioł 30 letni, jedynie z ulgi termomodernizacyjnej. 

Masowa wymiana kotłów gazowych w domach, to na razie moim zdaniem melodia przyszłości

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...