Skocz do zawartości

Dom w spadku bez formalnego zakończenia budowy


Recommended Posts

Witam, niedługo dostanę dom w spadku od ojca. Ma PNB, projekt oraz dziennik budowy. Budowa rozpoczęła się w 1986 roku, a ostatni wpis w DB jest z 1991 roku i odnotowuje położenie dachu i podłączenie energii elektrycznej. Brakuje tylko wpisu zakończenia budowy. Ale ojciec nie zgłosił zakończenia budowy. Potem popadł w kłopoty finansowe i nie kontynuował budowy. W latach 2004-2006 podłączył do działki wodę i kanalizację, gdyż miasto dopiero wtedy je tam poprowadzilo. Tak więc dom jest w stanie surowym zamkniętym. Czy to jest samowola budowlana, czy jak ojciec będzie chciał teraz zgłosić zakończenie budowy to urząd nie rozpocznie sprawy o samowolę?

Link do komentarza

To nie jest samowola.
Ale pewnie trzeba będzie starać się o nowe PnB.
Masz dużo lepszą sytuację niż ja miałem kilkanaście lat temu.Miałem tylko PnB a dziennika budowy i projektu nie było. 
Ponadto będziesz musiał zdobyć wszystkie protokoły odbioru instalacji itp. 
Nie wiem czy zainteresuje się Tobą PINB czy tylko Starostwo.Mnie PINB trochę przeczołgało ale w sumie załatwiło się wszystko bez problemu.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 15.10.2019 o 15:56, tomek855 napisał:

Dzięki za odpowiedź. Tylko teraz jak nawet znajdę tego kierownika to przeciez przerwa w budowie trwa od 1991 roku czyli mogą się doczepić że przez tyle lat nic nie było robione. Co do przyłączy to jak je ojciec robił to były odbierane przez wodociągi (woda plus kanalizację) więc odbiory ma.

Jak nie znajdziesz to inwestor musi ustanowić innego. Inwestor! Czyli de facto właściciel. A nowy kierownik budowy ze wszystkim sobie poradzi. Mój Ś.P. szwagier, kierownik wielu budów, wyprowadzał wiele budynków ze stanu lat 80-tych ubiegłego wieku, więc co nieco wiem na ten temat. Wszystko się da załatwić i wcale nie za łapówki. Urzędnikom też zależy, aby takie sprawy prawnie wyprowadzić.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...