Skocz do zawartości

Budowa domu na działce rolnej


J_Jerzy

Recommended Posts

Witam wszystkich,

starałem się znaleść podobny przypadek ale nic z tego.

Krótki opis sytuacji:
1. Posiadam 1,93 ha, które wg planu zagospodarowania przestrzennego są w strefie rolnej.
2. Są to trzy sąsiednie działki powstałe historycznie z jednej dużej (dziedziczenie przez poprzednich właścicieli).
3. Każda z nich posiada dostęp do drogi publicznej (tej samej).
4. Na jednej z nich stoi stary dom drewniany - ok. 60-ciu lat.
5. Na działce są media: prąd i wodociąg.
5. Krótkie fragmenty z PZP odnośnie strefy R: "dopuszcza się adaptację i modernizację istniejącej zabudowy zagrodowej oraz jej wymianę w ramach istniejących siedlisk; dopuszcza się realizację zabudowy zagrodowej wzdłuż istniejących i projektowanych ciągów komunikacyjnych na głębokość 100-150 m od drogi"

Chcę wybudować nowy dom w odległości do 150 m od drogi na jednej z tych działek. Urzędnicy nie chcą jasno wypowiedieć się na ten temat. Sugerują coś o zabudowie zagrodowej. Zrobią to jak będzie wniosek o pozwolwnie na budowę.

Pytanie: czy i na jakich warunkach mogę wybudować dom? Ewentualnie jakie warunki muszę spełnić aby podlegać pod zabudowę zagrodową?

Pozdrawiam
Jerzy
Link do komentarza
Zabudowa zagrodowa związana jest przynajmniej formalnie z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Działka obszarowo spełnia wymagania gospodarstwa rolnego (powyżej 1 ha) natomiast "rolnik "powinien mieć odpowiednie kwalifikacje - przynajmniej wykształcenie średnie lub ukończoną szkolę rolniczą bądź odpowiednia praktykę w gospodarstwie rolnym. Trzeba więc złożyć wniosek w starostwie o wydanie pozwolenia na zabudowę siedliskową.
Link do komentarza
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Wygląda na to, że spełniam wymienione warunki icon_biggrin.gif i nic nie stoi na przeszkodzie w spełnieniu moich planów.

Tak dla pewności - w niektórych źródłach spotkałem się ze stwierdzeniem, że do stworzenia siedliska należy posiadać działkę o powierzchni powyżej średniej powierzchni gospodarstwa w danej gminie. Czy to ma zastosowanie w tym przypadku, czy pomyliłem tematy.

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Pozdrawiam
Jerzy
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...