Skocz do zawartości

Plan Zagospodarowania Przestrzennego


Dariusz B

Recommended Posts

Witam !!
Mam 18 arową działkę którą otrzymałem od ojca w 2002 roku. Po przepisaniu i załatwieniu wszystkich formalności w maju 2003r wystapiłem do gminy o warunki zabudowy. Otrzymałem odpowiedź, że nie mogę otrzymać warunków zabudowy ponieważ przestał obowiazywać plan przestrzenny zagospodarowania wsi. Mamy 2007 r Gmina wystawiła projekt planu zagospodwrowania. Jednak jak się okazało na działce tej nie mogę postawić budynku mieszkalnego. W starych warunkach zabudowy obowiązujących do 2002 r była taka możliwość W nowy projekcie mogę postawić budynki tylko spełniające funkcje zwiazane z produkcją (magazyny). Obok mojej działki znajduje się zakład "Wytwórnia Świec i Zniczy. Jak się dowiedziałem w gminie zakład ten nie jest szkodliwy dla srodowiska i wokół niego usytuowanych jest wiele budynków mieszkalnych. Wnioskuję, że zmiany w funkcji przeznaczenia mijej działki podyktowane były interesem w/w zakładu. Zgłosiłem na piśmie uwagi do planu dotyczące zmiany funkcji mojej działki . Nie wiem czy sprawa zostanie załatwiona pozytywnie. W związku z tym moje pytanie: Czy gmina może bez zgody właściciela działki zmienić funkcję jej przeznaczenia mimo, że : a) przed podziałem działki informowałem gminę o zamiarze wybudowania tam domu b)w starym planie można było wybudować na działce budynek mieszkalny c) zgłosiłem zastrzeżenia do planu. W tej samej sytuacji są moje dwie siostry ich działka leży również w sąsiedztwie w/w zakładu i również zmieniono im funkcję przeznaczenia.
Link do komentarza
Plan zagospodarowania przestrzennego ma na celu wytyczenie kierunków rozwoju miejscowości i wydzielenia stref o rożnym przeznaczeniu. Jeżeli został on uchwalony i stał się prawomocny, to uzyskanie pozwolenia na budowę mieszkaniową nie będzie tam możliwe.

Jednak jeśli w wyniku uchwalenia planu właściciele nieruchomości nie mogą użytkować działek zgodnie z wcześniejszym ich przeznaczeniem, to mogą oni wystąpić do gminy o odszkodowanie lub wykupienie przez gminę tych terenów.

Gmina może również zaproponować nieruchomości zastępcze spełniające warunki do zabudowy mieszkaniowej.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...