Skocz do zawartości

Grzyb/pleśń na ścianie


Recommended Posts

Witam 

Mieszkam na 1 pietrze w bloku, blok wybudowany około lat 80, ma 4 piętra. Moje mieszkanie ma 25m2. Na ścianie dylatacyjnej pojawia się grzyb/pleśń od grudnia zeszłego roku w lato tez jest. Ściana ma długość 5m 

Teraz zakończył się remont bloku czyli ocieplenie wymiana rynien itp ale to co było nadal się pojawia. Piętro niżej jest mieszkanie w którym nikt nie mieszka. Raz byłem w tym mieszkaniu ale grzyba w nim nie ma tak samo jak sąsiad wyżej tez grzyba niema chociaż on ma Meblościankę na cała ta ścianę 

W moim mieszkaniu był pan inskeptor z spółdzielni i uznał ze to moja wina bo sofa powinna być minimum 50cm od ściany gdzie był grzyb,grzyba kazał wyczyścić Ludwikiem poczekać aż wyschnie i nie powinien się już pojawiać a nadal się pojawia. Sofa była najpierw 15cm teraz jest 30cm od ściany. Mieszkanie jest codziennie wietrzone a grzyb jak był tak jest. Stosowałem już preparaty na grzyb jak i osuszacze powietrzna te z granulkami w pojemniku. Na mieszkaniu mam 22-23oC 

Pozdrawiam

 

 

45CA8BE7-A5BE-476A-AA9D-8D5F44FFF696.jpeg

A402D977-CEB1-447A-BA03-A90B8B683E8F.jpeg

816F218A-E8FF-4C29-9AF8-98768AA1C529.jpeg

Link do komentarza
43 minuty temu, Blusik napisał:

W moim mieszkaniu był pan inskeptor z spółdzielni i uznał ze to moja wina bo sofa powinna być minimum 50cm od ściany gdzie był grzyb,grzyba kazał wyczyścić Ludwikiem poczekać aż wyschnie i nie powinien się już pojawiać a nadal się pojawia. Sofa była najpierw 15cm teraz jest 30cm od ściany. Mieszkanie jest codziennie wietrzone a grzyb jak był tak jest. Stosowałem już preparaty na grzyb jak i osuszacze powietrzna te z granulkami w pojemniku. Na mieszkaniu mam 22-23oC 

Ten pan inspektor nie zna sie na rzeczy. Ludwikiem czyścić?? Do tego są specjalne środki. Jednym z lepszych jest środek firmy SAVO Przeciw Pleśni. Powodem tego jest słaba wentylacja pomieszczenia i wietrzenie nic nie da, musisz zadbać o lepszą wentylację. 

Może być też że w tym miejscu masz mostek i dlatego wchodzi wilgoć. Co to jest za ściana? zewnętrzna czy wewnętrzna działowa bo o ścianie dylatacyjnej nie słyszałem.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Blusik napisał:

Witam 

Mieszkam na 1 pietrze w bloku, blok wybudowany około lat 80, ma 4 piętra. Moje mieszkanie ma 25m2. Na ścianie dylatacyjnej pojawia się grzyb/pleśń od grudnia zeszłego roku w lato tez jest. Ściana ma długość 5m 

Teraz zakończył się remont bloku czyli ocieplenie wymiana rynien itp ale to co było nadal się pojawia. Piętro niżej jest mieszkanie w którym nikt nie mieszka. Raz byłem w tym mieszkaniu ale grzyba w nim nie ma tak samo jak sąsiad wyżej tez grzyba niema chociaż on ma Meblościankę na cała ta ścianę 

W moim mieszkaniu był pan inskeptor z spółdzielni i uznał ze to moja wina bo sofa powinna być minimum 50cm od ściany gdzie był grzyb,grzyba kazał wyczyścić Ludwikiem poczekać aż wyschnie i nie powinien się już pojawiać a nadal się pojawia. Sofa była najpierw 15cm teraz jest 30cm od ściany. Mieszkanie jest codziennie wietrzone a grzyb jak był tak jest. Stosowałem już preparaty na grzyb jak i osuszacze powietrzna te z granulkami w pojemniku. Na mieszkaniu mam 22-23oC 

Pozdrawiam

 

 

45CA8BE7-A5BE-476A-AA9D-8D5F44FFF696.jpeg

A402D977-CEB1-447A-BA03-A90B8B683E8F.jpeg

816F218A-E8FF-4C29-9AF8-98768AA1C529.jpeg

Moim zdaniem mogą być dwie przyczyny. Pierwsza, jeśli jest to ściana dylatacyjna, do pozostaje pytanie o uszczelnienie dylatacji przed napływem zimnego powietrza. Wewnętrzna temperatura ściany powinna być niższa nie więcej niż 3 - 4 oC od temperatury powietrza w  pomieszczeniu. Druga przyczyna, to wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu, powyżej 60%. Wietrzenie, szczególnie zimą osusza powietrze w pomieszczeniu ale jednocześnie wyziębia ściany, czyli "na dwoje babka wróżyła". Użycie osuszacza jak najbardziej wskazane, przy czym warto by zakupić prosty higrometr, aby ocenić skuteczność działania tego typu osuszacza. Osuszacze z granulkami mają małą wydajność, czyli skuteczność zbierania wilgoci z powietrza. W tym przypadku stosowanie Ludwika ?????????

Link do komentarza
33 minuty temu, mhtyl napisał:

Ten pan inspektor nie zna sie na rzeczy. Ludwikiem czyścić?? Do tego są specjalne środki. Jednym z lepszych jest środek firmy SAVO Przeciw Pleśni. Powodem tego jest słaba wentylacja pomieszczenia i wietrzenie nic nie da, musisz zadbać o lepszą wentylację. 

Może być też że w tym miejscu masz mostek i dlatego wchodzi wilgoć. Co to jest za ściana? zewnętrzna czy wewnętrzna działowa bo o ścianie dylatacyjnej nie słyszałem.

Ściana między jedna częścią bloku a druga częścią między nią jest szpara 

Link do komentarza
5 minut temu, Blusik napisał:

Ściana między jedna częścią bloku a druga częścią między nią jest szpara 

Ta szpara może być właśnie przyczyną ze wychodzi pleśń.

Link do komentarza
2 minuty temu, mhtyl napisał:

Ta szpara może być właśnie przyczyną ze wychodzi pleśń.

Tylko właśnie tylko ja mam tego grzyba i pleśń sąsiad z dołu nie ma a sąsiada z góry ma tam meblościankę.

 

Sasiad na dole nie mieszka wiec tam nie grzeje ani nic. Szpara została tylko zakryli chyba styropianem 15cm

 

wentylacja to dwie kratki jedna w kuchni i łazience. Obie ciąga

Edytowano przez Blusik (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 minuty temu, Blusik napisał:

Tylko właśnie tylko ja mam tego grzyba i pleśń sąsiad z dołu nie ma a sąsiada z góry ma tam meblościankę.

 

Za meblościanką nie ma dostępu powietrza i to powoduje że robi się grzyb. Założę się że u sąsiada za meblościanką tez pojawił się grzyb.

Link do komentarza
6 minut temu, Blusik napisał:

A taki osuszacz za 100zl elektryczny niby do 30m2 będzie dobry?

 

a jak polepszyć wentylacje zamontować nawiewy w oknie ?

Z osuszaczem  nie mam pojęcia jaki będzie dobry i czy w ogóle on coś pomoże.

Wentylacja natomiast powinna mieć nawiew ale przede wszystkim dobry wywiew.

Link do komentarza

Chociaż, jak ten grzyb jest już dłuższy czas, zrobiłbym inaczej.

Weź zdrap farbę aż do tynku, i trochę tynku. Pożniej rozrób wodę z octem spirytusowym w stosunku 1 jedn. octu-3jedn. wody i porzadnie wyszoruj.

Potem zostaw do wywietrzenia, zagruntuj, napraw tynk, pomaluj.

 

Wietrzenie uskutecznij

Link do komentarza
25 minut temu, MrTomo napisał:

Ale co zakryli?

Jak ocieplili ścianę od zewnątrz, to dobrze.

Teraz pozbądź się grzyba odpowiednim preparatem i popraw wentylację.

 

Jakie masz okna?

Okna plastik 

W sensie zakryli ta dziurę między budynkami tak ze została wolna przestrzeń w środku a bo bokach jest okryta styropianem.

 

czy wywietrzniki wrebowe się nadadzą do okna jako wspomaganie wentylacji?

Link do komentarza
13 godzin temu, Blusik napisał:

Tylko właśnie tylko ja mam tego grzyba i pleśń sąsiad z dołu nie ma a sąsiada z góry ma tam meblościankę.

 

Sasiad na dole nie mieszka wiec tam nie grzeje ani nic. Szpara została tylko zakryli chyba styropianem 15cm

 

wentylacja to dwie kratki jedna w kuchni i łazience. Obie ciąga

Sądzę, że obecny problem, po części wynika z zaszłości, kiedy przestrzeń dylatacyjna była otwarta, przez co ściana była zimniejsza, bardziej zawilgocona. Teraz zainstalowano ocieplenie ale wilgoć w ścianie pozostała, co niekorzystnie wpływa na jej izolacyjność. Spróbuj na dwa, może trzy tygodnie odstawić od ściany meble, ogrzewać ją przy pomocy "farelki" czyli grzejnika z wentylatorem lub jakiś promiennik podczerwieni. Kiedy ściana wyschnie, będzie suchsza a tym samym "cieplejsza", w tym znaczeniu, że będzie lepiej izolowała. Suchej ściany grzyb się nie ima, a dla zniszczenia jego zarodników zastosuj jeden z preparatów grzybobójczych. Zachowa kolejność działań.

Link do komentarza
2 godziny temu, Parkiet Komplex napisał:

Sądzę, że obecny problem, po części wynika z zaszłości, kiedy przestrzeń dylatacyjna była otwarta, przez co ściana była zimniejsza, bardziej zawilgocona. 

Ja jednak podejrzewam, iż ściana w tej szparze, ze względu na kiepski dostęp, nie została właściwie zabezpieczona. Tylko nie bardzo wiadomo jak to sprawdzić. Może kamerą termowizyjną?

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...