Skocz do zawartości

Problem z elewacją


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Piszę w sprawie porady odnośnie elewacji. 

Odebrałem dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej od Dewelopera. 

W między czasie ujawniły się na elewacji problemy. Zaobserwowałem pionowe pasy co ok. 100 cm, które widać na szczytowej ścianie budynku (fotka w załączniku). 

Pasy nie są widocznie zawsze, ujawniają się gdy świeci na nie słońce ale nie tylko w momencie gdy świeci centralnie na ścianę budynku, na ścianie frontowej budynku takowe pasy się nie pojawiają. 

Wobec powyższego wysłałem zgłoszenie wady do dewelopera. Deweloper po oględzinach odniósł się, że wada nie jest zasadna ponieważ wada ma znamiona waloru estetycznego. 

Proszę o poradę co mogę z tym zrobić. Czy prawdą jest, że elewacja musi być jednolita ? Dodatkowo zaobserwowałem po czasie również, że nie zamontowano tzw. taśm startowych wokół okien od strony zewnętrznej gdzie naklejony jest styropian. Czy montaż taśma startowych jest zawsze wymogiem ? 

67416043_947253608957390_963215062590291968_n.jpg

 

Informacja od dewelopera odnośnie użytych materiałów do elewacji: "Styropian, siatka zatopiona w kleju, klej, podkład i tynk. Klej Kreisel i tynk Termoorganika"

Edytowano przez bartolomeo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Dziękuje. Sęk w tym, że poście przesłanym przez Pana mamy przytoczone pionowe pasy na elewacji podczas oświetlenie lampą zewnętrzną w nocy. Fotografia powyżej ukazuję natomiast stan elewacji w dzień. Czy przypuszczenie, że w miejscach gdzie widoczne są pasy jest za mało kleju jest dobrą myślą ? Zastanawiam się na opinią  rzeczoznawcy ale pytanie czy jest sens i czy uda mi się wygrać z deweloper ? Dodatkowo zastanawia mnie brak tzw. taśm startowych wokół okien od strony zewnętrznej gdzie naklejony jest styropian ? 

 

Edytowano przez bartolomeo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Widoczne na zdjęciu pionowe pasy w odstępie ok. 100 cm to tzw. zakładki siatki zbrojącej z włókna szklanego, które wykonuje się zakładając na siebie (ok. 10 cm)  kolejne warstwy zatapianej w kleju siatki. Ten efekt może być widoczny w pewnych momentach dnia, szczególnie wtedy gdy promienie słoneczne padają bardziej równolegle do powierzchni elewacji. Należy jednak zaznaczyć, że światło (naturalne lub sztuczne) nie jest kryterium odbioru robót elewacyjnych. 

W kwestii "taśm startowych" czy chodzi o uszczelnienia przyokienne  na połączeniu okna z elewacją? 

Link do komentarza

W takim razie rozumiem, że pionowe pasy co 100 cm są czymś naturalny tak ? Mimo, że estetycznie nie wygląda to na poprawnie zrobioną elewacje.

Tak dokładnie chodzi o uszczelnienia przyokienne na połączeniu okna z elewacją, zaobserwowałem że zwyczajowo coś takiego się montuje typu taśma startowa czy listwa kampinos u mnie tego nie ma. Czy są jakieś warunki techniczne mówiące o tym, że musi to zostać wykonane ? Czym skutkuje brak takiego rozwiązania?

Link do komentarza
21 minut temu, bartolomeo napisał:

W takim razie rozumiem, że pionowe pasy co 100 cm są czymś naturalny tak

To jest ewidentnie spieprzona robota ..

 

22 minuty temu, bartolomeo napisał:

coś takiego się montuje typu taśma startowa czy listwa kampinos u mnie tego nie ma. Czy są jakieś warunki techniczne mówiące o tym, że musi to zostać wykonane ?

Nie musi być , te listwy są montowane dla wygody ekipy od elewacji , szybciej i wygodniej jest obrabiać okna , ale jak ktoś tnie koszta to okna są oklejane zwykłą taśmą malarską i też jest to poprawne ..

Link do komentarza
4 minuty temu, Buster napisał:

Cienko kleju do zatapiania siatki pod tynkiem

Takie kwiatki wychodzą gdy klej nakłada się gładką pacą stalową zamiast pacą zębatą .....sporo czasu kiedyś mi zajęło i nerwów żeby swoich chłopaków z brygady zmusić do używania grzebienia ..

Mniej wprawni radzą sobie z takim czymś dwukrotnym szpachlowaniem klejem .

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
20 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jest sprawdzony sposób na odnowienie i zabezpieczenie elewacji.

jak się spojrzy na tę elewację na filmie w ok. 5min 30 sek. - to widać, że ten kolor położony jest niezbyt starannie,ze smugami,cieniami. Jak na reklamę - trochę słabo.

Link do komentarza
1 minutę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Bez przesady, nawet artysta musi na kilka kroków od obrazu odejść do tyłu, żeby mieć inna perspektywę.

No ale chyba artysta nie robi tego przy gruntowaniu obrazu - a elewacja to jak grunt (chyba że grafitti - ale to ie ten wypadek) - musi być idealnie równie pokryta.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...