Skocz do zawartości

Czy kolor grzejnika wpływa na intensywność jego promieniowania?


Recommended Posts

Czy kolor grzejnika ma wpływ na to jak intensywnie oddaje on ciepło przez promieniowanie? Czy są to jakieś istotne różnice, bo słyszałem, że grzejniki z błyszczącą powłoką (chromowane) są nawet 20–30% mniej wydajne. Zastanawia mnie też czy rodzaj i grubość farby/lakieru, ma tu jakieś znaczenie?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/porady/13969-czy-kolor-grzejnika-wplywa-na-intensywnosc-jego-promieniowania

Link do komentarza

Ekspert pisze:

 

"Trzeba też pamiętać, że promieniowanie cieplne nie ogrzewa powietrza"

 

:scratching:

 

Ciekawym zatem skąd jest zjawisko konwekcji i w jaki sposób ono powstaje... Jak to powietrze wokół grzejnika - jaki tam on by nie był - ogrzewa się, aby, jako lżejsze, unieść się do góry i ustąpić miejsca temu zimniejszemu,  aby ono mogło ogrzać się... itd...

 

Uczyli mnie kiedyś, że powietrze to zbiór maleńkich cząsteczek, które uzyskują przez promieniowanie cieplne większą energię, przez co podnosi się temperatura ośrodka/otoczenia...

Link do komentarza
1 godzinę temu, uroboros napisał:

Ekspert pisze:

 

"Trzeba też pamiętać, że promieniowanie cieplne nie ogrzewa powietrza"

 

:scratching:

 

Ciekawym zatem skąd jest zjawisko konwekcji i w jaki sposób ono powstaje... Jak to powietrze wokół grzejnika - jaki tam on by nie był - ogrzewa się, aby, jako lżejsze, unieść się do góry i ustąpić miejsca temu zimniejszemu,  aby ono mogło ogrzać się... itd...

 

Uczyli mnie kiedyś, że powietrze to zbiór maleńkich cząsteczek, które uzyskują przez promieniowanie cieplne większą energię, przez co podnosi się temperatura ośrodka/otoczenia...

Przypadek do rozpatrzenia: mroźne powietrze w zimie i słoneczny dzień. Odczucie zimna lub mrozu a od promieni słonecznych można się opalić. Promienie - analogia do promieniowanie. Itd. itp. :)

Link do komentarza
32 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Przypadek do rozpatrzenia: mroźne powietrze w zimie i słoneczny dzień.

Rano -30 stopni, słońce grzeje jak szalone i koło godz. 13 mamy -15 stopni... co się stało??? powietrze się zagrzało... chyba...

 

 

Ale mówmy o grzejniku, powietrzu wewnątrz mieszkania i kolorze tego grzejnika, oraz powietrzu otaczającym grzejnik!

 

 

Widzę tu wpływ oddziaływania logiki zenka na redakcję...

 

Jeszcześmy nie wylądowali na Marsie, czy zgoła na samej powierzchni słońca... ale kto wie...:scratching:

Link do komentarza

Stało się tyle, że najpierw nagrzał się piasek :). I tak samo jest z promiennikiem. Najpierw nagrzewa się ściana, skóra, ciało stałe, ewentualnie woda w szklance a raczej szklanka najpierw. Nie rozkładajmy praw fizyki na czynniki pierwsze.

 

Zapraszam do lektury zamiast polemizować i nawiązywać do tego lub tamtego :)

http://irsystem.pl/promienniki-podczerwieni-emitujace-promieniowanie-ir.html

Zanim nagrzeje się powietrze, skóra już dawno jest ciepła.

 

Kolor grzejnika - myślę, że znikomy wpływ z uwagi na grubość warstwy. W największym stopniu - temperatura źródła.

Link do komentarza
50 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

najpierw nagrzał się piasek

A od piasku, który stał się promiennikiem - powietrze :icon_mrgreen:

51 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Najpierw nagrzewa się ściana

A od ściany, która stała się promiennikiem, czyli ciałem emitującym promieniowanie cieplne - powietrze...

 

Generalnie chodzi mi o to, żeby nie używać sformułowań, które nie są prawdziwe...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...