Skocz do zawartości

Jakie są programy dopłat do instalacji pomp ciepła?


Recommended Posts

Inwestorzy indywidualni zainteresowani zakupem pompy ciepła mogli do niedawna skorzystać z dofinansowania w ramach programu Prosument, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niestety, został on już wygaszony, a informacji o możliwości dofinansowania tego typu inwestycji należy szukać na szczeblu lokalnym – w wojewódzkich oddziałach funduszu, w urzędach marszałkowskich oraz w gminach.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/23381-jakie-sa-programy-doplat-do-instalacji-pomp-ciepla

Link do komentarza
Gość Urszula Kozub
Czyste powietrze Jak wiadomo, Unia nakłada na państwa członkowskie obowiązek zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz ograniczenia zużycia węgla. W związku z tym powstał program „Czyste powietrze”, które wspomaga inwestowanie w tzw OZE czyli odnawialne źródła energii. Oprócz innych ulg i dopłat istnieje program dopłat do instalacji pomp ciepła, powietrznych czy tez ziemnych. Warunkiem otrzymania takiej dotacji do pompy, minimum 30% jej wartości, jest likwidacja posiadanego węglowego kotła C.O. I tu bardzo proszę, niech mi ktoś wytłumaczy, po co istnieje taki warunek. Moim głupim zdaniem po to, żeby zniechęcić ludzi do instalacji takich pomp. Bo jakie może być inne wytłumaczenie? Przecież nikt rozsądny nie zlikwiduje sobie pieca, jeśli jest to nowoczesny, ekologiczny piec na ekogroszek. Nie dlatego, że mu go żal, tylko dlatego, żeby zapewnić sobie alternatywne źródło ciepła w razie bardzo ostrej zimy, ewentualnej awarii pompy, czy też innych zdarzeń losowych. Czy twórcy takiego ograniczenia sądzą, że posiadacz sprawnej pompy ciepła będzie sobie kupował węgiel i palił w piecu tylko po to, żeby im zrobić na złość? Podobno ma to być gwarancja, że posiadacz takiego pieca nie będzie palił w nim śmieci. I tu moje zapytanie: Skąd on ma brać te śmieci, jeśli jest zmuszony ekonomicznie do dokonywania segregacji odpadów, wszystko oddaje do recyklingu bądź utylizacji. Czy ma może chodzić po lesie i zbierać porzucone butelki po wódce i piwie, puszki, potargane i pobrudzone ziemią reklamówki i rozkładające się papierki, żeby je spalić w swoim piecu na ekogroszek? Przecież w takim piecu nie ma możliwości nic palić, prócz ekogroszku właśnie! Ponadto bez przerwy latają nad nim drony i sprawdzają, co też wylatuje mu z komina. Pytam więc jeszcze raz: jaki jest cel robić z ludzi idiotów?
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Urszula Kozub napisał:

 Przecież nikt rozsądny nie zlikwiduje sobie pieca, jeśli jest to nowoczesny, ekologiczny piec na ekogroszek. Nie dlatego, że mu go żal, tylko dlatego, żeby zapewnić sobie alternatywne źródło ciepła w razie bardzo ostrej zimy, ewentualnej awarii pompy, czy też innych zdarzeń losowych.  

Szanowny Kolego, alternatywna możliwość ogrzewania w naszej strefie klimatycznej winna być zaprojektowana i wykonana na etapie budowy domu, a nie dopiero teraz. Dlatego słusznym jest, aby zlikwidować dotychczasowe, podstawowe źródło ogrzewania, skoro jest źródłem zanieczyszczeń. 

Dla jednych zapasowym, awaryjnym źródłem ciepła są grzejniki elektryczne, dla innych kominek, a można nawet dostawić wolno stojące piecyki gazowe na propan-butan. Więc Twoje argumenty są zwyczajnie nieprawdziwe. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

Szanowny Kolego, alternatywna możliwość ogrzewania w naszej strefie klimatycznej winna być zaprojektowana i wykonana na etapie budowy domu, a nie dopiero teraz. Dlatego słusznym jest, aby zlikwidować dotychczasowe, podstawowe źródło ogrzewania, skoro jest źródłem zanieczyszczeń. 

Dla jednych zapasowym, awaryjnym źródłem ciepła są grzejniki elektryczne, dla innych kominek, a można nawet dostawić wolno stojące piecyki gazowe na propan-butan. Więc Twoje argumenty są zwyczajnie nieprawdziwe. 

A ja uważam, że alternatywna możliwość ogrzewania powinna być nakazem prawnym - z tym, że chodzi mi o alternatywę na wypadek sytuacji wyjątkowych - typu katastrof różnego rodzaju, konfliktów zbrojnych, wielkich awarii sieci.

Nasze Państwo w ogóle takich sytuacji nie bierze pod uwagę, a mogą zaistnieć.

Z chwilą braku prądu i gazu domy pozbawione innych źródeł ciepła (a nie pasywne) będą nie do zycia. Szczególnie dla starszych i chorych osób, ale też dzieci.

I wtedy każde możliwe źródło ciepła jest na wagę złota i na wagę zycia. I być może będą to najbardziej prymitywne środki, jak stary piec kaflowy na węgiel i drewno, kominek,  czy kocioł na paliwo stałe.

Nakaz usuwania takich źródeł ciepła uważam za wielki błąd który kiedyś może być powodem tragedii. 

Link do komentarza

Jasne. Ostatnim projektem władzy jest kolejna epoka lodowcowa jeszcze w tej kadencji i ogrzewanie swojego igloo kotłem na paliwo stałe staje się nakazem chwili.

Proponuję w związku z tym zaprzestanie odbierania śmieci, niech każdy wokół swojego igloo gromadzi sterty odpadów, będzie jak znalazł do końca epoki wymierania mamutów głosicieli nowej religii.

Jak wungla braknie.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

Jasne. Ostatnim projektem władzy jest kolejna epoka lodowcowa jeszcze w tej kadencji i ogrzewanie swojego igloo kotłem na paliwo stałe staje się nakazem chwili.

Proponuję w związku z tym zaprzestanie odbierania śmieci, niech każdy wokół swojego igloo gromadzi sterty odpadów, będzie jak znalazł do końca epoki wymierania mamutów głosicieli nowej religii.

Jak wungla braknie.

Taka mozliwa sytuacja.

Masz dom ogrzewany gazem. Jest luty, -20 st mrozu. Dom tak sobie ocieplony. Jest awaria rurociągu - naprawa miesiąc.

W domu chora osoba i małe dzieci. Nie masz możliwości przeniesienia się. Czym będziesz grzać?

 

Już nie chcę dawać przykładu konfliktu zbrojnego, awarii sieci ciepłowniczej i co maja w tej sytuacji zrobić ludzie w domach wielorodzinnych. Co oni mają zrobić?

Link do komentarza
7 godzin temu, zenek napisał:

Taka mozliwa sytuacja.

Masz dom ogrzewany gazem. Jest luty, -20 st mrozu. Dom tak sobie ocieplony. Jest awaria rurociągu - naprawa miesiąc.

W domu chora osoba i małe dzieci. Nie masz możliwości przeniesienia się. Czym będziesz grzać?

 

Już nie chcę dawać przykładu konfliktu zbrojnego, awarii sieci ciepłowniczej i co maja w tej sytuacji zrobić ludzie w domach wielorodzinnych. Co oni mają zrobić?

Taka możliwa sytuacja. Spada kometa wprost na Półwysep Arabski, wybuchają wulkany i roztapiają zamówioną epokę lodowcową, a woda zalewa pola naftowe. Następuje poza tym zmartwychwstanie dinozaurów i nastanie wreszcie koniec pisania o głodnych kawałkach.

Link do komentarza

Panie i Panowie,

Piszcie proszę na temat. Jak się mają dinozaury i wybuch wulkanu do promocji na pompę ciepła? Przeszperajcie czeluście internetu i dajcie jakieś wskazówki, zamiast wypatrywać komety na niebie :)

 

Jeżeli ktoś czuje się zagrożony katastrofą globalną, może w rezerwie mieć dodatkowe źródło ciepła lub nawet agregat prądotwórczy i beczkę paliwa.

Pompa ciepła + PV na dachu to spokój na lata bez wizji zagłady cywilizacji

Dodatkowe źródło prądu na wszelki wypadek, to bufor dla twórców czarnego scenariusza.

Kominek lub inne źródło ciepła oparte na paliwie z lasu lub kopalni to wersja dla konserwatystów.

 

Dam dobry przykład i podzielę się wynikami poszukiwań w Warszawie: https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/biura_urzedu/OS/dofinansowanie_przedsiewziec/inne/Modernizacja+kotłowni.htm

Z informacji zawartych na stronie UM Warszawa wynika, że wnioski o dofinansowanie można było do końca sierpnia.

Szukamy jednak dalej i dzielimy się wynikami.

W Legionowie działa program dofinansowania na gruntową pompę ciepła.

https://legionowo.pl/pl/nietruj/pompaciepla

 

Tyle z mojej strony w tym poście.

Link do komentarza
48 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Panie i Panowie,

Piszcie proszę na temat. Jak się mają dinozaury i wybuch wulkanu do promocji na pompę ciepła? Przeszperajcie czeluście internetu i dajcie jakieś wskazówki, zamiast wypatrywać komety na niebie :)  

To święta racja, ale jak inaczej odpowiedzieć na wydumane zastrzeżenia gdy ktoś jako argument przywołuje wersje w stylu "dej, bo mam horom curke". Poza tym to była odpowiedź na temat poboczy, dotyczący konieczności likwidacji pieca po wystąpieniu o dofinansowanie na instalację pompy ciepła.

Uważam, że taka likwidacja ma uzasadnienie i jest konieczna. To wszystko.

Link do komentarza

Na wsi w gminie gdzie przebywam nie ma w ogóle takiego programu. Jak na razie od dwóch lat gmina nie może się wygrzebać z fotowoltaiki, o co kilka tygodni temu starłem się z burmistrzem. Przypomniałem mu też naszą rozmowę w 2013 roku (data do sprawdzenia na cmentarnym nagrobku, bo rozmawialiśmy wtedy po pogrzebie znajomego) jak mi obiecywał, że najdalej w ciągu trzech lat będę mógł mieć szybki internet. Nie ma go do dzisiaj, chociaż minęło ponad 6 lat.

A instalacji fotowoltaicznych z ostatniego programu wciąż nie ma ani jednej, chociaż we wsi zgłosiło się ponad 80 chętnych.

 

To wszystko jest takie realne jak milion samochodów elektrycznych w 2025 roku.

 

Chyba łącznie z rowerami, hulajnogami oraz tymi pojazdami, które ostatnio kupiłem wnukowi, żeby miał się czym bawić pod stołem.

Link do komentarza
8 godzin temu, retrofood napisał:

Taka możliwa sytuacja. Spada kometa wprost na Półwysep Arabski, wybuchają wulkany i roztapiają zamówioną epokę lodowcową, a woda zalewa pola naftowe. Następuje poza tym zmartwychwstanie dinozaurów i nastanie wreszcie koniec pisania o głodnych kawałkach.

Na takiej zasadzie to bez sensu jest utrzymywanie wojska i kupowanie sprzęt wojskowego. Przecież wojny na pewno nie będzie.Tak jak i dinozaurów. 

Służby alertowe, systemywczesnego ostrzegania - głupota. Przecież nic sie nie zdarzy. 

Ubezpieczyć tez się nie warto - gdyby wszyscy ubezpieczenie mieli wypadek - to towarzystwa ubezpieczeniowe by splajtowały.

3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jeżeli ktoś czuje się zagrożony katastrofą globalną, może w rezerwie mieć dodatkowe źródło ciepła lub nawet agregat prądotwórczy i beczkę paliwa.

Brawo - w bloku każdy ma na wypadek wojny agregat w piwnicy i beczke paliwa. Dobry pomysł :takaemotka:

 

Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

@zenek - teraz jesteś jeszcze winny link, który zaprowadzi Forumowiczów do strony z dopłatami na pompy ciepła w Twojej okolicy. Taki mamy teraz układ w tym temacie :)

 

No to jest ten program ogólnopolski w zależności od zarobków. Innych w Krakowie nie ma. U nas jest zakaz palenia drewnem i węglem, oraz strażnicy z dronami. To jest system dopłaty - jak zapalisz, to dopłacisz :blowup:najlepszy, chyba powinien się spodobać tym, co mieli pretensje o przelewy socjalne. Reasumując - w Krakowie PC to hobby, nie interes.

Link do komentarza
8 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Tak z innej beczki - producenci pomp ciepła chyba są lepszymi wizjonerami i oferują ciekawe promocje.

30 tys. za ciepłą wodę. Atrakcyjne - rzeczywiście. Teraz ciepła woda mnie kosztuje jakieś 16oo - 1800 zł na rok (na gaz - kocioł gazowy jednofunkc. do CO + zbiornik 120l).

Przekonaj mnie, że PC jest bardziej ekonomiczna! 

Link do komentarza
14 minut temu, gawel napisał:

te 1600 zł to za ile osób w tym nastolatek?

Kwestia w tym - że tyle kosztuje iepła woda na gaz. Jesli mam kupić PC - to musi mi się opłacić.  A jakoś nie bardzo to widzę przy cenie 30 tys zł inwestycji.

Ale jeśli ktoś, może Redakcja, podrzuci linka o dofinansowaniach w krakowie - to zobaczymy. Ja nie znalazłem atrakcyjnej oferty.

Link do komentarza

ja płaciłem za moja PC 3000 zl w ramach dotacji OZE z UG i to jest taki troche mercedes bo cena rynkowa to kosmos i pewno bym takiej nie wybrał sam a tak była wybrana z przetargu. 

 

 

Obecnie można kupić fajne pompy taniej https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-c-w-u-egeo-z-zasobnikiem-270-l-8608101382

 

Obecnie u mnie koszt cuw bez limitu przy mnie i córce nastolatce wychodzi latem 12 zł/miesiąc a w zimie okolo 30 zł

Link do komentarza
10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Dodatkowe źródło prądu na wszelki wypadek, to bufor dla twórców czarnego scenariusza.

Kominek lub inne źródło ciepła oparte na paliwie z lasu lub kopalni to wersja dla konserwatystów.

Wracając do awaryjnej sytuacji.

PC czy ogniwa foto nie jestem w stanie sam naprawić w razie czego.

Kominek, komin naprawić, piec kaflowy, i urąbać drzewo - tak. 

I to jest właśnie to, co przesądza o wartości danego rozwiązania w sytuacji kryzysowej.

Oczywiście można kpić z tego - dopóki się człowiek nie znajdzie w takiej sytuacji. Wtedy trzeba jej sprostać - i na nic światopogląd, ekologia i bajki o dinozaurach - w piramidzie potrzeb człowieka schronienie i jedzenie to pierwsze potrzeby. A schronienie w zimie musi zapewnić ciepło. Inaczej bedzie jedynie komfortowym grobem.

3 minuty temu, gawel napisał:

Obecnie można kupić fajne pompy taniej https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-c-w-u-egeo-z-zasobnikiem-270-l-8608101382

 

Obecnie u mnie koszt cuw bez limitu przy mnie i córce nastolatce wychodzi latem 12 zł/miesiąc a w zimie okolo 30 zł

No widzisz - to ciekawa propozycja - zobaczę po sezonie (bo wymieniałem stary kocioł gazowy na nowy) - jak to wyjdzie teraz i wtedy zastanowię się.

Link do komentarza

Co do programów dopłat, to niestety już została potwierdzona informacja, że po 2019 roku w Programie Czyste Powietrze nie będzie już dotacji do nowych domów :icon_confused: Niby zrozumiałe, bo program miał wspierać eliminację smogu w Polsce, no ale jednak trochę szkoda. Tyle, że jest szansa na jakiś nowy program, albo ulgę podatkową przy połączeniu pomp ciepła z fotowoltaiką w nowym domu. To by była całkiem fajna sprawa

Link do komentarza

To fakt, ale zawsze jest to "ale"

https://czystepowietrze.eu/2019/03/uwaga-od-2020-roku-brak-dotacji-do-ogrzewania-w-domach-nowo-budowanych/

 

Jest jednak nadzieja w Samorządach lokalnych. Tu też jest "kruczek"- przykład podany przeze mnie z UM Legionowo - dopłata do pomp gruntowych.Wiem jednak, że Legionowo pracuje nad dofinansowaniem do innych pomp ciepła - popularnych powietrze-woda i powietrze-powietrze (czyli klimatyzatory)

Link do komentarza
4 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

To by była całkiem fajna sprawa

By była - to nie jest podstawa projektowania inwestycji

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jest jednak nadzieja w Samorządach lokalnych

Ha ha -  nowa informacja z dziś - w Krakowie brakuje na inwestycje 300 mln. Jak to w samorządzie :takaemotka:

 

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
20 godzin temu, zenek napisał:

By była - to nie jest podstawa projektowania inwestycji

Ha ha -  nowa informacja z dziś - w Krakowie brakuje na inwestycje 300 mln. Jak to w samorządzie :takaemotka:

 

 

Co nie jest podstawą projektowania inwestycji? To, że program, który przeznaczałby dotację na połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła byłby pomocny w nowych budynkach? Dla mnie ulga termomodernizacyjna dla takiego połączenia jest podstawą projektowania inwestycji.

Link do komentarza
10 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał:

Co nie jest podstawą projektowania inwestycji? To, że program, który przeznaczałby dotację na połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła byłby pomocny w nowych budynkach? Dla mnie ulga termomodernizacyjna dla takiego połączenia jest podstawą projektowania inwestycji.

Chodzi mi o tryb przypuszczający "by była". On nie jest podstawą inwestycji. Jak taka ustawa zaistnieje - dopiero wtedy może być podstawą do przeliczeń.

Myślę, że każda ulga, byle rzeczywista, jest zachętą do inwestycji. Taka, która pomaga finansowo inwestorowi i nie komplikuje procedur, nie stwarza dodatkowych kosztów.

Link do komentarza
Dnia 25.10.2019 o 22:15, zenek napisał:

Chodzi mi o tryb przypuszczający "by była". On nie jest podstawą inwestycji. Jak taka ustawa zaistnieje - dopiero wtedy może być podstawą do przeliczeń.

Myślę, że każda ulga, byle rzeczywista, jest zachętą do inwestycji. Taka, która pomaga finansowo inwestorowi i nie komplikuje procedur, nie stwarza dodatkowych kosztów.

Z tego co czytałem prace nad taką ulgą zostały już zapowiedziane, jako zamiennik dla wsparcia nowych budynków w Czystym Powietrzu. Oczywiście nic nie jest jeszcze potwierdzone, dlatego "by była", bo jeszcze jej nie ma, choć pomysł jest. I to ma być ta różnica, że w Czystym Powietrzu zachęta dotyczy tych nieogrzewanych, kopcących budynków. Nowa ulga miałaBY być rzeczywistą zachętą do inwestycji w fotowoltaikę i pompę ciepła w nowych budynkach. Póki nie ma - nie ma co liczyć - to jasne. Ale... zapowiedzieć można :D
 

Link do komentarza

Myślę, ze straszak "podwyżka cen prądu" zadziała na Nas na 2 sposoby.:

1. wystąpimy o dofinansowanie na elektrownię PV i zaplanujemy to na przyszły rok

2. zaczniemy robić zapasy drewna do kominka a znam takich, którzy zbierają szyszki i też się tym ogrzewają- osiedle pod Warszawą  - dawne koszary.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
12 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Myślę, ze straszak "podwyżka cen prądu" zadziała na Nas na 2 sposoby.:

1. wystąpimy o dofinansowanie na elektrownię PV i zaplanujemy to na przyszły rok

2. zaczniemy robić zapasy drewna do kominka a znam takich, którzy zbierają szyszki i też się tym ogrzewają- osiedle pod Warszawą  - dawne koszary.

Co ma drewno do kominka - do podwyżek cen prądu?

 

Link do komentarza
15 godzin temu, zenek napisał:

Co ma drewno do kominka - do podwyżek cen prądu?

 

Błagam zenek. A co ma wspólnego drewno do kominka z podwyżką cen gazu? :) Nie będę się tu pastwił i Ci podpowiadał. Nie wypada mi :) Będąc przekornym, zatracasz sens niektórych wypowiedzi. Potraktuj moja wypowiedź jako zagadkę :) Wierzę w Ciebie.

Link do komentarza
28 minut temu, Eksperci Viessmann napisał:

No wiesz, nie wszyscy tak do końca ogarniają co się gdzie spala i po co 

 

9 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Błagam zenek. A co ma wspólnego drewno do kominka z podwyżką cen gazu? :) Nie będę się tu pastwił i Ci podpowiadał. Nie wypada mi :)

Ah, rozumiem - ci, co mają kominki, dotychczas grzali prądem. Taka skrajność w skrajność. Pomijali węgiel, koks, pelet, gaz, itp.  

Kurde, się wyrózniam - miałem kominek i gaz - i nadal tak mam (i nowy kocioł). Jak braknie prądu lub gazu - odpalę kominek na drewno. 

A nad panelami pomyślę, gdy zaczną się opłacać. Tudzież ogrzewanie prądem. 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 minuty temu, zenek napisał:

 

Ah, rozumiem - ci, co mają kominki, dotychczas grzali prądem. Taka skrajność w skrajność. Pomijali węgiel, koks, pelet, gaz, itp.  

Kurde, się wyrózniam - miałem kominek i gaz - i nadal tak mam. Jak braknie prądu lub gazu - odpalę kominek na drewno. 

A nad panelami pomyślę, gdy zaczną się opłacać. Tudzież ogrzewanie prądem. 

Bingo :) Tyle, że prościej. Nie stać nas na grzanie prądem lub gazem, ogrzewamy się drewnem w kominku. Drewno mamy taniej z różnych źródeł etc.

Link do komentarza
Przed chwilą, zenek napisał:

 

Ah, rozumiem - ci, co mają kominki, dotychczas grzali prądem. Taka skrajność w skrajność. Pomijali węgiel, koks, pelet, gaz, itp.  

Kurde, się wyrózniam - miałem kominek i gaz - i nadal tak mam. Jak braknie prądu lub gazu - odpalę kominek na drewno. 

A nad panelami pomyślę, gdy zaczną się opłacać. Tudzież ogrzewanie prądem. 

Ja kiedyś często paliłem w kominku od 2003 roku do 2015 i jednoocznie grzałem prądem. Gazu bałem się ze względu na doświadczenia II wojny światowej. Ale syf był w domu niemiłosierny i mi się odechciało.  Natomiast w 2015 roku zmieniłem dostawcę prądu na duon na 3,5 roku i przy cenie drewna na poziomie 200 zł/m3 prądem wychodziło taniej. 

Link do komentarza
Przed chwilą, gawel napisał:

To był żart dla ludzi inteligentnych.

widać nie ogarnąłem :14_relaxed:

 

3 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Teraz prądem się straszy ludzi :)

Przy b. dobrym ociepleniu domu, lub domu pasywnym prąd można rozważyć. 

1 minutę temu, gawel napisał:

zamiast PC prościej

Nie wiem czy prościej - ale pewnie taniej. Są jeszcze inne emitory ciepła na prąd.

Link do komentarza
1 minutę temu, zenek napisał:

syfu nie miałe, za to ładnie pachniało. Ale roboty za dużo i temeratura zmienna. Kominek traktuję awaryjnie i przyjemnościowo.

To fakt sterowanie nie jest proste i w gruncie rzeczy dom jest przegrzany, kiedyś paliłem w kominku w okresach przejściowych ale lepiej jest wspomóc ogrzewanie przy dużych mrozach w tedy to ma sens bo czy gazu czy prądu nie pójdzie aż tak dużo.

Link do komentarza
2 minuty temu, gawel napisał:

kiedyś paliłem w kominku w okresach przejściowych ale lepiej jest wspomóc ogrzewanie przy dużych mrozach w tedy to ma sens bo czy gazu czy prądu nie pójdzie aż tak dużo.

Też tak robiłem, a w tamtym grzałem kominkiem, a dogrzewałem kilka razy gazem. Czyli odwrotnie. Zima była lekka. I drzewa miałem nadmiar.

Ta zima to próba nowego kotłła i zbiornika na wodę ciepłą. Zobaczymy, porównamy - :takaemotka: może będzie dobrze, a może.....

Ale na razie spoko :14_relaxed:

 

Link do komentarza
20 godzin temu, gawel napisał:

W związku z upowszechnieniem /moda na PV zaistnieją sytuacje że PC i wodne podłogówki przestaną się opłacać, bo zamiast PC prościej będzie zainstalowac pv + grzejniki/kable w wylewce. 

Bardzo prawdopodobne, tyle, że PC w lato będzie chłodziło a kable w podłodze będą czekały do jesieni :). No poza łazienką. Zawsze miło jest wyjść z wanny i stanąć na ciepłej podłodze.

Można jeszcze na bieżąco grzać cwu w przypadku dużego zapotrzebowania. Można jeszcze zamontować klimatyzatory rozproszone, które również będą mogły być wykorzystane jesienią i zimą.

Link do komentarza

U mnie nadal ogrzewanie na drewno, bo nie dostałem pozwolenia na przejścia przez działkę sąsiadki gazem. Nie bo nie i tyle. Więc chyba na piec nadal jestem skazany. Nie wymieniam na razie pieca, bo może się uda z drugiej strony gaz pociągnąć jak gazownia zrobi nowy rurociąg. Miałem montować pompę ciepła ale fundusze a raczej ich brak mi w tym przeszkodził wiec doświadczenia na razie w tym nie mam. 

Link do komentarza

Patrzcie Ludziska - Warszawa walczy ze smogiem. Dzisiaj rano widziałem reklamę na autobusie. Myślę sobie - nowy program, nowa grafika, stare słowo - KOPCIUCH.

Tutaj macie szczegóły:

https://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/nowe-dotacje-na-likwidacj-kopciuch-w

Wywalamy kopciucha z kotłowni i wymieniamy na OZE. Dostajemy spore dofinansowanie.

Tutaj jeszcze jeden link, który właśnie widziałem dzisiaj na reklamie autobusu.

https://zielona.um.warszawa.pl/dotacje-dla-mieszka-c-w-na-inwestycje-ekologiczne

A tutaj szczegółowe kwoty dotacji na poszczególne źródła OZE

http://zielona.um.warszawa.pl/sites/zielona2.um.warszawa.pl/files/Wysokość dotacji na oze.pdf

Można?

Link do komentarza
Dnia 29.10.2019 o 13:54, gawel napisał:

W związku z upowszechnieniem /moda na PV zaistnieją sytuacje że PC i wodne podłogówki przestną się opłacać, bo zamiast PC prościej będzie zainstalowac pv + grzejniki/kable w wylewce. 

Zaistnieją sporadycznie. Nawet pc przebija się topornie. Ludzie nie lubią nowości, podchodzimy do nich bardzo podejrzliwie. Teoretycznie wszyscy w nowych domach bez dostępu do gazu z rury powinni ogrzewac pc albo prądem bo to się opłaca i nie trzeba koło tego chodzić jednak tak się nie dzieje.

Mrowie ludzi wsadza piec na ekogroch, sporo gaz plynny, można sobie popatrzec po MB, tam buduje wiekszość przeciętnych ludzi niewgłębiających sie w temat. Może pewnym rozwiązaniem byłoby wsadzenie ustawowo do każdego projektu porównania za ile ogrzejemy chate różnymi nośnikami energii i jakie są nakłady inwestycyjne na każde z nich. Tak jak na ciepłowłasciwe. To by pomogło trochę ruszyć wyobraznie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...