Skocz do zawartości

Jak ułożyć panele podłogowe?


MrTomo

Recommended Posts

Plan jak na rysunku.

Jak optymalnie ułożyć panele?

Całość to jeden rodzaj paneli.

 

1. Od jakiego pomieszczenia zacząć i w którym kierunku układać oraz jak zorientowane panele?

Nie da się zachować jednego kierunku panela we wszystkich pomieszczeniach, więc nie wiem jak to zaplanować.

 

2. Nie chciałbym kończyć na ścianie zaznaczonej czerwoną linią.

Tutaj wolałbym rozpocząć, bo na ścianie przyklejona jest cegła, i chciałbym panele wsunąć pod ostatni rząd.

Czy to utrudnienie?

 

3. Czy w przejściach trzeba robić dylatacje?

 

 

 

plan.jpg

Link do komentarza
37 minut temu, MrTomo napisał:

3. Czy w przejściach trzeba robić dylatacje?

Jaka jest odległość od wejścia do D2?

39 minut temu, MrTomo napisał:

Nie da się zachować jednego kierunku panela we wszystkich pomieszczeniach

Dlaczego tak sądzisz? Będzie tylko więcej zabawy, ale da się 9_9

Link do komentarza
6 minut temu, MrTomo napisał:

Jasne, da się.

Miałem na myśli jednakowy "kierunek panela" względem wejścia 

Owszem, da się, ale nie ma takiej potrzeby. Ja bym każde pomieszczenie potraktował oddzielnie. W poprzednim mieszkaniu miałem parkiet, który układaliśmy poprzez drzwi do przedpokoju bo też myśleliśmy podobnie jak Ty. Ale pies z kulawą nogą nie zwrócił na to uwagi. Teraz w przedpokoju mam płytki, w pokojach panele i w każdych drzwiach było docinanie na styk. I też nikt nie zwraca uwagi, chociaż styk jest dopracowany, to fakt., 

Link do komentarza

Dobra

Ale ty masz klejony parkiet i klejone płytki.

A panel albo zdylatuję w przejściach albo kupa z tego?

Nie chcę dawać listwy aluminiowej, chciałbym aby była to całość, na ile się da

 

18 minut temu, retrofood napisał:

Owszem, da się, ale

Kuva, jak?

Gdzieś będzie obrócone o 90 st

Sa 4 pomieezczenia

Link do komentarza
12 minut temu, MrTomo napisał:

Dobra

Ale ty masz klejony parkiet i klejone płytki.

A panel albo zdylatuję w przejściach albo kupa z tego? 

Gdzie masz zdylatować i po co? Panele układasz na zamki na miękkich płytach (przynajmniej ja tak mam). To jest podłoga pływająca. Paneli nie myje się na mokro, więc nie pęcznieją. W drzwiach docina się do futryny na styk. Więc co masz na mysli pisząc "dylatacja"? Od ścian? Tam przyjdzie listwa, która wszystko przykryje.

15 minut temu, MrTomo napisał:

 Kuva, jak?

Gdzieś będzie obrócone o 90 st

Sa 4 pomieezczenia

Narysuj na swoim obrazku w jakim kierunku chcesz układać w poszczególnych pomieszczeniach.

Link do komentarza

U mnie układane są od ściany bocznej do bocznej. Czyli długość wskazuje okno. Ale to nie jest żaden wyznacznik, kazdy układa jak chce.

A jeśli nie masz futryn, to chyba będziesz miał listwy przyścienne, bo jak przejdziesz ze ścian na podłogę? To nawet nie trzeba będzie zbyt precyzyjnie docinać. Niepotrzebnie się martwisz. Do paneli najważniejsza jest posadzka, aby trzymała poziom.

41 minut temu, MrTomo napisał:

Możliwości są dwie....

Albo dłuższy bok jak ta czerwona kreska albo prostopadle

Obydwie są poprawne.

Link do komentarza

Układanie w kierunku do okna jest przereklamowane... Kiedyś to było istotniejsze, teraz przy dzisiejszej technologii wytwarzania paneli nie ma znaczenia.

Na sześciu metrach dylatacja jest niepotrzebna jeśli będzie odpowiedni odstęp od ścian.

14 minut temu, retrofood napisał:

Do paneli najważniejsza jest posadzka, aby trzymała poziom.

Ważniejsza jest RÓWNA posadzka, może być po skosie :icon_mrgreen:, aby była bez dołków i górek...

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Podłoga jest równiuteńka.

 

Pytanie takie - co myślicie - lepiej panelem wejść pod cegłę (cegła cięta klejona do ściany) czy przylegać do cegły

Wszędzie zostawiłem teraz po 20 cm od podłogi miejsce na doklejenie płytek po ułożeniu podłogi.

Problematyczne to jest trochę, bo chciałbym pozbyć się już z tyłu głowy tego klejenia i tego bajzlu.

Łatwiej byłoby mi dokleić teraz cegły, zafugować i ułożyć podłogę.

 

Ale.. może jednak najpierw położyć panele i cegłę dokleić ponad nim?

 

Link do komentarza

Z doświadczenia wiem, że szwagier u mnie najpierw wykańczał podłogę. W łazience było inaczej (chodzi o drzwi), bo najpierw dokleił listwy maskujące futrynowe i potem się okazało, że są o milimetr za długie i płytki nie mógł pod nie wsunąć. A jak wsuwał, to widać było pochyłość (płytki duże). A spróbuj wtedy obciąć o milimetr listwę przyklejoną do futryny! Z godzinę się pieprzył z piłowaniem tego tak, by nie zakaleczyć niczego dookoła. 

Dlatego myślę, że najpierw podłoga, zabezpieczenie podłogi (folia) i dopiero wykańczanie ściany.

Link do komentarza

Muszę podjąć decyzję

1. kleję cegły do podłogi i zostawiam miejsce na wsunięcie panela

W tym przypadku kleję całą ścianę, gdzie czerwona kreska i zaczynam układać od tego miejsca

Resztę doklejam po ułożeniu paneli

 

2. kleję cegły do podłogi inie zostawiam miejsca.

W tym przypadku kleję wszędzie gdzie cegła (czyli każde wejście)

 

Co radzisz?

Co radzicie?

 

żeby lepiej zobrazować:

 

 

 

2.jpg

Ta ściana to ta czerwona linia

19 godzin temu, MrTomo napisał:

 

 

 

 

plan.jpg

 

 

1.jpg

Edytowano przez MrTomo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 minuty temu, MrTomo napisał:

 

2. kleję cegły do podłogi inie zostawiam miejsca.

W tym przypadku kleję wszędzie gdzie cegła (czyli każde wejście)

 

A położysz cegły tak równo by ich krawędź wyznaczała prostą? Nie dasz rady! Więc jeśli położysz cegły do posadzki, to wtedy linia boku panela przyłożona do ściany będzie uwydatniać wszelkie nierówności. Wzrok patrzącego jest skierowany od góry, wszystko będzie widoczne. Dlatego jestem za wersją najpierw podłoga, potem ściany.

 

I jeszcze jedno. Układałeś kiedyś panele? Jeśli nie to nie wiesz, jak trudno wsunąć ten ostatni, najczęściej cięty wzdłuż. Tu nie da się uniknąć szpary.

Link do komentarza
50 minut temu, retrofood napisał:

Tu nie da się uniknąć szpary.

I bardzo dobrze!!! Ta szpara, to przecież dylatacja od ściany! zalecane ok. 10 mm... A jak nie będziesz w przejściu odcinał na poszczególne pomieszczenia, to trzeba pod ścianami pozostawić tę dylatację.

Link do komentarza
30 minut temu, uroboros napisał:

I bardzo dobrze!!! Ta szpara, to przecież dylatacja od ściany! zalecane ok. 10 mm... A jak nie będziesz w przejściu odcinał na poszczególne pomieszczenia, to trzeba pod ścianami pozostawić tę dylatację.

Owszem, dobrze, ale to się nie da pogodzić z założeniem braku listew przypodłogowych i wykończeniu najpierw ścian. Da się natomiast przy ułożeniu najpierw podłogi a potem zamaskowaniu szpary wykończeniem ściany.

Link do komentarza
36 minut temu, retrofood napisał:

potem zamaskowaniu szpary wykończeniem ściany

Tak, ale tylko w tym jednym miejscu, tylko na "czerwonej" ścianie, bo na pozostałych ścianach nie dopasujesz na styk i MUSISZ jakoś te dylatacje schować...

Link do komentarza
15 minut temu, MrTomo napisał:

Panele będą na podłogowce.

Raczej będzie im ciepło

Oczywiście zamierzam zrobić niewielką dylatację, ale raczej 5mm niż 10

Nie mają prawa łapać.

15 minut temu, MrTomo napisał:

Panele będą na podłogowce.

Raczej będzie im ciepło

Oczywiście zamierzam zrobić niewielką dylatację, ale raczej 5mm niż 10

2 mm wystarczy, tylko pamiętaj, że paneli nie zmywa się wodą!  

55 minut temu, uroboros napisał:

tiaaaa... zrób na styk i niech panele "łykną" ciut wilgoci :icon_rolleyes:... będą górki i dolinki...

Nie mają prawa łapać.

coś się pop...iło

Link do komentarza
2 godziny temu, retrofood napisał:

Nie mają prawa łapać.

Tak Ci się tylko wydaje...

 

 

Skończy się sezon grzewczy, przestanie być

3 godziny temu, MrTomo napisał:

im ciepło

wzrośnie wilgotność powietrza po paru dniach deszczowych, i możesz się zdziwić, że te

3 godziny temu, retrofood napisał:

2 mm

to jednak przymało na sześciu metrach...

 

 

A jeszcze MrTomo ma układać te panele teraz, w sezonie grzewczym, gdy jest w pomieszczeniu sucho, podłoga jest suchutka, wysezonowane panele będą suchutkie...

 

 

 

No, chyba że MrTomo będzie kładł panele winylowe... wtedy faktycznie

3 godziny temu, retrofood napisał:

Nie mają prawa łapać.

:icon_mrgreen:

Link do komentarza
2 minuty temu, retrofood napisał:

Od wilgotnego powietrza nie sądzę by im coś groziło. Dzisiejsze panele to nawet nie te co dziesięć lat temu. 

Mam taką nadzieję, że po tym czasie produkt trochę ulepszono. 

8 minut temu, uroboros napisał:

No, chyba że MrTomo będzie kładł panele winylowe...

Raczej nie.

Chyba, że wygram w minilotka...

Link do komentarza
1 minutę temu, uroboros napisał:

dylatacje są takie same...

Nie przeszkadzają mi dylatacje, na pewno zrobię.

Może i dam listwy.

Do tego jeszcze nie doszedłem, może też coś ciekawego jest na rynku.

2 minuty temu, retrofood napisał:

Połóż panele najpierw, zostaw dylatację od ściany i dopiero wtedy wykańczaj ścianę, aby weszła nad panele. Szpary na ścianie wtedy nie potrzebujesz, a podłoga bedzie miała luzy.

Tak zrobię.

Tam gdzie cegły.

 

 

3 minuty temu, retrofood napisał:

Pytka + klej 12 mm? Chyba się nie zmieścisz

:scratching:

 

Link do komentarza

 

 

W razie czego przecież paneli teraz się nie klei, a jak Ci wstanie podłoga, to można końcowe przy ścianie panele wymontować i zwęzić o te brakujące 5 do 8 mm i wtedy pomyśleć o listwach... gorzej przy węższych bokach panela - nie zdemontujesz całej podłogi, żeby panele trochę skrócić pod ścianami - wtedy, po malutku, ostrym dłutkiem, panel po panellu, wzdłuż bocznych ścian te 5 mm odetniesz... no i listwy...

 

1 minutę temu, retrofood napisał:

Pytka + klej 12 mm? Chyba się nie zmieścisz

zależy jak duże są te płytki...

Link do komentarza
3 minuty temu, uroboros napisał:

zależy jak duże są te płytki...

Łazienka będzie malutka, 2x2,5m.

To płytki tez chyba nie 60x60..

:)

I taki podkladzik.

 

Screenshot_20191130-213834.png

7 godzin temu, uroboros napisał:

jak nie będziesz w przejściu odcinał na poszczególne pomieszczenia, to trzeba pod ścianami pozostawić tę dylatację.

Właśnie nad tym myślę.

Skoro to podłoga pływająca, to czy jeśli nie odetnę przejść, to czy nie straci swoich właściwości?

Powierzchnia zrobi się spora, i układ z kilkoma wąskimi gardłami.

To nie popracuje w żadnym kierunku..

 

Link do komentarza

Przy ścianach z oknami dałbym jednak szczelinę i zakrył wszystko listwą. Przecież będą firanki, to się wszystko zasłoni.

24 minuty temu, MrTomo napisał:

Skoro to podłoga pływająca, to czy jeśli nie odetnę przejść, to czy nie straci swoich właściwości?

Powierzchnia zrobi się spora, i układ z kilkoma wąskimi gardłami.

To nie popracuje w żadnym kierunku..

Weź narysuj w którym kierunku i jak masz zamiar kłaść.

Link do komentarza
1 minutę temu, uroboros napisał:

To proporcje Twojego szkicu są... takie sobie

To szybki rysunek, nie oddaje kilku zakamarków.

Chodziło mi o zasadę ułożenia paneli.

duży pokój 6x5,5m

pokoje 3,5x5m

korytarz około 3x5m

 

19 minut temu, retrofood napisał:

Weź narysuj w którym kierunku i jak masz zamiar kłaść.

coś w ten deseń?

 

 

plan2.jpg

Link do komentarza
Dnia 29.11.2019 o 17:40, MrTomo napisał:

w którym kierunku układać oraz jak zorientowane panele?

głównie zasada jest taka przy podłogach drewnianych (pewnie paneli też) - że kładzie się je prostopadle do okna.

Dnia 29.11.2019 o 20:47, MrTomo napisał:

Nie wiem jak powinno się układać, w stosunku do okien, drzwi, ścian dłuższych... ??

Do okien pionowo. Chyba że masz b. długiei wąskie pomieszczenie i chcesz go wizualnie poszerzyc - to kładziesz w poprzek.

10 godzin temu, MrTomo napisał:

Pytanie takie - co myślicie - lepiej panelem wejść pod cegłę (cegła cięta klejona do ściany) czy przylegać do cegły

Panel musi być zdylatowany od ściany (nie ważne jak wykończonej). Ładniej więc byłoby wejść pod to wykończenie z cegły, ale musisz jakoś wykończyć pod tym "okapem" panel (dodatkowa listwa, ogranicznik?), bo inaczej śmieci tam ci za podłogę będą wchodzić do tej dylatacji.

 

Link do komentarza
27 minut temu, zenek napisał:

głównie zasada jest taka przy podłogach drewnianych (pewnie paneli też) - że kładzie się je prostopadle do okna.

Napisałem wyżej, że ta zasada jest przereklamowana!!! Dzisiejszy postęp technologiczny w produkcji paneli spowodował, że spojenia paneli są niemal niewidoczne nawet przy bocznym oświetleniu. Oczywiście jeśli nie są to panele ze specjalnie wprowadzonymi fugami podkreślającymi każdą deskę. Teraz panele kładzie się tak jak potrzebuje inwestor. Czasem nawet i na ukos :) Jest to cholerna zabawa, ale da się!

 

W Twoim, MrTomo, przypadku, lepiej będzie zrobić tak, jak zakładałeś na wstępie!, Nawet łamiąc główną zasadę zenka...

26 minut temu, MrTomo napisał:

Czyli sugerujesz odwrócić wzgl. rysunku?

Nie odwracaj, choćby ze względu na układ paneli przy ceglanej ścianie!

Ale, ale...

Coś tu ściemniasz...

Dnia 29.11.2019 o 18:19, uroboros napisał:

Jaka jest odległość od wejścia do D2?

 

Dnia 29.11.2019 o 19:39, MrTomo napisał:

Od wejścia do pomieszczenia około 6m

A teraz mi wychodzi:

1 godzinę temu, MrTomo napisał:

duży pokój 6x5,5m

pokoje 3,5x5m

korytarz około 3x5m

że 6+3,5, a może 6+5m???

 

1 godzinę temu, uroboros napisał:

Jaka jest mniej więcej odległość między ścianami z  oknami O1 i O2?

 

1 godzinę temu, MrTomo napisał:

Jakieś 3,5m

???

 

między ścianami z oknami O1 i O2!!!

Po szerokości rysunku!!!

Ile tam jest?

Link do komentarza
1 godzinę temu, MrTomo napisał:

Czyli sugerujesz odwrócić wzgl. rysunku?

Ta zasada jest ze względu na padające światło od okna, a nie moja, jakby chciał uroboros-edytor. To kwestia wyglądu w świetle (przy podłogach z desek drewnianych dochodziła jeszcze kwestia wypukłości desek).

Oczywiście możesz sobie ułożyć "na sucho" kawałek podłogi w tym czy innym kierunku - i wtedy zobaczysz, jak to wygląda. 

I tak bym radził - 

40 minut temu, uroboros napisał:

Teraz panele kładzie się tak jak potrzebuje inwestor. Czasem nawet i na ukos :) Jest to cholerna zabawa, ale da się!

Oczywiście - można wszystko. Jednak najlepiej zrobić to dobrze, a nie dziwnie. Poza tym - co to znaczy "potrzebuje inwestor". Jeśli potrzebuje, bo ma jakiś ważny powód, to tak robi. Tu Tomo nie wskazał takiego powodu.

 

42 minuty temu, uroboros napisał:

Nie odwracaj, choćby ze względu na układ paneli przy ceglanej ścianie!

Co ma do tego ściana ceglana???? Zresztą bardziej by mi sie podobały te panele pionowo do tej ściany, niż wzdłuż - ale :14_relaxed: to kwestia gustu, choć właśnie to pomieszczeie ze względu na prostokąt prosi sie o panele pionowo do oknai zaraze do tej cegły - jeśli dobrze czytam tn rysunek.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

panele bez obsadzonych futryn? 

Przecież tam ma nie być drzwi...

 

 

6 godzin temu, zenek napisał:

Tu Tomo nie wskazał takiego powodu.

6 godzin temu, zenek napisał:

Co ma do tego ściana ceglana?

Przeczytaj powoli ten wątek...

 

 

6 godzin temu, zenek napisał:

kwestia wyglądu w świetle

 

7 godzin temu, uroboros napisał:

spojenia paneli są niemal niewidoczne nawet przy bocznym oświetleniu.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...