Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

taras na gruncie

Recommended Posts

Gość
Jak prawidłowo wykonać wylewkę na tarasie na gruncie?
Słyszałem, że nie wystarczy wylać tylko zwykłego betonu w deski, trzeba zrobić specjalne warstwy, aby taras nie zapadł się, albo nie popękał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Redakcja__
Budowa tarasu na gruncie - zwłaszcza, gdy będzie on pokrywany płytkami ceramicznymi - wymaga wykonania stabilnej płyty konstrukcyjnej. Zależnie od wysokości nad poziomem terenu, płytę tarasową opiera się bezpośrednio na gruncie lub na betonowym fundamencie. Płyta na gruncie powinna być posadowiona na wyrównanej piaskowej podsypce o grubości conajmniej 15 cm. Od strony budynku należy wykonać dylatację oddzielającą konstrukcję tarasu od ścian zewnętrznych. Płytę tarasową wylewa się z betonu conajmniej B 15 i zbroi siatką z prętów 6 - 8 mm. Grubość płyty nie może być mniejsza niż 10 cm, a jej powierzchnię trzeba ukształtować ze spadkiem ok. 1,5 % od budynku. Na płycie należy ułożyć izolacje przeciwwilgociową, która zapobiegnie kapilarnemu podsiąkaniu wody z gruntu, co może doprowadzić do niszczenia powierzchni gdy woda zamarznie. Izolację taką może być papa, folia płaska lub tłoczona (kubełkowa), zaprawy wodoszczelne lub tzw. płynna folia. W przypadku ułożenia izolacji papowej lub z folii konieczne będzie jej dociśnięcie płytą betonową o grubości conajmniej 4 cm z zabetonowaną siatką przeciwprężną. Płyta ta powinna być podzielona dylatacjami na pola o wymiarach 3 x3 m. Natomiast na zaprawach wodoszczelnych i płynnej folii można bezpośrednio układać nawierzchnię z płytek ceramicznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawidłową budowę tarasu opisujemy w najnowszym numerze BD 7-8. Szczegołowo pokazujemy, jak izolować taras od ściany, jak zbudować taras na garażu i odpowiadamy, kiedy bezwzględnie trzeba go ocieplić.
Zapraszamy do lektury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...