Skocz do zawartości

Uchylenie PB z urzędu


Recommended Posts

Witam,

działka po podziale sądowym /już nie spełnia MPZP/ , na niej dom nie odebrany przez PINB /ale inwestor tam mieszka../ .Pozwolenie budowlane uzyskane było w 2014 r przed podziałem działki - z uwagi na wykonanie samowoli budowlanej /również przed podziałem/ zostało uchylone przez Starostę z urzędu.

Co dalej ?

- czy da sie uzyskać nowe pozwolenie przy działce nie spełniającej wymogów Planu by odebrać budynek ?

- jeśli podział był w ostrej granicy /po ścianie budynku sąsiada/ to czy sąsiad będzie stroną w postępowaniu o nowe PB?

- co z samowolą budowlaną, która dotyczyła domu sąsiada /wcześniejszego współwłaściciela/?

Edytowano przez maxima12 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 godzin temu, maxima12 napisał:

.Pozwolenie budowlane uzyskane było w 2014 r przed podziałem działki - z uwagi na wykonanie samowoli budowlanej /również przed podziałem/ zostało uchylone przez Starostę z urzędu.

Jaka samowola budowlana skoro było wydane PnB? Z jakiego powodu PnB zostało cofnięte?

9 godzin temu, maxima12 napisał:

- czy da sie uzyskać nowe pozwolenie przy działce nie spełniającej wymogów Planu by odebrać budynek ?

Jest to raczej niemożliwe, musiałby sie zmienić MPZP.

Link do komentarza
55 minut temu, mhtyl napisał:

Jaka samowola budowlana skoro było wydane PnB?

Chyba mogła być samowola, jeśli budynek nie odpowiada projektowi - np rozni się wymiarami rzutu znacznie.

 

10 godzin temu, maxima12 napisał:

Co dalej ?

- czy da sie uzyskać nowe pozwolenie przy działce nie spełniającej wymogów Planu by odebrać budynek ?

- jeśli podział był w ostrej granicy /po ścianie budynku sąsiada/ to czy sąsiad będzie stroną w postępowaniu o nowe PB?

- co z samowolą budowlaną, która dotyczyła domu sąsiada /wcześniejszego współwłaściciela/?

Masz tu tyle skomplikowanych warunków, że, moim zdaniem, powinieneś iść do dobrego prawnika wyspecjalizowanego w takich sprawach

Teraz prawo ma to do siebie, że wszystko można i nic nie można - w przybliżeniu. Dlatego dobry prawnik specjalista może dużo.

Link do komentarza

Samowola budowlana powstała w wyniku zmiany sposobu zagospodarowania terenu oraz zmiany kubatury ..względem zatwierdzonego PB. Określono to jako zmiana istotna.

 

4 godziny temu, mhtyl napisał:

Jaka samowola budowlana skoro było wydane PnB? Z jakiego powodu PnB zostało cofnięte?

-rozbiórka części budynku, niezgodna z zatwierdzonym PB.

 

Jest to raczej niemożliwe, musiałby sie zmienić MPZP.

- MPZP nie da się raczej zmienić - czyli rozumiem, że przy nowym PB będą ustalane nowe WZ, przy działce 400 m2, jak w Planie jest 1000...? A jesli stoi juz budynek ,to ma jakieś znaczenie ? Zamieszkany jest tylko parter domu /częściowy odbiór/, całości odbioru nie było, ponieważ PINB wykrył niegodność istotną z PB

 

7 godzin temu, retrofood napisał:

A co powiedzieli w Starostwie?

Z uwagi na samowolę PINB prowadzi sprawę...na razie nie ma jeszcze decyzji końcowej - nie wiem co może ona zawierać :(...Była wczesniej decyzja PINB, zaskarżona do WSA nakazujaca w ciągu 60 dni przedstawić projekt zamienny, co WSA podtrzymał..a międzyczasie Starosta stwierdził, że na etapie WINB postanowienie było prawomocne,mimo odwołania - inwestor tego zamiennego projektu nie przekazał, więc utrącili PB z urzędu......

Edytowano przez maxima12 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
23 minuty temu, maxima12 napisał:

- MPZP nie da się raczej zmienić - czyli rozumiem, że przy nowym PB będą ustalane nowe WZ, przy działce 400 m2, jak w Planie jest 1000...? A jesli stoi juz budynek ,to ma jakieś znaczenie ? Zamieszkany jest tylko parter domu /częściowy odbiór/, całości odbioru nie było, ponieważ PINB wykrył niegodność istotną z PB

WZ są wydawane gdy nie ma planu, jeżeli jest plan to on zawiera WZ. Co jakiś czas gmina uaktualnia plan i można złożyć wniosek aby tą działkę ujęto w MPZP.

Link do komentarza
7 minut temu, maxima12 napisał:

Dziękuję,

czyli w tym przypadku ,jesli działka nie spełnia Planu, to i tak wydadzą WZ do nowego PB?

Wg mnie nie gmina nie wyda nowych WZ bo w gminie  jest MPZP. Dla pewności musiałbyś udać sie do gminy i dopytać, być może gmina zastosuje odstępstwo i pójdzie Ci na rękę, ale to wszystko zależy od urzędnika na jakiego trafisz.

Link do komentarza
43 minuty temu, maxima12 napisał:

mam jeszce jedno pytanie - czy jeśli podział jest po scianie budynku, to czy mozna postawić przy scianie ogrodzenie, czy też musi być ona dostępna dla ewenualnych napraw? są gdzieś przepisy w tym temacie?

Wydaje mi sie że powinien być dostęp.

Ale po co masz tam stawiać ogrodzenie, skoro na granicy jest ściana. Czyli ona jest ogrodzeniem - chyba nie ma okien?

Plus z takiej ściany w granicy jest taki, że możesz się do niej dobudować z własnym budynkiem na własnej działce - chyba że w planie miejscowy są jakieś do tego zastrzeżenia.

Link do komentarza

No właśnie jest duże okno, które zostawił sąd, bo było w planach budynku starego od początku..a ta samowola budowlana to rozbiórka duzego tarasu, co był przy nim...nie wiem, czy inwestor nie kombinuje coś tu dobudować, skoro ryzykował samowolą budowlaną.Dlatego pytałam, czy w razie czego będę stroną w postępowaniu administracyjnym związanym z PB

Link do komentarza

Okno w ścianie która jest w granicy nie ma prawa istnieć. Natomiast co do ogrodzenia to masz prawo je postawić w granicy a  przeważnie każdy cofa się o kilka centymetrów na swoją stronę, przy czym takie ogrodzenie nie może być przez sąsiada dewastowane.

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Okno w ścianie która jest w granicy nie ma prawa istnieć. Natomiast co do ogrodzenia to masz prawo je postawić w granicy a  przeważnie każdy cofa się o kilka centymetrów na swoją stronę, przy czym takie ogrodzenie nie może być przez sąsiada dewastowane.

Postawione ogrodzenie w granicy uniemozliwi dostęp do ściany.. /remonty etc./ Sąd był głuchy na takie argumenty..

Mnie powiedziano w PINB, że jeżeli udowodnię /a mam oryginalna dokumentację/, że okno przed podziałem istniało, to ono pozostanie...tyle, że to sa raczej duże drzwi balkonowe, wiszące nad gruntem 1 m - były przy dużym, wysokim tarasie, który inwestor sąsiedniej części mieszkalnej wyburzył, naruszając tym istotnie PB, sąd nakazał przywrócenie stanu poprzedniego , a PINB zastepczy PB

 

Jest to jedyny dostęp do słońca od strony południowej - drugie okno zamurowali ścianą p/pożarową dla celów podziału...Nie mozna mieszkać przecież w kontenerze :(

Edytowano przez maxima12 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Nie rozumiem teraz Ciebie całkowicie, z jednej strony piszesz tak jakbyś chciał aby sąsiad to okno/drzwi balkonowe zlikwidował a z drugie mu współczujesz bo nie chcesz oby on mieszkał w kontenerze. Więc albo, albo.

Z tego co pamiętam z przepisów to nie możesz utrudniać dostępu sąsiadowi do ściany która stoi w granicy w razie jakiś remontów czy napraw ale i sąsiad ma obowiązek pozostawić otoczenie na Twojej stronie tak jak zastał je przed remontem/naprawą.

Link do komentarza

Okno należy do -mojej- części budynku po podziale....może niedokładnie to zostało wyjaśnione : była rozbudowa domu o drugą część mieszkalną /inwestorem był współwłaściciel/ , mnie została stara część, a on miał mieć nową. Było legalne PB, ale on chciał zrobic podział po swojemu, nie licząc się z druga stroną, więc dokonal zmian na nieruchomości /nielegalna rozbiórka mojej części domu/przed podziałem, i PRZED zakończeniem budowy. Wyroki WSA w sprawie doprowadzienia budowy do stanu zgodnego zapadły PRZED podziałem... Podział nieruchomości również zatwierdzono PRZED odbiorem tej nowej części..mimo moich starań zwrócenia uwagi sądu na nieuregulowany stan prawny...Podział się uprawomocnił, a teraz do d... inwestora dobrał się PINB... Moje pytanie o PB i udział jako strony  było z uwagi na fakt, że po uchylonym PB nie wiem, jak zostanie załatwiona sprawa odbudowy części mojego domu i naprawa zniszczonej przez inwestora ściany, która jest obecnie W GRANICY...dopóki było stare PB, PINB nakazywał w czasie 60 dni wykonanie zamiennego projektu...Nie wiem, co teraz....

A to okno jest ostatnie po stronie południowej - drugie zamurowali ścianą p/poż dla celów podziału.. Dom będzie ciemny..

Edytowano przez maxima12 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...