Skocz do zawartości

Podpiwniczenie czy wyrównanie terenu


Recommended Posts

Witam,
Na początek tło mojej sytuacji. Poziom gruntu mojej działki był ok. 1 m poniżej poziomu ulicy i ok. 1,2 m poniżej punktu 0. Niestety w trakcie robót ziemnych okazało się że pod dużą częścią działki trzeba wybrać ok. 2 m torfu (czego nie wykazały badania geologiczne). W związku z zaistniałą sytuacją aktualnie poziom gruntu w obrysie przyszłej bryły domu jest na poziomie ponad 3 metrów poniżej punktu 0. Stąd moje pytanie jak najlepiej i najtaniej wyjść z tej sytuacji. Budować podpiwniczony dom, czy nawozić ziemię i wyrównywać do poziomu 0. Piwnica bardzo podnosi cenę domu, z drugiej strony nawiezienie takiej ilości gruntu też wygeneruje koszty. Jeżeli wybrać wyrównywanie poziomu działki to czy mogę nawozić ziemię/piasek a dopiero ostatni metr kamień i piasek z zagęszczaniem co 30 cm, czy muszę od samego dna zagęszczać nawożony materiał ? Bardzo proszę o pomoc i radę.

Link do komentarza

A musisz? Nie ma innych działek? 3 metry poniżej poziomu ulicy to jak niby chcesz na nią wyjeżdżać autem? Mam niedaleko na wsi sytuację, gdzie było 1,5 m poniżej, ale dołożyli nieco asfaltu podczas remontu drogi i facet teraz nawet ciągnikiem z przyczepą nie może wyjechać na drogę, bo na lewą stronę nie ma widoczności (zakręt) i się boi. 

Poszukaj innej działki a tę przeznacz na basen kąpielowy.

Link do komentarza

3 metry poniżej poziomu drogi jest tylko w obrysie bryły budynku, poziom terenu na pozostałej części działki jest ok. 1 m poniżej drogi, co raczej nie będzie bardzo uciążliwe. Pytanie teraz tylko jak wypełnić przestrzeń w bryle budynku ? Piwnicą ? Czy nawieźć ziemię i budować od poziomu 0 do góry ? Działka rodzinna, więc pozostaje wartość sentymentalna.

Link do komentarza

W nawożenie ziemi nie wierzę, znaczy w jej "jakość" po niby-zagęszczaniu, dlatego sam optowałbym za piwnicą. Ale to i tak dopiero w przedostatniej kolejności, bo wartość sentymentalna w życiu przynosi najczęściej same straty i wydatki. Pożyjesz trochę to Ci przejdzie, oby nie było za późno.

Twardym trza być, a nie miętkim.

Link do komentarza
23 godziny temu, Basturk92 napisał:

aktualnie poziom gruntu w obrysie przyszłej bryły domu jest na poziomie ponad 3 metrów poniżej punktu 0.

I jaka jest sytuacja w tym wykopie? Tzn jaki jest poziom wód gruntowych? Grunt jest stabilny?

Też miałbym wątpliwości co do stabilności nawet zagęszczanej fachowo tak dużej/grubej warstwy z różnych źródeł nawiezionej ziemi...

 

Może wylej ławę - o ile wykop jest suchy - na obecnym poziomie -3m , wymuruj z bloczków (albo wylej) ściany fundamentowe - będzie stabilnie, część możesz podpiwniczyć, a jak nie - zasyp plus-minus do poziomu zero i dalej buduj.

 

Oczywiście wszystko w uzgodnieniu z projektantem...

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 13.12.2019 o 22:12, Basturk92 napisał:

3 metry poniżej poziomu drogi jest tylko w obrysie bryły budynku, poziom terenu na pozostałej części działki jest ok. 1 m poniżej drogi, co raczej nie będzie bardzo uciążliwe. Pytanie teraz tylko jak wypełnić przestrzeń w bryle budynku ? Piwnicą ? Czy nawieźć ziemię i budować od poziomu 0 do góry ? Działka rodzinna, więc pozostaje wartość sentymentalna.

A nie myślałeś o płycie fundamentowej zamiast tradycyjnych fundamentach.

Link do komentarza
4 minuty temu, uroboros napisał:

Ale teraz żeby pomyślał o płycie, to musi te 3 metry czymś zasypać i to ustabilizować... I to tak ustabilizować, żeby dom na tej płycie nie odjechał...

Po co? przecież tej ziemi/torfu jeszcze nie wybrał.

Dnia 13.12.2019 o 21:44, Basturk92 napisał:

Niestety w trakcie robót ziemnych okazało się że pod dużą częścią działki trzeba wybrać ok. 2 m torfu

 

Ale mogę sie mylić bo autor nie napisał jednoznacznie że dól ma już wykopany.

Link do komentarza
Dnia 13.12.2019 o 21:44, Basturk92 napisał:

aktualnie poziom gruntu w obrysie przyszłej bryły domu jest na poziomie ponad 3 metrów poniżej punktu 0. Stąd moje pytanie jak najlepiej i najtaniej wyjść z tej sytuacji.

 

Link do komentarza

 

Dnia 13.12.2019 o 21:44, Basturk92 napisał:

  W związku z zaistniałą sytuacją aktualnie poziom gruntu w obrysie przyszłej bryły domu jest na poziomie ponad 3 metrów poniżej punktu 0 

 

21 godzin temu, mhtyl napisał:

To że jest na takim poziomie jakim pisze autor nie oznacza że jest wybrana ziemia. Poczekajmy aż autor się wypowie jaki stan jest na jego działce.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...