Skocz do zawartości

Które obiekty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę?


Recommended Posts

Nie wszystkie obiekty budowlane, jakie chcemy usytuować w otoczeniu domu, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że działkę, która jest naszą własnością, możemy zagospodarować w dowolny sposób. W przypadku każdej budowy, nawet wiaty – należy brać pod uwagę przepisy techniczno-budowlane oraz sprawdzić, czy planowane prace nie wymagają zgłoszenia odpowiedniemu organowi.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/20046-ktore-obiekty-budowlane-nie-wymagaja-pozwolenia-na-budowe

Link do komentarza
Gość Tomasz Franczak
Czołem. Czy pergola przytwierdzona z jednej strony do ściany a z drugiej podparta na dwóch słupach, bez ścian, z przesuwanym materiałowym dachem zakrywającym taras wymaga pozwolenia? Powierzchnia około 20m2.
Link do komentarza

Przy domu mam wiatrołap ok. 5m2 dobudowany przez poprzednich właścicieli, w złym stanie technicznym. Czy mogę go powiększyć dobudowując z jednej strony 2x1 m dobudówkę i ocieplając całość bez zgody i pozwoleń? Wiatrołap postawiony jest na płytkim (40 cm)fundamencie. Artykuł nie odpowiedział mi na to pytanie. Czytałem kiedyś bardziej optymistyczny artykuł. Znowu czuję się niewolnikiem "władzy".

 

Co rozumieć przez przydomowy ganek? Czy to tylko wiata?

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gmina wydała wz na 6 działek. Na dwóch z tych działek starostwo wydało pozwolenie na budowę i wybudowano już dwa domy. Kolejnych dwóch inwestorów z następnych tych działek złożyło projekty do starostwa czekając na decyzję. Okazuje się że nowo powołany dyrektor wydziału AB wstrzymuje wydanie decyzji gdyż dopatrzyli się że w jednym odcinku na drodze dojazdowej jest zwężenie drogi o 17 cm. Czy jest to podstawa do nie wydania pozwolenia na budowę. Zaznaczam że droga ta ujęta jest w WZ jako droga dojazdowa do tych działek.
Link do komentarza
18 godzin temu, Gość Babcia napisał:

Dostaliśmy mały dom niedawno dowiedziałam sie ze kuchnia łazieńka i przedpokoj są dobudowane bez zezwolenia.Chce to mieć zgłoszone .czy dostane jakąś kare?

Rozbudowa domu bez pozwolenia /zgłoszenia traktowana jest jako samowola budowlana. Formalna legalizacja takiego stanu wg. aktualnych przepisów to kosztowna procedura i nie zawsze możliwa do przeprowadzenia np. ze względu na niezgodność z MPZP. Podobno w przygotowaniu jest zmiana przepisów budowlanych na mniej rygorystyczne, ale to kwestia przyszłości.

16 godzin temu, Gość LW napisał:

Gmina wydała wz na 6 działek. Na dwóch z tych działek starostwo wydało pozwolenie na budowę i wybudowano już dwa domy. Kolejnych dwóch inwestorów z następnych tych działek złożyło projekty do starostwa czekając na decyzję. Okazuje się że nowo powołany dyrektor wydziału AB wstrzymuje wydanie decyzji gdyż dopatrzyli się że w jednym odcinku na drodze dojazdowej jest zwężenie drogi o 17 cm. Czy jest to podstawa do nie wydania pozwolenia na budowę. Zaznaczam że droga ta ujęta jest w WZ jako droga dojazdowa do tych działek.

Trudno na podstawie wyrywkowych informacji ocenić zasadność wstrzymania decyzji, niemniej wymagane przepisami wymiary - w tym przypadku drogi  - muszą być utrzymane.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
2 godziny temu, Gość Marta napisał:

Proszę o info. Czy przy budowie pomieszczeń usługowych do 35 m 2 definicja zgłoszenia również jest aktualna?czy jednak potrzebuje całej procedury budowlanej ze względu na przeznaczenie- usługi?

A z punktu widzenia skarbówki będziesz mogła uwzględniać koszty eksploatacji obiektu na który nie masz papierów? To nie ironia, ja zwyczajnie pytam, bo nie lubię skarbówki.

Link do komentarza
mam pytanie bo jestem w trakcie budowy domu mieszkalnego wolnostojącego. nad drzwiami wejściówki mam balkon . i moje pytanie czy jak zbudował bym sciany nie wykraczające poza obrybalkonu coś na zasadzie garnku i miało by to okno i główne drzwi to potrzebuje pozwolenie?
Link do komentarza
14 godzin temu, Gość kuba napisał:

czy jak zbudował bym sciany nie wykraczające poza obrybalkonu coś na zasadzie garnku i miało by to okno i główne drzwi to potrzebuje pozwolenie?

Tak - bo zmieniasz obrys budynku. Balkon nie zaznacza obrysu budynku, nie zmienia jego wymiarów. Ściany zmieniają.

Link do komentarza
Dnia 3.10.2019 o 11:26, Gość Bronek napisał:

Przy domu mam wiatrołap ok. 5m2 dobudowany przez poprzednich właścicieli, w złym stanie technicznym. Czy mogę go powiększyć dobudowując z jednej strony 2x1 m dobudówkę i ocieplając całość bez zgody i pozwoleń? Wiatrołap postawiony jest na płytkim (40 cm)fundamencie. Artykuł nie odpowiedział mi na to pytanie. Czytałem kiedyś bardziej optymistyczny artykuł. Znowu czuję się niewolnikiem "władzy".

 

Co rozumieć przez przydomowy ganek? Czy to tylko wiata?

Witam.

Mam bardzo podobny dylemat choć chętnie dodatkowo(po czekającej mnie wymianie dachu i zrobieniu na jednej z połaci lokarny z drzwiami), usytuowałbym na górze(dachu) wiatrołapu, niewielki balkon lub taras o pow ok 5-6 m2 czyli nieco większej powierzchni niż istniejący dach wiatrołapu.Czy na te prace modernizacyjne muszę uzyskać zgodę i o jakie konkretnie dokumenty powinienem się ubiegać?Bardzo dziękuję za szczegółowe informacje i ew.sugestie.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 10.12.2019 o 16:44, Gość Marek napisał:

Uwaga! Z urzędami warto się kopać. "Urzędnicy" - bardzo często - wymagają tego, co od dawna nie jest im już potrzebne lub tego, co mają w swojej bazie danych.

I pytać należy o podstawę prawną. To znaczy domagać się wskazania przepisu na podstawie którego urzędnik czegoś żąda. 

Link do komentarza
Gość Gość Darek
Miałem postawione stoisko handlowe na działce prywatnej, przyjechał nadzór twierdząc ze stosuje bez zeswolenia i kazi mi rozebrać. Teraz wiem ze stałem po za linia zabudowy i dla tego musiałem rozebrać. Zgody nie chcą mi udzielić na postawienie innego Obiektu tymczasowego. Czy jest jakaś możliwość postawienia takiego pawilonu????
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
9 godzin temu, Gość Maciej napisał:

Witam chcę postawić 45 garaży na wynajem jakie dokument są potrzebne mam działkę budowlaną w mieście

przede wszystkim informację o przeznaczeniu terenu w planie miejscowym - czy plan to dopuszcza. No i kwestia dojazdu do działki - czy nie koliduje to z sąsiadami?

Link do komentarza
Gość Ogrodnik
A co z zapisami dotyczacymi garazy? Garaż - wymagane odległości od granicy działki Przy budowie garażu w zabudowie jednorodzinnej wymagane są następujące odległości: 4 m od granicy działki, gdy garaż jest zwrócony do niej ścianą z oknem lub drzwiami, 3 m od granicy działki, gdy garaż nie ma otworów w tej ścianie, co najmniej 1,5 m od granicy działki lub bezpośrednio przy niej, gdy pozwalają na to przepisy planu miejscowego albo działka jest węższa niż 16 m, albo długość planowanego garażu nie przekroczy 6,5 m, a wysokość - 3 m.
Link do komentarza
Witam. Jak jest mierzona powierzchnia takiego budynku do 35m czy mierzymy do ścian czy wystający dach też się do tego wlicza? Czy jeśli spełniam warunki 500m na taki budynek to czy mogę obok niego postawić drugi taki sam na kolejnym 500 jak tak to w jakiej odległości jeden od drugiego? Czy może mogą być ze sobą połączone za pomocą skracania srubami z tym ze wtedy już przekroczą 35m?
Link do komentarza
Witam, Posiadam lokal usługowy drewniany "stale przyłączony do gruntu" o powierzchni 40m2. Lokal stoi na dzierżawionym gruncie od wspólnoty mieszkaniowej, Grunt za który płace to 60m2, czyli jest większy niż lokal. Chciałbym lokal rozbudować o zaledwie i maksymalnie 5m2 czyli do 45m2. Czy w tym przypadku muszę mieć pozwolenie na budowę, czy wystarczy "zawiadomienie". Czy prócz zgody wspólnoty muszę mieć inne pozwolenia i zgody?
Link do komentarza

Rozbudowa wymaga przede wszystkim uzyskania warunków zabudowy niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę chyba,  że  jest przyjęty MPZP , pozwalający na tego typu rozbudowę obiektu usługowego. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Zakłopotany
Postawiłem garaż 35m2, co się okazuje zmieniły się miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i nie mogę go zgłosić tylko muszę złożyć wniosek o warunki zabudowy. Co teraz ? Rozbiórka ? Czy można to jakoś obejść?
Link do komentarza

Zgłaszamy zamiar budowy, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace. Inaczej jest to samowola budowlana.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z MPZP, jeżeli plan jest to niezależnie od tego jakie warunki w nim zawarto nie występujemy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Odnośnie garażu postawionego bez zgłoszenia, to pozostaje tryb legalizacji (dość kosztowny). Ewentualnie można próbować zgłosić zamiar budowy, tak jakby tego garażu jeszcze nie było. W nadziei, że nikt nie będzie się fatygował, żeby sprawdzić jaki jest faktyczny stan działki. Ale to zasadniczo sprzeczne z prawem.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ponawiam pytanie Gość Gaw Witam. Jak jest mierzona powierzchnia takiego budynku do 35m czy mierzymy do ścian czy wystający dach też się do tego wlicza? Czy jeśli spełniam warunki 500m na taki budynek to czy mogę obok niego postawić drugi taki sam na kolejnym 500 jak tak to w jakiej odległości jeden od drugiego?
Link do komentarza

Powierzchnia mierzona po zewnętrznym obrysie ścian, a określone odległości między budynkami  na działce nie są wymagane chyba,  że dopuszczalne rozmieszczenie  zawiera  MPZP. Konieczne jest również  zachowanie wymaganych odległości od granicy działki z uwzględnieniem szerokości okapów dachowych. 

Link do komentarza

Zwykle przyjmuje się, że powierzchnia zabudowy budynku to  powierzchnia jego rzutu po obrysie ścian zewnętrznych. Bez uwzględniania daszków i okapów. ZA to zadaszone tarasy zalicza się już do powierzchni zabudowy. Jednak w przepisach prawa nie ma podanej wprost definicji powierzchni zabudowy, a orzecznictwo sądowe nie jest tu jednolite.

Jeżeli chodzi zaś o odległości pomiędzy budynkami na jednej działce budowlanej to przepisy jej nie określają.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Marcin
Kupiłem stary kiosk typu ruch, ma powierzchnię zabudowy 6m2, natomiast na 3 stronach jest blaszany daszek. Kiosk postawiony jest na terenie pasa drogowego. Bardzo proszę mi wyjaśnić dlaczego ZDMK nalicza opłatę za powierzchnię rzutu poziomego 10m2 (łącznie z daszkiem) ? Przecież do powierzchni zabudowy nie wlicza się daszków.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Katarzyna
Sąsiad chce zrobić wiatę na samochód na naszym wspólnym dość stromym zjeździe do garażu. Konstrukcja zasłoni mi prawdopodobnie widok do połowy okna w kuchni. Co w tej sytuacji mówi prawo budowlane?
Link do komentarza
4 minuty temu, Gość Katarzyna napisał:

Sąsiad chce zrobić wiatę na samochód na naszym wspólnym dość stromym zjeździe do garażu. Konstrukcja zasłoni mi prawdopodobnie widok do połowy okna w kuchni. Co w tej sytuacji mówi prawo budowlane?

Kto mu na to pozwoli? Jak można na zjeździe czy wjeździe do garażu coś budować? Masz prawo zawsze złożyć zawiadomienie do powiatu.

Link do komentarza
witam . ojciec w 2016 roku dobudował ganek do domu , 22m kw nie zgłosił tego faktu do urzędu . rozumiem, że już wtedy obowiazywało prawo zwalniające z pozwolenia na budowe?. jednak fakt budowy zglosić powinien Jak to teraz wyprostować ?? długo zajmuje proces zgłoszenia i uznania samowoli ??
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Rafal
Witam, jestem właścicielem budynku gospodarczego 60m chce dostawić do niego metalowe schody które również będą znajdować się na mojej działce, czy potrzebuje zgłoszenie lub pozwolenie na budowę?
Link do komentarza
3 godziny temu, Gość Rafal napisał:

Witam, jestem właścicielem budynku gospodarczego 60m chce dostawić do niego metalowe schody które również będą znajdować się na mojej działce, czy potrzebuje zgłoszenie lub pozwolenie na budowę?

Jeżeli bez fundamentu, (albo taki "niewidoczny) - to nie, moim zdaniem. Najlepiej zrób rozbieralne - w razie czego powiesz, że tymczasowe.

Link do komentarza
Gość Łukasz1981
Witam mam takie pytanie zburzyłem balkon w swoim domu na 1 piętrze z powodu jak to powiedział szef firmy budowlanej beton zmószał i co roku było go coraz mniej kruszył się na głowy .W miejsce starego postawiłem większy nie przekraczający 35m2 DREWNIANY na słupach do połączenia z budynkiem użyłem starego zbrojenia do którego przykręciłem belkę całość zadaszyłem .Nigdzie nie zgłaszałem z powodu niewiedzy,czy powinienem to zgłosić czy może coś innego proszę o pomoc.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...