Skocz do zawartości

Jak wyznaczyć zapotrzebowanie na moc przeciętnego domu jednorodzinnego?


Recommended Posts

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem pomaga wyznaczyć optymalne zapotrzebowanie na moc przeciętnego domu jednorodzinnego.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/19835-jak-wyznaczyc-zapotrzebowanie-na-moc-przecietnego-domu-jednorodzinnego

Link do komentarza
Witam kupiliśmy z żoną działkę siedliskową i siedliskową zabudowę planujemy zrobić w nastepnych kilku latach. Docelowo na działce ma znajdować się dom jednorodzinny, garaż, budynek gospodarczy, i dom letniskowy myślimy w przyszłości poważnie o agroturystyce. I konsultowalem się z elektrykiem doradził mi przyłącze 12,5 Kv na obiekt czyli o zgrozo 50 Kv razy 170zl prawie 10 tysięcy złoty... Z drugiej jednak strony gdyby agriturystyczny biznes wypalił i wszystkie obiekty jednoczesnie były w użyciu może taka moc będzie potrzebna? Nie wiem co myśleć... Proszę o radę
Link do komentarza
38 minut temu, Gość RAFAŁ napisał:

Witam kupiliśmy z żoną działkę siedliskową i siedliskową zabudowę planujemy zrobić w nastepnych kilku latach.  

....

 

Z drugiej jednak strony gdyby agriturystyczny biznes wypalił  

Takie pisanie o zakupie działki i planowaniu zabudowy siedliskowej, a potem dokładanie agroturystyki to zwyczajne lekceważenie osób, od których oczekujesz odpowiedzi. Przy tak "szczegółowym" informowaniu o zamierzeniach, napisz lepiej do wrozka.pl . I nie zmuszaj nas do zgaduj - zgaduli.

Link do komentarza

Nie rozumiem o co Ci chodzi retrofood? Nikogo nie lekceważe tylko pytam poważnie. Nie jest to zgaduj zgadula... Pracuję w branży budowlanej ale elektyką nigdy się nie zajmowałem. Chcę uniknąć w przyszłości sytuacji w której zamowiony prąd będzie nie wystarczający do zasilenia obiektów...Rozumiem że masz jakiś ból dupy ale musisz z nim żyć... Jeśli ktoś będzie chciał podpowiedzieć konkretnie z góry dziękuję 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość RAFAŁ napisał:

Witam kupiliśmy z żoną działkę siedliskową i siedliskową zabudowę planujemy zrobić w nastepnych kilku latach. Docelowo na działce ma znajdować się dom jednorodzinny, garaż, budynek gospodarczy, i dom letniskowy myślimy w przyszłości poważnie o agroturystyce. I konsultowalem się z elektrykiem doradził mi przyłącze 12,5 Kv na obiekt czyli o zgrozo 50 Kv razy 170zl prawie 10 tysięcy złoty... Z drugiej jednak strony gdyby agriturystyczny biznes wypalił i wszystkie obiekty jednoczesnie były w użyciu może taka moc będzie potrzebna? Nie wiem co myśleć... Proszę o radę

 

1 godzinę temu, Gość RAFAŁ napisał:

Witam kupiliśmy z żoną działkę siedliskową i siedliskową zabudowę planujemy zrobić w nastepnych kilku latach. Docelowo na działce ma znajdować się dom jednorodzinny, garaż, budynek gospodarczy, i dom letniskowy myślimy w przyszłości poważnie o agroturystyce. I konsultowalem się z elektrykiem doradził mi przyłącze 12,5 Kv na obiekt czyli o zgrozo 50 Kv razy 170zl prawie 10 tysięcy złoty... Z drugiej jednak strony gdyby agriturystyczny biznes wypalił i wszystkie obiekty jednoczesnie były w użyciu może taka moc będzie potrzebna? Nie wiem co myśleć... Proszę o radę

 

46 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Chyba chodzi o kW (kilowaty). Nie wiem co ma być w tych obiektach, jakie odbiorniki prądu, ale 12kW to moc wystarczająca na przeciętny dom jednorodzinny. Proponuję zacząć od takiej mocy, na potrzeby jednego domu jednorodzinnego,

Tak chodzi o kW energia elektryczna to dla mnie naprawdę obca dziedzina... Proponujesz zacząć od takiej mocy? Jak to wygląda potem? Możemy domówic więcej? Bo pan w zakladzie energetycznym nie miał ochoty mi podpowiedzieć. 

Link do komentarza
33 minuty temu, Rafał Cytrowski napisał:

 

 

Tak chodzi o kW energia elektryczna to dla mnie naprawdę obca dziedzina... Proponujesz zacząć od takiej mocy? Jak to wygląda potem? Możemy domówic więcej? Bo pan w zakladzie energetycznym nie miał ochoty mi podpowiedzieć. 

Uważam że na chwile obecna wystarczy jak zawnioskujesz moc przyłączeniową 16 kW a w przyszłości jeżeli okaże się że moc jest nie wystarczająca możesz zwiększyć. Tylko z tym zwiększaniem to  później różnie bywa bo może okazać się że ZE za jakiś czas gdy będziesz chciał moc zwiększyć nie będzie miał możliwości zwiększenia mocy ze względu na ilość odbiorców, ale to praktycznie rzadko się zdarza.

Ważne jest tez pod jaki ZE podlegasz.

 

 

Link do komentarza
3 godziny temu, Rafał Cytrowski napisał:

 .Rozumiem że masz jakiś ból dupy ale musisz z nim żyć... Jeśli ktoś będzie chciał podpowiedzieć konkretnie z góry dziękuję 

To raczej Ty masz ból dupy, moim się nie martw. Ja sobie dam radę, a Tobie wyjaśniam, że znajomość branży nie ma tu nic do rzeczy, Chodzi o ty, byś uczciwie przedstawił swoje plany, bo tylko na wiarygodnej informacji można zbudować prawidłową odpowiedź, czego nie chcesz zrozumieć.

 

Na razie bowiem, wszystkie odpowiedzi mogą być niepełne. Wszystkie opierają się o (słuszne) założenie, że dla celów bytowych (zabudowa siedliskowa), wystarczy Ci wnioskowanie o przyłącze z taryfą G. Tutaj 16 kW rzeczywiście winno wystarczyć.

Ale to nie oznacza raczej, że przyszłą agroturystykę będziesz mógł o to opierać. Wszelka działalność gospodarcza jest bowiem wyłączona z taryfy G. Czyli bedziesz musiał mieć osobny licznik, na energię z taryfy C. No chyba, że ta agroturystyka będzie jakimś dodatkiem do podstawowej, ale innej działalności gospodarczej... 

Więcej szczegółów nie będzie, bo Twoje fochy w informowaniu nie pozwalają mi na konkretną odpowiedź. Więc jeszcze raz stwierdzam: im więcej informacji o swoich planach podasz, tym dokładniejszą odpowiedź możesz uzyskać. Wybieraj.

 

Albo pisz na www.wrozka.pl

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...