Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne: ile ciepła daje nam słońce?


Recommended Posts

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, ile ciepła ze słońca mogą pobrać kolektory słoneczne w ciągu roku?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21328-kolektory-sloneczne-ile-wlasciwie-ciepla-daje-nam-slonce

Link do komentarza

Biorąc pod uwagę, że artykuł dotyczy kolektorów słonecznych, komentarz ten jest "prawie" przydatny. Wracając jednak do kolektorów. Bardzo dobra alternatywa na przygotowanie ciepłej wody poza sezonem grzewczym w gospodarstwach ogrzewanych kotłami na paliwo stałe. Potrzebny jest oczywiście wymiennik dwupłaszczowy zamiast zwykłego i dodatkowe fundusze. Możliwe, ze gminy wyjdą do mieszkańców z korzystnymi programami dofinansowania.

Korzystając z danych w tabeli na końcu artykułu, z dobrodziejstw słońca możemy już zacząć korzystać w pełni w połowie marca a skończyć we wrześniu.

 

Dlatego zamiast palić w upalne dni w kotłowni ścinkami drewna dla podgrzania zasobnika z wodą, możemy czerpać ze słońca.

Na końcu artykułu jest link do artykułu o doborze zasobnika dla instalacji solarnej.

https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21335-jaka-powinna-byc-pojemnosc-zasobnika-c-w-u-w-instalacji-solarnej

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Biorąc pod uwagę, że artykuł dotyczy kolektorów słonecznych, komentarz ten jest "prawie" przydatny.

Hehe, codzienność i smutna prawda o ciągle raczkującej wiedzy o technologiach OZE. 

 

Polecałbym również nakierować dyskusje na to, w jakich przypadkach kolektory słoneczne się nie sprawdzą i jakie błędy były przez wiele lat popełniane własnie w wybieraniu lokalizacji na kolektory. 

 

Link do komentarza

Stosowanie dowolnej technologii, nawet w dobrej wierze, obarczone jest błędem. Na zdrowy rozum kolektory słoneczne muszą być tak zamontowane, żeby jak najdłużej w ciągu dnia były w polu padania promieni słonecznych i "patrzyły" w Słońce pod odpowiednim kątem. Byłem ostatnio w Krynicy Zdrój i widziałem kolektory montowane na ścianie z odsadzką a połać dachu była nadal pokryta jedynie dachówkami. Ciekawe, Dlaczego  :)?

Link do komentarza
Dnia 28.08.2019 o 15:08, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Stosowanie dowolnej technologii, nawet w dobrej wierze, obarczone jest błędem. Na zdrowy rozum kolektory słoneczne muszą być tak zamontowane, żeby jak najdłużej w ciągu dnia były w polu padania promieni słonecznych i "patrzyły" w Słońce pod odpowiednim kątem. Byłem ostatnio w Krynicy Zdrój i widziałem kolektory montowane na ścianie z odsadzką a połać dachu była nadal pokryta jedynie dachówkami. Ciekawe, Dlaczego  :)?

Ciekawe :) 

Ja cały czas dziwię się instalowaniu kolektorów na szkołach - sztandarowy błąd :)

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Co sie porobiło? kto jak kto ale sama TV BD z Redakcji wkleja filmiki nie na temat, przecież tu z kolei mowa jest o " Kolektory słoneczne: ile ciepła daje nam słońce  " więc po co mieszać w to jak sie je montuje.

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Panele mają sens tylko przy grzaniu wody w basenie. Ja na razie używam 100mb czarnego węża ogrodowego 3/4" i najtańsza pompka obiegowa do CO. Basen 4,5m3 (średnica 3m) podgrzewa w słoneczny dzień o ok 3-4stC.
Link do komentarza

Grzanie wody w basenie to idealny sposób na odprowadzenie nadmiaru ciepła z paneli solarnych. Latem jest to problem w słoneczne dni. Ile można się kąpać, a o ogrzewaniu i tak nie ma mowy. Ewentualnie można tym dogrzewać grunt i odebrać za pomocą pompy ciepła, ale to już sztuka dla sztuki i o jako takim bilansie trudno mówić.

Można też dogrzewać przez wymiennik wodny szklarnię, ale latem szklarnia nie potrzebuje ogrzewania a zimą ledwo starcza słońca na ogrzanie cwu. Także w przypadku solarów trzeba bardzo rozsądnie określić zapotrzebowanie ciepła.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Ja stawiam na fotowoltaikę w 100% ! Korzyści z jej użytkowania jest całkiem sporo. To głównie dostęp do nieograniczonych zasobów zielonego paliwa w postaci promieniowania słonecznego, możliwość pokrycia dziennego zapotrzebowania na prąd, a w efekcie niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...