Skocz do zawartości

Folia grzewcza obok tradycyjnego ogrzewania


Recommended Posts

Witam,
na ile ma sens instalacja folii grzewczej jako "wspomaganie" do tradycyjnego ogrzewania na piec gazowy? Niedlugo bede wymieniac panele podlogowe w mieszkaniu, ktore w okresie grzewczym sa bardzo zimne. Aby zwiekszyc komfort, podkrecamy grzejniki prawie na maksa. Mieszkanie jest w starym budownictwie (1927r), wysoki sufit (2,8m) siciany zewnetrzne wyizolowane 5cm styropianem. Poniewaz nie mam na tyle miejsca i srodkow aby polozyc tradycyjne ogrzewanie podlogowe, pomyslalem o instalacji folii grzewczej, ktora wlaczalaby sie wieczorami oraz rano. Czy jest mozliwa jakakolwiek oszczednosc przy takim rozwiazaniu (mniejsze zuzycie gazu?). Czy mozecie polecic jakies inne rozwiazanie? Docieplenie podlogi? Jesli tak to czym? Mam pod/nad soba sasiada. Ale gdzies to cieplo ucieka.
Dziekuje z gory za pomoc!
Serdecznie pozdrawiam

Link do komentarza

W łazience mam od 12 lat pod płytkami zatopione w kleju maty grzewcze i chociaż ostatnio z nich nie korzystam, spełniały swoją rolę bardzo dobrze. Nie pamiętam jaką mają moc, ale, przy ogrzewaniu systemowym mieszkania wspomagały utrzymanie komfortowych warunków kąpieli :).

Myślę, że takie rozwiązanie specjalnych oszczędności nie przyniesie, ale komfort podniesie.

 

Link do komentarza

Miałem takie rozwiązanie w poprzednim mieszkaniu. Poprzedni właściciel zdecydował się na ogrzewanie podłogi w łazience mimo, że był również grzejnik wodny.

Powiem tak - genialna decyzja. Wychodzisz z wanny na ciepłą podłogę. Postrzegałem to jako dodatkowy luksus, nie jako źródło ogrzewania łazienki.

Link do komentarza
1 minutę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Mniejsze zużycie gazy na pewno,  ale większe droższego prądu.

A ja powiem że jedno w drugie wchodzi, czy gaz czy prąd zapłaci się podobnie a wiadomo jak będzie ogrzewać się dom gazem to zapłacimy mniej za prąd a jak odwrotnie to z kolei zapłacimy mniej za gaz. Ale najważniejsze i najcelniejsze  uważam że jest to stwierdzenie.

19 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Wychodzisz z wanny na ciepłą podłogę. Postrzegałem to jako dodatkowy luksus, nie jako źródło ogrzewania łazienki.

 

Link do komentarza

Dzieki wielkie za odpowiedzi! No dobra, z tego co widze dobrze takie rozwiazanie spisuje sie w lazience. Mniejszy metraz/nie tak czesto uzywany. Na pewno skorzytam z tego przy remoncie lazienki. Rezygnuje jednak z folii grzewczej jako pomocniczego ogrzewania w pozostalych pomieszczeniach (115m2). Jak myslicie, czy jak dam na beton folie paraizolacyjna a na to styrodur (3cm) a pozniej panele to dobrze docieple podloge? Powinienem dac jeszcze cos na styrodur zanim poloze panele?

Dzieki!

Pozdrawiam

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:        
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
    • Dalej nie bardzo rozumiem sens dawania OSB. Jak to "będzie wszystko w powietrzu"? Nie będzie oparcia na ścianach bocznych? Ja zwyczajnie pytam bo jakoś nie mogę skojarzyć takiego systemu, chyba takiego nie widziałem.   Zakładając jednak, że OSB jest niezbędna, to oczywiście, że należy przykręcać płyty g/k, a nie przyklejać. Klei się w sytuacji gdy nie ma do czego przykręcać. Bo kołkowania nie daje się tak gęsto jak wkręty, no i kołki tylko w miejscu "placków". Inaczej, gdyby kołkować puste przestrzenie, to wkręty kołków naciągną i zdeformują płaszczyznę płyty, a wtedy powierzchnia by falowała. Na płycie OSB falowanie nie grozi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...