Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Karta informacyjna przedsięwzięcia natura 2000


Recommended Posts

Dnia 30.09.2019 o 09:00, Redakcja napisał:

   Te dane to zdecydowanie za mało, przepisane z ustawy i nic więcej.  Obawiam się, ze karta sporządzona na podstawie powyższego przykładu będzie mało kompletna a przede wszystkim może spowodować nałożenie raportu, który nie zawsze jest wymagany.

 

       Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dobrze i profesjonalnie sporządzona inwentaryzacja przyrodnicza konkretnego obszaru, której zakres zależy od rodzaju chronionego terenu, mogą być to łąki, lasy, tereny podmokłe etc. a celem ich ochrony mogą być zarówno zwierzęta jak i rośliny. Może ona trwać okresowo np migracje i okresy lęgowe ptaków a może być jednorazowa - to oczywiście wpływa na jej koszt. Prawidłowo sporządzona waloryzacja wymaga bardzo szerokiej wiedzy (dobór metodyki) i dużego doświadczenia botanicznego (teren).

Kolejna kluczowa sprawa to występowania planu zadań ochronnych (pzo) dla danego obszaru i jeżeli takowy występuję to realizacja inwestycji graniczy z cudem ponieważ na danym obszarze będą prawdopodobnie występowały rzadkie gatunki chronione dla, których będzie trzeba ustalać bufory ochronne wyłączające spore obszary spod inwestycji. Uważam, że każdorazowo planowane umiejscowienie inwestycji powinien ocenić botanik pod kątem szans/ryzyk dla danej inwestycji.

 

Z kolejnymi punktami karty można spróbować poradzić sobie samemu aczkolwiek mało kto potrafi opisać jednolite części wód, adaptację przedsięwzięcia do zmian klimatu. Braki w karcie informacyjnej przedsięwzięcia to wezwania do jej uzupełnienia i przeciągająca się procedura a przy braku merytorycznych odpowiedzi raport lub brak realizacji inwestycji.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...