Skocz do zawartości

czujki wykrywające obecność gazu


chotomowianka

Recommended Posts

Słyszałam o czujkach wykrywających obecność gazu. Wykrywają propan - butan, metan i gazy usypiające na bazie oparów

chloroformu. Czy macie to w domu? Czy to się naprawdę sprawdza?

Pomyslałam o tym gdyż zdarza sie że włamywacze wpuszczają gaz do domu - rodzina zasypia a oni okradają dom.

I dobrze jeśli tylko na tym się kończy.....!!!!

Poza tym mam ogrzewanie gazowe więc taka czujka również by się sprawdziła. Tylko czy to rzeczywiście jest skuteczny

sposób?????
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Wątpię,by czujniki wygrywające gazy palne reagowały na gaz usypiający.Jeśli to będzie eter,to OK.
Taki czujnik działa przeważnie na zasadzie spalania mieszanki gazu z powietrzem i pomiaru oporu drucika umieszczonego w komorze spalania.Może też działać mierząc rozszczepienie światła w atmosferze gazowej,chociaż te raczej nie sygnalizują tylko trzeba obserwować wskaźnik.
Czujnik ustawiony jest najczęściej na wykrywanie gazów o podobnej charakterystyce spalania lub refrakcji światła więc wątpię,by inne gazy wchodziły w zakres jego pomiarów.
Chociaż kto wie?Postęp techniki pędzi szybko i moja wiedza może być daleko z tyłu.
Ze wszystkich czujników przydatnych w domu wolał bym mieć czujnik CO (jeśli ma się kominek lub piec węglowy)Gaz ziemny lub płynny z łatwością można wywąchać a CO (tlenek węgla) jest najbardziej niebezpiecznym,bo bezwonnym i śmiertelnie trującym gazem.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Słyszałam dziś w wiadomościach, że 6 osobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla (czyli czadem). Straszne. Ocalało tylko 3 letnie dziecko.
A wystarczyłoby mieć czujnik który kosztuje 100zł i tragedii można było uniknąć.


icon_surprised.gif

Ja widziałam już takie czujniki po 45 złotych za sztukę, więc tym bardziej warto
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
ludzie!!!
wezcie poczytajcie co piszecie i sie zastanowcie nad soba.czy wy wiecie co naprawde piszecie????
pieprzycie o gazach usypiajacych jak by was mial bin laden atakowac!!!sa 2 rodzaje czujek.jedne sie montuje pod sufitem, a drugie bardzo nisko.powod jest prosty.zaz i dym maja inna ciezkosc.wiec zabezpieczamy sie przed gazem z pieca i dymem czyli tym co nas moze ZABIC w trakcie np snu.czujki te sa zasilane bateria wiec nie ma zadnego poboru z sieci elektrycznej.oszczedzasz na czujce za 50 zl?to moze oszczedzaj na zamkach do drzwi?albo zamiast okien wstaw tekture.moze sie nie wkradna...a moze jednak...
Link do komentarza
To ty piszesz jakieś głupoty.
nie muszą nas terroryści zaatakować - możemy zatruć się własnym gazem .
Wiem że gaz ma zapach i można go wywąchać własnym nosem , ale nie wtedy gdy śpimy.
I nikt tu nie pisał o oszczędzaniu na czujkach - wręcz przeciwnie. Następnym razem czytaj uważniej - niepotrzebnie się pienisz.
Link do komentarza
aaaa i jeszcze jedno...
dwa lat temu właśnie taki gaz usypiający był powodem smierci młodej kobiety i mężczyzny - rodziców dwójki małych dzieci.
Bo włamywacze chcieli ich uśpić takim gazem i okraść mieszkanie. Niestety gaz nie zadziałał jak należy i ci ludzie się obudzili w trakcie włamania - zostali zamordowani przez włamywaczy. Ocalały tylko dzieci. Znałam tych ludzi....
Nadal cię to śmieszy???????? że rozmawiamy o jakiś głupich czujkach? czasem mogą uratować życie.
Link do komentarza
smieszy??a gdzie ja napisalem ze mnie to smieszy??poprostu uwazam ze jezeli ktos chce kupic to niech kupi.ale moim zdaniem sa wazniejsze czujki ktore ostrzegaja przed ,,zwyklymi,, gazami.prawdopodobienstwo zatrucia dwutlenkiem wegla-KTORY JEST BEZWONNY jest wieksze jak ze ciebie napadna.a jezeli ktos mieszka w niebezpiecznym terenie to niech kupi inne czujki i moze sie bedzie czul bezpiecznie.a zlodzieje jezeli beda chcieli sie wlamac i zrabowac dobra to poprostu walna cie w glowe kijem i po ptakach.
Link do komentarza
Na poczatek troche danych:
Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależnie od stężenia objętościowego w powietrzu:
100-200 ppm (0,01% - 0,02%) - lekki ból głowy przy ekspozycji przez 2-3 godziny
400 ppm (0,04%) - silny ból głowy zaczynający się ok. 1 godzinę po wdychaniu tego stężenia
800 ppm (0,08%) - zawroty głowy, wymioty i konwulsje po 45 minutach wdychania; po dwóch godzinach trwała śpiączka
1 600 ppm (0,16%)- silny ból głowy, wymioty, konwulsje po 20 minutach; zgon po dwóch godzinach
3 200 ppm (0,32%) - intensywny ból głowy i wymioty po 5-10 minutach; zgon po 30 minutach
6 400 ppm (0,64%) - ból głowy i wymioty po 1-2 minutach; zgon w niecałe 20 minut
12 800 ppm (1.28%) - śmierć po 3 minutach!

Czujniki moga dzialac jako samodzielne urzadzenia lub wspolpracowac z systemami alarmowymi badz ukladami sterowania inteligetnego domu.

Wiekszosc czujnikow wyposazona jest we wlasny system alarmu dzwiekowego i swietlnego.
Cena tych czujnikow zalezy od ich czulosci, zalaczonych certyfikatow, zaawansowania elektroniki.
Oto kilka przykladow:
KIDDE NIGHTHAWK - czujnik czadu
Detektor tlenku węgla (CO) popularnie zwanego czadem posiadający wyświetlacz LCD. Zapewnia bardzo dokładne wykrywanie CO w pomieszczeniach mieszkalnych. Nie reaguje natomiast na żadne inne gazy. Wyświetlacz LCD wskazuje aktualny poziom czadu w zakresie 30 - 999 PPM i stan naładowania baterii. Może również wskazać najwyższy wykryty poziom tlenku węgla od momentu włączenia zasilania lub wyzerowania poprzednich wskazań (funkcja Peak Level). Działanie detektora polega na cyklicznym pomiarze, co 30 sek., stężenia czadu w powietrzu. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu sygnalizowane jest poprzez miganie czerwonej diody oraz sygnały dźwiękowe o sile 85 dB. Urządzenie posiada przycisk Test/Reset który daje możliwość sprawdzenia prawidłowości działania czujnika. Posiada również układ kontroli sprawności monitorujący na bieżąco m.in.: sensor, wewnętrzne obwody oraz stan naładowania baterii. W przypadku wykrycia usterki włącza się informacja odpowiednia do wykrytego uszkodzenia.
Parametry techniczne:
Sensor: elektrochemiczny sensor tlenku węgla,
Wbudowany wyświetlacz LCD,
Funkcja Peak Level - wyświetlenie najwyższego zarejetrowanego wskazania stężenia CO,
Zasilanie: 3 baterie alkaliczne AA (w zestawie),
Cena w CENEO: 220 zl.
Inny czujnik:
ORNO GD-701
Specyfikacja:
Zasilanie 220 V/110V
Zużycie energii < 3W
Temperatura pracy: 0 st. ~ 55 st. Celcjusza
Dopuszczalna wilgotność < 95%
Czas reakcji: < 2,5 min (odbierany automatycznie)
Poziom alarmowy: 150 ppm
Poziom głośności: > 80dB
Funkcje dodatkowe: dodatkowe wyjście 10 Hz DC 8V/ max. 200 mA - umożliwia przekazanie impulsu do innego urządzenia przy stężeniu alarmowym ( np. wentylator, syrena alarmowa, dialer telefoniczny)
Cena ALLEGRO: 97 zl
Istnieja czujniki specjalnie dedykowane do systemow alarmowych i te sa wyposazone w wyjscia typu NC/NO.
Przykladem tego typu czujnika jest Satel DG1 CO - Czujnik tlenku węgla (www.satel.pl)
Parametry techniczne:
Napięcie zasilania: 12V DC
Pobór prądu: 12 mA
Stężenia tlenku węgla wywołujące alarm:
50 ppm przez 75 minut
100 ppm przez 25 minut
300 ppm przez minutę
Wyjście: NC, TMP
Zakres temperatur: -10 do 55 st.C
Cena w wyszukiwarce CENEO: 182 zl

Bardzo dobre ale drogie czujniki produkuje GAZEX. (www.gazex.com.pl)

UWAGA BARDZO WAZNE:
czujnik należy mocować na wysokości ok 1,5 m

Czym sie kierowac przy wyborze czujnika:
1. Spelnianie norm EU i PN-EN 50291
2. Zasilanie siec 230V/ bateryjne i sygnalizacja slabych baterii
3. czy jest wyposazony w wyjscie do podpiecia do alarmu lub systemu inteligentnego domu.
4. Jak jest do wszystkiego (detekcja wszelkich gazow) to jest do niczego.

Teraz troszke o czujnikach dymu. Tylko do wspolpracy z alarmem lub systemem inteligetnego domu. Ma powiadamiac caly czas bo chroni nasz majatek.
Odsylam do satela lub na Allegro.

Czujki obecnosci gazow usypiajacych:
Przyklad satel DG-1 TCM - czujka gazów usypiających (np. chloroformu)
Tylko system alarmowy badz instalacja inteligetnego domu.

Czujki innych gazow typu propan - butan (LPG), metan (gaz ziemny)
allegro, satel, gazex.

Pozdrawiam ADARKAR
Link do komentarza
Cytat

Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależnie od stężenia objętościowego w powietrzu:
100-200 ppm (0,01% - 0,02%) - lekki ból głowy przy ekspozycji przez 2-3 godziny
400 ppm (0,04%) - silny ból głowy zaczynający się ok. 1 godzinę po wdychaniu tego stężenia
800 ppm (0,08%) - zawroty głowy, wymioty i konwulsje po 45 minutach wdychania; po dwóch godzinach trwała śpiączka
1 600 ppm (0,16%)- silny ból głowy, wymioty, konwulsje po 20 minutach; zgon po dwóch godzinach
3 200 ppm (0,32%) - intensywny ból głowy i wymioty po 5-10 minutach; zgon po 30 minutach
6 400 ppm (0,64%) - ból głowy i wymioty po 1-2 minutach; zgon w niecałe 20 minut
12 800 ppm (1.28%) - śmierć po 3 minutach!


Ciekawe.Mnie uczyli,że najczęściej nic się nie czuje.Nagle ''fik'' i tyle.
21 lat pracowałem przy wykrywaniu różnistych gazów w kopalni.Tlenki,metan,siarczki.
Link do komentarza
Cytat

Ciekawe.Mnie uczyli,że najczęściej nic się nie czuje.Nagle ''fik'' i tyle.
21 lat pracowałem przy wykrywaniu różnistych gazów w kopalni.Tlenki,metan,siarczki.


A jakie stezenie wskazywaly pana czujniki gdy wykrywaly obecnosc CO. Po prostu nie mamy w zyciu do czynienia z laboratorium i niestety stezenie CO czesto bywa smiertelne. Dane podalem aby zobrazowac na jakim poziomie wykrywalnosci pracuja czujniki stezenia tlenku wegla.
Pozdrawiam ADARKAR
Link do komentarza
Cytat

ludzie!!!
wezcie poczytajcie co piszecie i sie zastanowcie nad soba.czy wy wiecie co naprawde piszecie????
pieprzycie o gazach usypiajacych jak by was mial bin laden atakowac!!!sa 2 rodzaje czujek.jedne sie montuje pod sufitem, a drugie bardzo nisko.powod jest prosty.zaz i dym maja inna ciezkosc.wiec zabezpieczamy sie przed gazem z pieca i dymem czyli tym co nas moze ZABIC w trakcie np snu.czujki te sa zasilane bateria wiec nie ma zadnego poboru z sieci elektrycznej.oszczedzasz na czujce za 50 zl?to moze oszczedzaj na zamkach do drzwi?albo zamiast okien wstaw tekture.moze sie nie wkradna...a moze jednak...



Panie Leszku,
ludzie się boją włamywaczy bardziej niż nieszczelnych kuchenek i nic w tym dziwnego. Powie pan że to brak wyobraźni a ja się z panem zgodzę, i co z tego? Ciężko harujemy żeby te nasze domki postawić niektórzy planują budować po kilka lat a potem przychodzi noćą chłystek któremu się wydaje że jak dom to obowiązkowo sejf za obrazem a w nim setki tysięcy. A że brakuje nam tego lęku na zagrożenia inne niż włamywacze; tak to już bywa.
Link do komentarza
Cytat

Panie Leszku,
ludzie się boją włamywaczy bardziej niż nieszczelnych kuchenek i nic w tym dziwnego. Powie pan że to brak wyobraźni a ja się z panem zgodzę, i co z tego? Ciężko harujemy żeby te nasze domki postawić niektórzy planują budować po kilka lat a potem przychodzi noćą chłystek któremu się wydaje że jak dom to obowiązkowo sejf za obrazem a w nim setki tysięcy. A że brakuje nam tego lęku na zagrożenia inne niż włamywacze; tak to już bywa.




Ja bym się jednak bardziej obawiał nieszczelnej kuchenki, niż włamywaczy...majątek rzecz nabyta,a zdrowie i życie: bezcenne
Link do komentarza
Cytat

A jak obyczaje włamywaczy mają się do tematu czujek?


włamywacze do tematu czujek mają sie tak oto: włamywacz?złodziej to lepsze okreslenie - aby w spokoju obrabować czyjś dom gdy domownicy śpią - wpuszcza gaz usypiający aby nikt się przypadkiem nie obudził nie przeszkodziłim w robocie - a mając taką czujkę, która wykrywa te gazy - możemy uniknąc tego - czujka będzie piszczeć - więc możemy otworzyć okno , wezwać policję itd.
Link do komentarza
Cytat

włamywacze do tematu czujek mają sie tak oto: włamywacz?złodziej to lepsze okreslenie - aby w spokoju obrabować czyjś dom gdy domownicy śpią - wpuszcza gaz usypiający aby nikt się przypadkiem nie obudził nie przeszkodziłim w robocie - a mając taką czujkę, która wykrywa te gazy - możemy uniknąc tego - czujka będzie piszczeć - więc możemy otworzyć okno , wezwać policję itd.



Ale chyba jedna czujka nie wykryje obecności kilku gazów, które różnią się przecież właściwościami chemicznymi, Musielibyśmy mieć kilka takich czujek...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...