Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Eksperci Viessmann

Komfort cieplny w domu - dlaczego to takie istotne?

Recommended Posts

Komfort cieplny to stan, kiedy nasz organizm nie odczuwa chłodu ani zbytniego ciepła. O komforcie termicznym możemy więc mówić wówczas, gdy temperatura powietrza, w której przebywamy jest dla nas optymalna, czujemy się w niej dobrze. Ponieważ znaczną część swojego czasu spędzamy w domu - jest on naszą bezpieczną oazą, miejscem rodzinnego życia i wypoczynku - powinniśmy zadbać o to, aby zapewniał domownikom odpowiedni komfort cieplny.

Różne osoby mogą odczuwać komfort cieplny przy różnej temperaturze powietrza. Dla jednych optymalna temperatura w domowych wnętrzach będzie wynosiła 19ºC, dla innych 22ºC, a jeszcze inni będą czuli się najlepiej w temperaturze powietrza 24ºC. Co ważne, brak komfortu cieplnego może być spowodowany nie tylko temperaturą w pomieszczeniu niedostosowaną do naszych potrzeb, ale również niepożądanym nagrzaniem lub nadmiernym ochłodzeniem określonej części ciała, np. wskutek przeciągu czy zbyt dużej różnicy temperatury powietrza chociażby przy głowie i przy stopach.

 

Dlaczego komfort cieplny w domu jest tak ważny?

 

Gdy jest nam zbyt ciepło lub za zimno odczuwamy dyskomfort, co może wpływać również na nasze zdrowie. Przebywanie w pomieszczeniach o zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do przegrzewania organizmu i osłabienia jego odporności. Gdy organizm nie radzi sobie z pozbyciem się nadmiaru ciepła, zaczynamy się nadmiernie pocić. Często przy tym otwieramy okna, aby przewietrzyć wnętrza i wpuścić do nich nieco chłodu z zewnątrz. Nagłe obniżenie temperatury i chłód opływający spocone ciało to prosta droga do przeziębienia. Nie wspominając już o marnowaniu energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domowych wnętrz.

Również zbyt niska temperatura powietrza w pomieszczeniach wiąże się z brakiem komfortu cieplnego i ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach mieszkalnych może być ryzykowne dla osób z chorobami układu krwionośnego i oddechowego. Ponadto w wychłodzonych pomieszczeniach wzrasta ryzyko zawilgocenia ścian, co może skutkować ich zagrzybieniem, co również stanowi spore zagrożenie dla naszego zdrowia. 

 

Do przeczytania całego artykułu zapraszam na naszą stronę firmową! https://www.viessmann.pl/pl/blog/Komfort-cieplny-w-domu-dlaczego-to-takie-istotne.html 

Zapraszam również do dyskusji!

  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...