Skocz do zawartości

Drzwi do piwnicy z garażu


Recommended Posts

Witam. Buduje dom podpiwniczony, z garażem narożnym, który nie jest podpiwniczony. Jako że nie robiliśmy od początku ław schodkowych garażu musimy je teraz zrobić jako zdylatowane oraz cały garaż również w dylatacji. Umieszczenie ław garażu była by jakieś 70-100 cm ponad ławami piwnicy (ale muszę to zmierzyć). Myślę nad tym czy w przyszłości nie dorobić zejścia z garażu do piwnicy, jak na zdjęciu niżej. Czy w takim wypadku można to zrobić gdy drzwi znajdowały by się poniżej ław garażu? 

07cc51c247bc4c31gen.jpg


Chyba że zrobić schodkowe ale w dylatacji, nie połączone z ławami piwnicy, lub coś takiego tylko po jednej stronie gdzie będą drzwi?


3f80f92e91062567gen.jpg
f031387a775a3d68gen.jpg

Kolejna sprawa chciałbym tu zrobić drenaż. Miałem w planach puścić go pod garażem (ale z mocniejszych rur w tym miejscu), ławy garażu opierały by się w tych miejscach na podsypce z kamienia drenażu ale na wylanym chudziaku na folii (czyli kamień w geowłókninie, na tym folia budowlana, chudziak i dopiero ława). No ale wtedy drenaż wyszedłby pod drzwiami. Jakieś pomysły?

Link do komentarza

Po pierwsze do jakiego poziomu ma ten drenaż obniżać poziom wód gruntowych? Bo jeżeli będzie on powyżej poziomu tych drzwi piwnicznych to klops. Piwnica zalana. Tym będzie grozić każde podniesienie się poziomu wód gruntowych. Szczerze mówiąc, dałbym sobie spokój z tym pomysłem.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Nie no bez przesady, drenaż zawsze jest poniżej posadzki czyli zacznę ok 5-10 cm poniżej górnej powierzchni ławy. A od górnej powierzchni ławy do drzwi będzie jakieś 14 cm posadzki. Łącznie jakies 24cm drzwi będą powyżej drenażu. Tylko że teraz bardziej zastanawiam się nad tym by zrobić zdylatowane ławy schodkowe garażu i zejść z nimi do poziomu ław piwnicy, nawet nieco poniżej jakieś 20 cm (bo ławy piwnicy leżą na 12 cm podsypce + 8 cm chudziaka) czyli wylać ławy garażu na żywej glinie i w ten sposób odciąc dopływ wody pod garaż i nie dawać drenażu pod garażem tylko zaczac z tego miejsca. 

 

Zresztą zanim w przyszłości zrobię drzwi to wykopie w tym miejscu ziemie/glinę i zobaczę jaka jest wilgotność. 

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Rozkopałem do końca wykop pod ławy garażu i okazuje się że znajdować by się miały tylko ok 20 cm powyżej ław piwnicy. Możliwe że koparkowy trochę za głęboko wykopał, wyszło 100 cm głębokości od humusu, ale chyba lepiej jak ława jest niżej niż za płytko?

 

6bf9cad218e6d998gen.jpg

 

3c994f4345bc67f8gen.jpg

 

W związku z tym myślę nad takim rozwiązaniem, zamiast schodków zrobić taką stopę do samego dołu, oczywiście spód wygrzebać do samej gliny. Oddzielone od styropianu XPS pianką XPS, a później łączenie zaizolowane masą KMB na siatce. Wylać ze słupem na wysokość bloczka w jednym rzucie lub osobno (nie wiem czy da radę w jednym rzucie to zrobić). Będzie dobrze?

 

b479de56b2183d10gen.jpg

 

Czyli coś takiego jak zrobiłem w obmurówce:

d461e3599c285cf3gen.jpg

31be73ecafe7180egen.jpg

Edytowano przez dedert (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Czy może mi ktoś doradzić jak zrobić zbrojenie tej ławy? Musze na szybko zrobić to w tym tygodniu żeby w następnym zabrać się z drenaż, mój kierownik wielce zapracowany i zanim przyjedzie to minie kilka dni.

 

Czy poprawniej było by wg nr 1 czy nr 2 a może jeszcze inaczej?
e21f8b71acf77942gen.jpg

Poniżej zdjęcie jak to wygląda w realu (tu gdzie poziomica idzie ława garażu):

6bf9cad218e6d998gen.jpg&key=611eeba0d9a8


Tu przybliżone wymiary. Chciałbym jeszcze wypuscić startery dla ściany fundamentowej z bloczka. W miejscu starterów wylałbym słupek na wysokość ścianki, dolegającej do XPS.

aae85a292ebfd7c4gen.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...