Skocz do zawartości

UKRYTE KOSZTY POMPY CIEPłA


AK1977

Recommended Posts

WITAM!!!!
W przyszłym roku rozpoczynamy budowę naszego domu. Jestem wielką zwolenniczką pompy ciepła.Ale spotkałam sie z dużą niewiedzą i niekompetencją samych przedstawicieli firm oferujących pompy ciepła oraz instalatorów. Chodzi o kolektory pionowe z odwiertami. Krąży opinia że na odwierty do 30 m nie potrzebne są zezwolenia i zawiadomienie odpowiednich organów.Jest to prawda ale w momencie gdy wiercimy studnie. A jeżeli chodzi o odwierty pod pompę ciepła, zgodnie z PRAWEM GOLOGICZNYM na takie odwierty ( w moim przypadku 2X60M; chociaż w tym przypadku nie ma znaczeni czy jest to 10m czy 90m) potrzebny jest PROJEKT PRAC GEOLOGICZNYCH- koszt ok.1500-2000zł, podlega on zgłoszenie odpowiedniemu organowi administracyjnemu. Po wykonaniu prac należy złożyć DOKUMENTACJę GEOLOGICZNą - koszt ok. 3500zł. Po przejrzeniu kilkunastu ofert nikt nam o tym nie wspomniał, ba niektórzy nawet nie wiedzieli, tylko bredzili coś o 30 m co ma się nijak do pompy ciepła!!!!!!!Dzięki naszej wnikliwości dotarliśmy do takich informacji i dowiedzieliśmy sie posiadając taką wiedzę że 90 % instalacji z pompą ciepła jest NIELEGALNA!!!!!!

MOJE SPOSTRZEżENIE - TO JEST POLSKA WłASNIE!!!!
1. brak jakiegokolwiek dofinansowania dla osób prywatnych.
2.wysoki koszt instalacji z pompą ciepła
3. ustawy nie ułatwiające proekologicznych inwestycji ( chyba że jest się ojcem Rydzykiem)


Mam pomysł załóżmy stowarzyszenie Miłośników Pompy Ciepła, a może dostaniemy kilkumilionowe dotacje z UNII!!!!!! icon_smile.gif

Pozdrawiam i niezniechęcajcie sie jaka ja!!!!Bo i tak będę miała pompę ciepła icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Dobrze wiedzieć o takich rzeczach. A swoją pomysł dotacji dla prywatnych inwestorów - to strzał w dziesiątkę. Jestem za. icon_smile.gif


Pompa ciepła (dobra i dobrze zrobiona) pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet 4 razy. To samo można osiągnąć skuteczną izolacją, wentylacją z odzyskiem ciepła, i ograniczeniem zużycia wody przez nowoczesne baterie.
A to jest tańsze i nie wymaga substancji kontrolowanych, konserwacji i przeglądów. Może więc stowarzyszenie izolujących domy? Często odsetki bankowe z zakupu pompy ciepła są wyższe niż roczne koszty eksploatacji domu izolowanego.
Link do komentarza
Cytat

Pompa ciepła (dobra i dobrze zrobiona) pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet 4 razy. To samo można osiągnąć skuteczną izolacją, wentylacją z odzyskiem ciepła, i ograniczeniem zużycia wody przez nowoczesne baterie.
A to jest tańsze i nie wymaga substancji kontrolowanych, konserwacji i przeglądów. Może więc stowarzyszenie izolujących domy? Często odsetki bankowe z zakupu pompy ciepła są wyższe niż roczne koszty eksploatacji domu izolowanego.


Moim zdaniem obniżenie kosztów ogrzewania to jedna sprawa i można ją osiągnąć na kilka sposobów ( tak jak w/w) i to jest właściwe podejście do sprawy, natomiast dla mnie bardzo ważne jest korzystanie przy ogrzewaniu domu ze źródeł NIEYCZERPALNYCH tj. właśnie m.in.energia geotermalna.Wiem że taka instalacja jest najdroższą i niektórzy przeliczają zwrot kosztów. Ale mam do Was tak myślących pytanie czy przeliczacie zwrot kosztów ułożenia parkietu w cenie 170 zł/m2 w stosunku np. do panela za 30zl/m2, czy wiecie po ilu latach ta inwestycja sie zwróci?????? Podejrzewam że nie przeliczacie w ten sposób, a inwestycja w parkiet się nigdy nie zwróci ale parkiety są układane!!!!!!!
P.S. Możemy połączyć oba te stowarzyszenia icon_smile.gificon_smile.gif i stworzyć "nową kulturę myślenia" - taką bardziej ekologiczną i odpowiedzialną
Pozdrawiam
Link do komentarza
No niezupełnie. W naprawdę dobrze izolowanych domach do ogrzania wystarcza to co i tak zużywamy TV, komputery, oświetlenie... Dodatkowe ciepło nie jest tak naprawdę potrzebne.
Przykładowo w opisanym "domu nad Pilicą" ogrzewanym wyłącznie elektrycznie podłogowo rachunki w miesiące zimowe są 50-60 zł wyższe niż latem (klimy nie ma) . Przy tak niskich kosztach pompa ciepła to po prostu pomyłka.
Link do komentarza
Zwolennicy "dobrze izolowanych domów", pompy ciepła oraz tradycjonaliści ( wykorzystujący do ogrzewania gaz,olej, ekogroszek itd ) powinniśmy mieć na uwadze zmniejszanie ilości emisji spalin do atmosfery a to z tego względu że za kilkanaście lat możemy się zastanawiać nie nad tym jak ocieplać-izolowć dom aby straty ciepła zimą były jak najmniejsze ale problem będzie zupełnie inny a mianowicie jak przetrwać kilkumiesięczny okres lata z temeraturą powyżej 40 stopni. Już dzisiaj możemy coraz częściej zaobserwować okresy temperatury bliskie 40 stopni, kończące się zazwyczaj gwałtownymi wyładowaniami atmosferycznymi z dużą ilością opadów na metr kwadratowy i z bardzo porywistym wiatrem. Może - oby nie- doczekamy sie w naszym rejonie huraganów, tornad itp.A to wszystko poprzez ocieplanie się klimatu. Moim zdanie każda proekologiczna instalacja w projektowanym bądź istniejącym domu jest ważna. "DZIAłAJ LOKALNIE - MYśL GLOBALNIE!!!!"
Link do komentarza
Cytat

WITAM!!!!
W przyszłym roku rozpoczynamy budowę naszego domu. Jestem wielką zwolenniczką pompy ciepła.Ale spotkałam sie z dużą niewiedzą i niekompetencją samych przedstawicieli firm oferujących pompy ciepła oraz instalatorów. Chodzi o kolektory pionowe z odwiertami. Krąży opinia że na odwierty do 30 m nie potrzebne są zezwolenia i zawiadomienie odpowiednich organów.Jest to prawda ale w momencie gdy wiercimy studnie. A jeżeli chodzi o odwierty pod pompę ciepła, zgodnie z PRAWEM GOLOGICZNYM na takie odwierty ( w moim przypadku 2X60M; chociaż w tym przypadku nie ma znaczeni czy jest to 10m czy 90m) potrzebny jest PROJEKT PRAC GEOLOGICZNYCH- koszt ok.1500-2000zł, podlega on zgłoszenie odpowiedniemu organowi administracyjnemu. Po wykonaniu prac należy złożyć DOKUMENTACJę GEOLOGICZNą - koszt ok. 3500zł. Po przejrzeniu kilkunastu ofert nikt nam o tym nie wspomniał, ba niektórzy nawet nie wiedzieli, tylko bredzili coś o 30 m co ma się nijak do pompy ciepła!!!!!!!Dzięki naszej wnikliwości dotarliśmy do takich informacji i dowiedzieliśmy sie posiadając taką wiedzę że 90 % instalacji z pompą ciepła jest NIELEGALNA!!!!!!

MOJE SPOSTRZEżENIE - TO JEST POLSKA WłASNIE!!!!
1. brak jakiegokolwiek dofinansowania dla osób prywatnych.
2.wysoki koszt instalacji z pompą ciepła
3. ustawy nie ułatwiające proekologicznych inwestycji ( chyba że jest się ojcem Rydzykiem)


Mam pomysł załóżmy stowarzyszenie Miłośników Pompy Ciepła, a może dostaniemy kilkumilionowe dotacje z UNII!!!!!! icon_smile.gif

Pozdrawiam i niezniechęcajcie sie jaka ja!!!!Bo i tak będę miała pompę ciepła icon_smile.gif


Mimo,że nie jestem kolegą ojca Rydzyka to ciekawi mnie skąd to przekonanie że O. Rydzyk jest przeciwnikiem ustawy o ułatwieniach proekologicznych dla pomp ciepła. Czemu zwsze znajdzie sie jakaś zaściankowa persona ,która we wszystko wtyka swoje poglądy polityczne. Czy po to zmieniliśmy rząd aby słuchać tych samych pierdół?
Link do komentarza
Cytat

Mimo,że nie jestem kolegą ojca Rydzyka to ciekawi mnie skąd to przekonanie że O. Rydzyk jest przeciwnikiem ustawy o ułatwieniach proekologicznych dla pomp ciepła. Czemu zwsze znajdzie sie jakaś zaściankowa persona ,która we wszystko wtyka swoje poglądy polityczne. Czy po to zmieniliśmy rząd aby słuchać tych samych pierdół?


Najwidoczniej ojciec Rydzyk nie jest przeciwnikiem "ustawy o ułatwieniach proekologicznych dla pomp ciepła" skoro otrzymał na POSZUKIWANIE!!!!! ( co nie zawsze jest jednoznaczne z znalezieniem!!!) źródeł geotermalnych z Ministerstwa Ochrony środowiska dotację w wysokości 27 mln zł. Więc proszę sie nie dziwić ale jak takie rzeczy słyszę to mnie to baaaaardzo denerwuje, bo zdaję sobie sprawę że jako zwykły 'Kowalski" nie mogę liczyć nawet na złotówkę dotacji!!!!! Gdzieś się doczytałam że w Czechach rząd dotuje 30 % wartości takiej instalacji.

A tak w ogóle proszę mnie nie obrażać!!!!! "jakaś zaściankowa persona" - co Ty człowieku mówisz przecież mnie nie znasz!!!!Ale obrażanie wszystkich z góry na dół to domena poprzedniej kadencji!!!! I to nie ja zaczęłam dyskusję polityczną jedynie skomentowałam obecną sytuację - Rydzyk dostała dotacje i jest to fakt a nie mija demagogia!!!!!!!!

PIERDOłY - NIEPIERDOłY - A DOTACJA NA INWESTYCJE PROEKOLOGICZNE DLA PRYWATNYCH INWESTORóW BY SIE PRZYDAłA!!!!!

POZDRAWIAM WSZYSTKICH ZWOLENNIKóW POMP CIEPłA!!!
Link do komentarza
Pompa ciepła prawidłowo zainstalowana pracująca z dobrym źródłem zasilającym o wysokim parametrze na pewno działa i jej praca jest ekonomiczna " czyli uzyskana z niej energia jest tania i ekologiczna ".
Aspekt ochrony przyrody jest też bardzo ciekawym i świeżym podejściem do tematu ogrzewanaia i tu brawa dla tak myślących .
Moją niechęć do tego urządzenia wytworzyli różni sprzedawcy , przedstawiciele i tym podobni czarodzieje wmawiający klientom że takie urządzenie po 5 latach zwróci mu się w czałości nic nie zapłaci za ogrzewanie itp. itd. icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Jako instalator jestem za dofinansowaniem dla inwestora prywatnego na ekologiczne systemy grzewcze.
O takie pieniążki starają się czasem dobre gminy ale jeszcze nie widziałem takich inwestycji icon_sad.gif .
Czasem w miastach inwestorzy występują o ulgi lub zasiłki jednorazowe po usunięciu tradycyjnego ogrzewania węglowego.
Link do komentarza
Za kilka lat te pompy ciepła będą tańsze o jakieś 30-40% .

Wiem, że wydaje się to być świetną inwestycją. Ale u nas w Polsce to dopiero raczkuje. Można stracić na tej inwestycji

duzo pieniędzy.

czy ktoś może mi odpowiedzieć ile wynoszą jego rachunki za energię - posiadając taką pompę ciepła?
Link do komentarza
Szanowna Pani,
rzeczywiście widać sporo chaosu i niepokoju w posiadanych przez Panią informacjach !! całkiem niepotrzebnie ...
według zaktualizowanego prawa geologicznego odwierty do 30 metrów głębokości na potrzeby ujęcia wody pitnej nie podlega zgłoszeniu, ale jeśli nie wiercimy na potrzeby ujęcia wody należy każdy odwiert zgłosić w urzędzie !! obowiązuje zasada, że do 30 metrów głębokości (np. bezpośrednie odparowanie) wystarczy samo zgłoszenie, które jeśli nie zostanie oprotestowane przez 30 dni automatycznie uprawnia do rozpoczęcia prac (na podstawie mapki 1:500 lub 1:1000 należy wykonać 4 kopie projektu geologicznego planowanych prac, projekty składa się w Urzędzie i czeka na zatwierdzenie) – koszt uproszczonej procedury wynosi około 2500 PLN+VAT, w przypadku odwiertów o głębokości powyżej 30 metrów (np. kolektory glikolowe) oprócz projektu samych prac geologicznych należy wykonać po ich zakończeniu projekt struktury geologicznej odwiertu, – co podnosi koszt o dodatkowe 2500 PLN+VAT

szczegóły procedury wraz z przykładowymi projektami znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: http://www.fonko.com.pl/technologie.php3?id=procedura oraz http://www.fonko.com.pl/technologie.php3?id=projekt

prawdą jest, że zgłoszenie odwiertów jest w gestii inwestora i to od niego zależy czy dopełni formalności czy nie ...

odnośnie dofinansowania prawdą jest, że w obecnej chwili i prawdopodobnie kilka najbliższych lat nie ma co liczyć na żadne dofinansowania nowych inwestycji ... kuriozalnie należy zauważyć, że są środki z których można byłoby uruchomić dotacje (z kar za zanieczyszczanie środowiska oraz opłat środowiskowych) ale nadal brak uregulowań prawnych !! brakuje jasnej i prostej reguły ich przyznawania ... w niektórych państwach stosuje się certyfikację producentów muszących spełniać określone warunki, zakup takiego certyfikowanego produktu uprawnia do natychmiastowego odbioru określonej kwoty dotacji ... obecnie u nas można powalczyć o nieco niżej oprocentowaną pożyczkę ale jest to raczej zabieg reklamowo marketingowy niż konkretne wsparcie !! w przypadku modernizacji istniejących obiektów można liczyć na dofinansowanie inwestycji nawet do 25% ich wartości ale i tu należy zaciągnąć kredyt, który zostanie częściowo umorzony ...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

No niezupełnie. W naprawdę dobrze izolowanych domach do ogrzania wystarcza to co i tak zużywamy TV, komputery, oświetlenie... Dodatkowe ciepło nie jest tak naprawdę potrzebne.
Przykładowo w opisanym "domu nad Pilicą" ogrzewanym wyłącznie elektrycznie podłogowo rachunki w miesiące zimowe są 50-60 zł wyższe niż latem (klimy nie ma) . Przy tak niskich kosztach pompa ciepła to po prostu pomyłka.



To teraz proszę o konkrety. Budowa domu pasywanego to koszt ok. 3000 zł/m2 netto (ze względu na technologię np. okna dla takich domów osiagalne poprzez firmę REHAU). Do tego koszt działki, infrastruktury odpływowo-ściekowej i zasilającej to troche wyjdzie. Na mój gust na dom ok. 150m2 trzeba będzie wydać, w zależności od miejsca i kosztów działki od 600 do 700 tys. PLN. Budowa domu dobrze docieplonego i zastosowanie pompy ciepła z pewnościa nie jest inwestycja droższą. Jednakże w obydwu przypadkach możemy mówić o pewnym luksusie, na który, powiedzmy sobie szczerze, nie wszystkich jest stać. Poza tym nie wszędzie w Polsce wybuduować można dom pasywny, co najwyżej w Polsce południowo-zachodniej można mysleć o takiej inwestycji, ale napewno nie na wschodzie kraju. Szczególnie północnym icon_wink.gif.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

No niezupełnie. W naprawdę dobrze izolowanych domach do ogrzania wystarcza to co i tak zużywamy TV, komputery, oświetlenie... Dodatkowe ciepło nie jest tak naprawdę potrzebne.
Przykładowo w opisanym "domu nad Pilicą" ogrzewanym wyłącznie elektrycznie podłogowo rachunki w miesiące zimowe są 50-60 zł wyższe niż latem (klimy nie ma) . Przy tak niskich kosztach pompa ciepła to po prostu pomyłka.


Rozumiem, że chodzi o ten dom 200m2 zużywający na wszystko 40kWh/m2 rocznie.
Te 50-60zł odpowiada ok. 100-120kWh energii elektrycznej. Przyjmijmy, że zimowych miesięcy mamy 5 (150 dni).
Na pozostałe miesiące przypada 7400kWh, czyli ok. 620kWh/miesiąc, w zimowych 740kWh/miesiąc.
Jeżeli w porównaniu z miesiącami letnimi, kiedy strat ciepła nie ma, dom potrzebuje w miesiącach zimowych dodatkowo 120kWh energii na miesiąc (ok. 4kWh dziennie), to jakie są straty przez przegrody i na wentylację ?
Wygląda na to, że straty te musiałyby być na poziomie 200W.
Załóżmy, że jest to możliwe. Jeśli tak, to w tak izolowanym latem domu trzeba sobie poradzić z rozproszeniem 620kWh energii w ciągu miesiąca, czyli ok. 21kWh dziennie, licząc tylko zyski od urządzeń elektrycznych. Do tego dochodzą zyski od ludzi i od słońca. Oznacza to konieczność chłodzenia domu z mocą ok. 2kW. Przy pomocy wentylacji takiego efektu nie uzyskamy (na dworze mamy upał). Trochę mógłby pomóc GWC, ale przy proponowanej przez TB długości 20m wydajność rzędu 2kW jest raczej niemożliwa, zresztą wiązała by się ona z wydatkiem wentylacji rzędu 400m3/h, przy dT=15 st. C.
Co w tej sytuacji może uratować sytuację (czyli te 40kWh/m2 rocznie) ? Wyłączenie urządzeń AGD i RTV, przeniesienie się ludzi na zewnątrz, przynajmniej w ciągu dnia. Wieczorem maksymalne chłodzenie domu (wietrzenie).
Mi osobiście taki sposób korzystania z domu by nie odpowiadał. Ale o gustach się nie dyskutuje.
Link do komentarza
Cytat

WITAM!!!!
W przyszłym roku rozpoczynamy budowę naszego domu. Jestem wielką zwolenniczką pompy ciepła.Ale spotkałam sie z dużą niewiedzą i niekompetencją samych przedstawicieli firm oferujących pompy ciepła oraz instalatorów. Chodzi o kolektory pionowe z odwiertami. Krąży opinia że na odwierty do 30 m nie potrzebne są zezwolenia i zawiadomienie odpowiednich organów.Jest to prawda ale w momencie gdy wiercimy studnie. A jeżeli chodzi o odwierty pod pompę ciepła, zgodnie z PRAWEM GOLOGICZNYM na takie odwierty ( w moim przypadku 2X60M; chociaż w tym przypadku nie ma znaczeni czy jest to 10m czy 90m) potrzebny jest PROJEKT PRAC GEOLOGICZNYCH- koszt ok.1500-2000zł, podlega on zgłoszenie odpowiedniemu organowi administracyjnemu. Po wykonaniu prac należy złożyć DOKUMENTACJę GEOLOGICZNą - koszt ok. 3500zł. Po przejrzeniu kilkunastu ofert nikt nam o tym nie wspomniał, ba niektórzy nawet nie wiedzieli, tylko bredzili coś o 30 m co ma się nijak do pompy ciepła!!!!!!!Dzięki naszej wnikliwości dotarliśmy do takich informacji i dowiedzieliśmy sie posiadając taką wiedzę że 90 % instalacji z pompą ciepła jest NIELEGALNA!!!!!!

MOJE SPOSTRZEżENIE - TO JEST POLSKA WłASNIE!!!!
1. brak jakiegokolwiek dofinansowania dla osób prywatnych.
2.wysoki koszt instalacji z pompą ciepła
3. ustawy nie ułatwiające proekologicznych inwestycji ( chyba że jest się ojcem Rydzykiem)


Mam pomysł załóżmy stowarzyszenie Miłośników Pompy Ciepła, a może dostaniemy kilkumilionowe dotacje z UNII!!!!!! icon_smile.gif

Pozdrawiam i niezniechęcajcie sie jaka ja!!!!Bo i tak będę miała pompę ciepła icon_smile.gif



Można jeszcze dodać, że np. układ ze studniami: czerpną i zrzutową też jest często robiony bez pozwolenia wodno-prawnego - no bo odwierty są płytkie... A w rzeczywistości takiego pozwolenia wymagają ze względu na duży pobór wody na dobę!
Link do komentarza
Cytat

Można jeszcze dodać, że np. układ ze studniami: czerpną i zrzutową też jest często robiony bez pozwolenia wodno-prawnego - no bo odwierty są płytkie... A w rzeczywistości takiego pozwolenia wymagają ze względu na duży pobór wody na dobę!



Nie bez znaczenia jest fakt, że wody „zrzutowe” w myśl prawa są ściekami i na ich odprowadzenie potrzeba oddzielnego zezwolenia.

Natomiast co do instalacji pompy ciepła w oparciu o kolektory gruntowe. Jest z tym trochę zamieszania. Wieść gminna głosi, ze do 30m nie potrzeba zgłaszać. Różnie z tym jest – w zależności od uznania urzędnika. Bardzo często przyjmuje się jako analogię do odwiertów wodnych. Kolektory poziome mogą być traktowane jako sieć, itp.

Nowelizacja Prawa Budowlanego zmienia ten stan rzeczy, ale niestety los jej jest niewiadomy – jest w Trybunale.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...


Wszystkich zainteresowanych pompami ciepła zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej. Na forum nie będę się wypowiadał na ten temat bo uważam że jest to bez sensu! Nasza firma pomaga w uzyskaniu dofinansowania do pomp ciepła. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od zaradności gminy, w Krakowie jest to 40% kosztów inwestycji. Jak toś nie ma pojęcia o czym mówi to proszę żeby się nie wypowiadał i nie tworzył bajek o pompach ciepła. Jeżeli ktoś ma jakieś pytania wówczas zapraszam do kontaktu ze mną info@dumarchwent.pl Z chęcią na wszystkie odpowiem.
Link do komentarza
Cytat

Na forum nie będę się wypowiadał na ten temat bo uważam że jest to bez sensu!
Słuszna koncepcja, tu raczej chodzi o energooszczędne technologie.


Tak dla sprostowania: nie będę się wypowiadał nie dlatego że uważam że pompa ciepła nie jest energooszczędna tylko dlatego że nie mam zamiaru sprzeczać się z ludźmi Pana pokroju. Z osobami, którym opłaci się tylko piec na "wszystko" nie ma sensu rozmawiać na temat pomp ciepła. Pozostaje tylko współczuć sąsiadom mieszkającym niedaleko takiej osoby...
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Ten wątek jest akurat zatytułowały "UKRYTE KOSZTY POMPY CIEPŁA". Ma Pan coś do powiedzenia w tym temacie ?


Ukryte koszty pompy ciepła mnie nie interesują. Pompa ciepła jest elementem centralnego systemu ogrzewania. Centralnych systemów ogrzewania nie da się zamontować w domach energooszczędnych. "Nie da się" - to znaczy, że nikt tego nie zrobił i nie zrobi! Systemy centralne nie nadają się do precyzyjnego aplikowania ciepła w poszczególnych pomieszczeniach w domu o bardzo małych jego potrzebach. A to jest podstawa energooszczędności i komfortu.
To jakby do ekonomicznego samochodu wsadzić silnik z gaźnikiem który na jałowym biegu pali 5l/h.
Jednym z dowodów na niemożność pogodzenia energooszczędnego budownictwa z pompą ciepła, jest alergiczna reakcja i bezpardonowy atak starej szkoły budowania (jeszcze z pompami i słabą izolacją) na budownictwo energooszczędne.
Podsumowując – budownictwo energooszczędne to koniec kotłowni –gazu, pomp ciepła, polenty, oleju opałowego- ALE TEŻ I KILKA RAZY MNIEJSZ AKCYZA I VAT Z W/W NOŚNIKÓW DO BUDŻETU
- to NIC INNEGO JAK 15-20kWh/m2 rocznie!
Link do komentarza
Cytat

Ukryte koszty pompy ciepła mnie nie interesują. Pompa ciepła jest elementem centralnego systemu ogrzewania. Centralnych systemów ogrzewania nie da się zamontować w domach energooszczędnych. "Nie da się" - to znaczy, że nikt tego nie zrobił i nie zrobi! Systemy centralne nie nadają się do precyzyjnego aplikowania ciepła w poszczególnych pomieszczeniach w domu o bardzo małych jego potrzebach. A to jest podstawa energooszczędności i komfortu.
To jakby do ekonomicznego samochodu wsadzić silnik z gaźnikiem który na jałowym biegu pali 5l/h.
Jednym z dowodów na niemożność pogodzenia energooszczędnego budownictwa z pompą ciepła, jest alergiczna reakcja i bezpardonowy atak starej szkoły budowania (jeszcze z pompami i słabą izolacją) na budownictwo energooszczędne.
Podsumowując – budownictwo energooszczędne to koniec kotłowni –gazu, pomp ciepła, polenty, oleju opałowego- ALE TEŻ I KILKA RAZY MNIEJSZ AKCYZA I VAT Z W/W NOŚNIKÓW DO BUDŻETU
- to NIC INNEGO JAK 15-20kWh/m2 rocznie!


Jak zwykle nie do rymu nie do taktu ... i nie w temacie
Link do komentarza
Cytat

Mam takie pytanie, czy jeżeli wybiorę do ogrzania swojego domu pompę ciepła z dolnym źródłem gruntowym poziomym, to czy wymagany jest projekt?

Zdania są tu podzielone. W zasadzie każda robota budowlana wymaga pozwolenia na budowę lub zgłoszenia we właściwym organie. W tym wypadku mogłoby to być zgłoszenie. Jednak przy zgłoszeniu organ, do którego zgłaszamy roboty może nakazać sporządzenie dokumentacji lub nawet uznać, że jest wymagane pozwolenie na budowę. Może także zakazać wykonania wymiennika (np. na terenie rezerwatu, ujęcia wodnego, itp.).
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ja jestem za zrobieniem projektu, niezależnie od tego czy urzędnicy go wymagają. Jeśli inwestor nie jest zadowolony z efektu pracy wykonawcy (ten spartoli robotę) to jest na co się powołać - umowa powinna być spisana na realizację konkretnego projektu.
Druga sprawa to ewentualne naprawy, przeróbki itp. Bez projektu po paru latah nie bardzo wiadomo co, gdzie i jak wykonano.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Tak dla sprostowania: nie będę się wypowiadał nie dlatego że uważam że pompa ciepła nie jest energooszczędna tylko dlatego że nie mam zamiaru sprzeczać się z ludźmi Pana pokroju. Z osobami, którym opłaci się tylko piec na "wszystko" nie ma sensu rozmawiać na temat pomp ciepła. Pozostaje tylko współczuć sąsiadom mieszkającym niedaleko takiej osoby...
Pozdrawiam




No szkoda,ze nie chce sie Pan wypowiadac na temat pomy ciepła w tym temacie. Kazde sugestie i uwagii sa tutaj jak najbardziej potrzebne.
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem nawet tego faceta z FONKO. icon_smile.gif On sprzedaje produkt i ma do tego prawo - ale niech nie liczy że "ciemny lud to kupi" Pompa ciepła się opłaci owszem, ale tylko temu kto ją sprzedaje i montuje.



Przeglądając wypowiedzi nie natrafiłem na osoby, które użytkują Pompę ciepła przez dłuższy okres. Co ze sprawnością? Nikt nie pisze o wymianie glikolu, a to przy takich ilościach robi koszt. Jeżeli ktoś ma taką wiedzę to proszę niech pisze.
pozdrawiam
andy1972
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Z wieloletnimi kosztami użytkowania pompy będzie problem. Bo kto ma u nas pompę dłużej niż kilka lat? Ponadto technologia się zmienia i myslę, że trudno porównywać pompy produkowane 10 lat temu z dzisiejszymi. Różnice trwałości elementów też mogą być.




Poza tym jaka jest zywotnosc takiej pompy ciepła ?
ostatnio słyszałem ze 30 lat ,a po 15 latach koszty sie zwracaja ...czy to prawda ?
Link do komentarza
Cytat

Poza tym jaka jest zywotnosc takiej pompy ciepła ?
ostatnio słyszałem ze 30 lat ,a po 15 latach koszty sie zwracaja ...czy to prawda ?


A czy pompę ciepła, lub kocioł gazowy montuje się po to żeby się zwróciły, czy żeby było ciepło w domu? Ile lat zwraca się zatem kocioł gazowy?
Link do komentarza
Cytat

A czy pompę ciepła, lub kocioł gazowy montuje się po to żeby się zwróciły, czy żeby było ciepło w domu? Ile lat zwraca się zatem kocioł gazowy?



Cytat

Tu się nic nie zwraca chodzi o komfort icon_smile.gif


Nie do końca się z Tobą zgodzę. Zapewnienie ciepła w domu można osiagnąć różnymi sposobami.
O ile nie zabraniają tego inne przepisy, np. MPZP, w domu można zainstalować ogrzewanie elektryczne z grzejnikami konwektorowymi lub akumulacyjnymi, ogrzewanie z kotłem gazowym na gaz płynny lub ziemny (ten nie zawsze jest dostępny), ogrzewanie z kotłem olejowym, ogrzewanie z kotłem na paliwo stałe, ogrzewanie z pompą ciepła.
Sam sposób ogrzewania też może być różny : ogrzewanie z grzejnikami, ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne, sufitowe), ogrzewanie powietrzne (nadmuchowe), ogrzewanie promiennikami podczerwieni.
Pewnie nie wszystko jeszcze wymieniłem, ale już to daje przegląd różnych możliwości zapewnienia ciepła w domu. Jeżeli do tego dodamy jeszcze przygotowanie ciepłej wody, to sprawa się jeszcze bardziej komplikuje.

Są wśród tych sposobów ogrzewania takie, które bardzo różnią się pod względem zakresu automatyzacji, czy koniecznej obsługi, ale są też rozwiązania bardzo zbliżone pod tym względem.
Np. ogrzewanie elektryczne podłogowe i ogrzewanie z pompą ciepła lub ogrzewanie gazowe w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym pod względem komfortu i zakresu koniecznej obsługi niewiele się różnią.
Chcąc mieć takie bezobsługowe rozwiązanie ogrzewania możemy więc wybrać : tanie pod względem inwestycyjnym ale najdroższe pod wzgledem eksploatacyjnym ogrzewanie elektrycznym, droższe podczas budowania ogrzewanie gazowe przy umiarkowanych kosztach eksploatacyjnych, czy najdroższe podczas instalacji ale za to najtańsze pod względem eksploatacyjnym ogrzewanie z pompą ciepła.

Przy takim porównaniu wychodzi nam ten okres zwrotu nakładów inwestycyjnych.

Przy dokonywaniu wyboru ważne jest, aby potrafić sobie uzmysłowić wszystkie potencjalne koszty i uciążliwości, które wiążą się z danym rodzajem ogrzewania. Żeby nie zaskoczyły nas np. UKRYTE KOSZTY POMPY CIEPŁA icon_wink.gif .
Link do komentarza
Ogrzewanie elektryczne drogie eksploatacyjnie? Pełna zgoda ale pod jednym warunkiem! Że dom projektuje lub buduje człowiek nie znający fizyki. Każdy kto nie zna fizyki twierdzi, że koszt wytworzenia kWh = kosztowi ogrzewania.
W domach izolowanych nikt pompy ciepła nie założy, przy 15 kWh/m2 rocznie (Niech Szanowny KAROI sobie policzy) po 50 gr /kWh trudno wyobrazić sobie mniejsze opłaty. Zaś niecentralny system sterowania i dopasowana do niego akumulacja i duża moc /m2 zapewnią najwyższy komfort . Dzięki kasie zaoszczędzonej na instalacji ogrzewania możemy zrobić izolacje domu, odzysk ciepła... tak by tych 15 kWh/m2 nie przekraczać.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

A czy pompę ciepła, lub kocioł gazowy montuje się po to żeby się zwróciły, czy żeby było ciepło w domu? Ile lat zwraca się zatem kocioł gazowy?



W sumie jesli człowiek juz w cos inwestuje to jednak chciałby aby tez te wszelkie inne koszty z tym zwiazane były nizsze badz cos tam sie zwróciło.Stad moje pytanie , czy w przypadku pompy ciepła jest to mozliwe ?
Link do komentarza
Cytat

W sumie jesli człowiek juz w cos inwestuje to jednak chciałby aby tez te wszelkie inne koszty z tym zwiazane były nizsze badz cos tam sie zwróciło.Stad moje pytanie , czy w przypadku pompy ciepła jest to mozliwe ?

Ależ skąd.
Pompy ciepła instaluje się wyłącznie dla prestiżu.
Dlatego ostatnio większym zainteresowaniem cieszą pompy ciepła powietrze-woda, im większa jednostka zewnętrzna tym lepiej (a co niech sąsiedzi widzą na co mnie stać).
Jednak właściciele pomp z wymiennikiem gruntowym także nie są na straconej pozycji - zawsze pompę ciepłą można wyeksponować w formie "ołtarzyka" np. w salonie.
W końcu nie po to wydawało się 40, 60, 100, 200 tys. zł (niepotrzebne skreślić), aby taka pompę ukrywać w piwnicy, pod schodami, czy w jakimś pomieszczeniu gospodarczym.
Aby sprostać ambicjom inwestorów na całość poszła firma produkująca pompy ciepła typu "sopel lodu" - ich konstrukcja pozwala na wykonanie przed budynkiem, np. na podjeździe efektownej "rzeźby" nowoczesnej.

icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Pompa ciepła (dobra i dobrze zrobiona) pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet 4 razy. To samo można osiągnąć skuteczną izolacją, wentylacją z odzyskiem ciepła, i ograniczeniem zużycia wody przez nowoczesne baterie.
A to jest tańsze i nie wymaga substancji kontrolowanych, konserwacji i przeglądów. Może więc stowarzyszenie izolujących domy? Często odsetki bankowe z zakupu pompy ciepła są wyższe niż roczne koszty eksploatacji domu izolowanego.



Nawet 4 razy ale w porównaniu z energią elektryczną - bo takie jest techniczne zużycie energi elektrycznej przez tegp typu urządzenie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...