Skocz do zawartości

Waruki zabudowy sprzed 2012r 3 klasa ziemi i pozwolenie na budowę.


Recommended Posts

Witam!

Jestem tu nowy i do tego z innej branży więc proszę o wyrozumiałość.

Kupiłem działkę w 2008r 3000m2 ziemia 3 klasy rolna z warunkami zabudowy mieszkaniowej, które zostały przepisane na mnie z poprzedniego właściciela. Ze względu na problem z przyłączami nie ruszyłem z budową. Obecnie zmieniły się warunki przyłączy (mam studnię 22m i prąd w niskiej cenie przyłącza). Obecnie dostałem dwie sprzeczne informacje:

1. Informacja z urzędu miasta (gminy), że na tych warunkach mogę śmiało składać dokumenty na pozwolenie na budowę i otrzymam pozwolenie.

2. Informacja od znajomego inżyniera budowlanego zajmującego się nadzorami itp. który po kilku konsultacjach powiedział, że mogę składać dokumenty na pozwolenie ale w starostwie ze względu na klasę ziemi zostanie wszystko odrzucone.

Moje pytanie:

Czy jest realne pozwolenie na budowę na 3 klasie ziemi na podstawie warunków sprzed 11 lat? Jeżeli tak to mile widziana podstawa prawna.

Link do komentarza

No to masz problem.

Bo najpierw musisz odrolnić ziemię a to przy jej klasie jest kłopotliwe i kosztowne a niekiedy nawet nie wykonalne, dopiero jak będziesz miał odrolnioną działkę wtedy możesz starać sie o PnB.

Wspomniałeś o WZ wydanych w 2008 roku, czy do tej pory nie uchwalono MPZP dla tego terenu?

Link do komentarza

Znalazłem na stronie:

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zezwolenia-koncesje-wpisy-do-rejestru/chce-uzyskac-zezwolenie-koncesje-wpis-do-rejestru-dzialalnosci-regulowanej54/proc_283-wylaczenie-gruntow-z-produkcji-rolniczej
 

"Czy mogę uzyskać zezwolenie na wyłączenie z produkcji gruntów klas I-III

Oczywiście, że taką decyzję możesz otrzymać. Starosta wyda ci decyzję zezwalającą na wyłączenie z produkcji rolniczej gruntów rolnych klas I-III. Musi być jednak spełniony warunek przeznaczenia twojej działki na cele inne niż rolnicze, wynikające z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub z decyzji o warunkach zabudowy."

[...]

"Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Złóż wniosek przed planowanym rozpoczęciem innego niż rolnicze użytkowania gruntów (przed uzyskaniem pozwolenia na budowę)."

Rozumiem, że posiadając WZ z 2008r mogę odrolnić ziemię, a potem starać się o pozwolenie na budowę?

 

Link do komentarza

Nie zmienia to faktu że i tak ziemię musisz odrolnić o ile uzyskasz na odrolnienie zgodę.

I z tego co wiem to minister rolnictwa decyduje o odrolnieniu ziemi klasy I-III a nie starosta

A z ciekawości zobacz sobie w necie ile kosztuje odrolnienie ziemi klasy III.

 

Link do komentarza
Cytat

Ile kosztuje odrolnienie działki?

Poniżej przygotowaliśmy przykładowe wyliczenie kosztów dla 0,5 hektarowej.

Przykładowa działka orna, której dotyczy odrolnienie, posiada klasę bonitacyjną gleby IIIb i liczy sobie równe 0,50 hektara. Zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. 1995 nr 16 poz. 78), jednorazowa opłata za wyłączenie takiej działki z produkcji rolnej wynosi 262 305 zł/1 ha minus wartość rynkowa gruntu z dnia wyłączenia.

W ramach analizy zakładamy, że przykładowa działka jako grunt rolny miała łączną wartość wynoszącą 100 000 zł. Zatem jednorazowa opłata za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej wyniesie 31 153 zł ((262 305 zł/ha x 0,5 ha) - 100 000 zł).

Dodatkowo w ramach odrolnienia konieczne będzie wnoszenie przez 10 lat corocznych opłat o wysokości równej 10% x 262 305 zł/ha x 0,5 ha. Pojedyncza opłata roczna będzie zatem miała wysokość 13 115,25 zł. Łączny koszt odrolnienia działki wyniesie ok. 162 306 zł (31 153 zł + 13 115,25 zł x 10).

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/odrolnienie-dzialki-co-zrobic-ile-kosztuje-i-ile-czasu-zajmie/10355/

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...