Skocz do zawartości

Pleśń na deskach dachu


Recommended Posts

18 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Świadczy o zawilgoceniu i braku wentylacji. Pytanie - skąd to zawilgocenie?

Zgaduję: papa na deskach a wilgoć z dołu migruje wraz z ciepłym powietrzem z kuchni, łazienki etc.

Nie sądzę. Tego jest zdecydowanie zbyt dużo jak na na wilgoć z kuchni i lazienki.

14 minut temu, DamianP napisał:

Tak tak papa na deskach jest

A co mam zrobić ?

Zaczekać aż zrobi się ciepło a następnie wyczyścić zaimpregnować i ocieplić dach ?

Czy może teraz coś już zrobić ?

Teraz i to natychmiast. Ustalić skąd bierze się w tych miejscach wilgoć. 

Link do komentarza

Idąc za wskazówką retro mam pytania:

Ile sezonów ta papa jest na deskach i jak dawno temu zauważyłeś pierwsze tego typu objawy?

Czy przypadkiem faktycznie nie ma przecieku od góry - to częsty przypadek przy papie na deskach. Każda deska pracuje po swojemu pod obciążeniem i uszkadza pokrycie.

Jak jest rozwiązana wentylacja na poddaszu i czy jest?

Link do komentarza
3 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Idąc za wskazówką retro mam pytania:

Ile sezonów ta papa jest na deskach i jak dawno temu zauważyłeś pierwsze tego typu objawy?

Czy przypadkiem faktycznie nie ma przecieku od góry - to częsty przypadek przy papie na deskach. Każda deska pracuje po swojemu pod obciążeniem i uszkadza pokrycie.

Jak jest rozwiązana wentylacja na poddaszu i czy jest?

Mam dokładnie takie same pytania.

3 minuty temu, DamianP napisał:

Okey 

A teraz po prostu teraz to oczyścić i potraktować jakimś preparatem a po zimnie dobrze zaimpregnować i ocieplić ?

Teraz to znaleźć przyczynę i ja usunąć. Dopóki tego nie zrobisz to szykuj się raczej na zakup nowych desek i nowej papy. Doprowadziłeś to do stanu bardzo niebezpiecznego.

Link do komentarza

Membrana nie nadaje się na pełne deskowanie. Wiem, że jest dawana ale to nie po fachowemu.

natomiast tu jest ewidentny brak wentylacji, brak szczeliny wentylacyjnej pomiędzy ociepleniem a pełnym deskowaniem i w dodatku założę się że w kalenicy nie otworu wentylacyjnego.

Pytanie do autora, czy to zawilgocenie występuje na całej połaci dachu czy tylko w jakimś miejscu?

Link do komentarza

Zawilgocenie to raczej efekt przeciekającego dachu, a uszkodzenia są na tyle poważne że przynajmniej miejscowo koniczna będzie wymiana deskowania. Jak zwykle dokładna ocenę można zrobić dopiero podczas wizji lokalnej. Doraźnie - intensywnie wietrzyć poddasze (kominki w dachu, otwory w szczytach).

PS O ociepleniu dachu w takim stanie nie ma co myśleć.

Link do komentarza
51 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Idąc za wskazówką retro mam pytania:

Ile sezonów ta papa jest na deskach i jak dawno temu zauważyłeś pierwsze tego typu objawy?

Czy przypadkiem faktycznie nie ma przecieku od góry - to częsty przypadek przy papie na deskach. Każda deska pracuje po swojemu pod obciążeniem i uszkadza pokrycie.

Jak jest rozwiązana wentylacja na poddaszu i czy jest?

Ta papa jest od dobrych kilku lat a na niej blacho dachówka i  nie ma wentylacji

49 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Co ci z tego że oczyścisz jak warunki się nie zmienią czyli usuniesz przyczynę, której nie znamy, a nie skutek.

 

A ta wełna przy okapie, co ja na zdjeciu widać, jest sucha?

 

PS: to wygląda na zaciek na styku krokwi i tego deskowania. Tak się plamy rozchodzą?

Wełna jest sucha 

35 minut temu, mhtyl napisał:

Membrana nie nadaje się na pełne deskowanie. Wiem, że jest dawana ale to nie po fachowemu.

natomiast tu jest ewidentny brak wentylacji, brak szczeliny wentylacyjnej pomiędzy ociepleniem a pełnym deskowaniem i w dodatku założę się że w kalenicy nie otworu wentylacyjnego.

Pytanie do autora, czy to zawilgocenie występuje na całej połaci dachu czy tylko w jakimś miejscu?

To jest największa plama 

Są jeszcze w niektórych kątach ale to malutko

Edytowano przez DamianP (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Okey to zadzwonię  do gości co robili dach i dokładnie to sprawdzą gdzie jest ten przeciek 

A teraz jak mówicie wszystko oczyszczę i popsikam jakim preparatem i będę wietrzyć  

A na lato zostawię resztę  a następnie ocieplenie

 

Czy może jeszcze coś innego mam dodatkowo zrobić ?

 

Jeszcze jedno jak tata teraz zobaczył to w niektórych miejscach pod wełną tam na dole jest pleśń i to więcej jednak

Edytowano przez DamianP (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

czyli usuniesz przyczynę, której nie znamy, a nie skutek.

A może raczej przez popsikanie i oczyszczenie usuniesz skutek DOTYCHCZASOWY, a przyczyna, nieusunięta - nadal pozostanie i będzie się przyczyniać do dalszej dewastacji deskowania.

 

Tym bardziej, że jest papa

54 minuty temu, DamianP napisał:

a na niej blacho dachówka i  nie ma wentylacji

 

Link do komentarza
7 minut temu, uroboros napisał:

A może raczej przez popsikanie i oczyszczenie usuniesz skutek DOTYCHCZASOWY, a przyczyna, nieusunięta - nadal pozostanie i będzie się przyczyniać do dalszej dewastacji deskowania.

 

Tym bardziej, że jest papa

 

Okey to przyjedzie spec i on to wszystko zobaczy 

Dzięki wielkie za pomoc :)

Link do komentarza
2 godziny temu, DamianP napisał:

To jest największa plama 

Są jeszcze w niektórych kątach ale to malutko

Czyli na 90% to przeciek. Powyżej tego przecieku jest może np komin albo coś innego co przechodzi przez dach na zewnątrz?

Z wentylacją to chodzi mi o brak szczeliny wentylacyjnej miedzy wełną a deskowaniem.

Link do komentarza

Niestety przeciek może zdarzyć się zawsze, natomiast montaż pokrycia bez koniecznej wentylacji to już poważny błąd, który jak najszybciej trzeba usunąć.
Zalecałbym kontakt z dobrą ekipą, która przeprowadzi inspekcję pokrycia. Nie wiemy jak wygląda ten dach, więc próba oceny na odległość może nie przynieść skutku. Po zdjęciach, ze względu na posunięty rozwój pleśni, można przypuszczać, że to nie jest "świeża" sprawa.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...