Skocz do zawartości

Garaż blaszany/z płyt betonowych w granicy, ścianka p.poż


Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów,

Posiadam już ogrodzoną działkę budowlaną, chciałbym postawić garaż blaszany zblokowany w jej granicy (wielkość 4x6m). Moja działka ma 19,5m szerokości. Miejscowy plan dopuszcza umiejscowienie garażu w granicy nieruchomości. Moje pytanie jest następujące - czy mogę zostawić moje ogrodzenie i:
- postawić murek z bloczków/cegieł i zaraz obok tego garaż,
- postawić ogrodzenie betonowe z płyt i zaraz obok tego garaż,

co będzie stanowiło moją ściankę p.poż i poniekąd "umiejscowienie w granicy nieruchomości" powiedzmy że wszystko zmieściłoby się w 0,5m


- czy muszę rozebrać ogrodzenie, postawić betonowy mur w granicy i wtedy garaż zaraz obok,
- czy jednak ściana garażu ma być częścią ogrodzenia, a więc muszę stawiać betonowy garaż ?

 

Czy stawiając garaż z płyt betonowych muszę go blokować w granicy czy mogę zachować ogrodzenie i postawić go zaraz obok  ?

 

Działka nie jest duża - niecałe 800m, nie chciałbym stawiać garażu 3m od granicy, gdyż wtedy będę miał go niemal w połowie nieruchomości... dodatkowo mam dość wąski przejazd obok domu - 3m. Proszę o podpowiedź najlepszej dla mnie opcji, która nie musi wiązać się z rozbiórką ogrodzenia i stawianiem betonowego garażu na fundamentach. Przeglądając zdjęcia w internecie oraz widząc garaże na żywo widać że masa ludzi stawia garaże ok. 0,5m od granicy, chciałbym jednak uniknąć zgłoszenia przez życzliwych sąsiadów i problemów z tym związanych

 

Pozdrawiam

Link do komentarza

Czyli co, postawić murek z płyt betonowych kilka  cm od ogrodzenia z siatki, następnie garaż odsunięty o powiedzmy 50cm (wodę z dachu i tak będę chciał gromadzić, więc z tym nie będzie problemu) i to będzie okej ?

Jest to zgodne z prawem ? Bo o te kwestię najbardziej mi chodzi 

Edit : Właśnie o ile odsunąć, wystarczy 50cm czy muszę przepisowe 3m ? 

Pozdrawiam 

Edytowano przez Froog (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Napisałeś tak:

1 godzinę temu, Froog napisał:

Miejscowy plan dopuszcza umiejscowienie garażu w granicy nieruchomości

Ale nie napisałeś w jakich sytuacjach dopuszcza. Więc ja nie wiem co jest po drugiej stronie (u sąsiadów), jakie są tam odległości (projektanci muszą uwzględniać odległości ppoż pomiędzy budynkami) i tak dalej. Dlatego w projekcie zagospodarowania działki uwzględnia się wszystko, co znajduje się na działkach sąsiedzkich, a my nie mamy o tym żadnej wiedzy.

Link do komentarza

w momencie budowy mojego domu po jednej ze stron był domek piętrowy z garażem w bryle, odsunięty od granicy 4m

po drugiej stronie 2 miesiące temu rozpoczęła się budowa również piętrówki 4m od granicy, sąsiad wspominał że też chciał postawić blaszaka "kawałek od płotu", bo nie będzie miał w bryle a nie chciał stawiać 3m od granicy 

od tyłu pusto

 

czy to chodzi o to : ?

moja działka to 48MN

 

Dla terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, oznaczonych na rysunku planu symbolami 11MN, 12MN, 18MN, 19MN, 26MN, 28MN, 30MN, 47MN, 48MN, 104MN ustala się następujace parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu:
1) lokalizację budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej;
2) dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami 26MN, 28MN i 30MN dopuszczenie lokalizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej;
3) dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami 26MN, 28MN i 30MN dopuszczenie lokalizacji budynków w granicy działek budowlanych;
4) dopuszczenie rozbiórki, remontu, rozbudowy, przebudowy i nadbudowy istniejącej zabudowy z zachowaniem parametrów określonych w planie;
5) dla istniejącej zabudowy dopuszczenie zachowania istniejącej geometrii dachów, wysokości budynków oraz liczby kondygnacji w przypadku rozbudowy;
6) dopuszczenie lokalizacji garaży wolnostojących lub zblokowanych w granicy działki o maksymalnej powierzchni zabudowy 50 m2;
7) minimalną powierzchnię działki budowlanej – 700 m2 z zastrzeżeniem pkt 8;
8) dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolami 26MN, 28MN i 30MN, minimalną powierzchnię działki budowlanej – 400 m2;
9) maksymalną powierzchnię zabudowy – 30% powierzchni działki budowlanej;
10) minimalny udział powierzchni terenu biologicznie czynnego w stosunku do powierzchni działki budowlanej – 45%;
11) maksymalną wysokość:
a) budynków mieszkalnych – 8,5 m do najwyższego punktu dachu,
b) garaży – 3,5 m do okapu dachu;

12) liczbę kondygnacji:
a) budynków mieszkalnych – maksymalnie 2 kondygnacje nadziemne w tym poddasze użytkowe,
b) garaży – 1 kondygnacja nadziemna;
13) geometrię dachów:
a) budynków mieszkalnych – dachy skośne o kącie nachylenia połaci dachowych od 30° do 45°,
b) garaży – dachy skośne o kącie pochylenia połaci dachowych od 20° do 45°;
14) kolor pokrycia dachowego – ceglastoczerwony lub brązowy;
15) materiał pokrycia dachowego – dachówka ceramiczna, cementowa oraz inne pokrycia dachówkopodobne;
16) kolor elewacji zewnętrznych – biel, pastelowe z gamy: beż, piaskowy, żółty, oliwkowy oraz zastosowanych materiałów budowlanych;

17) materiał elewacji zewnętrznych – cegła licowa lub klinkierowa, kamień naturalny oraz tynki;
18) obsługę komunikacyjną poprzez drogi publiczne lub drogi wewnętrzne w powiązaniu z drogami publicznymi;
19) nakaz zapewnienia na terenie działki budowlanej co najmniej 2 miejsc postojowych na jeden budynek mieszkalny wliczając w to miejsca postojowe zlokalizowane w garażach;
20) w zakresie ochrony przed hałasem, tereny 11MN, 12MN, 18MN, 19MN, 26MN, 28MN, 30MN, 47MN, 48MN, 104MN kwalifikowane są jako tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej zgodnie z zapisami przepisów odrębnych;
21) sytuowanie projektowanych budynków przy uwzględnieniu nieprzekraczalnych oraz obowiązujących linii zabudowy w odległości:

i) dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 48MN nieprzekraczalna linia zabudowy w odległości 6 m od linii rozgraniczających drogę publiczną dojazdową 32KDD i drogi wewnętrzne 12KDW i 14KDW,

Link do komentarza
1 godzinę temu, Froog napisał:

Czyli co, postawić murek z płyt betonowych kilka  cm od ogrodzenia z siatki, następnie garaż odsunięty o powiedzmy 50cm (wodę z dachu i tak będę chciał gromadzić, więc z tym nie będzie problemu) i to będzie okej ?

Jest to zgodne z prawem ? Bo o te kwestię najbardziej mi chodzi 

Edit : Właśnie o ile odsunąć, wystarczy 50cm czy muszę przepisowe 3m ? 

Pozdrawiam 

Jeżeli na granicy to na granicy, nie ma czegoś takiego jak 50 cm, jest na ostrej granicy, 3m bez okien lub 4 m z oknami  a dach musisz zrobić ze spadkiem na swoją działkę jednospadowy a od sąsiada postawić ścianę z murkiem przeciwogniowym.

Natomiast blaszak to tak naprawdę nie garaż (choć potocznie wszyscy go tak nazywają) bo możesz zgłosić go jako blaszak do celów gospodarczych np na narzędzia ogrodnicze.

Link do komentarza

I wtedy jeśli go zgłoszę jako szopkę na narzędzia , to nie trzeba go zgłaszać do naliczenia podatku ? Może dla niektórych zadaję infantylne pytania, ale własny dom etc i niektóre sprawy z tym związane to dla mnie nowość . 

 

Czyli najlepszą ale i najtańszą opcją dla mnie będzie rozbiórka ogrodzenia i postawienie w granicy "garażu" z płyt ogrodzeniowych ? Czy muszę ten fakt gdzieś zgłaszać ? Np do starostwa, jest to budynek na zgłoszenie ? Będę chciał wylewać posadzkę jeśli to robi różnicę 

 

A czy muszę rozbierać ogrodzenie czy mogę go ustawić tak blisko jak się da obecnego ogrodzenia ? 

 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
3 godziny temu, Froog napisał:

I wtedy jeśli go zgłoszę jako szopkę na narzędzia , to nie trzeba go zgłaszać do naliczenia podatku ?

Jest coś takiego że nie płaci się od tego podatku ale pod warunkiem że nie jest on trwale połączony z gruntem.

3 godziny temu, Froog napisał:

Czyli najlepszą ale i najtańszą opcją dla mnie będzie rozbiórka ogrodzenia i postawienie w granicy "garażu" z płyt ogrodzeniowych ? Czy muszę ten fakt gdzieś zgłaszać ? Np do starostwa, jest to budynek na zgłoszenie ? Będę chciał wylewać posadzkę jeśli to robi różnicę 

Za taki budynek gospodarczy postawiony z płyt raczej już zapłacisz podatek. Wylewka jest też uznawana jako trwale połączenie z gruntem.

Budowa z płyt raczej nie jest  najtańsza opcją bo oprócz ścian musisz jeszcze kupić blachę i drewno na dach, przy blaszaku masz już wszystko i bez roboty.

Żeby być w porządku z prawem to najlepiej jak zapytasz u siebie w gminie jak ugryź postawienie budynku gospodarczego/garażu na swojej działce.

Link do komentarza

Przypominam,że decydujące znaczenie ma faktyczny sposób użytkowania, nie to jak zgłosimy budynek. Odradzam więc zgłaszanie garażu jako budynku gospodarczego.

Przy tym takim zapisie w MPZP mamy możliwość postawienia garażu albo w granicy działki, albo zgodnie z ogólnymi przepisami.

6) dopuszczenie lokalizacji garaży wolnostojących lub zblokowanych w granicy działki o maksymalnej powierzchni zabudowy 50 m2;

Przypominam, że w zabudowie jednorodzinnej prawo dopuszcza usytuowanie niewielkich garaży w granicy lub w odległości 1,5 m od granicy działki. W Rozporządzeniu o Warunkach Technicznych mamy §12.4 dopuszczający:

3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

Budowa garażu wymaga zgłoszenia. Ponadto obecna interpretacja przepisów jest taka,że garaż niezwiązany trwale z gruntem, w tym garaż blaszany nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

 

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź,

czy lokalizacja garażu 1,5m od granicy działki nie jest dopuszczalna tylko w przypadku gdy szerokość działki nie przekracza 16m ?

 

- czyli w związku z tym, mogę postawić garaż 4x6m  DOKŁADNIE 1,5m od granicy ?

- czy przymocowanie garażu do wylewki betonowej jest trwałym związaniem z gruntem w myśl powyższego przepisu ?

Link do komentarza
7 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Przypominam, że w zabudowie jednorodzinnej prawo dopuszcza usytuowanie niewielkich garaży w granicy lub w odległości 1,5 m od granicy działki.

Oczywiście, prawo dopuszcza ale urząd miejscowy może nie wyrazić na to zgody.

6 godzin temu, Froog napisał:

- czy przymocowanie garażu do wylewki betonowej jest trwałym związaniem z gruntem w myśl powyższego przepisu ?

Tak, bo tu decydujące znaczenie ma wylewka, ona jest trwale połączona z gruntem.. Gdybyś ułożył np płyty chodnikowe betonowe jako posadzkę pod blaszaka i przymocował/zakotwił blaszaka do  ich to wtedy nie jest to trwałe połańczanie z gruntem.

Link do komentarza

Przy takich zapisach MPZP nie ma odstawy prawnej żeby odmówić zgody na lokalizację garażu  – na warunkach zawartych w przytoczonym rozporządzeniu – w odległości 1,5 m od granicy działki. Dotyczy to wszystkich działek, niezależnie od ich szerokości.

Orzecznictwo sądowe różnie traktowało rozumienie pojęcia "niezwiązany z gruntem". Obecnie dominuje pogląd, że garaże blaszane, nawet jeżeli zakotwiono je w gruncie nie są trwale związane z gruntem, bo można je przenieść w inne miejsce bez naruszenia ich konstrukcji.

Link do komentarza

Dziękuję za odpowiedź, 

czyli rozumiem że muszę najpierw wystąpić do gminy o zgodę na lokalizację garażu w odległości 1,5m od granicy, tak ? czy do starostwa ? 

i nie mają podstaw żeby mi odmówić - czyli to tylko formalność, tak ?

czy mogę go stawiać nie zgłaszając tego nigdzie ?

 

czyli w kwestiach podatkowych - takiego tworu nie traktujemy jako garaż umocowany z gruntem i nie muszę go zgłaszać, tak ?

Link do komentarza

Należy dokonać zgłoszenia budowy garażu w wydziale budownictwa i architektury starostwa powiatowego. Garażu zaplanowanego w odległości 1,5 m id granicy działki. Nie wymaga to uzyskania żadnej specjalnej zgody, bo jest zgodne z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych oraz zapisami MPZP.

Garaż blaszany o takich parametrach jak tu opisano nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Garaż blaszany o takich parametrach jak tu opisano nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Nie byłbym tego taki pewien. Po pierwsze jest to garaż a nie budynek gospodarczy a po drugie autor tematu chce zrobić wylewkę czyli urząd może to wziąć jako trwałe połączenie z gruntem.

1 godzinę temu, Froog napisał:

Super, serdecznie dziękuję za odpowiedzi, rozwialiście moje wątpliwości, a 1,5m to zawsze mniej jak 3m ....

Pozdrawiam

Daj znać jak załatwiłeś sprawę w urzędzie.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Dzien dobry

 

Sasiad postawil kontener o konstrukcji azurowej z butlami bo ma punky wymiany butli -4 metry od domu i przy granicy jego i mojej dzialki. Martwie sie o moje i o bezpieczenstwo mojej Rodziny.Jakie sa wytyczne dotyczace postawienia takiego kontenera z butlami?

 

Pozdrawiam Smutny

Link do komentarza
Dnia 18.02.2020 o 08:57, Elfir napisał:

Butle stoją po stacjach benzynowych.

Butla to nie gazociąg.

Ale stacje benzynowe chyba mają jakies normy odległości od sąsiednich budynków, nie 4 m.?

 

16 godzin temu, retrofood napisał:

A te butle w kontenerze to są plombowane, a przed plombowaniem dokładnie sprawdzane.

Nie tak dawno wybuchły na samochodzie, który j rozwoził.

Tu jest nt. butli - składowanie:

https://www.prawo.pl/kadry/gazy-palne-mozna-magazynowac-na-wolnym-powietrzu,188257.html

https://www.arslege.pl/skladowanie-butli-gazow-plynnych/k310/a29342/

 

a więc przepisy są b. łagodne. 

Link do komentarza
Dnia 18.02.2020 o 07:49, Smutny napisał:

Dzien dobry

 

Sasiad postawil kontener o konstrukcji azurowej z butlami bo ma punky wymiany butli -4 metry od domu i przy granicy jego i mojej dzialki. 

Z przepisu wynika że 3 metry od granicy działki więc jak ma na samej granicy to łamie prawo.

Cytat

2) 3 m - od pozostałych budynków, od studzienek i innych zagłębień terenu oraz od granicy działki.

 

Link do komentarza
3 godziny temu, zenek napisał:

Ale stacje benzynowe chyba mają jakies normy odległości od sąsiednich budynków, nie 4 m.?

 

 

Tu chodziło o zagrożenie wybuchem. jakby były takie łatwopalne i łatwo wybuchające, to nikt przy stacji benzynowej nie pozwalał stawiać.

I jak zauważył retrofood - tysiące ludzi mają butle w domach.

 

Link do komentarza

Dziekuję Wam Drodzy Forumowicze. To dla mnie wielkie wsparcie. Jedna butla w domu to jednak nie 8 w kontenerze azurowym na granicy dzialek i w dodatku naprzeciwko domku i hustawki dla dziecka. To jakby specjalnie.Dowiem sie jeszcze w nadzorze budowlanym i bedę rozmawial z Sasiadem, trochę sie jego boję ale chce porozmawiac.

Link do komentarza
9 godzin temu, Smutny napisał:

Jedna butla w domu to jednak nie 8 w kontenerze azurowym na granicy

Na twoim miejscu zastanowiłbym się (koszty) nad żelbetowym ogrodzeniem z tej strony, wysokim i odpowiednio zazbrojonym - w razie czego powodem może być potencjale niebezpieczeństwo i uciążliwość. Budynku niestety to całościowo nie ochroni, ale częściowo tak. Choć - wszystko zależy od ewentualnej siły wybuchu. 

Chociaż trudno powiedzieć, czy to sensowna rada :14_relaxed:

 

 

Link do komentarza
Dnia 18.02.2020 o 07:49, Smutny napisał:

Sasiad postawil kontener o konstrukcji azurowej z butlami bo ma punky wymiany butli -4 metry od domu i przy granicy jego i mojej dzialki. Martwie sie o moje i o bezpieczenstwo mojej Rodziny.Jakie sa wytyczne dotyczace postawienia takiego kontenera z butlami?

 

Sąsiad łamie prawo.

22 godziny temu, demo napisał:

Z przepisu wynika że 3 metry od granicy działki więc jak ma na samej granicy to łamie prawo.

 

Dodam, że  w cytowanym paragrafie 14 pkt.2. jest jeszcze pkt 1:

Cytat

2. W handlowej sieci detalicznej, poza stacjami paliw, butle można składować w kontenerach o konstrukcji ażurowej. Kontenery te, o łącznej masie gazu w butlach do 440 kg, powinny być ustawiane w odległości co najmniej:
1) 8 m - od budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego i mieszkalnych, a także od innych budynków, jeżeli ich konstrukcja wykonana jest z elementów palnych;

(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów).

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...