Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Podłoga na legarach w starej kamienicy (strop drewaniny)


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Wciąż zastanawiam się nad zrobieniem podłogi w mieszkaniu w starej kamienicy. Wczoraj spędziłem cały dzień szukając różnych rozwiązań i nadal nie wiem jak wykonać podłogę tak, aby była po pierwsze stabilna, po drugie była nieco docieplona i miała porządną izolację akustyczną, ponieważ pode mną mieszkają sąsiedzi. Strop jest drewniany, więc wszelkiego rodzaju ciężkie wylewki i generalnie rozwiązania obciążające nadmiernie strop odpadają. Keramzyt mógłby być dobrym wyjściem ale nie jestem do niego przekonany i mimo że nie jest specjalnie drogi to musiałbym sporo go wysypać między legary i koszty wzrastają. Myślałem o wełnie mineralnej, ale nie wiem czy musiałbym dodatkowo zabezpieczyć ją jakąś folią paroizolacyjną. Na legary myślałem aby ponaklejać taśmę akustyczną i dopiero na takiej taśmie kłaść kolejne warstwy podłogi. Generalnie pozbyłem się starych desek, ponieważ chciałem położyć na legary płyty osb3 25 mm. Legary są dość proste, ale nie trzymają do końca poziomu. Jak i czym takie legary wypoziomować bez konieczności podnoszenia podłogi? Wracając do płyt osb. Czy gdybym zastosował podwójne płytowanie z płyt osb, to czy w celu większej izolacji akustycznej mógłbym włożyć między te dwie płyty jakąś matę/korek/gąbkę/wełnę? W pokojach nie byłoby generalnie większego problemu, ale schody zaczynają się w pomieszczeniach mokrych. Jaka technologia budowy podłogi w takich pomieszczeniach byłaby najlepsza? Też płyty osb? A może płyty MgO i  generalnie suchy jastrych, a może płyta osb na spód a na wierzch zbrojona płyta xps (2-3 cm). Jeśli byłby to xps, to czy po położeniu jej na płycie osb konstrukcja "udźwignie" dość spore kafle np. 50x50 cm, bez pękania fug itp.?

 

Wiem, że sporo pytań, ale zwracam się do fachowców, ponieważ sam szukając odpowiedzi właściwie nie za wiele się dowiedziałem o wykonaniu porządnej podłogi i dla pomieszczeń mokrych i suchych.

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że strop ma konstrukcje ze ślepym pułapem (deskowaniem między belkami) typowe rozwiązanie to kolejno na deskach:

- np. karton chroniący przed pyleniem wełny lub wiatroizolacja

- wełna mineralna do wysokości belek

- folia izolacyjna  z wywinięciem na ściany

- legary

- poszycie z płyty OSB  - w łazience może być gipsowo-włóknowa

- płynna folia w przypadku pokryć płytkami

Co do zasady

Drewnianych elementów stropu i podłogi nie wolno zamykać   w szczelnej przestrzeni uniemożliwiającej odprowadzenie wilgoci np. z przecieków czy kondensacji.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...