Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na wstępnie chciałbym się przywitać i z góry podziękować wszystkim którzy się udzielają na tym forum - często bezinteresownie dzieląc się swoją wiedzą.

 

Witam :)

 

Przeds tawiam Wam mój projekt domu który niedawno zakupiłem i planuję postawić na działce 8,5 ar.

nazaria-l-rzut-poddasza-pogladowy.pdfnazaria-l-rzut-parteru-pogladowy.pdf

 

A tutaj obrazek poglądowy.

0707_thumb_w686_686_429_miror_watermark.

 

Chciałbym poznać Wasze opinie o wszystkim co zaplanowałem w tym budynku. Będe wymieniał rzeczy co do których nie jestem pewiem, oczywistościami nie będę Wam zawracał głowy.

 

1. Cały budynek będzie zasilany tylko energią elektryczną. Planuję ogrzewanie podłogowe folią grzewczą. Niewiele jest inwestycji z takim rozwiązaniem ale mam nadzieję że mój dotychczasowy wywiad potwierdzi że jest to wydatek eksploatacyjny umieszczony pomiędzy peletem a gazem. Nie planuję ciągnąć gazu do budynku ale na granicy działki sobie zrobie - bo za friko.

2. Planuję montaż rekuperatora i wentylacji mechanicznej ze względów ekonomicznych ale głownie zdrowotnych. Czy w takim wypadku muszę zlikwidować wentylację grawitacyjną która znajduje się w projekcie czy poprostu zaślepić kratki? Taniej nie budować tego? Komin i tak musi być bo kominek będzie ale to poniżej.

3. W związku z powyższymi czy mogę nie budować wylotu wentylacyjno-spalinowego w kotłowni ?

4. Czy płyta indukcyjna + ogrzewanie prądem (max 9 kWh w praktyce rzadko powyżej 4 kWh) + płyta indukcyjna w kuchni (max 7) i peryferia nie wymagają większej mocy przyłączeniowej niż standardowe 14 ? Jak to załatwić?

5. Czy jeśli dołożę wielkie okna na ścianie południowej w salonie muszę zainwestować w rolety/rekuperator o odwróconym działaniu na lato? Czy słońce w Waszych domach aż tak bardzo nagrzewa te nowoczesne termosy że potrzebo to jakoś zniwelować w czerwcu/lipcu?

6. Planuję montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 27 x 400 W co mi da około 10 kWh czyli taryfę 80% zwrotu z elektrowni w przypadku nie wykorzystanego prądu "live". Dom będzie postawiony spadami na wschód/zachód z lekkim odchyłem wschodu do strony południowej (ok. 15 stopni, wschodnia część ma dłużej słońce). Panele planuje położyć zatem w konfiguracji wschód/zachód i raczej fifty fifty. Wykonam to sam więc raczej nie będe miał w tym temacie porady eksperta wiec pytam tu, jak podzielić te panele aby maksymalnie wykorzystać? Odchył 15 stopni robi różnice?

7. Będzie kominek ale tylko i wyłącznie jako element estetyczny na święta, niedziele albo brak prądu. Płaszcza wodnego nie będzie bo nie będzie takiej instalacji (uprzedzam) za to będą nawiewy konwekcyjne również na piętro. Wykonanie raczej przez majstra od kominów - chyba nie muszę szczególnie tego projektować? Rury w płaszcz komina i tyle?

8. Czy w łazienkach i garażu warto dołożyć promiennik ciepła? Oczywiście w garażu nie bedzie podłogówki. Słyszałem że promienniki są idealne do miejsc "przemysłowych" bo ciepło ląduje na skórze nawet jak są przeciągi. (podczerwień)

9. Czy strop typu Teriva to dobry wybór czy lepiej wylać tradycyjną płytę?

10. Blachodachówka dla domu z poddaszem czy jednak dachówka z minimalną liczbą gąsiorów itp (dom jest prawie stodołą więc mało tego będzie).

11. Pustak pianowy czy ceramiczny? Ocieplać chcę do uzyskania określonego współczynnika przenikalności ciepła, najlepiej tego wymaganego w 2021 gdyż wydaję mi się że przy rekuperacji i ogrzewaniu prądem amortyzacja nie będzie trwała wieki.

PS. Tak wiem że folia grzewcza to w praktyce ogrzewanie podłogowe konwekcyjne chociaż konwekcji w nim jest bardzo mało bo są małe różnice temp. Podczerwieni w tym niewiele bo to nie jest promiennik ciepła gdyż folię przysłaniają panele/posadzka. Chyba że się mylę.

 

 

Link do komentarza

W tym domu podobają mi sie : -

-sypialnie dziecięce  symetryczne z garderobami póki dzieci są małe lepiej nie robić garderoby tyko kącik na zabawki i ubrania bez drzwi, prawdziwą garderobe jak podrosną

-łazienka z wejsciem do pralni na poddaszu

-sypialnia rodziców z łazienką a pomiedzy nimi garderoba , można mieć podwójne drzwi i nie budzić się nawzajem.

-wiatrołap z przejsciem do garażu

na minus:

-jakaś plagaa z tymi kiblami otwieranymi na stefe dzienną

-drzwi od łazienki na górze i schody- kuszenie losu

- jakoś nie potrafię wyobrazić sobie tych schodów na dole w uzytkowaniu, wydaje mi się że to będzie zawalidroga.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Chaton napisał:

Więc może zechcesz się odnieść do tych punktów, bo jakoś nie widzę sensu pisania posta przez ciebie w tym wątku.

No nie piszę, bo w sumie nie wiem, co odpowiedzieć. To takie pytania trochę retoryczne - bo można i tak, i tak.

A na wcześniej projekt nie patrzyłem, bo pytania odnośnego nie było. 

Ale mogę się odnieść do twoich uwag:yahoo::

poddasze:

1. pokoje 2/5, 2/6 z garderobami - garderoby dałbym w skosach, a pokoje od środka (i po co po trzy okna w małych pokojach?).

2. drzwi koło schodów do łazienki przesuwne

3. Pralnie bym sie zastanowił czy nie zrobic na stryszku, chociaż najchętniej ze strychu bym zrobił pokój, bo to pełnowymiarowe pomieszczenie.

Parter:

1. Schody troszkę trudne, ale trzymaja się przed salonem ( wykorzystałbym pod nimi przestrzeń na szafę  z dostępem od 1/1)

2. odwróciłbym lustrzanie łazienkę 1/7 i drzwi bym dał koło schodów. 

3. Salon troche nieustawny, ale może ktoś nie chce tam nic wstawiać oprócz siedzenia i stołu

 

Te uwagi odnośnie twoich, @Chaton gwoli dyskusji:14_relaxed:

 

1 godzinę temu, Chaton napisał:

przy dachówce nie gąsiory są problemem tylko dachówki szczytowe, które są droższe od gąsiorów 1,5 raza

Może tu - wiatrownica, ale szeroka decha - bardziej mi się podoba bez blachy! Czyli ze szczytowymi dachówkami :14_relaxed: 

Link do komentarza
39 minut temu, Elfir napisał:

Użytkownicy twierdzą, że blachodachówka jest głośna w czasie deszczu

Jesli pod spodem jest 30 cm wełny - to może nie słychać?

Dachówka ceramiczna ma dłuższą amortyzację.

Oraz przy coraż mocniejszych wiatrach dachówka może być stabilniejsza i stanowi dociążenie więźby. Ale to tak na czuja uwaga, nie autorytatywna :14_relaxed:

Link do komentarza

Na drugim forum budowlanym w temacie "co bym zmienił budując drugi raz", temat blachodachówki się co jakiś czas przewija. To rozwiązanie budżetowe, ale mające wady.

***

Byłam kiedyś u klienta, który miał dach na rąbek stojący. Dom stał przy starym, ogromnym dębie. Jak z drzewa żołędzie spadały, to dźwięk był, jakby ktoś z karabinu strzelał.

 

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...