Skocz do zawartości

Cokół elewacji bez kleju i tynku?


Recommended Posts

Witam,

 

Wykonawca robił elewacja i nie wiem czy to dobrze nazwać ale jest zrobiony cokół (podmurówka jest bardziej wklęsła na cieńszym styropianie, a styropian ma ścianach jest grubszy). I otóż ten cokół od spodu wokół całego domu ma braki nie tylko tynku i farby (bo nie ma tego nigdzie) ale też kleju przeć co widać siatkę oraz styropian. Wizualnie to nie przeszkadza bo aby to zobaczyć trzeba położyć się na ziemię ale jak się to ma do późniejszego użytkowania? Nie ,zacznie tam nic pleśnieć, wdawać się wilgoć itp? Dla wykonawcy oczywiście jak większość rzeczy, które poprawiał jest w porządku o nic nie trzeba poprawiać. Chciał bym wiedzieć na 100% co. Tym dalej robić i ewentualnie mieć sensowne argumenty dlaczego to musi być zrobione.

 

Podaję link do albumu zdjęć google bo trochę ich narobiłem:

https://photos.app.goo.gl/Zqddzv16AFhrGMyy9

 

Dzięki.

Link do komentarza
12 godzin temu, gruby33 napisał:

Tym dalej robić i ewentualnie mieć sensowne argumenty dlaczego to musi być zrobione.

Oprócz listwy startowej, o czym wyżej, to siatka powinna być zatopiona w kleju. Brakuje też chyba tynku w pokazanych miejscach. Oprócz tego na cokole czasem daje się podwójną siatkę dla wzmocnienia i grubszą warstwę kleju. Mam XPS na cokole, i niektórzy producenci sugerują grubszą warstwę kleju i tynku na cokole do 20, 30 cm pod poziom obsypki (gruntu).

Link do komentarza

Hmm wiec listwy startowej to już raczej nie założą bo ocieplenie już całe zrobione. Czyli muszą to zaciągnąć wszystko dokładnie klejem oraz tynkiem lub samą farba do elewacji bezpośrednio na klej czy sam klej wystarczy ?

 

Co do miejsca gdzie widoczny jest brak tynku a jest tylko klej to tak zrobili bo powiedzieli że w tamtym miejscu i tak będę robił taras i sam klej wystarczy. CY to też powinni otynkować?

Taras będzie robiony z kompozytu.

Link do komentarza

Bezwzględnie ten fragment elewacji należy zabezpieczyć, a w zasadzie dokończyć prace przez zastosowanie kleju uniwersalnego do zatapiania siatki np. TO-KU Termo Organika, następnie grunt i tynk.  Nieważne, że tego elementu nie widać, ale to newralgiczny element, przez który mogą dostawać się np. ptaki i robić gniazda lub inne zwierzęta.  Styropian nie jest materiałem stanowiącym w jakikolwiek sposób wartości odżywcze, ale jako materiał przyjazny środowisku i nieszkodliwy, może być miejscem do budowania gniazd. W większości przypadków jest stosowana listwa startowa, ale w przypadku zachowania ciągłości izolacji (styropian fundamentowy połączony ze styropianem fasadowym) zazwyczaj ta listwa nie jest stosowana. Ważne jednak połączenie strefy cokołowej z fasadą powinno być  dokładnie wykończone. Listwa (kątownik z siatką) z kapinosem  to obowiązkowy element w przypadku braku listwy startowej.

Link do komentarza
3 godziny temu, Eksperci Termo Organika napisał:

ptaki i robić gniazda lub inne zwierzęta

szerszenie b. lubią styropian. Miałem kiedyś na balonie części płyt ulozone w stos - zrobiły sobie szerszenie w srodku stosu, we wnętrzu - piękną równą pustą kulę wypełnioną plastrami. 

Ale w cokole to głównie gryzonie typu myszy.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...