Skocz do zawartości

Wymiary domu różnią się od tych w projekcie. Czy muszę wdrażać tzw. tryb naprawczy?


Recommended Posts

Witam. Dostalam decyzje ze inspektor nsdzoru budowlanego wnosi sprzeciw o zakończeniu budowy,gdyż jest niezgodność szer obiektu. Jest ona zwiększoną o 0.85m. Co dalej mamy robić? Gdzie się odwoływać?
Link do komentarza

Jeśli rzeczywista szerokość jest większa niż w zatwierdzonym projekcie budowlanym, jest to istotne odstępstwo, w takim przypadku:

- projektant

- wykonanie projektu zamiennego,

- złożenie w starostwie.

 

Jeśli zostały zachowane minimalne odległości od granic - trochę kasy, nerwów i będzie załatwione.

 

 

Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
17 godzin temu, Gość Marcin napisał:

A co jeśli dom jest mniejszy od wymiarów na projekcie

Dokładnie to samo, ale zwykle łatwiej, bo mniejsze zagrożenie tym, że nie spełnia norm odległości.

I zastanawiam się jakich macie kierbudów, ze podbijają nieprawdę w DB? Ciekawe czy na innych elementach budowy też tak oszukiwali?

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
18 godzin temu, Gość sowa napisał:

Witam zwiększyłam ocieplenie domu o 10 cm , w myśl nowych przepisów mam rozumieć że nie jest to zmiana istotna i nie mam czym sie martwić przy odbiorze domu

To zależy od wymiarów budynku. Jeżeli to pogrubienie izolacji o 10 cm na każdej ze ścian, to ostatecznie długość i szerokość budynku zwiększają się o 20 cm. Żeby zmieścić się w limicie 2% (2 cm na każdy 1 m), długość i szerokość musiałyby wynosić pierwotnie przynajmniej po 10 m.

Ponadto muszą być zachowane wymagane odległości od granic działki, wymogi planu zagospodarowania przestrzennego itd.

Reguluje to art. 36a, ustęp 5 oraz 5a Prawa Budowlanego.

Link do komentarza
18 godzin temu, Gość sowa napisał:

Witam zwiększyłam ocieplenie domu o 10 cm , w myśl nowych przepisów mam rozumieć że nie jest to zmiana istotna i nie mam czym sie martwić przy odbiorze domu

Dokładnie, podpisuję się pod Kolegą Jarkiem. Wyobraźmy sobie, że zwiększamy o kolejne 10 cm i pytamy o to samo :). O 10 cm dawno temu chłop z chłopem kłócili się przez kilka pokoleń..

Link do komentarza
Witam mam problem z domem do przebudowy. Na mapach starostwa wymiary domu są inne niż rzeczywiście na mapie 10 na 9.70 w rzeczywistości 9.20 na 10.30 projekt przebudowy robiony według mapy zatwierdzony już przez starostwo i co teraz ? Do wymiany miał.byc dach zmienione otwory okienne szczyty murowane od nowa ale jak uregulować to że wymiary domu są inne niż na ich mapach jest to ewidentny błąd ich geodety ale co zrobić jak plan do starostwa poszedł już z tymi starymi wymiarami
Link do komentarza
Dnia 15.10.2020 o 09:22, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Ponadto muszą być zachowane wymagane odległości od granic działki, wymogi planu zagospodarowania przestrzennego itd.

Reguluje to art. 36a, ustęp 5 oraz 5a Prawa Budowlanego.

Ale czy izolacja termiczna nie jest wyjątkiem? Pogrubienie warstwy - dostosowanie do nowych norm.

Tym bardziej - z na roboty ociepleniowe chyba nie jest wymagane od jakiegoś czasu pozwolenie (domy jednorodzinne)?

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Daniel

Witam odziedziczyłem w spadku dom, który nie był oddany do użytkowania. Dom budowany był w 1999r, teraz chce załatwic wszystkie formalności, przyjechał gedeta, wymierzył sciany i okazało się, że jedna ze scian zewnętrzych zamiast 6m ma 9m. Oczywiscie kierownik budowy umywa ręce bo to było kilka lat temu. Co robić w takiej sytuacji? składać papiery do nadzoru i czekać na decyzje? mimo tego że nie miałem wpływu przy budowaniu domu mogę dostać jakąś kare? było to przeszło 20 lat temu.

 

Co robic? skłądac papiery w nazdzorze i czekac na decyzje ? będzie jakas kara? nie miałem na to wpływu

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam , kupilam mieszkanie niestety plan budowlany rozni się ze stanem faktycznym ,nie są w planach uwzglednione materiały, grubości oraz technicze konstrukcje budowy mieszkania. Technicznie rzecz biorąc według planów ściany pełne okazują sie puste. Skąd mogę pozyskać dokładne plany bądź zgłosić nieścisłości skoro wspólnota mieszkaniowa ma niedokładne plany?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Szymon
dobrze rozumiem ,jeśli postawiłem domek do 35m2 5x7m ,i już mam ten wymiar ,ale okazuje się że chce docieplić styropianem 5cm to nie muszę się kłopocić i mogę docieplić bez zgłaszania i innych cyrków ? domek mi wtedy zmieni wymiary na 512cmx712cm...
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 10 miesiące temu...
Komentarz dodany przez kamil:
Do Gościa Szymona ... niestety jak postawiłes juz 35m2 to styropian zwiekszy jego powierzchnie i beda problemy z tym - obecnie ja tak mam .. nadzor przyjechal i zrobil mi kontrole ... po wybudowaniu 35m2 - musisz pojechac do geodety i zalatwić geodezyjną inwenteryzacja - nastepnie, gdy budynek bedzie juz na mapach mozesz zglosic elewacje badz teraz chyba juz nawet nie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...