Skocz do zawartości

problem z skraplaniem się wilgości


Recommended Posts

Witam opiszę problem , mieszkam w domu który ma blisko 100lat jest on na ławie kamiennej wyniesionej na 60cm nad powierzchnię gruntu następpnie całość ścian jest z cegły z szczeliną powietrzną, problem polega na skraplaniu się na ścianach pary wodnej blisko podłogi . Podłogi są podniesione do wysokości końca ławy kamiennej i jest to podłoga drewniana z luka powietrzną wysokości ok 50cm podnią gdzie ława kammeinna je chłodzi i podłoga ma znacznie niższą temperaturę niż pokojową , codziennie wierzę mieszkanie ale ciągle powraca wilgoć. Ogrzewanie jest CO i niewiem jak zlikwidowć powtarzający sie problem. Brak kanałów wentylacyjnych, okna plastkiowe , jak były okna drewniane problem ten sam. czy? wypełnic lukę podpodłogową watą mineralną, czy lepiej wykonać zewnętrzne ocieplenie stryropianowe tej ławy kamiennej( choć dużo straci budynek wizualnie;( ) Proszę o radę jak rozpoznać przyczynę i jakie poczynić środki by wilgoć niezagrażała więcej . Ogrzewanie jest stałopalne więc niema różnic temperatur. 22C i wietrzenie . Wysokość pomieszczeń 3m jak założyłem wentylator w narożniku pokoju przy podłodze skierowanym strymieniem do góry to znacznie zmiejszyłem skraplanie się . czy może brakuje w nim rotacji powietrza i zby duża różnica temperatur- poprze co powstaje skrapalnie ? Proszę o pomoc i radę specjalisty z zakresu wentylacji , lub skierownaie do doradcy który rozwiąze tą wilgoć
Link do komentarza
Skraplanie się pary wodnej w strefie przypodłogowej spowodowane jest znacznie mniejszą izolacyjnością cieplną w tym miejscu jak też możliwością spływania wody kondensującej w pustce powietrznej wewnątrz ściany. Z pewnością radykalnym rozwiązaniem problemu będzie ocieplenie całego domu jak też podłogi na parterze. Warto też wykonać badania wilgotności ścian i ewentualnie je wysuszyć, aby nie "zamknąć " wilgoci w murach po ich ociepleniu. Oczywiście należy też rozwiązać problem wentylacji bo kresowe wietrzenie nie daje pożądanego efektu. Konieczne więc będzie np. zamontowanie nawiewników okiennych i wyprowadzenie kanałów wentylacyjnych ponad dach lub założenie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.
Link do komentarza
Witam z wilgotnością ścian niema problemu tynki latem suche, żadnych plam wilgoci i przebarwień tyn wewnętrzny suchy zaczyna się gdy temperatura zewnętrzna spada ok 5 stopni przez około tydzień. i zaczyna się sezon grzewczy.
z ociepleniem to raczej mi odradzono bo ściany mają grubość średnią 50 cm pełna cegła z szczeliną powietrzną.
przejście na fawę kamienna odizolowane papą, ława i fundament jest cały kamienny. przeco w czasie zimy pod podłoga powstaje bardzo niska temperatua . ona jest z drewnia i podparta co 1m murowanymi słupkami. jak powstaje zbyt duża różnica temperatur powietrze które powoduje wytrącenie się wilgoci na ścianie przy podlodze .Niewiem jak do tego podejść ? ocieplać tylko ławę zewnętrznie ? docieplić tylko podłogę podbijając ocieplenie do podłogi i folię nieprzepuszajną ? ale co wtedyy z wilgotnościa podpodłogą? niejestem specjalistą w tej dziediznie i potrzeba mi fachowego podejścia to tej i rozwiązania przez specjalistę, znający się na tych problemach i niedoskonałościach.
co do wentylacji to mam w pokojach dostęp do komina wentylacyjnego który pozostał kiedyć po piecahc kaflowych i jest w centralnym punkcie domu. czyli prosze jak mam dokonać budowy wylotu wertylacyjnego . lub wskazać jak pominien byc umieszczony . Bo w okolicy fachowcy są ale ty musisz być konsekwentny w swych oczekiwniach bo łatwo na "fachowców od wszystkiego " , a wtedy tandeta gwarantowana a rezultat żadny.

Prosze o wskazanie chodciaż projekty gdzie uwzględniono takie wentylacje. i co zrobic z ociepleniem ?
muszę znac to zagadnie by fachowcy niewparli mi swoje tezy i potestuja sobie na mnie;)z zapytaniem czy przestrzeń podpodłogową ma ocieplic to jest ok 100m2 o wysokości średniej 50cm wysokości czym wypełnić ????? lub jak zahamowac wtedy powstawanie skraplania się na ścianach wewnętrznych kamiennyj ławy? prosze o sugestie i przemyślenia

remontuję 50% domu i jeszcze podłogi niezamknięte i mam szansę jakość to uzdrowić
prosze o pomoc
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...