Skocz do zawartości

Doprowadzenie wod-kan MPZP 150m w mieście


d4r0

Recommended Posts

Witam Serdecznie,
Zmagam się ze sporym dylematem zakupu działki w mieście w obszarze objętym MPZP. Lokalizacja jest świetna, cena również (działka za 50% ceny działki pełnowartościowej), ale jest jeden poważny problem - jest to nowe osiedle i działka (działki) nie mają jeszcze doprowadzonych mediów w drodze. Przedstawiłem wszystko na załączonej mapie. Dostępne do kupienia są dwie działki - jedna zaznaczona kolorem żółtym druga czerwonym.
Odległość od najbliższego punktu istniejącej instalacji wodnej i kanalizacyjnej to około 150m w przypadku działki żółtej oraz 350m/150m w przypadku działki czerwonej.

Mam pytanie - jaki będzie szacunkowy koszt budowy przyłączy wod-kan w 2020 r?
Czy będzie możliwość wykonania robót równocześnie z budową domu tak, aby nie opóźniło to terminu oddania ? Która działka wydaje się być bardziej atrakcyjna ? Słyszałem, że po wybudowaniu przyłącza jest możliwość sprzedania instalacji zakładowi wod-kan. Czy przerabiał ktoś już ten temat ?

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam i życzę szczęśliwego nowego roku !


Link do mapy :
https://i.ibb.co/cQD071J/dzialqqi.png

Link do komentarza

O koszt przyłącza wody i kanalizacji musisz dopytywać się w wodociągach. Jeżeli wodociągi nie będą robić przyłącza wtedy będziesz mógł dowiadywać sie ile kosztuje potrzebny materiał i godzina pracy koparki. Do ceny trzeba jeszcze doliczyć inne komplikacje jak np przekop pod drogą.

Co do odkupienia/sprzedania przyłącza wody to nie wiem jak jest u Ciebie ale ogólnie to wodociągi nie rwą się do wykupów takich przyłączy.

Link do komentarza
8 godzin temu, d4r0 napisał:

Lokalizacja jest świetna, cena również (działka za 50% ceny działki pełnowartościowej),

Sprzedający doskonale zdaje sobie sprawę, że koszty doprowadzenia mediów, to co najmniej te drugie 50%... Stąd ta ŚWIETNA CENA...

Link do komentarza

Dzięki za odpowiedzi. Sprzedającym jest akurat w tym przypadku Urząd Miasta. Zakłady wod-kan nie planują nic robić w najbliższych latach. Załóżmy, że udało by mi się znaleźć 2-3 włąścicieli działek sąsiednich do współinwestowania inwestycji. Jaki może być szacunkowy koszt wykonania przyłącza wody fi 160 na odległość 150 m oraz tej kanalizacji ? Czy taka inwestycja trwała by dłużej niż pół roku ? Pozdrawiam.

Edytowano przez d4r0 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
19 minut temu, d4r0 napisał:

Jaki może być szacunkowy koszt wykonania przyłącza wody fi 160 na odległość 150 m oraz tej kanalizacji ? Czy taka inwestycja trwała by dłużej niż pół roku ? Pozdrawiam.

Kto Ci powiedział że musi być to  rura fi 160??!!! 

Wystarczy fi 90 i musi być to rura grubościenna. Do kanalizacji nie wiem być może fi 160 ale te z musi być to rura grubościenna i te rury muszą być zgrzewane na ciepło przez wyspecjalizowana firmę.  Jakiej średnicy to i tak będzie o tym będą decydować wodociągi. Do tego jeszcze musisz doliczyć koszt projektu przyłączy.

Sumując to wszystko to nikt Ci tu nie powie dokładnie ile, jak pisałem wszystko zależy od warunków gruntowych i ewentualnych przeszkód jak przepusty pod drogą itp no i jeszcze zgoda innych właścicieli działek przez które miałby iść ten wodociąg.

Link do komentarza
6 godzin temu, mhtyl napisał:

Kto Ci powiedział że musi być to  rura fi 160??!!! 

Wystarczy fi 90 i musi być to rura grubościenna. Do kanalizacji nie wiem być może fi 160 ale te z musi być to rura grubościenna i te rury muszą być zgrzewane na ciepło przez wyspecjalizowana firmę.  Jakiej średnicy to i tak będzie o tym będą decydować wodociągi. Do tego jeszcze musisz doliczyć koszt projektu przyłączy.

Sumując to wszystko to nikt Ci tu nie powie dokładnie ile, jak pisałem wszystko zależy od warunków gruntowych i ewentualnych przeszkód jak przepusty pod drogą itp no i jeszcze zgoda innych właścicieli działek przez które miałby iść ten wodociąg.

Dzięki za odpowiedź.

Wywnioskowałem to na podstawie załączonej do tematu mapy:

dzialqqi.png'

 

Z tego co widzę istniejąca sieć wodna ma średnicę 160 więc jak chcę pociągnąć ją dalej to chyba raczej muszę ją zachować, nie mogę wybudowć przyłącza tylko dla siebie ?

Jak widać w drodzę do mojej działki nie ma żadnych przeszkód ani działek przez które trzeba się przebić - wszystko można poprowadzić w drodze 4/8 i ew.4/36, 5/70.

Nie chodzi mi o podanie dokładnej kwoty tylko szacunkowej, albo przynajmniej rzędu wielkości. Ktoś już chyba takie przyłącza kiedyś w historii forum budował ? Nie wiem czego mam się spodziewać 10tys, 20tys, 100 tys, czy może w ogóle jest to czasowo nieopłacalne ?

 

Pozdrawiam

Edytowano przez d4r0 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
20 godzin temu, mhtyl napisał:

Do ceny trzeba jeszcze doliczyć inne komplikacje jak np przekop pod drogą

Przypomniałeś mi jeszcze coś.Nie wiem jak to by było w przypadku autora posta.
Ja mieszkam w domu wybudowanym w zeszłym tysiącleciu. Ale dzieciaki wybudowali się tuż obok w 2015 r.
Ja za udostępnienie mi kawałka gminnego gruntu w celu wykonania przyłącza wodnego zapłaciłem pewnie jednorazowo jakąś sumę. Natomiast dzieciaki płacą co roku, bo za wszystkie domy wybudowane powiedzmy po 2005 r (dokładnego roku nie pamiętam) płaci się właśnie corocznie. Nie jest to duża suma bo jest to kilka/kilkanaście metrów, ale w przypadku autora posta wchodzą w grę setki metrów. Jeśli płaci się od metra a nie ryczałt to może być spore obciążenie.
O to też powinien spytać w gminie/mieście.

Link do komentarza
10 godzin temu, d4r0 napisał:

Z tego co widzę istniejąca sieć wodna ma średnicę 160 więc jak chcę pociągnąć ją dalej to chyba raczej muszę ją zachować, nie mogę wybudowć przyłącza tylko dla siebie ?

160 to główny wodociąg i nie oznacza że Ty też będziesz musiał takiej średnicy zrobić, wszystko zależy od założeń i wytycznych wodociągów.

 

10 godzin temu, d4r0 napisał:

Jak widać w drodzę do mojej działki nie ma żadnych przeszkód ani działek przez które trzeba się przebić - wszystko można poprowadzić w drodze 4/8 i ew.4/36, 5/70.

To tez są Twoje zapatrywania, co innego  mogą sobie zażyczyć wodociągi, ale nie zmienia to faktu że będziesz musiał uzyskać zgody od właścicieli tych działek aby poprowadzić wodociąg i kanalizację. Wystarczy że jeden z właścicieli działek nie wyrazi zgody i cały Twój misterny plan pójdzie się ...

Koszt  wykonania tych przyłączy bez problemu powinny podać Ci w przybliżeniu wodociągi.

Link do komentarza
4 godziny temu, mhtyl napisał:

 15 godzin temu, d4r0 napisał:

Jak widać w drodzę do mojej działki nie ma żadnych przeszkód ani działek przez które trzeba się przebić - wszystko można poprowadzić w drodze 4/8 i ew.4/36, 5/70.

 

To tez są Twoje zapatrywania, co innego  mogą sobie zażyczyć wodociągi, ale nie zmienia to faktu że będziesz musiał uzyskać zgody od właścicieli tych działek aby poprowadzić wodociąg i kanalizację. Wystarczy że jeden z właścicieli działek nie wyrazi zgody i cały Twój misterny plan pójdzie się ...

Koszt  wykonania tych przyłączy bez problemu powinny podać Ci w przybliżeniu wodociągi.

Kolego mhtyl doceniam starania, ale piszesz nieprawdę.

Działka 4/8 to droga publiczna tak więc żadnej zgody od właścicieli nie trzeba będzie uzyskiwać za wyjątkiem oczywiście pozwolenia na budowę z UM.

 

Pozdrawiam 

Edytowano przez d4r0 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, d4r0 napisał:

Kolego mhtyl doceniam starania, ale piszesz nieprawdę.

Działka 4/8 to droga publiczna tak więc żadnej zgody od właścicieli nie trzeba będzie uzyskiwać za wyjątkiem oczywiście pozwolenia na budowę z UM.

To uważasz że na drodze publicznej możesz robić co chcesz? Sam piszesz że musisz uzyskać zgodę od UM a czy UM jest właścicielem drogi? Za zajęcia pasa drogowego też jest pobierana opłata.

Sam pisałeś że może być to w drodze 4/8 i ew.4/36, 5/70 czyli pisałem  o właścicielach a nie o właścicielu działek.

Tylko co do drogi to  ona mi wygląda na drogę wewnętrzną/osiedlową a nie publiczną.

Nie poprowadzisz sobie wodociągu tak jak sobie zaplanowałeś (choć być może tak będzie) to musisz uzgodnić z wodociągami i zrobić projekt tego przyłącza.

Więc gdzie tu piszę nieprawdę?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...