Skocz do zawartości

Ilość kondygnacji


Recommended Posts

20 minut temu, Jovi666 napisał:

Jeśli plan określa 2,5 kondygnacji naziemnej to czy jest szansa, że tak zostało to policzone? Projekt został zaakceptowany, ale obawiam się problemów przy pozwoleniu na użytkowanie.

SKORO PROJEKT  urząd zaakceptował, to jest OK. Wizualnie też, wg mnie, jest 2.5 kondygnacji :14_relaxed:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
47 minut temu, bajbaga napisał:

Z prawnego punku widzenia, nie ma czegoś takiego jak "ułamek" kondygnacji.

Ten budynek ma po prawej dwie kondygnacje, a po lewej 3 kondygnacje - wszystkie naziemne.

czyli gdyby miał bardziej stromy dach i kawałek powierzchni w szczycie powiedzmy 2.5m - to by był 4 - kondygnacyjny?

Link do komentarza
3 godziny temu, Jovi666 napisał:

Projekt został zaakceptowany, ale obawiam się problemów przy pozwoleniu na użytkowanie.

Najważniejsze jest że dostałeś PnB tego domku, gdyby nie spełniał planu nie dostałbyś pozwolenia a o odbiór domu się nie martw, jak będzie wszystko zrobione jak należy będziesz miał odbiór z wynikiem pozytywnym.

Link do komentarza

Dziękuję za pomoc.

Treść poniżej:

Dotyczy mnie MN I nie ma ustaleń szczegółowych.

 

" o ile ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej, wysokość zabudowy nie może przekraczać, licząc od poziomu terenu do
najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku:
a) 2,5 kondygnacji naziemnej wraz z poddaszem i nie więcej niż 11m: na terenach zabudowy mieszkaniowej
jednorodzinnej MN oraz mieszkaniowej jednorodzinnej intensywnej MNi i zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i
mieszkaniowej jednorodzinnej intensywnej z dopuszczeniem funkcji usługowej MN/U, U/MN, U/MNi,
b) 1,5 kondygnacji naziemnej wraz z poddaszem i nie więcej niż 9m: na terenach zabudowy mieszkaniowej
jednorodzinnej rezydencjonalnej MNr i mieszkaniowej jednorodzinnej na działkach leśnych MN/L,
c) 3,5 kondygnacji naziemnej wraz z poddaszem i nie więcej niż 14m: na terenach zabudowy usługowej U,"

 

Nie jest to Zakopane, a definicja kondygnacji zawarta w planie:

 

liczbie kondygnacji - należy przez to rozumieć: liczbę kondygnacji użytkowych nadziemnych budynku

 

Najniższy poziom z lewej jest na poziomie gruntu.

Poddasze planujemy pozostawić jako jeden poziom, bez wydzielania części nieużytkowej pod dachem.

Edytowano przez Jovi666
Dopisanie zdania (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, bajbaga napisał:

Z prawnego punku widzenia, nie ma czegoś takiego jak "ułamek" kondygnacji.

ułamek może nie ale pół jak widać może być :yahoo:

1 godzinę temu, Jovi666 napisał:

Dotyczy mnie MN I nie ma ustaleń szczegółowych.

 

" o ile ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej, wysokość zabudowy nie może przekraczać, licząc od poziomu terenu do
najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku:
a) 2,5 kondygnacji naziemnej wraz z poddaszem i nie więcej niż 11m: na terenach zabudowy mieszkaniowej
jednorodzinnej MN oraz mieszkaniowej jednorodzinnej intensywnej MNi i zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i
mieszkaniowej jednorodzinnej intensywnej z dopuszczeniem funkcji usługowej MN/U, U/MN, U/MNi,

Dla mnie wszystko jasne - ustalenia planu miejsccowego są prawem :14_relaxed: obowiązującym. Nic dodać nic ująć.

 

Musisz tylko sprawdzić wys. do szczytu dachu (bo chyba o to chodzi) od niższego poziomu -  ma być najwyżej 11m. Więc jeśli jest mniej, a chyba jest, to nawet możesz sobie zrobic większy spadek połaci (czyli wiecej pow. mieszkalnej w dachu).

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
48 minut temu, zenek napisał:

Musisz tylko sprawdzić wys. do szczytu dachu (bo chyba o to chodzi) od niższego poziomu -  ma być najwyżej 11m. Więc jeśli jest mniej, a chyba jest, to nawet możesz sobie zrobic większy spadek połaci (czyli wiecej pow. mieszkalnej w dachu).

Edytowano 32 minuty temu przez zenek (zobacz historię edycji)

Wg projektu jest 8,74 cm.

Natomiast co do zwiększenia kąta dachu to jakbyś nie zauważył autor ma już zatwierdzony projekt a po drugie wysokości ma w miarę choć dla mnie trochę one są dziwne bo na każdej kondygnacji różne ( w piwnicy 2,15 cm, w kondygnacji po prawej 2,4 cm, w kondygnacji po lewej 2,50 cm a na poddaszu po lewej 2,60 cm a po prawej 289 cm) są wymiary wysokości a po trzecie za dużo miejsca nie zyska za to zyska więcej m2 dachu do pokrycia. no i najważniejsze to dach ma już spadek 46,6% czyli sporo więc po co więcej?

I tak jeszcze poza konkursem, to jeżeli dobrze widzę to podłoga na gruncie po prawej stronie i po lewej nie ma ocieplenia. 

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dzięki za odpowiedzi. 

 

Wysokości mogą być różne, dom był rozbudowany z dość dziwnej małej konstrukcji, więc nie dziwi mnie to wcale. 

 

No i co do piwnicy to nie wiem czy można ten poziom tak nazwać, jest na poziomie gruntu. Stąd też właśnie moja obawa czy nikt się nie przyczepi.

 

Co do ocieplenia- bardzo możliwe. Można to jakoś łatwo sprawdzić?

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Wg projektu jest 8,74 cm.

gdzie?

Ja widzę od lewej strony 9.79 m od ziemi do szczytu. 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

najważniejsze to dach ma już spadek 46,6%

napisane jest  46.6% = 31st, czyli dość płaskawo. To nie jest optymalny spadek dla użytkowego poddasza, prawda?

Ale skoro wchodzimy w szczegoły:

1. rzeczywiście ten parter (przyziemie) za niskie - wygląda mi to na stary projekt (albo odbitkę, o nie ma teraz takich obostrzeń).

2. Brak, jak piszesz, ocieplenia od gruntu.

3. Za cienkie ocieplenie od dachu.

4. za cienkie ocieplenie ścian.

5. Rzeczywiście nie wem, po co te różne wysokości kondygnacji i zbyt niskie, bo 240 tez komfortowe nie jest.

6. balkonik czy podcień mógłby być oddylatowany, bo inaczej jest mostkiem term., a i tak ma słupki chyba.

i jeszcze jeden szczegół:

 

image.png.47b16b5e74e31a4058ff83641056eb6b.png

jeśli się nie mylę, a przekrój jest dokładnie taki , jak na rysunku (a nie przenikanie jakichś widoków) -  to schodząc w dół po schodach będzie trzeba schylić głowe, a zbiegając, można ją rozbić :14_relaxed:

Ale to przypuszczenie do sprawdzenia i wyjaśnienia przez inwestora.

 

8 minut temu, Jovi666 napisał:

No i co do piwnicy to nie wiem czy można ten poziom tak nazwać, jest na poziomie gruntu. Stąd też właśnie moja obawa czy nikt się nie przyczepi.

to jest przyziemie, inaczej suteryna pejoratywnie czasem rozumiana niepotrzebnie(zwykle mniej płacisz za to podatku od nieruchomości, od piwnic też). Niby do czego tu się czepiać. Masz zadaną wysokość od gruntu do kalenicy (chyba) - i tyle. Piwnice możesz sobie robić w dół i 3 piętra - wolno ci :14_relaxed:, chyba że geolog nie pozwoli.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Schodki tam gdzie drabinka. Chcieliśmy je dać przy ścianie w górę. Na rzucie to trochę inaczej wygląda.

 

A jeśli chodzi o ten poziom zero to ja widzę faktycznie 3 kondygnacje z lewej, stąd też zastanawia mnie która z nich stanowi pół - żeby się bronić w razie czego. 

 

Czyli dużo miejsc gdzie będzie uciekało ciepło. Izolację zew. chcemy calutką wymienić, co do podłóg i balkonu- w zasadzie nie byłam świadoma. Mieliśmy raport z termowizja to nikt nawet nie wspomniał ;/ - dzięki za uwagi.

IMG_20191215_105421.jpg

Link do komentarza
10 godzin temu, Jovi666 napisał:

A jeśli chodzi o ten poziom zero to ja widzę faktycznie 3 kondygnacje z lewej, stąd też zastanawia mnie która z nich stanowi pół - żeby się bronić w razie czego. 

I są to typowe kondygnacje naziemne - ale.

Ale - nie ma obowiązującej definicji (ani pojęcia prawnego) części (ułamkowej) kondygnacji. Nic takiego nie występuje w przepisach.

W starych MPZP, bywa czasami, taki lapsus - ale.

Ale - jeśli już ktoś coś takiego w MPZP napisał, to powinien umieścić co autor miał na myśli - czyli.

Czyli w takim MPZP powinna być definicja co to znaczy (w tym przypadku) 0,5 kondygnacji.

Jeśli takowej nie ma, to w zasadzie każde (nawet własne) pojęcie 0,5 kondygnacji jest właściwe (byleby nie przekraczać wysokości budynku) - na co wskazuje orzecznictwo sądowe.

Link do komentarza
10 godzin temu, Jovi666 napisał:

Schodki tam gdzie drabinka. Chcieliśmy je dać przy ścianie w górę. Na rzucie to trochę inaczej wygląda.

Na przekroju widać bieg schodów z parteru "wyższego"na piętro i wiszący nad nim strop - to jest to miejscee do sprawdzeniia, czy wysokość nad schodami jest wystarczająca.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

Na przekroju widać bieg schodów z parteru "wyższego"na piętro i wiszący nad nim strop - to jest to miejscee do sprawdzeniia, czy wysokość nad schodami jest wystarczająca.

 

A, rozumiem. Ta część jest gotowa, na oko jest gdzieś około 2m. Uff ;)

 

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc. Ilość nieprzespanych nocy została zredukowana do 2,5 i oby tak zostało. 

Link do komentarza
5 godzin temu, Jovi666 napisał:

A, rozumiem. Ta część jest gotowa, na oko jest gdzieś około 2m.

Sprawdzić dość  łatwo doświadczalnie. Jeśli masz ok. 185 - 190 - to spróbuj zejść ze schodow dość szybko. Jeśli głowa bedzie wygodnie oddalona od kantu - jest OK. Jeszcze lepiej, jeśli możesz zbiegnąć ze schodów komfortowo.

Link do komentarza
20 godzin temu, zenek napisał:

gdzie?

Ja widzę od lewej strony 9.79 m od ziemi do szczytu. 

To nie ten wymiar, od zera liczy się ten wymiar który jest na szczycie dachu a jest tam 8,74 m.

20 godzin temu, zenek napisał:

napisane jest  46.6% = 31st, czyli dość płaskawo. To nie jest optymalny spadek dla użytkowego poddasza, prawda?

Możliwe ze jest to 31 stopni ale nie zmienia to faktu że jest to już musztarda po obiedzie. Koszt przeróbki dachu za darmo nie będzie zrobiony a musiałby być na to nowy projekt co najmniej więźby dachowej.

20 godzin temu, Jovi666 napisał:

Wysokości mogą być różne, dom był rozbudowany z dość dziwnej małej konstrukcji, więc nie dziwi mnie to wcale. 

 

No i co do piwnicy to nie wiem czy można ten poziom tak nazwać, jest na poziomie gruntu. Stąd też właśnie moja obawa czy nikt się nie przyczepi.

 

Co do ocieplenia- bardzo możliwe. Można to jakoś łatwo sprawdzić?

Czyli nie jest to projekt nowo budowanego  domu tylko jego rozbudowa tak?

Sorki za piwnice ale tak ta kondygnacje nazwałem dla lepszego zobrazowania :) ale widzę że wiesz o co mi chodziło.

Nie wiem na jakim etapie jesteś z rozbudową tego domu aby sprawdzić co z tym ociepleniem podłogi. Czy są już wylane posadzki albo chudziak?

18 godzin temu, Jovi666 napisał:

A jeśli chodzi o ten poziom zero to ja widzę faktycznie 3 kondygnacje z lewej, stąd też zastanawia mnie która z nich stanowi pół - żeby się bronić w razie czego. 

Ale nie masz powodu się bronić, uzyskałeś PnB i jest ok. Gdyby było coś niezgodne z założeniami planu nie otrzymałbyś pozwolenia.

Jedyny słuszny argument gdyby faktycznie ktoś się czepiał to jest taki że projekt jest zgodny i spełnia założenia planu i tak tłumacz, nie wdawaj sie w szczegóły bo ktoś może coś sobie dopowiedzieć i będzie chciał być mądrzejszy od jajka albo o kury :) 

Zresztą gdy będziesz miał ukończona budowę i złożysz papiery o odbiór domu to w zasadzie nikt ni przyjedzie na wizje lokalną, odczekasz miesiąc i możesz mieszkać.

6 godzin temu, Jovi666 napisał:

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc. Ilość nieprzespanych nocy została zredukowana do 2,5 i oby tak zostało. 

Jeżeli nie masz jeszcze zrobionego tego balkonu to ja bym z niego zrezygnował a w to miejsce (mam na myśli finansowo) zrobił porządny, zadaszony taras.

Chyba teraz ilość nieprzespanych nocy została zredukowana do zera :biggrin:

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
7 minut temu, mhtyl napisał:

To nie ten wymiar, od zera liczy się ten wymiar który jest na szczycie dachu a jest tam 8,74 m.

Na szczycie dachu jest kota 8.74 w stos. do 0.00 od wyższego parteru. Natomiast bezwzględna wysokość od ziemi do szczytu (kalenicy) jest 9.79 na linii wymiarowej z lewego boku. 

 

14 minut temu, mhtyl napisał:

Możliwe ze jest to 31 stopni ale nie zmienia to faktu że jest to już musztarda po obiedzie. Koszt przeróbki dachu za darmo nie będzie zrobiony a musiałby być na to nowy projekt co najmniej więźby dachowej.

To prawda - chodziło mi o możliwości.

Link do komentarza
2 minuty temu, zenek napisał:

Na szczycie dachu jest kota 8.74 w stos. do 0.00 od wyższego parteru. Natomiast bezwzględna wysokość od ziemi do szczytu (kalenicy) jest 9.79 na linii wymiarowej z lewego boku. 

 

To zobacz proszę sobie jaki jest wymiar po lewej stronie budynku od ziemi jak to nazywasz. Podpowiem Ci że jest tam wymiar -1,05 m.

I teraz odejmij sobie jedno od drugiego i zobaczysz jaki wynik wyjdzie :) 

Link do komentarza

Ciekawy jestem, z jakiego powodu właśnie w ten sposób wybrany jest poziom zerowy...

Jak usytuowane jest otoczenie budynku? 1460333464_Beznazwy.jpg.b608e6fd4c43e958f775a8f6432f8627.jpg

 

Czy główne wejście jest na poziomie zaznaczonym, czyli ZEROWYM?

 

Po prawej stronie ma być garaż?

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

To zobacz proszę sobie jaki jest wymiar po lewej stronie budynku od ziemi jak to nazywasz. Podpowiem Ci że jest tam wymiar -1,05 m.

I teraz odejmij sobie jedno od drugiego i zobaczysz jaki wynik wyjdzie :) 

Nie wiem czy sie dobrze rozumiemy.

Dnia 30.12.2019 o 19:51, zenek napisał:

Musisz tylko sprawdzić wys. do szczytu dachu (bo chyba o to chodzi) od niższego poziomu -  ma być najwyżej 11m.

Może mało ściśle napisałem "od niższego poziomu" - trzeba było dodać "gruntu". Zwykle w warunkach jest zastzeżona wysokość od najniższego poziomu gruntu przy domu do kalenicy. Tu jest to pokazane na pierwszej linii wymiarowej z lewej strony przekroju - czyli 9.79 m

 

Kota  -1.05 pokazuje poziom gruntu z lewej strony przekroju - ten niższy poziom (czyli 1.05 m poniżej "wyższego parteru po prawej, gdzie chyba poziom betonu jest - 0.12m)  . I od tego poziomu - czyli od  - 1.05  należy liczyć wysokość do szczytu dachu - czyli +8.74. Czyli trzeba dodać 1.05 + 8.74 = 9.79 m. 

 

24 minuty temu, uroboros napisał:

Ciekawy jestem, z jakiego powodu właśnie w ten sposób wybrany jest poziom zerowy...

Jak usytuowane jest otoczenie budynku?

No myślę, ze skoro po lewo jest niżej, a po prawo wyżej - to pewnie jest spadek.

Poziom "0.00" przyjmujesz dowolnie w ramach rozsądku - zwykle parter - tu są dwa :14_relaxed:

 

Ale to wszystko betka - bo nadal mnie interesuje - ile jest nad schodami - jeśli rysunek oddaje to co jest wybudowane dokładnie. Na oko jest za nisko.

92336290_Beztytuu.jpg.9960fd53e5dba510326f483b38166bc2.jpg

Z  drugiej strony inwestor twierdzi, że jest OK. Jest na miejscu - wiec pewnie wie.

Widocznie rysunek nie oddaje rzeczywistości i odwrotnie :14_relaxed:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

To nie ten wymiar, od zera liczy się ten wymiar który jest na szczycie dachu a jest tam 8,74 m.

Możliwe ze jest to 31 stopni ale nie zmienia to faktu że jest to już musztarda po obiedzie. Koszt przeróbki dachu za darmo nie będzie zrobiony a musiałby być na to nowy projekt co najmniej więźby dachowej.

Czyli nie jest to projekt nowo budowanego  domu tylko jego rozbudowa tak?

Sorki za piwnice ale tak ta kondygnacje nazwałem dla lepszego zobrazowania :) ale widzę że wiesz o co mi chodziło.

Nie wiem na jakim etapie jesteś z rozbudową tego domu aby sprawdzić co z tym ociepleniem podłogi. Czy są już wylane posadzki albo chudziak?

Ale nie masz powodu się bronić, uzyskałeś PnB i jest ok. Gdyby było coś niezgodne z założeniami planu nie otrzymałbyś pozwolenia.

Jedyny słuszny argument gdyby faktycznie ktoś się czepiał to jest taki że projekt jest zgodny i spełnia założenia planu i tak tłumacz, nie wdawaj sie w szczegóły bo ktoś może coś sobie dopowiedzieć i będzie chciał być mądrzejszy od jajka albo o kury :) 

Zresztą gdy będziesz miał ukończona budowę i złożysz papiery o odbiór domu to w zasadzie nikt ni przyjedzie na wizje lokalną, odczekasz miesiąc i możesz mieszkać.

Jeżeli nie masz jeszcze zrobionego tego balkonu to ja bym z niego zrezygnował a w to miejsce (mam na myśli finansowo) zrobił porządny, zadaszony taras.

Chyba teraz ilość nieprzespanych nocy została zredukowana do zera :biggrin:

Tak, to rozbudowa. Dom wcześniej miał tylko tę część po lewej na dole i poziom oznaczony jako zero.

Wszędzie są posadzki. Dach gotowy tylko zostało go ocieplić, zrobić elektrykę i elewację u góry, podłączyć piec na górnym poziomie i wylać te schodki. 

Reszta to już prace wykończeniowe.

 

Taras jest z drugiej strony. Ogólnie lewa strona jest 3m od sąsiada, a prawa niewiele ponad 4, więc tam na pewno nie podziałamy.

 

Czy do zera, już kilka przerobiłam. Teraz jeszcze będziemy wałkować czy projekt jest zgodny ze stanem faktycznym i chyba na tym poprzestanę.

 

 

Link do komentarza
55 minut temu, uroboros napisał:

Ciekawy jestem, z jakiego powodu właśnie w ten sposób wybrany jest poziom zerowy...

Jak usytuowane jest otoczenie budynku? 1460333464_Beznazwy.jpg.b608e6fd4c43e958f775a8f6432f8627.jpg

 

Czy główne wejście jest na poziomie zaznaczonym, czyli ZEROWYM?

 

Po prawej stronie ma być garaż?

To już słodka tajemnica. I to jest właśnie kwestia która mnie martwi.

Teren jest na takim poziomie jak kondygnacja z lewej strony. Lekko unosi się w kierunku tylnej części domu. Po drugiej stronie jest wyżej, ale to "wzniesienie" jest na pewno poniżej metra, obstawiam jakieś 30-40cm.

Główne wejście - schodami(8 stopni) z poziomu gruntu na poziom oznaczony jako 0( czerwony). Przed domem jest klatka schodowa.(widoczne na rzucie przyziemia).

Do domu można wejść również od tyłu z tarasu. Około 6-7 schodków trochę płytsze niż te z przodu budynku.

 

Garaż jeśli powstanie to raczej poza obrębem budynku. Domyślnie miał być w przyziemiu ale nie chcemy przywracać tej funkcji. Póki co stoi wiata z przodu działki. I tak chyba zostanie ze względu na minimalne odległości od drogi i sąsiadów ;(

 

 

 

rzut przyziemia.jpg

47 minut temu, zenek napisał:

Nie wiem czy sie dobrze rozumiemy.

Może mało ściśle napisałem "od niższego poziomu" - trzeba było dodać "gruntu". Zwykle w warunkach jest zastzeżona wysokość od najniższego poziomu gruntu przy domu do kalenicy. Tu jest to pokazane na pierwszej linii wymiarowej z lewej strony przekroju - czyli 9.79 m

 

Kota  -1.05 pokazuje poziom gruntu z lewej strony przekroju - ten niższy poziom (czyli 1.05 m poniżej "wyższego parteru po prawej, gdzie chyba poziom betonu jest - 0.12m)  . I od tego poziomu - czyli od  - 1.05  należy liczyć wysokość do szczytu dachu - czyli +8.74. Czyli trzeba dodać 1.05 + 8.74 = 9.79 m. 

 

No myślę, ze skoro po lewo jest niżej, a po prawo wyżej - to pewnie jest spadek.

Poziom "0.00" przyjmujesz dowolnie w ramach rozsądku - zwykle parter - tu są dwa :14_relaxed:

 

Ale to wszystko betka - bo nadal mnie interesuje - ile jest nad schodami - jeśli rysunek oddaje to co jest wybudowane dokładnie. Na oko jest za nisko.

92336290_Beztytuu.jpg.9960fd53e5dba510326f483b38166bc2.jpg

Z  drugiej strony inwestor twierdzi, że jest OK. Jest na miejscu - wiec pewnie wie.

Widocznie rysunek nie oddaje rzeczywstości i odwrotnie :14_relaxed:

Byliśmy na miejscu kilka razy, w tym osoba 193, więc chyba jednak rysunek trochę odstaje jeśli chodzi o te schody.

Edytowano przez Jovi666 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
18 minut temu, Jovi666 napisał:

Byliśmy na miejscu kilka razy, w tym osoba 193, więc chyba jednak rysunek trochę odstaje jeśli chodzi o te schody.

Jeśli na miejscu jest OK - to jest OK!

 

1 godzinę temu, zenek napisał:
1 godzinę temu, uroboros napisał:

Ciekawy jestem, z jakiego powodu właśnie w ten sposób wybrany jest poziom zerowy...

Jak usytuowane jest otoczenie budynku?

No myślę, ze skoro po lewo jest niżej, a po prawo wyżej - to pewnie jest spadek.

Poziom "0.00" przyjmujesz dowolnie w ramach rozsądku - zwykle parter - tu są dwa :14_relaxed:

Źle napisałem - zasugerowałem się tymi dwoma poziomami parteru. Zwykle dwa poziomy są powodowane różnicą (spadkiem) terenu. Tu nie ma spadku wg rysunku - więc sorry. Teren jest wg przekroju jest płaski lub ze znikomym spadkiem.

Dlaczego więc dwa poziomy?. Trzeba spytać projektanta - może inwestor tak chciał.

Natomiast przyjęcie poziomu "0.00" jest, jak napisałem dowolne - zwykle przyjmuje się na parterze mieszkalnym.

Link do komentarza
55 minut temu, zenek napisał:

Jeśli na miejscu jest OK - to jest OK!

 

Źle napisałem - zasugerowałem się tymi dwoma poziomami parteru. Zwykle dwa poziomy są powodowane różnicą (spadkiem) terenu. Tu nie ma spadku wg rysunku - więc sorry. Teren jest wg przekroju jest płaski lub ze znikomym spadkiem.

Dlaczego więc dwa poziomy?. Trzeba spytać projektanta - może inwestor tak chciał.

Natomiast przyjęcie poziomu "0.00" jest, jak napisałem dowolne - zwykle przyjmuje się na parterze mieszkalnym.

Nadbudowa to górne piętro, więc to co było poprzednio po prostu było stanem faktycznym podczas zakupu przez obecnego właściciela. Raczej już się nie dowiem dlaczego tak a nie inaczej.

 

Ale mimo wszystko, pomimo struktury półpięter i niskich stropów na dolnych kondygnacjach dom sprawia wrażenie nieźle zagospodarowanej przestrzeni i daje idealne warunki dla wielopokoleniowej rodziny. Co w zasadzie było celem nadrzędnym dla nas. Jedynie poddałam w wątpliwość ilość kondygnacji i już różne rzeczy w panice mi przychodziły do głowy.

 

Link do komentarza

 

15 godzin temu, zenek napisał:

Nie wiem czy sie dobrze rozumiemy.

Najwyraźniej nie. :) 

Wysokość domu liczy się zawsze od poziomu zero i w tym przypadku wynosi 8,74 m. Wymiary minusowe zawsze odnoszą się do tego co jest poniżej wytyczonego poziomu "zero".  I być może mylę pojęcia w jaki sposób określa się wysokość domu to jednego jestem pewien na 200% że wymiar pokazujący wysokość domu jest 8,74 m.

Dlaczego tak tu jest wymiarowane? nie wiem, być może chodzi o myk do urzędu aby projekt spełnił założenia planu.

 

Link do komentarza
16 godzin temu, zenek napisał:

Może mało ściśle napisałem "od niższego poziomu" - trzeba było dodać "gruntu". Zwykle w warunkach jest zastzeżona wysokość od najniższego poziomu gruntu przy domu do kalenicy.

Znalazłem i wklejam odnośnie wysokości budynku.W tym przypadku tu opisywanym wysokość jest liczona od poziomu zero więc jest tak jak pisałem wyżej, 8,74 m.

Cytat

Projekty domów jednorodzinnych: jak liczona jest wysokość budynku?

W projektach domów wysokość określa jako odległość w pionie od założonego w projekcie poziomu (poziom terenu lub poziom 0) do poziomu kalenicy lub wierzchu stropodachu. Wysokość ta mierzona jest łącznie z grubością wszelkich izolacji cieplnych i pokryć.

15 godzin temu, Jovi666 napisał:

Czy do zera, już kilka przerobiłam. Teraz jeszcze będziemy wałkować czy projekt jest zgodny ze stanem faktycznym i chyba na tym poprzestanę.

Tu masz jeszcze jedno rozwiązanie twoich wątpliwości i powód do spokojniejszego snu :) 

Cytat

Projekty domów parterowych czy z poddaszem: jak liczone są kondygnacje budynku?

Warunki Zabudowy określać mogą także maksymalną liczbę kondygnacji, jaki może mieć dom budowany na danym terenie, przy czym zapisy te mogą się różnić w zależności od wydającej je gminy. W WZtce spotkać się bowiem można z zapisem o dwóch kondygnacjach, które należy interpretować jako parter+piętro lub piwnica+piętro. Niekiedy jednak zapisy są bardziej szczegółowe, określające liczbę kondygnacji nadziemnych i podziemnych. Zapis o kondygnacjach podziemnych umożliwia budowę domu z piwnicą lub częściowym podpiwniczeniem.

Projekty domów z poddaszem nieużytkowym bez piwnicy są domami jednokondygnacyjnymi. Poddasze użytkowe natomiast traktowane jest jako 1,5 kondygnacji.

 

15 godzin temu, Jovi666 napisał:

Tak, to rozbudowa. Dom wcześniej miał tylko tę część po lewej na dole i poziom oznaczony jako zero.

Wszędzie są posadzki. Dach gotowy tylko zostało go ocieplić, zrobić elektrykę i elewację u góry, podłączyć piec na górnym poziomie i wylać te schodki. 

Reszta to już prace wykończeniowe.

Czyli już nic nie zrobisz a szkoda bo ucieczkę ciepła będziesz miała okropną. Teraz już nic nie zrobisz bo gdybyś chciała dodać ocieplenie to wysokość pomieszczeń by się za bardzo zmniejszyła. A może niepotrzebnie się zamartwiamy? nie wiesz przypadkiem jakiej grubości było ułożone ocieplenie przed zalaniem posadzki?

 

Link do komentarza
21 minut temu, mhtyl napisał:

może chodzi o myk do urzędu aby projekt spełnił założenia planu.

Taki myk byłby chyba potrzebny w przypadku całkiem nowego projektu nowego domu, a tu mamy ileś przeróbek i rozbudowę...

I w związku z tym - obawiam się, że to podpiwniczenie jest jednym z najstarszych elementów budowli i pod posadzką może nie być w ogóle jakiejkolwiek izolacji...

Link do komentarza

Przeróbka, dobudowa, przebudowa czy nowy projekt nie ma znaczenia, jeden i drugi musi spełniać założenia planu.

16 minut temu, uroboros napisał:

I w związku z tym - obawiam się, że to podpiwniczenie jest jednym z najstarszych elementów budowli

bo tak jest.

16 godzin temu, Jovi666 napisał:

Tak, to rozbudowa. Dom wcześniej miał tylko tę część po lewej na dole

Link do komentarza
55 minut temu, mhtyl napisał:

Znalazłem i wklejam odnośnie wysokości budynku.W tym przypadku tu opisywanym wysokość jest liczona od poziomu zero więc jest tak jak pisałem wyżej, 8,74 m.

Tu masz jeszcze jedno rozwiązanie twoich wątpliwości i powód do spokojniejszego snu :) 

 

Czyli już nic nie zrobisz a szkoda bo ucieczkę ciepła będziesz miała okropną. Teraz już nic nie zrobisz bo gdybyś chciała dodać ocieplenie to wysokość pomieszczeń by się za bardzo zmniejszyła. A może niepotrzebnie się zamartwiamy? nie wiesz przypadkiem jakiej grubości było ułożone ocieplenie przed zalaniem posadzki?

 

Ja dalej bym liczyła od tego co jest pierwsze na ziemi bo nadziemną kondygnacją jest wszystko co nie jest podziemna wg definicji. Czyli tak naprawdę 1 przyziemie, 2 poziom oznaczony jako 0 oraz 3,5 poddasze zakładając że ostatni poziom to poddasze użytkowe. 

Za to z drugiej strony 2,5 według tej logiki. 

W najgorszym wypadku zakopię przyziemie do wys 1,05 i już będzie kondygnacją podziemną ;D 

 

Ale to chyba jakieś moje opaczne rozumowanie skoro projekt został zaakceptowany. I tutaj też większość wypowiedziała się o zgodności z MPZP.

 

Czytałam jeszcze, że jakoś w połowie roku wszystkie decyzje w tym pozwolenia na budowę po 5 latach od wydania będą już nie do ruszenia. W tym przypadku 2013 więc istnieje szansa, że po tym czasie nikt nie będzie mógł tego zakwestionować. 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
11 minut temu, Jovi666 napisał:

Za to z drugiej strony 2,5 według tej logiki. 

I tak tez ja myślę. Licząc z lewej strony masz 2,5 kondygnacji.

12 minut temu, Jovi666 napisał:

Czyli tak naprawdę 1 przyziemie, 2 poziom oznaczony jako 0 oraz 3,5 poddasze zakładając że ostatni poziom to poddasze użytkowe. 

Jeżeli tak liczysz to powinno wyjść nie 3,5 tylko 4,5 bo licząc wg tego co napisałaś to 1 przyziemie po lewej, 2 kondygnacja  po prawej z potrójnym oknem tarasowym, 3 kondygnacja po lewej z balkonem, 4 kondygnacja po prawej z potrójnym oknem i 4,5 kondygnacja po lewej - poddasze.

19 minut temu, Jovi666 napisał:

Ale to chyba jakieś moje opaczne rozumowanie skoro projekt został zaakceptowany. I tutaj też większość wypowiedziała się o zgodności z MPZP.

Od początku tak uważam :) 

20 minut temu, Jovi666 napisał:

Czytałam jeszcze, że jakoś w połowie roku wszystkie decyzje w tym pozwolenia na budowę po 5 latach od wydania będą już nie do ruszenia. W tym przypadku 2013 więc istnieje szansa, że po tym czasie nikt nie będzie mógł tego zakwestionować. 

 

Nikt nie zakwestionuje bo wybudowałaś dom na podstawie w tym czasie obowiązujących przepisów.

Link do komentarza

Kondygnacja liczy się gdy pomieszczenia są na jednym poziomie a Ty masz pół piętra czyli np wg powyższego rysunku kondygnacja nr 2 nie jest na jednym poziomie po całości. Łapiesz o co mi chodzi?

Link do komentarza
14 minut temu, Jovi666 napisał:

Myślę, że tak. W takim przypadku wszystkie po pół.

A jeśli nie zamkniemy tego poddasza to 

a) będzie konieczność zmiany projektu?

b) będzie to liczone inaczej?

Zastanawiam się nad pozostawieniem dachu tak jak jest, tylko ocieplić i zostawić skosy.

:zalamka: Dajmy już spokój tym kondygnacjom bo widzę że lubisz sama siebie dobijać :) Ilość kondygnacji uważam że została już podana prawidłowo wyżej.

Masz zgodny projekt z założeniami planu, kropka, stop, wszystko na temat.

 

Dach ociepl wełną wzdłuż krokwi i w poprzek. Jakie masz zrobione wstępne krycie? i jaką wysokość mają krokwie?

Link do komentarza
46 minut temu, mhtyl napisał:

:zalamka: Dajmy już spokój tym kondygnacjom bo widzę że lubisz sama siebie dobijać :) Ilość kondygnacji uważam że została już podana prawidłowo wyżej.

Masz zgodny projekt z założeniami planu, kropka, stop, wszystko na temat.

 

Dach ociepl wełną wzdłuż krokwi i w poprzek. Jakie masz zrobione wstępne krycie? i jaką wysokość mają krokwie? 

25cm, podobno niedużo. Dach -blachodachówka.

Stan póki co jak widać na załączonym obrazku. Czyli w zasadzie nic ;)

IMG_20191215_105447.jpg

Link do komentarza
4 godziny temu, mhtyl napisał:

Znalazłem i wklejam odnośnie wysokości budynku.W tym przypadku tu opisywanym wysokość jest liczona od poziomu zero więc jest tak jak pisałem wyżej, 8,74 m.

  Cytat

Projekty domów jednorodzinnych: jak liczona jest wysokość budynku?

W projektach domów wysokość określa jako odległość w pionie od założonego w projekcie poziomu (poziom terenu lub poziom 0) do poziomu kalenicy lub wierzchu stropodachu. Wysokość ta mierzona jest łącznie z grubością wszelkich izolacji cieplnych i pokryć.

 

Jak widzisz - od założonego w projekcie poziomu (poziom terenu lub poziom 0)  - może być tak :zalamka: lub tak.

Tyle, że zwykle jest zapis w planie miejscowym, odkąd się liczy - bo poziom zero może być dość dowolny niestety. I zwykle pisze, że od poziomu gruntu obok budynku, lub wejścia lub jeszcze gorzej - najnizszego  poziomu  gruntu obok budynku.

 

Ale spotkałem się z zapisem (WZiZT), że to projektant sobie wyznaczy poziom gruntu :tease2: - w tak wyznaczył, że obok budynków 2 kondygnacyjnych zrobił 4 kondygnacje (w tym jedną w dachu z tyloma jaskółkami i mansardami - że to obudowane pionowe ściany (zapis był że jedna kondygnacja może być w dachu).

Tak oto nieostra WZka i deweloper :krzeslo: oraz projektant :takaemotka: wybudowali maskaszkarę z 6 apartamentami na mikroskopijnej działce  1.5m od drogi (zwykle w tym miejsu kazali budować 10m od drogi). 

 

2 minuty temu, Jovi666 napisał:

Wysokość krokwii (miejsca na izolację)

wysokie - ale to nie znaczy że tyle musisz dać izolacji - możesz dać więcej - krokwie to nie problem.

Link do komentarza
47 minut temu, zenek napisał:
 

Jak widzisz - od założonego w projekcie poziomu (poziom terenu lub poziom 0)  - może być tak :zalamka: lub tak.

Tyle, że zwykle jest zapis w planie miejscowym, odkąd się liczy - bo poziom zero może być dość dowolny niestety. I zwykle pisze, że od poziomu gruntu obok budynku, lub wejścia lub jeszcze gorzej - najnizszego  poziomu  gruntu obok budynku.

 

Ale spotkałem się z zapisem (WZiZT), że to projektant sobie wyznaczy poziom gruntu :tease2: - w tak wyznaczył, że obok budynków 2 kondygnacyjnych zrobił 4 kondygnacje (w tym jedną w dachu z tyloma jaskółkami i mansardami - że to obudowane pionowe ściany (zapis był że jedna kondygnacja może być w dachu).

Tak oto nieostra WZka i deweloper :krzeslo: oraz projektant :takaemotka: wybudowali maskaszkarę z 6 apartamentami na mikroskopijnej działce  1.5m od drogi (zwykle w tym miejsu kazali budować 10m od drogi). 

 

wysokie - ale to nie znaczy że tyle musisz dać izolacji - możesz dać więcej - krokwie to nie problem.

o ile ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej, wysokość zabudowy nie może przekraczać, licząc od poziomu terenu do
najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku:
a) 2,5 kondygnacji naziemnej wraz z poddaszem i nie więcej niż 11m: na terenach zabudowy mieszkaniowej
jednorodzinnej MN oraz mieszkaniowej jednorodzinnej intensywnej MNi i zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i
mieszkaniowej jednorodzinnej intensywnej z dopuszczeniem funkcji usługowej MN/U, U/MN, U/MNi,

 

Nie określają poziomu terenu w którym miejscu, tak czy inaczej to kryterium spełnione jak mniemam. 

Link do komentarza
17 minut temu, Jovi666 napisał:

o ile ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej, wysokość zabudowy nie może przekraczać, licząc od poziomu terenu do
najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku:

 

17 minut temu, Jovi666 napisał:

Nie określają poziomu terenu w którym miejscu,

To dobrze - czyli możesz przyjąć najwyższy punkt terenu obok budynku. OK.

Najwyższy element konstrukcyjny to szczyt krokwi, licząc po aptekarsku. Wg. mnie.

 

Po prawej masz 2 kondygncje, po lewej 2.5. Też OK. Wg mnie. 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

Jak widzisz - od założonego w projekcie poziomu (poziom terenu lub poziom 0)  - może być tak :zalamka: lub tak.

Może być tak lub tak ale tu jest tak :) 

Przecież napisałem.

5 godzin temu, mhtyl napisał:

Znalazłem i wklejam odnośnie wysokości budynku.W tym przypadku tu opisywanym wysokość jest liczona od poziomu zero więc jest tak jak pisałem wyżej, 8,74 m.

I jakbyś nie kombinował to w tym przydatku będzie to 8,74 m.

1 godzinę temu, Jovi666 napisał:

Wysokość krokwii (miejsca na izolację) jeśli dobrze zrozumiałam poprzednie pytanie ;)

Nie wydaje mi się aby krowie były wysokie na 25 cm. Jeżeli dach byłby kryty pokryciem ciężkim to krowie wystarczą 17-20 cm wysokości, a Ty masz pokrycie lekkie więc 25 cm było by to aż na wyrost. Wydaje mi się że krokwie u Ciebie są wysokości coś około 20 cm.

Pytanie dotyczyło pośrednio wysokości krokwi i rodzaju wstępnego krycia bo ma to związek z ociepleniem. Widzę że Ty masz membranę więc spokojnie możesz dać wełnę wzdłuż krokwi grubości 15-18 cm i w poprzek druga warstwę 10 cm.

20 minut temu, Jovi666 napisał:

Nie określają poziomu terenu w którym miejscu, tak czy inaczej to kryterium spełnione jak mniemam. 

Uważam że tak, mieści się to w założeniach czyli spełnia warunki.

Link do komentarza
1 minutę temu, mhtyl napisał:

Może być tak lub tak ale tu jest tak :) 

No to przeczytaj post 44.

26 minut temu, Jovi666 napisał:

o ile ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej, wysokość zabudowy nie może przekraczać, licząc od poziomu terenu do
najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku
:

 

2 minuty temu, mhtyl napisał:

I jakbyś nie kombinował to w tym przydatku będzie to 8,74 m.

Jak to wygląda w kontekście #44 ?  :12_slight_smile:

Link do komentarza
14 minut temu, zenek napisał:

No to przeczytaj post 44.

 

Jak to wygląda w kontekście #44 ?  :12_slight_smile:

Dyskusja dotyczy dokładnie wysokości budynku który jak już pisałem i udowodniłem jest tu podana od "zera" a wysokość zabudowy a nie wysokość domu od gruntu to jest ta która Ty podałeś - 9,79 m. W jednej i w drugiej kwestii dom spełnia warunki planu.

1 godzinę temu, Jovi666 napisał:

Wysokość krokwii (miejsca na izolację) jeśli dobrze zrozumiałam poprzednie pytanie ;)

Wysokość krokwi masz dokładnie 22 cm.

Cytat

No to przeczytaj post 44.

43 minuty temu, Jovi666 napisał:

o ile ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej, wysokość zabudowy nie może przekraczać, licząc od poziomu terenu do
najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku:

I żeby nie było dalszej dyskusji to przeczytaj dokładnie to co na czerwono a w szczególności to co pogrubiłem. To w kwestii odnośnie wysokości domu.

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 minuty temu, mhtyl napisał:

a wysokość zabudowy a nie wysokość domu od gruntu to jest ta która Ty podałeś - 9,79 m.

 

45 minut temu, Jovi666 napisał:

o ile ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej, wysokość zabudowy nie może przekraczać, licząc od poziomu terenu do
najwyższego elementu konstrukcyjnego budynku
:

Cały czas to miałem na myśli, co zacytował Jovi666.

Widocznie mówiliśmy o dwoch różnych sprawach. Najważniejsze  - że jest OK :14_relaxed:

Link do komentarza
30 minut temu, zenek napisał:

 

Cały czas to miałem na myśli, co zacytował Jovi666.

Widocznie mówiliśmy o dwoch różnych sprawach. Najważniejsze  - że jest OK :14_relaxed:

Ja od początku wyraźnie pisałem o wysokości domu, ale dobrze że w końcu wiadomo o co chodzi.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...