Skocz do zawartości

Nadproża - sposób montażu na gazobetonie


dedert

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie nadproży i tym samym podciągów wylewanych stosowanych przy oknach narożnych. Dom budowany z bloczka gazobeton H+H gęstość 500 i 600. Będę miał okno i taras narożny bez słupka czyli podciąg nad nimi będzie solidnie zbrojony prętami 4x 20mm górą i dołem 4x16mm łączone strzemionami 6mm co 12 cm. Grubość 40x35. Z racji tego że mam gazobeton kierbud powiedział że w tym wypadku muszę oprzeć je na poduszce z ceramiki (cegła pełna lub dziurawka) bądź cementowej. Ale z tego co widzę ze zdjęć w sieci nie spotkałem się z czymś takim. Czemu miała by służyć taka poduszka?

Przykładowe zdjęcie z sieci:

imag1776.jpg

Czy to samo się tyczy nadproży strunobetonowych nad drzwiami i zwykłymi oknami?
Przy okazji chciałem zapytać o nadproża strunobetonowe firmy Grzybowski. Czy to normalne że do wykonania ich stosują jakiś węgiel?
Wydłubałem kilka sporych kawałków a widzę że jest ich sporo więcej. Miałem w piwnicy nadproża Konbet i  nie spotkałem się z czymś takim.

b351acd52185b94fgen.jpg

4e2e5b87b1032044gen.jpg

932b100afa47a34fgen.jpg

Link do komentarza
4 minuty temu, dedert napisał:

Z racji tego że mam gazobeton kierbud powiedział że w tym wypadku muszę oprzeć je na poduszce z ceramiki (cegła pełna lub dziurawka) bądź cementowej.

Ten kierownik jakiś mało doinformowany, wie że dzwonią ale nie w którym kościele.

Poduszka musi być dla oparcia belek stropowych, płyt kanałowych czy nadproży betonowych ale nie przy wylewanych podciągach bo jaki sens robić poduszkę cementową i na nią wylewać beton :) 

 

Link do komentarza

Nie wiem. Myślałem że może chodzi o to iż gazobeton ma słabszą wytrzymałość na ściskanie niż ceramika? Chociaż mój H+H ma w papierze 5Mpa. Czyli na gotowych nadprożach strunobetonowych wewnątrz domu (działówki i nośne) stosować ceramikę? Może być dziurawka? W piwnicy na ścianach działowych 12 cm z ceramiki dziurawki (chociaż zastanawiam się czemu z ceramiki kazał, może chodzi o chłonność wilgoci) nie dawałem nic pod nadproża.

Link do komentarza
17 godzin temu, dedert napisał:

Nie wiem. Myślałem że może chodzi o to iż gazobeton ma słabszą wytrzymałość na ściskanie niż ceramika? Chociaż mój H+H ma w papierze 5Mpa. Czyli na gotowych nadprożach strunobetonowych wewnątrz domu (działówki i nośne) stosować ceramikę? Może być dziurawka? W piwnicy na ścianach działowych 12 cm z ceramiki dziurawki (chociaż zastanawiam się czemu z ceramiki kazał, może chodzi o chłonność wilgoci) nie dawałem nic pod nadproża.

Jak pisałem wyżej, pod nadproża strunobetonowe należy dać tzw poduszkę z ceramiki np z cegły pełnej nie z dziurawki.

Link do komentarza
11 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Poduszka betonowa/ceramiczna służy do rozłożenia nacisków punktowych na większą powierzchnie w przypadku niskiej wytrzymałości materiałów ściennych. Przy nadprożach żelbetowych "lanych" obciążenie przenoszone jest równomiernie na mur.

Czyli na bloczek betonowy i ceramikę dziurawkę nie dajemy nic?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...