Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne: ile ciepła daje nam słońce?


Recommended Posts

Napisano

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, ile ciepła ze słońca mogą pobrać kolektory słoneczne w ciągu roku?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21328-kolektory-sloneczne-ile-wlasciwie-ciepla-daje-nam-slonce

Gość Kacper7
Napisano

Panele fotowoltaiczne to bardzo dobra inwestycja, ktora nam sie po prostu zwroci po latach. U nasmamy panele i jestesmy bardzo zadowoleni, sprawują się absolutnie bez zarzutu

Napisano

Biorąc pod uwagę, że artykuł dotyczy kolektorów słonecznych, komentarz ten jest "prawie" przydatny. Wracając jednak do kolektorów. Bardzo dobra alternatywa na przygotowanie ciepłej wody poza sezonem grzewczym w gospodarstwach ogrzewanych kotłami na paliwo stałe. Potrzebny jest oczywiście wymiennik dwupłaszczowy zamiast zwykłego i dodatkowe fundusze. Możliwe, ze gminy wyjdą do mieszkańców z korzystnymi programami dofinansowania.

Korzystając z danych w tabeli na końcu artykułu, z dobrodziejstw słońca możemy już zacząć korzystać w pełni w połowie marca a skończyć we wrześniu.

 

Dlatego zamiast palić w upalne dni w kotłowni ścinkami drewna dla podgrzania zasobnika z wodą, możemy czerpać ze słońca.

Na końcu artykułu jest link do artykułu o doborze zasobnika dla instalacji solarnej.

https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21335-jaka-powinna-byc-pojemnosc-zasobnika-c-w-u-w-instalacji-solarnej

Napisano
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Biorąc pod uwagę, że artykuł dotyczy kolektorów słonecznych, komentarz ten jest "prawie" przydatny.

Hehe, codzienność i smutna prawda o ciągle raczkującej wiedzy o technologiach OZE. 

 

Polecałbym również nakierować dyskusje na to, w jakich przypadkach kolektory słoneczne się nie sprawdzą i jakie błędy były przez wiele lat popełniane własnie w wybieraniu lokalizacji na kolektory. 

 

Napisano

Stosowanie dowolnej technologii, nawet w dobrej wierze, obarczone jest błędem. Na zdrowy rozum kolektory słoneczne muszą być tak zamontowane, żeby jak najdłużej w ciągu dnia były w polu padania promieni słonecznych i "patrzyły" w Słońce pod odpowiednim kątem. Byłem ostatnio w Krynicy Zdrój i widziałem kolektory montowane na ścianie z odsadzką a połać dachu była nadal pokryta jedynie dachówkami. Ciekawe, Dlaczego  :)?

Napisano
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Byłem ostatnio w Krynicy Zdrój i widziałem kolektory montowane na ścianie z odsadzką a połać dachu była nadal pokryta jedynie dachówkami. Ciekawe, Dlaczego 

Może chodziło o widok - ladny?

Napisano
Dnia 28.08.2019 o 15:08, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Stosowanie dowolnej technologii, nawet w dobrej wierze, obarczone jest błędem. Na zdrowy rozum kolektory słoneczne muszą być tak zamontowane, żeby jak najdłużej w ciągu dnia były w polu padania promieni słonecznych i "patrzyły" w Słońce pod odpowiednim kątem. Byłem ostatnio w Krynicy Zdrój i widziałem kolektory montowane na ścianie z odsadzką a połać dachu była nadal pokryta jedynie dachówkami. Ciekawe, Dlaczego  :)?

Ciekawe :) 

Ja cały czas dziwię się instalowaniu kolektorów na szkołach - sztandarowy błąd :)

 

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu na bardzo aktualny temat: jak dobrać zestaw fotowoltaiczny, jak zamontować panele, jak zarządzać energią wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną. Prześledziliśmy te zagadnienia na przykładzie domu jednorodzinnego, na którym zainstalowano domową słoneczną elektrownię Hewalex.

 

Napisano

Co sie porobiło? kto jak kto ale sama TV BD z Redakcji wkleja filmiki nie na temat, przecież tu z kolei mowa jest o " Kolektory słoneczne: ile ciepła daje nam słońce  " więc po co mieszać w to jak sie je montuje.

 

  • 1 rok temu...
Napisano
Panele mają sens tylko przy grzaniu wody w basenie. Ja na razie używam 100mb czarnego węża ogrodowego 3/4" i najtańsza pompka obiegowa do CO. Basen 4,5m3 (średnica 3m) podgrzewa w słoneczny dzień o ok 3-4stC.
Napisano

Grzanie wody w basenie to idealny sposób na odprowadzenie nadmiaru ciepła z paneli solarnych. Latem jest to problem w słoneczne dni. Ile można się kąpać, a o ogrzewaniu i tak nie ma mowy. Ewentualnie można tym dogrzewać grunt i odebrać za pomocą pompy ciepła, ale to już sztuka dla sztuki i o jako takim bilansie trudno mówić.

Można też dogrzewać przez wymiennik wodny szklarnię, ale latem szklarnia nie potrzebuje ogrzewania a zimą ledwo starcza słońca na ogrzanie cwu. Także w przypadku solarów trzeba bardzo rozsądnie określić zapotrzebowanie ciepła.

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Ja stawiam na fotowoltaikę w 100% ! Korzyści z jej użytkowania jest całkiem sporo. To głównie dostęp do nieograniczonych zasobów zielonego paliwa w postaci promieniowania słonecznego, możliwość pokrycia dziennego zapotrzebowania na prąd, a w efekcie niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • W nowoczesnym budownictwie liczy się szybkość, trwałość i oszczędność. Coraz więcej firm i inwestorów prywatnych wybiera siatki zbrojeniowe kompozytowe zamiast stalowych. Dlaczego? ✅ 2,5× tańsze niż stal – kompozytowe siatki to realna oszczędność dla Twojego budżetu. ✅ Skrócenie czasu montażu – lekkie, łatwe w cięciu, nie wymagają dźwigów. ✅ Odporność na korozję i czynniki chemiczne – nie rdzewieją, nie reagują z betonem ani wodą gruntową. ✅ Ekologiczne rozwiązanie – bez emisji CO₂ z procesu produkcji stali, w 100% nadające się do recyklingu. Dzięki tym właściwościom kompozytowe siatki świetnie sprawdzają się w: 🔹 fundamentach, 🔹 posadzkach, 🔹 podjazdach, 🔹 ogrodzeniach i stropach. 🔗 Sprawdź dostępność w sklepie: 👉 sklep.trokotex.pl/pl/c/Siatki-z-kompozytu/17 🔗Jeśli interesuje Cię zakup hurtowy, zapraszamy do kontaktu pod adresem: siatki@trokotex.plWstaw grafikę z adresu URL Zainwestuj w nowoczesność. Zainwestuj w kompozyt. Buduj szybciej, lżej i taniej.
    • @podczytywacz   Jest to salon z aneksem. Wentylacja jest grawitacyjna (czyli taka po prostu kratka). Południowa.  Ma wysoką klasę energetyczną, to pamiętam (A albo A+). Szczegóły doślę, jak będę w domu - ale chyba standardowe ocieplenie - napiszę potem to ocenicie. W tym salonie jest klimatyzacja - ale to pewnie od kilku lat. Nie, jest sypialnia.   @Budujemy Dom - działka i dom A jak mogę to potwierdzić? Czy takie plamy powinny się zmyć? Mam w szufladzie dwie płytki "kamienia", które zostały wymontowane prawdopodobnie na skutek instalacji telewizora podwieszanego. W każdym bądź razie jedną z nich mogę połamać i pozaglądać czy jest tam wyraźna struktura i wysłać tutaj zdjęcia. Mógłbym też wziąć ekspertka mykologa, ale to koszt. Jakie są jeszcze możliwości wykluczenia/potwierdzenia czy to pleśń ?
    • Niektóre miejsca wyglądają, jakby już malowane były strukturalną farbą   Powierzchnia sufitu jest bardzo nierówna i niejednorodna... Moim zdaniem żadna  nie pokryje satysfakcjonująco TEGO sufitu...  Może jakaś strukturalna da radę... może tynk japoński...   W żadne kasetony się nie pchaj, może tapeta strukturalna, ale jednobarwna - tylko umiejętnie położona - przy tym stanie wykończenia ścian byłaby najmniej "inwazyjna" i najmniej mogąca narobić szkód...      
    • Najlepiej doradzi doświadczony elektryk-praktyk, @retrofood już jutro, jak tylko wypocznie!     A moje uwagi? może się nie mylę...   Podwójny przełącznik A pozwoli załączać niezależnie oba punkty na suficie. B i C powinny być schodowe do włączania/wyłączanie kinkietu nad łóżkiem - niezależnie przez leżących po obu stronach łoża...        
    • Kurcze, raczej nie jest wykluczone, że masz rację na pierwszy rzut oka i po przeczytaniu opinii bobiczka, oraz spojrzeniu na pierwsze zdjęcie     - byłem przekonany, że to pleśń...   Ale teraz, jak powiększyłem drugie zdjęcie -      - widać przekrój  i strukturę  docinanego "kamienia"...   Jaka jest nauczka? Na ekranie telefonu zupełnie inaczej to widać, niż na dużym ekranie komputera...   Więc raczej    Ewentualnie można spróbować "zaretuszować" dobraną farbką i małym pędzelkiem tę "niby-pleśń"...     Ale o wentylację trzeba dbać...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...