Skocz do zawartości

Nieogrzewany murowany garaż - jaka grubość izolacji?


Recommended Posts

Hej!

Jestem na etapie projektowania garażu wolnostojącego o powierzchni 42m2 + obok zadaszona wiata 23m2. Garaż najprawdopodobniej będzie postawiony na płycie fundamentowej. Będzie on nieogrzewany, murowany porothermem 25cm. W projekcie grubość izolacji ścian to 20cm, zastanawiam się jaki ma sens ekonomiczny pakować taką grubość skoro pomieszczenie będzie nieogrzewane? Przeglądając forum wiem już aby nie izolować budynku od spodu. Co ze ścianami? Lambda wełny pod ETICS to 0,035. Dać 20, 10 a może 5cm izolacji? Co radzicie?

garazforum.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

To zależy w jaki sposób ten garaż będzie użytkowany. Sam fakt, że nie będzie w nim systemu ogrzewania, nie oznacza, że nie można go dogrzewać krótkotrwale np. nagrzewnicą, aby uzyskać bardziej komfortową temperaturę, np. na czas wykonywania jakichś prac. Wtedy zastosowanie takiego ocieplenia może być uzasadnione. Zminimalizuje to straty ciepła na zewnątrz i pozwoli dłużej utrzymać oczekiwaną temperaturę w garażu.

Link do komentarza
Dnia 27.11.2019 o 19:37, bydluck napisał:

Przeglądając forum wiem już aby nie izolować budynku od spodu. Co ze ścianami?

Ja bym taki wolnostojący i nieogrzewany garaż ocieplił tylko na stropie - porządnie - min. 20, 25 cm ocieplenia. Głownie przed słońcem.

Ale zrobiłbym to ocieplenie na stropie tak, by w razie potrzeby łatwo go połączyć z ociepleniem ścian.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 27.11.2019 o 19:37, bydluck napisał:

Będzie on nieogrzewany, murowany porothermem 25cm. W projekcie grubość izolacji ścian to 20cm, zastanawiam się jaki ma sens ekonomiczny pakować taką grubość skoro pomieszczenie będzie nieogrzewane? Co ze ścianami? Lambda wełny pod ETICS to 0,035. Dać 20, 10 a może 5cm izolacji? Co radzicie?

 

Mam podobnie jak Ty, pustak 25cm z Kozłowic (bo zdecydowanie tańszy) bez ocieplania ścian. Natomiast położyłem belki i zadeskowałem sobie aby powstał strych. Kładłem to na belkach 10X10. Miedzy te belki od dołu wełna i zamknąłem od dołu boazerią zdobytą z rozbiórki.

Wybudowałem komin z dwoma kanałami, mam solidną wentylację, a zimą do jednego kanału mam podpięty piecyk-kozę.

Kiedy palę zimą, jest całkiem niezły komfort do różnego rodzaju prac. Ścian dodatkowo nie ocieplałem.

Na tym stryszku zimą jest lodówka od dachówek, ale wewnątrz po ociepleniu tego zrobionego stropu jest wystarczająco nieźle.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...