Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym


pimis

Recommended Posts

Chciałbym zrobić samemu instalacje elektryczną, dokładnie to: wybruzdować, położyć kable, zamontować puszki itd. Później przyszedłby elektryk posprawdzałby wykonaną pracę i dokończył np: skrzynie rozdzielczą.

Znam się o tyle o ile, trochę poczytałem, trochę pooglądałem filmików i uznałem że dam radę. Nie chce jednak popełnić jakiś błędów. Pomyślałem że może znalazłby się ktoś na tym forum co za przysłowiową "flaszkę", rozrysowałbym mi instalację w jednym pokoju, oczywiście ja bym materiały przyszykował... zrobiłbym zdjęcia pokoju i naniósł swoją wizję i ta osoba by mi to poprawiła?

Ogólnie to chciałem zrobić w tym pokoju:
- Osobny obwód na gniazdka
- Osobny obwód na światła
- Osobny obwód na rolety zewnętrzne (możliwość sterowania centralnego i w danym pokoju)

Link do komentarza
Dnia 28.10.2019 o 05:33, pimis napisał:

Chciałbym zrobić samemu instalacje elektryczną, dokładnie to: wybruzdować, położyć kable, zamontować puszki itd. Później przyszedłby elektryk posprawdzałby wykonaną pracę i dokończył np: skrzynie rozdzielczą.
 

Żaden szanujący się elektryk nie przystanie na taką propozycję, bo to jest tak, jakbyś lekarzowi zaproponował, że wyrostek sam se wytniesz, a chirurg niech tylko przyjdzie skórę pozszywać. Jeśli takowego speca znajdziesz, to nie będzie elektryk.

Mógłbyś natomiast pomagać prawdziwemu elektrykowi i wykonywać prace, które Ci zleci. Ale prawdziwego elektryka to się zaprasza przed wykonaniem fundamentów, a nie wtedy, kiedy chałupa jest przykryta.

Instalację elektryczną należy zacząć od uziomu fundamentowego!

Link do komentarza
6 godzin temu, retrofood napisał:

Żaden szanujący się elektryk nie przystanie na taką propozycję, bo to jest tak, jakbyś lekarzowi zaproponował, że wyrostek sam se wytniesz, a chirurg niech tylko przyjdzie skórę pozszywać. Jeśli takowego speca znajdziesz, to nie będzie elektryk.

Mógłbyś natomiast pomagać prawdziwemu elektrykowi i wykonywać prace, które Ci zleci. Ale prawdziwego elektryka to się zaprasza przed wykonaniem fundamentów, a nie wtedy, kiedy chałupa jest przykryta.

Instalację elektryczną należy zacząć od uziomu fundamentowego!

Uziom jest zrobiony, do tego nie potrzeba elektryka by na takie rzeczy wpaść...

A przecież ja chcę tylko położyć kable, potem ktoś do kończy, a chyba nie jest sztuką kable położyć... A potrzebuje osoby doświadczonej, która by mi powiedziała jakie rozwiązania zastosować, żeby potem elektryk nie musiał poprawiać. A żeby tylko mógł dokończyć.

Link do komentarza
Dnia 28.10.2019 o 05:33, pimis napisał:

Chciałbym zrobić samemu instalacje elektryczną (...)

Cześć, pimis.

jeśli chcesz zrobić samemu, to rób. Zacznij od rysunku. Sam zrób rysunki - projekt - gdzie co ma być, gdzie gniazdka, gdzie rolety, gdzie światło.

Zanim zaczniesz robić bruzdy i kłaść kable, wrzuć te rysunki tu na forum, popatrzymy, czepniemy się tu i ówdzie, podyskutujemy.

Ne pewno coś doradzimy.

 

Tylko nie licz, że ktoś coś zrobi za ciebie. Walcz. :)

Link do komentarza

Pytania - gniazdka:
1) Obwód gniazdek może być na przewodzie: YDYP 3x2,5 450/750V?
2) Obwód gniazdek zrobić osobno na każde pomieszczenie, czy robić na 2/3 pomieszczenia jeżeli liczba gniazdek nie przekracza 10 oraz prognozowane zapotrzebowanie wystarcza na 16 A (bezpiecznik)?
3) Obwód gniazdek czy warto tutaj coś przewidzieć pod namiastkę inteligentnego domu?
4) Obwód gniazdek na dane pomieszczenie zrobić w formie pierścienia, że jak gdzieś coś mi upali to i tak będzie obwód działał bo jest z dwóch stron połączony ? (nie umiem tego lepiej wytłumaczyć)
5) Gniazdka na wysokości 30cm?
6) Obwód gniazdek prowadzić na ścianie poziomo od razu między gniazdkami, czy po podłodze i wychodzić pod gniazdko i tak każde gniazdo?

 

Pytania - światła:
7) Obwód światła na jakim przewodzie? (w każdym pomieszczeniu chciałbym włącznik podwójny)
8) Każde światło w pokoju na osobnym obwodzie?
9) Jak połączyć przewody dla światła: PE żółto zielony (nie używane), N niebieski (od razu do lampy), L brązowy (do włącznika) - jeżeli podwójny to brązowy jako jedna żarówka, czarny jako druga, to jest poprawnie?
10) Czy można jakoś zrobić światła pod inteligentny dom w jaki sposób położyć przewody? (czy wtedy muszą mieć więcej żył)

 

Pytania - rolety:
11) Obwód rolet każdy osobno?
12) Obwód rolet każdy osobno nawet jeżeli w jednym pokoju jest dwoje okien?
13) Obwód rolet na jakim przewodzie? (myślałem o rozwiązaniu opartym na SRM-10)
14) Jak połączyć przewody pomiędzy roleta a gniazdkiem i jeszcze rozdzielnią?

 

Pytania - czujnik temperatury w pokoju:
15) Jaki kabel i jak położyć taka instalację?
16) Każdy pokój osobno?
17) Czujniki połączone z ogrzewaniem, a to potem analizowane na rashberry pie na domoticzu?

 

Pytania - TV:
18) Jaki kabel antenowy położyć do telewizora?

 

Ogólne:
19) O czym jeszcze powinienem pomyśleć?

 

Link do komentarza
6 godzin temu, MrTomo napisał:

O konsultacji z elektrykiem?

Fajnie, ale nie lepiej zanim o czym dyskutować to zdobyć jakąś wiedzie, aby można było wymienić się poglądem a nie wierzyć ślepo w słowa elektryka?

6 godzin temu, MrTomo napisał:

O zrobieniu rysunków?

Mam robić rysunki do rysunków? W Polsce jest prawo gdzie aby otrzymać pozwolenie na budowę trzeba złożyć z projektem budowlanym, projekt instalacji elektrycznej. Wiec po co mi robić następne rysunki jak potrzebuje wiedzy łopatologicznej

6 godzin temu, MrTomo napisał:

O przeczytaniu jakiejś literatury na początek?

Skoro zadałem pytania, w których odpowiedź sama się nasuwa - TAK, to znaczy że jakąś wiedze mam i coś już poczytałem

6 godzin temu, MrTomo napisał:

Może zacznij od tego co masz teraz?

Jaki układ sieci?

A jak mogę zacząć od tego co mam teraz, jak dom jest nowo wybudowany

 

 

Szczerze nie znam się, o czym piszę od początku. Chce spróbować, mam odwagę zrobić instalacje elektryczną, zrobię źle to zapłacę za poprawki bo nikt mi tego nie odbierze i nic nikomu do tego. Ale wiadomo na każdy forum są TROLE, szkoda że na budowlanym, bo jak sama nazwa forum mówi budujemydom, a żeby powiedzieć że budujemy to trzeba się w ubrudzić robotą, inaczej to sobie możesz powiedzieć budujaCidom... Forum powinno służyć do wymiany informacji i poglądów, a nie przepychanki typu: debil sam chce robić instalacje elektryczną, a gów*** wie, połowa tych postów poprzednich jest zbędna bo jest to wyśmiewanie chęci zrobienia czegoś... lepiej na dup*** siedzieć i nic nie robić.

Link do komentarza

Nie święci garnki lepią ...ten nic nie spier.....li co nic nie robi . Ja tak nauczyłem się dłubania w hydraulice , elektryce i kilku innych sprawach . Kiedy z robotą trzeba było mi czekać na hydraulika dwa tygodnie aby zrobił instalacje w zapyziałej łazience i na koniec robota którą zrobił była ni przypiął ni przyłatał krew się zagotowała ....Kupiłem niezbędne narzędzia i sam zrobiłem . Z elektryką było podobnie ....mieszkanie w bloku potrafię ogarnąć kabelkami , potem tylko wołam znajomego z uprawnieniami który sprawdza , dostaje na przysłowiową ,,flaszkę'' - ile to zależy ile roboty zostawiam jemu i nie muszę czekać z niczym a swoją dolę od klienta dostaję , i to niezłą ...Tak więc nie bój nic i działaj , jak coś sknocisz to elektryk to wyniucha i poprawi ..najwyżej Ci powie -,,kto panu to tak spierd...lił ????!!!.:icon_biggrin:

Link do komentarza
13 godzin temu, pimis napisał:

na każdy forum są TROLE

Czy trolem nazywasz doświadczonego elektryka, retrofooda, który naprawdę wie co pisze?

Czy też innych userów, którzy próbują uświadomić Ci, że PRAWDZIWA i BEZPIECZNA instalacja elektryczna nie jest sprawą łatwą i prostą...

12 godzin temu, joks napisał:

Nie święci garnki lepią

Tak, to prawda, jednak jest parę ale...

 

Sam uczyłem się hydrauliki, budowlanki, ale prace z prądem zawsze robiłem pod okiem elektryka!

 

Inaczej podszedłbym do sprawy, którą przedstawił pimis gdybym w pierwszym jego poście przeczytał np.:

 

Mam domek i chcę w nim zrobić instalację. Rozdzielnicę (a nie rozdzielnię!!!) chcę umieścić w wiatrołapie, zasilać będę w kuchni płytę indukcyjną trzyfazową, piekarnik, zmywarkę, dużą lodówkę, w garażu będę miał szybką ładowarkę do samochodu elektrycznego, w pralni pralkę i suszarkę, grzanie planuję zrobić podłogowe zasilane piecem gazowym. Na poddaszu, gdzie ma być trzy sypialnie, łazienka i aneks kuchenny z płytą indukcyjną - planuję drugą rozdzielnicę. Ponadto w oknach mam zainstalować rolety, oświetlenie ogrodowe, zasilanie bramy. Plan parteru i poddasza razem z zaplanowanymi z grubsza aranżacjami załączam.

Elektryk nie ma w najbliższym czasie możliwości wejść do mojego domu i chcę zrobić jak najwięcej prac samodzielnie. Proszę o wskazówki itd., itp.

 

A tu widać, że pimis myśli, że coś wie... stąd te pytania szczegółowe w poście #8

 

Nawiasem mówiąc - w dokumentacji budynku powinien być projekt instalacji wszelakich, w tym i elektrycznej. Ona powinna być podstawą tej powstającej instalacji...

 

14 godzin temu, pimis napisał:

żeby powiedzieć że budujemy to trzeba się w ubrudzić robotą

Ubrudź się przy murowaniu, tynkowaniu, malowaniu - elektryką niech się "brudzą" elektrycy.

 

Swoją drogą

Dnia 31.10.2019 o 20:08, pimis napisał:

jak gdzieś coś mi upali

to natychmiast należy to "upalenie" - które właściwie nie powinno się zdarzyć - NAPRAWIĆ!

 

 

Link do komentarza
11 godzin temu, uroboros napisał:

Inaczej podszedłbym do sprawy, którą przedstawił pimis gdybym w pierwszym jego poście przeczytał np.:

 

Mam domek i chcę w nim zrobić instalację. Rozdzielnicę (a nie rozdzielnię!!!) chcę umieścić w wiatrołapie, zasilać będę w kuchni płytę indukcyjną trzyfazową, piekarnik, zmywarkę, dużą lodówkę, w garażu będę miał szybką ładowarkę do samochodu elektrycznego, w pralni pralkę i suszarkę, grzanie planuję zrobić podłogowe zasilane piecem gazowym. Na poddaszu, gdzie ma być trzy sypialnie, łazienka i aneks kuchenny z płytą indukcyjną - planuję drugą rozdzielnicę. Ponadto w oknach mam zainstalować rolety, oświetlenie ogrodowe, zasilanie bramy. Plan parteru i poddasza razem z zaplanowanymi z grubsza aranżacjami załączam.

Elektryk nie ma w najbliższym czasie możliwości wejść do mojego domu i chcę zrobić jak najwięcej prac samodzielnie. Proszę o wskazówki itd., itp.

 

A tu widać, że pimis myśli, że coś wie... stąd te pytania szczegółowe w poście #8

Nie wiem skąd wiesz jak mój domek wygląda, ale dobry jesteś jak z tych mizernych informacji o domie odtworzyłeś ilość sypialni...

 

Może źle się wyrażam, albo wy za dużą spinę ciśniecie bo ktoś (ja) próbuje zrobić coś samemu.

Nie będę się przepychał w postach i słowach, bo szkoda mi to czasu, wole poczytać artykuły (lub żyć życiem i pobawić się z dzieckiem) skoro tutaj nikt mi nie chce pomóc... to nie.

Link do komentarza

Chce... tylko nie bardzo może... ale i Ty musisz nam pomóc :scratching:...

Musimy mieć jakieś dane, jakieś podstawy...

Dobrej zabawy z dziećmi życzę :)

 

Tutaj każdy zrobił, bądź dalej robi sam i dlatego wie, jakie mogą być konsekwencje.

Link do komentarza
25 minut temu, uroboros napisał:

Chce... tylko nie bardzo może... ale i Ty musisz nam pomóc :scratching:...

Musimy mieć jakieś dane, jakieś podstawy...

Jak chcesz pomóc to pomóż ...

 

Przygotowałem sobie taki rysunek pomocniczy gdzie zaznaczyłem:

- gniazdo prądowo (kółeczko czerwone, w kółku ilość wtyczek np: 2 to 1 gniazdo na 2 wtyczki, pod kółkiem oznaczenie / numer obwodu)

- gniazdo internetowe (kółeczko zielone, w kółku ilość wtyczek)

- gniazdo telewizyjne (kółko niebieskie)

Oczywiście żeby nie było wątpliwości większość gniazd przeniosłem z projektu. Co najwyżej gdzieś przestawiłem, bo przemeblowałem dom pod nasza wizję.

Wiem że nie trzymam się standardów i oznaczeń ogólnie przyjętych ale to dlatego że długopisem miałem tak nieciupciane że nic z tego nie widziałem bo nie było widać.

 

Nie bardzo wiem, jak mogę te obwody puścić.

Czy np obwód 1, gdzie są 2 gniazda (4 wtyczki) mogę jechać przez środek domu do rozdzielnicy, czy jechać wzdłuż ścian (rozdzielnica to czarna kreska w garażu koło drzwi).

Może komuś się chce i naniesie mi jak jechać z przewodami.

 

1.thumb.png.44e80034c99afb6027553d7fd19f579c.png

 

Telewizyjny niem a problemu bo poleci na strych, internetowy raczej tez do rozdzielni.

 

Edytowano przez pimis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W jakim stanie jest teraz budynek?

Jaka płyta w kuchni?

42 minuty temu, pimis napisał:

Jak chcesz pomóc to pomóż ...

Tu WSZYSCY są po to, by pomóc - w dziedzinie, w której wiedzą, że coś wiedzą, albo po to, by takiej wiedzy nabyć... tylko, tak jak napisałem - dajmy możliwość sobie pomóc :)

Link do komentarza
27 minut temu, uroboros napisał:

W jakim stanie jest teraz budynek?

Jaka płyta w kuchni?

Budynek jest w stanie surowym "zamkniętym" bez okien.

Wygląda to tak:

2.thumb.jpg.c9e258d5858f38cd134711ef783cf6ce.jpg 1.thumb.jpg.f9dd0d07f6bf9256865839eabc341393.jpg

 

Nie wiem czy odpowiem w taki sposób jak oczekujesz ale:

- Płyta indukcyjna do zabudowy (obwód 6 i jeżeli dobrze wiem to tutaj 5x2.5)

Dodatkowe urządzenia w kuchni:

- Zmywarka (obwód 7)

- Piekarnik do zabudowy (obwód 9)

- Mikrofala (obwód 10)

- Lodówka (obwód 8 z innymi urządzeniami np: expres do kasy)

i to chyba te ważniejsze z urządzę w kuchni

 

Link do komentarza
18 godzin temu, uroboros napisał:

 

Nawiasem mówiąc - w dokumentacji budynku powinien być projekt instalacji wszelakich, w tym i elektrycznej. Ona powinna być podstawą tej powstającej instalacji...

 

Nie musi - przynajmniej Starostwo w Poznaniu nie wymaga. W moim projekcie była tylko adnotacja z pieczątką elektryka, że instalacja zostanie wykonana zgodnie z przepisami. Jedynie na planie zagospodarowania działki była naniesiona lokalizacja skrzynki i kabla doprowadzającego. 

 

****

Pimis

Proponuję przemyśleć układ wnętrza. Duży ten pokój a stół stoi dostawiony do ściany. Jakaś większa impreza to musisz robić przemeblowanie, by go rozstawić na większa ilosc osób.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 godziny temu, Elfir napisał:

Pimis

Proponuję przemyśleć układ wnętrza. Duży ten pokój a stół stoi dostawiony do ściany. Jakaś większa impreza to musisz robić przemeblowanie, by go rozstawić na większa ilosc osób.

Masz rację ale to nie wpływa na rozmieszczenie instalacji, ponieważ co najwyżej to przesuniemy stół do kuchni lub odsuniemy od ściany albo obrócimy to wyjdzie w praniu już przy meblowaniu, ale mniej więcej będzie w miejscu zaznaczonym i ta decyzja jest "przemyślana" prze moją żonę.

Link do komentarza
Dnia 30.10.2019 o 13:14, retrofood napisał:

Żaden szanujący się elektryk nie przystanie na taką propozycję, bo to jest tak, jakbyś lekarzowi zaproponował, że wyrostek sam se wytniesz, a chirurg niech tylko przyjdzie skórę pozszywać. Jeśli takowego speca znajdziesz, to nie będzie elektryk.

Nieprawda. Bardzo dobrzy elektrycy (firma) robili mi dodatkowe łącza trójfazowe, itp. Przy okazji poprosiłem, żeby sprawdzili, bo przearanzowałem elektryke w dwóch pokojach. Było to od puszek istniejących, ale wszystkie gniazdka, rurki peszla itd robiłem na nowo z nowymi przewodami. Sprawdzili, pochwalili. Dobremu fachowcowi korona z głowy nie spada, nawet go to interesuje, co ktoś sam da rady wyrzeźbić. 

Odpowiedzialność? Jest - więc poprosiłem o sprawdzenie.

Dobrym pomysłem jest znalezienie jakiegoś fachowca emeryta w pobliżu - często chętniw się zgodzi i skóry nie zedrze :14_relaxed:

Dnia 31.10.2019 o 20:08, pimis napisał:

5) Gniazdka na wysokości 30cm?

Ja zrobiłem na wysokości ok. 70 cm (troche poniżej parapetów) . To starszy budynek, więc gniazdka były na wys. 100 cm. Myślałem o niższym poziomie, ale doszedłem do wniosku, że wygodniej dla mnie jest 70 cm, jednocześnie  poziom poniżej parapetów jakby tonuje ich widok. To pokoje.

Kuchnia to technologiczne pomieszczenie, więc wysokość musi być inna.

To tyle, bo na więcej nie czuję się na siłach :14_relaxed:   

Link do komentarza

12 w pomieszczeniu gospodarczym to zapewne piec... - jaki?

Ogrzewanie podłogowe? Już zamontowane? Sprawdzone ciśnieniowo?

Można w posadzce rurami elektroinstalacyjnymi fi40 - raczej sztywnymi, nie peszelami - poprowadzić przewody? Jak widzę nie wszędzie da się poprowadzić je w bruzdach w ścianach...

 

W kuchni gniazdka powinny być nad blatem roboczym na wysokości 90, 95 cm od podłogi, czyli 5, 10 cm nad blatem, te zasilające płytę, zmywarkę, piekarnik w ich okolicy w zależności od projektu mebli do zabudowy kuchni.

Link do komentarza
14 minut temu, uroboros napisał:

W kuchni gniazdka powinny być nad blatem roboczym na wysokości 90, 95 cm od podłogi, czyli 5, 10 cm nad blatem, 

Według mnie to będzie zbyt nisko. Niektóre kuchenne "przybory" mają pokaźne moce i sztywne przewody zasilające. Przy nisko umieszczonych gniazdkach bardzo przeszkadzają. Dlatego proponuję 20 - 25 cm nad blatem.

 

PS. Sam, niestety, u siebie we własnym mieszkaniu dałem gniazdka właśnie 10 cm nad blatem. Przez pomyłkę. Kreski na ścianie mi się pomyliły. A wysokość wydawała mi się pokaźna, tyle że wtedy nie było wylewki ani płytek na podłodze. Kiedy zauważyłem pomyłkę było za późno, na ścianach były już płytki i wstawione puszki z wystającymi przewodami. 

Link do komentarza
10 godzin temu, uroboros napisał:

12 w pomieszczeniu gospodarczym to zapewne piec... - jaki?

Ogrzewanie podłogowe? Już zamontowane? Sprawdzone ciśnieniowo?

Można w posadzce rurami elektroinstalacyjnymi fi40 - raczej sztywnymi, nie peszelami - poprowadzić przewody? Jak widzę nie wszędzie da się poprowadzić je w bruzdach w ścianach...

 

W kuchni gniazdka powinny być nad blatem roboczym na wysokości 90, 95 cm od podłogi, czyli 5, 10 cm nad blatem, te zasilające płytę, zmywarkę, piekarnik w ich okolicy w zależności od projektu mebli do zabudowy kuchni.

 

W pomieszczeniu gospodarczym będzie piec: gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny

Ogrzewanie na całym parterze z wyjątkiem garażu i kotłowni (salonie, kuchnia, łazienka, wiatrołap)

Jeszcze nic nie jest zamontowane, pierwsze elektryka potem ogrzewanie będzie robione w między czasie okna (takie są plany).

 

A są bardziej płaskie rury do elektroinstalacji, np: o większej szerokości ale wysokość 2-3cm ?

Czy takie puszczenie przewodów wchodzi w grę czy jest to dno?

Tylko jeżeli dno to proszę o jakieś propozycję, bo jeżeli można to wole zainwestować w rury do elektroinstalacji niż kuć w słupach betonowych dlatego takie rozwiązanie w salonie.

2131633564_1-przewody.thumb.png.5a7720df7c1f72861a794e893c05f0de.png

10 godzin temu, retrofood napisał:

Według mnie to będzie zbyt nisko. Niektóre kuchenne "przybory" mają pokaźne moce i sztywne przewody zasilające. Przy nisko umieszczonych gniazdkach bardzo przeszkadzają. Dlatego proponuję 20 - 25 cm nad blatem.

 

PS. Sam, niestety, u siebie we własnym mieszkaniu dałem gniazdka właśnie 10 cm nad blatem. Przez pomyłkę. Kreski na ścianie mi się pomyliły. A wysokość wydawała mi się pokaźna, tyle że wtedy nie było wylewki ani płytek na podłodze. Kiedy zauważyłem pomyłkę było za późno, na ścianach były już płytki i wstawione puszki z wystającymi przewodami. 

A czy np pod płytę indukcyjną dawać gniazdko schowane (30cm od podłogi) czy powyżej blatu?

Bo estetyczniej jest schować takie gniazdko. A zostawić tylko te zwykłe do użytku np młynek do kawy lub maszynka do mielenia mięsa itd.

 

Edytowano przez pimis (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 godzin temu, uroboros napisał:

te zasilające płytę, zmywarkę, piekarnik w ich okolicy w zależności od projektu mebli do zabudowy kuchni.

Może nie do końca ściśle to napisałem...

Mój syn robi meble kuchenne na wymiar i przy zatwierdzonym przez klienta projekcie, wskazuje najdogodniejsze miejsce na umieszczenie gniazdek zasilających te urządzenia - zawsze pod blatem i zawsze w miejscu w miarę dostępnym, oraz doprowadzenia wody ciepłej i zimnej, no i odpływu zużytej wody.

Dlatego wspominałem o projekcie zabudowy kuchni...

 

A co do wysokości gniazdek nad blatem - 12 lat temu robiłem swoją kuchnię i mam je 40 cm - uważam, że mogłyby być te 10 cm niżej, ale, faktycznie, to, co podałem wcześniej - to za mało :icon_rolleyes::icon_redface:...

Link do komentarza
35 minut temu, uroboros napisał:

 Dlatego wspominałem o projekcie zabudowy kuchni...

 

Położenie gniazdek należy analizować nie tylko w kuchni. Zawsze powinno się wcześniej określać ustawienie mebli i / lub innych sprzętów w całym obiekcie i dopiero do takiego ustawienia dostosowywać położenie a także, co również bardzo ważne, ilość gniazdek. Ja za telewizorem przewidziałem sześć sztuk i wszystkie są już wykorzystane.

Link do komentarza
7 minut temu, retrofood napisał:

Położenie gniazdek należy analizować nie tylko w kuchni. Zawsze powinno się wcześniej określać ustawienie mebli i / lub innych sprzętów w całym obiekcie i dopiero do takiego ustawienia dostosowywać położenie a także, co również bardzo ważne, ilość gniazdek. Ja za telewizorem przewidziałem sześć sztuk i wszystkie są już wykorzystane.

Ja przewidziałem 4 i w sumie u siebie korzystam z 2 wiec i tak dałem 2 więcej. Telewizja jest na kartę w telewizorze (nie pamiętam jak to się nazywa) więc nie ma urządzenia. VHS sie skończyły DVD tez czeka ten sam los.

 

Ilość gniazdek co pokazałem na zdjęciu jest przemyślana wysłuchane rady żony z tym co ktoś mi polecał. Jeszcze tylko trasa przewodów i można patrzeć na żywo w domu jak to wygląda w rzeczywistości.

 

Pomoże ktoś z tymi kablami? - Jak to puścić?

Link do komentarza
59 minut temu, uroboros napisał:

Mój syn robi meble kuchenne na wymiar i przy zatwierdzonym przez klienta projekcie, wskazuje najdogodniejsze miejsce na umieszczenie gniazdek zasilających te urządzenia - zawsze pod blatem i zawsze w miejscu w miarę dostępnym, oraz doprowadzenia wody ciepłej i zimnej, no i odpływu zużytej wody. 

Ja mam wodę doprowadzoną za lodówkę, chociaż takiej produkującej lód jeszcze nie mam. :icon_lol:

Link do komentarza
Dnia 31.10.2019 o 20:08, pimis napisał:

Pytania - gniazdka:
1) Obwód gniazdek może być na przewodzie: YDYP 3x2,5 450/750V?

tak
2) Obwód gniazdek zrobić osobno na każde pomieszczenie, czy robić na 2/3 pomieszczenia jeżeli liczba gniazdek nie przekracza 10 oraz prognozowane zapotrzebowanie wystarcza na 16 A (bezpiecznik)?

do 10 obwodów to jeden warunek, ale poza tym podziel z sensem między fazy, więc czasem bywa i 1 obwód (np lodówka). No i jest jeszcze ki - współczynnik jednoczesności dośc ważny, zrób symulację co działa kiedy. No i obwody dziel ze względu na przeznaczenie a nie maksimum obciążenia. poza tym masz 3 fazy, które muszabyć równomiernie obciążone.
3) Obwód gniazdek czy warto tutaj coś przewidzieć pod namiastkę inteligentnego domu?

nie wiem.
4) Obwód gniazdek na dane pomieszczenie zrobić w formie pierścienia, że jak gdzieś coś mi upali to i tak będzie obwód działał bo jest z dwóch stron połączony ? (nie umiem tego lepiej wytłumaczyć)

Wg mnie olej pierścień. Wg mnie jest niebezpieczny
5) Gniazdka na wysokości 30cm?

jak chcesz albo jak trzeba. Przymierz mopa.
6) Obwód gniazdek prowadzić na ścianie poziomo od razu między gniazdkami, czy po podłodze i wychodzić pod gniazdko i tak każde gniazdo?

jak wolisz albo jak stoi w przepisach. poczytaj prawo budowlane. wyctyczne dla projektantów inst el

Pytania - światła:
7) Obwód światła na jakim przewodzie? (w każdym pomieszczeniu chciałbym włącznik podwójny)

przekrój 1,5mm2 albo poczytaj o przkrojach vs obciążalnośc prądowa pod kątem tego czymn będziesz świecił. Bo jak 12V ledyzrobisz, to zmień myślenie.
8) Każde światło w pokoju na osobnym obwodzie?

liczy się że do 20 żarówek pod obwód. ale znowu - warto pamiętać o podziale, żebyś nie miał tak że jedno zwarcie wywala całe światło w całym domu. Podziel na fazy i na obwody.
9) Jak połączyć przewody dla światła: PE żółto zielony (nie używane), N niebieski (od razu do lampy), L brązowy (do włącznika) - jeżeli podwójny to brązowy jako jedna żarówka, czarny jako druga, to jest poprawnie?

nie jest poprawne, ale większość tak robi. PE ma być PE. N to N. a faza to faza. jak masz dwie żarówki to kupujesz kabel 4 żyłowy. Choć mało kto tak kupuje gdy robi sam. Z oszczędności.
10) Czy można jakoś zrobić światła pod inteligentny dom w jaki sposób położyć przewody? (czy wtedy muszą mieć więcej żył)

nie wiem

Pytania - rolety:
11) Obwód rolet każdy osobno?

12) Obwód rolet każdy osobno nawet jeżeli w jednym pokoju jest dwoje okien?
13) Obwód rolet na jakim przewodzie? (myślałem o rozwiązaniu opartym na SRM-10)
14) Jak połączyć przewody pomiędzy roleta a gniazdkiem i jeszcze rozdzielnią?

 

Pytania - czujnik temperatury w pokoju:
15) Jaki kabel i jak położyć taka instalację?

skrętka komputerowa

16) Każdy pokój osobno?

to ty wiesz czego potrzebujesz. Wg mnie odpuść te czujniki. Wg mnie odpuść inteligentny dom,. Zostało nam 20 lat, a potem szlag wszystko trafi.
17) Czujniki połączone z ogrzewaniem, a to potem analizowane na rashberry pie na domoticzu?

raspberry jest git. ale możesz czujniki dać po wifi i nie kładź kabli

Pytania - TV:
18) Jaki kabel antenowy położyć do telewizora?

Wyrzuć telewizor

Ogólne:
19) O czym jeszcze powinienem pomyśleć?

Kup pare książek. Sa dokłądnie na ten temat.

poczytaj prawo budowlane - te działy co dotyczą elektryki

mam wrażenie, że myślisz archaicznie: tak jak się myśało 20 lat temu. teraz mamy ledy, mamy solary, możemy mieć instalację 12V, a nie 3 fazową krowę. o tym pomyśl, zamiast o przekrojach kabli.

I koniecznie kup pare książek o nowoczesnych instalacjach elektrycznych.

Poza tym mam wrażenie że wiesz o co pytać, więc ja trzymam za ciebie kciuki. Sam przez to przeszedłem, ogarnąłem i dom działa.

pozdrowienia

PeZet

 

 

 

Link do komentarza

To ja od siebie dopowiem tylko tyle:

 

- pamiętaj o oddzielnych obwodach do kuchenki, pralki, zmywarki

- zaprojektuj rozdzielnicę tak, żeby weszły Ci przynajmniej dwa a najlepiej trzy RCD (wyłącznik róznicowo-prądowy)

oraz ochronnik przeciwprzepięciowy. 

Jeden z RCD przeznacz na oświetlenie (jak zrobisz zwarcie w obwodach gniazd, przynajmniej światło będziesz miał)

36 minut temu, PeZet napisał:

10) Czy można jakoś zrobić światła pod inteligentny dom w jaki sposób położyć przewody? (czy wtedy muszą mieć więcej żył)

Tak czy inaczej przewody dociągaj do rozdzielnicy.

Jak będziesz chciał zrobić dom inteligentny, to wstawisz tam odpowiedni "klocek" (JESZCZE RAZ miejsce i ZAPAS)

38 minut temu, PeZet napisał:

Obwód gniazdek zrobić osobno na każde pomieszczenie, czy robić na 2/3 pomieszczenia jeżeli liczba gniazdek nie przekracza 10

Jak dla mnie 10 gniazdek na obwód to jednak za dużo. 

Później poprzez różne przedłużki i rozgałęźniki zrobi się z tego 20...

39 minut temu, PeZet napisał:

O czym jeszcze powinienem pomyśleć?

Szkoda, że nie pomyślałeś o przewodach jak robiłeś wylewki. 

Teraz myśl przyszłościowo.

 

42 minuty temu, PeZet napisał:

Zostało nam 20 lat

Do emerytury czy do przejęcia świata przez roboty?

:icon_mrgreen:

 

 

Link do komentarza
14 minut temu, pimis napisał:

Nikt nie wie jak zrobić instalacje pod rolety zewnętrzne?
Chodzi mi o jakieś dobre / polecane rozwiązanie, bo wiem że tego jest dużo...

Masz już wybrane rolety?

Jak tak, to zapytaj sprzedawcę lub producenta co jest potrzebne, jakie napięcie, ile przewodów itp, itd.

Link do komentarza
54 minuty temu, MrTomo napisał:

Masz już wybrane rolety?

Jak tak, to zapytaj sprzedawcę lub producenta co jest potrzebne, jakie napięcie, ile przewodów itp, itd.

Nie mam wybranych, właśnie chcę kupić takie które mają dobre rozwiązanie pod względem sterowania. Tylko że nie wiem, jakie bo nikt nie chce nic polecić ;(

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...