Skocz do zawartości

Pozwolenie na budowe na budynek letniskowy.


Recommended Posts

Witam,

W jednej z porad ekspertków ( https://budujemydom.pl/porady/210_buduje_dom_caloroczny_na_dzialce_rekreacyjnej_stawka_vat_na_domy_letniskowe_
)
znalazłem następujące wyjaśnienie:
Pytanie:
Buduję dom całoroczny na działce rekreacyjnej. Stawka VAT na domy letniskowe wynosi 22%, a na domy całoroczne 7%. Jaka będzie stawka VAT w moim przypadku?

Odpowiedź eksperta: Decydujące znacznie dla kwalifikacji budowy do objęcia stawką VAT 7% lub 22% jest projekt budowlany i wydane pozwolenie na budowę. Jeśli w pozwoleniu określono budynek jako mieszkalny to podlega on niższej stawce VAT.

W decyzji pozwolenia na budowę, którą otrzymałem w starostwie widnieje:

"..... zatwierdzam projekt budowlany i udzielam pozwolenia na budowę
budynku letniskowego wg proj. typowego <nazwa projektu>
według projektu adoptowanego przez <nazwisko architekta>"

W projekcie zagospodarowania terenu, będącego załącznikiem do pozwolenia na budowę napisane jest:
"Inwestycja: Dom mieszkalny letniskowy".

Zgodnie z logiką załącznik do pozwolenia na budowę, jakim jest projekt zagospodarowania terenu, stanowi część pozwolenia na budowę i inwestycja powinna być traktowana jako budowa obiektu mieszkalnego (budowa objęta powinna być stawka VAT 7%). Jednak nie jest to wyraźnie zaznaczone w pozwoleniu na budowę (stąd moje wątpiliwości).

Czy mogę więc traktować moją inwestycje traktować w charakterze domu letniskowego czy też mogę spokojnie myśleć o podatku wysokości 7%?

Pozdrawiam,
Ser.
Link do komentarza
Fragment artykułu z Rzeczpospolitej z 30.08.2007 w artykułach prawo co dnia traktuje temat nieco inaczej:
"Do robót budowlano-montażowych polegających na wybudowaniu domu o charakterze rekreacyjnym można zastosować także stawkę 7%. Stawka ta ma zastosowanie do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z ustawą o VAT do obiektów budownictwa mieszkaniowego zalicza się m.in. budynki wymienione w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w grupie 111. W grupie tej w klasie 1110 mieszczą się samodzielne budynki, takie jak: pawilony, wille, domki wypoczynkowe, leśniczówki, domy mieszkalne w gospodarstwach rolnych, rezydencje wiejskie, domy letnie itp. Zdaniem Marty Szafarowskiej, doradcy podatkowego w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, stawka 7% może mieć więc zastosowanie do budowy domów rekreacyjnych. Organy podatkowe uznają natomiast, że stawka ta nie jest właściwa dla wszystkich budynków mieszkalnych, a tylko dla obiektów będących budynkami "stałego zamieszkania". Wydaje się jednak, że jeżeli dom rekreacyjny może mieć charakter całoroczny, to nie powinno być problemów z zastosowaniem stawki 7%."

Szukam jakiś jasnych kryteriów, bo jak widać zdania są podzielone.

Pozdrawiam,
ser.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...