Skocz do zawartości

Nadproża - sposób montażu na gazobetonie


dedert

Recommended Posts

Napisano

Mam pytanie odnośnie nadproży i tym samym podciągów wylewanych stosowanych przy oknach narożnych. Dom budowany z bloczka gazobeton H+H gęstość 500 i 600. Będę miał okno i taras narożny bez słupka czyli podciąg nad nimi będzie solidnie zbrojony prętami 4x 20mm górą i dołem 4x16mm łączone strzemionami 6mm co 12 cm. Grubość 40x35. Z racji tego że mam gazobeton kierbud powiedział że w tym wypadku muszę oprzeć je na poduszce z ceramiki (cegła pełna lub dziurawka) bądź cementowej. Ale z tego co widzę ze zdjęć w sieci nie spotkałem się z czymś takim. Czemu miała by służyć taka poduszka?

Przykładowe zdjęcie z sieci:

imag1776.jpg

Czy to samo się tyczy nadproży strunobetonowych nad drzwiami i zwykłymi oknami?
Przy okazji chciałem zapytać o nadproża strunobetonowe firmy Grzybowski. Czy to normalne że do wykonania ich stosują jakiś węgiel?
Wydłubałem kilka sporych kawałków a widzę że jest ich sporo więcej. Miałem w piwnicy nadproża Konbet i  nie spotkałem się z czymś takim.

b351acd52185b94fgen.jpg

4e2e5b87b1032044gen.jpg

932b100afa47a34fgen.jpg

Napisano
4 minuty temu, dedert napisał:

Z racji tego że mam gazobeton kierbud powiedział że w tym wypadku muszę oprzeć je na poduszce z ceramiki (cegła pełna lub dziurawka) bądź cementowej.

Ten kierownik jakiś mało doinformowany, wie że dzwonią ale nie w którym kościele.

Poduszka musi być dla oparcia belek stropowych, płyt kanałowych czy nadproży betonowych ale nie przy wylewanych podciągach bo jaki sens robić poduszkę cementową i na nią wylewać beton :) 

 

Napisano

Nie wiem. Myślałem że może chodzi o to iż gazobeton ma słabszą wytrzymałość na ściskanie niż ceramika? Chociaż mój H+H ma w papierze 5Mpa. Czyli na gotowych nadprożach strunobetonowych wewnątrz domu (działówki i nośne) stosować ceramikę? Może być dziurawka? W piwnicy na ścianach działowych 12 cm z ceramiki dziurawki (chociaż zastanawiam się czemu z ceramiki kazał, może chodzi o chłonność wilgoci) nie dawałem nic pod nadproża.

Napisano
17 godzin temu, dedert napisał:

Nie wiem. Myślałem że może chodzi o to iż gazobeton ma słabszą wytrzymałość na ściskanie niż ceramika? Chociaż mój H+H ma w papierze 5Mpa. Czyli na gotowych nadprożach strunobetonowych wewnątrz domu (działówki i nośne) stosować ceramikę? Może być dziurawka? W piwnicy na ścianach działowych 12 cm z ceramiki dziurawki (chociaż zastanawiam się czemu z ceramiki kazał, może chodzi o chłonność wilgoci) nie dawałem nic pod nadproża.

Jak pisałem wyżej, pod nadproża strunobetonowe należy dać tzw poduszkę z ceramiki np z cegły pełnej nie z dziurawki.

Napisano
11 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Poduszka betonowa/ceramiczna służy do rozłożenia nacisków punktowych na większą powierzchnie w przypadku niskiej wytrzymałości materiałów ściennych. Przy nadprożach żelbetowych "lanych" obciążenie przenoszone jest równomiernie na mur.

Czyli na bloczek betonowy i ceramikę dziurawkę nie dajemy nic?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Po układzie rurek tak pomyślałem... A co to jest inhalator najprościej wyjaśni woojek Google, albo jakaś inna AI...
    • Dawno nie wchodzilam na Forum, i tu troche sie pozmienialo, juz myslalam, ze nie uda mi sie zalogowac. Ostatnio tez nader rzadko zagladalam na dzialke, wszystko niezle pozarastalo. Warzywnik jest piekny      Truskawki robia co moga, ale to juz chyba ich ostatni rok, bo po trzech latach podobniez nalezy posadzic nowe     Troche popielilam, bo siewki sosenek i brzozek mialy sie zbyt dobrze... Mam nadzieje, ze brama zarosnie powojnikiem i bedzie troche lepiej wygladac         Oprocz wiewiorek ktore tu mieszkaja, na dzialke zagladaja rowniez zajace i dziki.        Sasiad powiedzial, ze to mlode tak poryly, bo grudki sa male. Moze to i prawda, bo to taka miniatura sladow dzialalnosci duzych dzikow. Znalazlam spory podkop pod ogrodzeniem, a moze przelazly pod brama. Troche mnie to martwi, bo to mlode i glupie, moze miec trudnosci z odnalezieniem drogi jak mamuska bedzie wolac. A nie jestem pewna, czy ogrodzenie by wytrzymalo napor zdesperowanej rodzinki. Mam nadzieje, ze mlode szybko rosna i nie dadza juz rady wejsc na dzialke.
    • Jestem zainteresowany jestem.Tylko tez pracuje.To nie jest polski dom.mieszkam w innym kraju.Duzo informacji przydatnych mi podaliście.Co to jest ten inhibitor?Jakie informacje są jeszcze potrzebne?
    • Obstawiać to my możemy różnie, w zależności od naszej wiedzy o takich układach, ale @macijek - żebyś mógł mu KONKRETNE pomóc - musi podać więcej danych, a on wrzucił temat i od 20 godzin jakby nie jest zainteresowany odpowiedzią...   A najlepiej, gdyby zaprosił na konsultację jakiegoś kumatego hydraulika i on, widząc jak wygląda sytuacja - pokaże co zamknąć, co ewentualnie zaślepić, co zostawić bez zmiany...
    • W zależności jaki jest zasobnik, obstawiam że stojący, a w tej sytuacji woda do góry nie popłynie. A jak wiszący, to obstawiam, że ma zawory odcinające na we/wy. Poza tym, przy kotle gazowym wydaje mi się że CWU ma swój osobny obieg i w tej sytuacji nie trzeba nic ruszać. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...