Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
psychoderyna

Przesunięcie/poszerzenie przejścia a kruche cegły i wilgoć.

Recommended Posts

Wstęp:

Robię remont starego domu z 1920roku. Remont polega między innymi na poprawieniu przejść między pomieszczeniami (bez drzwi) oraz jednej pary drzwi. Chodzi o to że w starym domu futryny miały wysokość 185cm/80cm Chce to poprawić na wysokość 204cm aby na przyszłość nie było problemów z drzwiami. 

 

Co już zrobiłem:

Z obawy że jest do stary dom w nadproże wrzuciłem kilka drutów zbrojeniowych oraz miałem takie dwa ceowniki 40x40x2mm więc je też tam umieściłem i wszystko zapałem betonem z włóknem.

W ten sposób udało mi się już poprawić dwa przejścia widoczne na zdjęciach 1 i 2. 

Po bokach dałem też duża warstwę betonu ponieważ cegły i zaprawa są bardzo kruche. Teść który budował dom (i tysiąc razy go przerabiał) mówi że są to cegły "palone na słońcu". To jak kruche są cegły przedstawiają filmiki w załączniku. Mury mają od 40-50cm grubości. Dom ma fundamenty z kamienia 50cm. Rok temu wyczyściłem między kamieniem ta krucha zaprawę, uzupełniłem betonem, potem wyrównałem i zarzucilem siatkę i tynk.

 

Generalnie w domu jak musiałem już coś kuc to zawsze wydłubalem troszkę tej kruchej zaprawy i ściany wzmacniane betonem z włuknem wciskając starannie zaprawę w szczeliny i ubytki.

 

Problem:

Podczas porzestawiania i poszerzania ostatniego otworu na drzwi ściągnąłem blazerie do okola drzwi i zauważyłem że dwie warstwy cegły od dołu ciągną wilgoc. Przy samej futrynie w cegle praktycznie mogłem kruszyć ręką. Ściągnąłem już i tak samoistnie odpadający tynk nad cegłami, zagruntowalem i wzmocniłem betonem nie zasłaniając na razie tych cegieł wilgotnych. (Ostanie 3 zdjęcia).

 

 

Pytanie:

Czy mam się czego obawiać po murach postawionych z takich cegieł ?

Czy mogę cos zrobić z tymi cegłami żeby nie ciągnęły wilgoci. Czy mogę to jakoś zabezpieczyć w takim stanie w jakim to jest?

 

Od siebie dostań tylko że na ścianach będą regipsy na plackach kleju. Już od siebie postanowiłem że w celu wentylacji na dole będą dwa i na górze jeden otwory wentylacyjny żeby ściana mogła oddychać za regipsami.

 

 

 

15669967959673226819589222895366.jpg

15669968356875228019614693004719.jpg

15669978594468724814418701096971.jpg

1566997910144795944371164891956.jpg

15669980172031783826944189779548.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Samodzielne prace remontowe związane z rozkuwaniem otworów w tak starym budynku  grożą katastrofą budowlaną, jeśli nie przeprowadzi się gruntownej ekspertyzy jego stanu. Z dużym prawdopodobieństwem w domu brak hydroizolacji poziomej fundamentów i likwidacja problem z wilgocią wymaga zastosowania jednej z metod osuszania  np. przez podcięcie fundamentów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Katastrofa to była od dawna bo te wszystkie otwory nie posiadały nadproży. Wszystko trzymało się że tak powiem na futrynie. Prace z rozkuwaniem robię powoli i podpieram steplami. Mam świadomość że to mi może runąć.

 

A co do samej cegły. Co o tym myślicie? Gdzieś wyczytałem że to nawet zaletą bo taka cegła dobrze tłumi i amortyzuje drgania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cegła nie wygląda źle, chyba trochę przesadzasz.

Problem z wilgocią może wystąpił dlatego że za boazerią nie było wentylacji i gromadziła się wilgoć a skraplała właśnie na dole gdzie jest zimniej. Widziałem już takie zaboazeryjne cuda i jeszcze gorsze.

A ściana na której jest ta wilgoć to zewnętrzna ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie ściana tylko ostatnie dwie cegły. Ale jest to ściana zewnętrzna na której dobudowany jest ganek stąd widać tam jeszcze pustaki. Ganek zawsze zima jest chłodny (zimny) a latem troszkę cieplejszy. Z zewnątrz ganek jest docieplony styropianem 5cm i jest na nim sajdink natomiast od środka między latami pod blazeria był styropian 2cm (poza tą ściana z cegły, tam była tylko blazeria .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ten styropian pod boazerią nie był przyklejony tylko tak luzem włożony ?

Jeżeli tak to jest pewna po latach wilgoć i grzyb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak styropian był luzem włożony. Ale ściana z cegieł ta gdzie jest wilgotna nie miała styropianu.

 

Dzięki wam popatrzyłem troszkę z innej strony na hydroizolacyjne i zdecyduje się na iniekcje krystaliczna, gdyż jest prosta w wykonaniu, jestem ja sam w stanie zrobić i jest to chyba najtańsza metoda.

Szczerze mówiąc chciałem coś takiego zrobic ale nawiercajac otwory i wlewając w nie szkło wodne. 

Ponadto chciałem skuć ta pierwsze dwie warstwy cegły na głębokość 10cm i zaszalowac i zalać betonem z domieszką szkła wodnego, cegły z tego co widzę dobrze piją wodę wiesz szkło wodne pochłaniały by jak "Janusz" piwo ;D

 

Jeżeli ma ktoś jeszcze jakieś pomysły to będę wdzięczny. A co do iniekcji krystalicznej to podaje materiały, bo może się komuś przydać.

 

 

 

Edytowano przez psychoderyna
Poprawiono błędy ;p (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Wracając do muzyki.   Ja słuchałem Radia Luksemburg a nieco później Rozgłośni Harcerskiej, a jeszcze później (jak komuna popuściła) Trójki ( prowadzili redaktorzy z Rozgłośni. Dopiero w latach 80 reżim odpuścił i uchylił część cenzury na to co można słuchać.
  • a komu to z was nie podobało się że "księża chodzą w sukienkach"? I to nie tak dawno  A komuż to sie nie podobaja "moherowe berety", babcie z rózańcami, itd. Komu nie podobał się prezydent w deszczowej kapocie na wałach przeciwpowodziowych?    Wszystkiego? - jakoś demonstrowanie uczuć religijnych nie podoba ci się - uważasz przecież, że powinno sie to chować w zaisze domowe. Nie podoba ci się słuchanie muzyki discopolo - probujesz uzasadnić, że sluchają jej niewykształceni. Tak samo niewykształceni to wyborcy PiS, a więc podzielający przynajmniej część tego, co robi PiS. żeby był jasne - chodzi o imputowanie im niedostatecznego poziomu wiedzy, swiadomości obywatelskiej do wypełniana obowiązku obywatelskego.   ---no mogę mnożyć twoje zakusy na wolność i swobodę. Oczywiście cudzą.... O prosze - księdzu nie wolno powiedzieć, że uważa noszenie spodni za niestosowne. Nawet tyle nie może powiedzieć  Jeden z chyba 100 tys w Polsce....
  • Pojmowane według Ciebie........ Ktoś kto wyznaje inne swobody i wartości (być może konserwatywne ) może dojść do wniosku  że te wartości i swobody starasz się jemu ograniczyć ... Przyjęte   Przepraszam i ja , ale sama przyznaj że ostatnio coraz częściej nerw Cię ponosi i wpadasz tu jak stado szerszeni do pszczelego ula .
  • Nie tak bym to ujęła. Niektórzy mają nietolerancję laktozy. Ja mam nietolerancję wszystkiego, co ogranicza swobody i wolności.     Przyjechałam do pracy, wzięłam łyk kawy. Poniosło mnie. Przepraszam. Ale Ciebie również. To nie było fajne. Sprowadzanie moich wpisów do niezrównoważenia emocjonalnego. Sam przyznaj.   Jestem zdecydowanie zrównoważona. Mam swoje zdanie na każdy temat i to, że coś pisze, nie znaczy, że akurat mam zaćmienie umysłowe, bo okres się zbliża, tylko naprawdę tak myślę. Z wyjątkiem momentów, w których wcurw mnie ogarnia. I nie przebieram wtedy w słowach.  
  • To musi na miejscu ocenić konstruktor. Oczywiście, niezależny od firmy, która to wykonała. Podstawowe pytanie czy błąd powstał na etapie projektu, czy może wykonanie było złe i z tym projektem niezgodne.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...