Skocz do zawartości

Piec typu "koza"


krejzus

Recommended Posts

Witam
Mieszkam w domu jednorodzinnym. Chcę przed zimą zainstalować piec tzw. „kozę”. Nie znam nazwy modelu pieca. Przedstawiam jego zdjęcie.
20190824_171108.jpg
Zrobiłam dziurę w kominie, o takim przekroju:
20190824_183606.jpg
Następnie umieściłam rurę w ten sposób:
20190824_164557.jpg

 

Moje pytanie dotyczy tego, czy w takiej formie używanie pieca jest bezpieczne? Czy otwór wentylacyjny w ścianie jest odpowiedniej wielkości? Czy przy większym otworze nie będzie wpadać zimno do domu?
Chyba nie mam tu żadnego dolotu powietrza ale komin am 3 lufty. Może więc wywiercić jakąś dziurę w drugim lufcie? Ale czy nie bedzie tamtędy lecieć zimne powietrze? Poza tym czy dziura w ścianie nie jest za mała i czy powinna być na stałe?

 

tak jak widac na jednej fotce troche nawiercilem ta dziure wiertarka a pozniej wystukalem ja dlutem i mlotkiem ale tam byly dwie czerwone cegly i czara zaprawa...szara zaprawa latwo sie wykruszyla cegly wykryuszylem tylko czesc..pytanie

1) czy jesli w tej dziurze zostawie jedna cegla tak by faktycznie ta dziura byla wielkosci tylko polowy rury albo nawet 40% to moge tak zostawic? boje sie ze jak zrobie wielka dziure to w momencie gdy w piecyku nie bedzie palone to mzoe tam uchodzic cieplo przez zbyt wielka dziure

2) kominy mam w domu dwa..jeden ma dwa luty ale juz podleczone do niego jest piec od centralnego i kuchnia weglowa na parterze..teraz wykulem dziure w drugim komine z trzema luftami ktory poki co byl nieuzywany... ten komin ma na dole otwarte swoje 3 lufty w piwnicy u nasady tak ze mozna by tam wsadzic czubek buta... czy jesli wykulem dziure do piecyka na pietrze to ten luft na dole powinienem zatkac jakimis szmatami lub zamurowac?

3) gdzie wykuc dziure wentylacyjna - czy np w drugim lufcie kominowym obik piecyka moze byc?

(ps jak ktos che pogadac z nami to praktycznie caly czas siedzimy na czacie, ja moja koleznka emo i znajomy baranek ..chetnie posluchamy porad podajelinak do pokoju czata https://bramka.pirc.pl/bramka/grunge/?addons=mcolor wtedy doklaniej opowiemy co i jak a jak nie to dzieki za odpowiedz tutaj) pozdr

Link do komentarza

Po pierwsze ten komin powinien sprawdzić kominiarz. W jakim jest stanie i czy nadaje się na kanał dymowy. Zaczyna się sezon grzewczy, czyli sezon zaczadzeń.

Po drugie, piecyk trzeba bezpiecznie podłączyć do komina. W pełni wykuć otwór na wielkość czopucha pieca, wyrównać go i uszczelnić połączenie.

Trzecia sprawa, równie ważna, to doprowadzenie powietrza. NIe znając sytuacji nie sposób powiedzieć, czy wystarczą nawiewniki w oknach i inne nieszczelności budynku żeby zapewnić je w dostatecznej ilości. Jeden z kanałów w kominie można wykorzystać na doprowadzenie powietrza do pomieszczenia, wtedy założyć tam kratkę wentylacyjną z możliwością przymknięcia.

Po czwarte, w pomieszczeniu z piecykiem potrzebny jest czynny kanał wentylacyjny (wyciągowy). Prawdopodobnie do tego może posłużyć trzeci kanał kominowy.

Po piąte. Kanały w piwnicy trzeba zamknąć. Proponuję zrobić tam wyczystki.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...